N\ 5o. MIDDELBURG SCIÏE COl'RA Dingsdag NIE UTVSTIJ DINGEN. 27 April 1830 NEDERLANDEN. '«^""ARAVENIIAGE den 22 april. Z. M. heeft tot thesaurier vart VJT 's Konings huis benoemd den heer David Ragayin plaats van Wijlen den heer P. A. Ragay. Naar men verneemt, is de heer Sylvain van de Weyergewezen mede-redacteur van den Courtier des Pays-Basbij koninklijk besluit, eervol ontslagen uit zijne betrekking van bewaarder der handschriften van de Bourgondische bibliotheek te Brussel. Door den hevigen storm, welke eergisteren namiddag alhier gewoed heeft, zijn eenige daken afgewaaid, en is een aantal schoone hoogop- gaande boomen in het Bosch ontworteld en omvergeworpen. Bij Scheveningen is dien dag op de klist bezet geraakt, en vervolgens des nachts gestrand het Engelsch schoonerschip Nymp, gevoerd geweest door wijlen kapitein James Perrymet tarwe van Rotterdam naar Sou- thampton gedestineerd. De bestuurder der reddingmaatschappijbene vens heeren strandvonderszich dadelijk met de reddingboot en verdere reddingsmiddelen naar de plaats der stranding begeven, en de bestuurder P. Farkevissermet elf kloeke manschappen, zich in de reddingboot; ge plaatst hebbende, bereikten weldra het wrak, met dat gelukkig gevolg, dat de nog aan boord zich bevindende vier man gered en behouden aan wal gebragt werden. Ongelukkig was kapitein Perry door eene zware stortzee over boord geslagen en verdronken. AMSTERDAM den 21 april. De storm, welke gisteren alhier ge woed heeft, is allerhevigst geweest, zelfs tot verbazing van de scheeps kapiteins voor deze stad liggehde, welke verklaren nimmer dusdanig we der op het Y te hebben bijgewoond; en heeft door dezen storm Willem Timmers, oud circa 18 jaren, welke met een vaartuig, beladen met bal last, was liggende op het Y, aan de westzijde, nevens de Zweedsche brik A/bertinagevoerd bij Schipper H. E. Ehlert, het leven verloren; de omstandigheden zijnvoor zoo veel men heeft kunnen ontwarende navolgende: Aan bootd bevonden zich nog de moeder en eene zuster van den genoemden jongeling, benevens een sjouwerman. Het vaartuig, door de voornoemde brik een lek bekomen hebbendedreef af en zonk het scheepsvolk der brik wendde alles aan tot redding; men wierp van dien bodem een touw uit, waaraan de jongeling, Willem Timmers, zijne moeder om het lijf vast maakte, en deze zoo op de brik werd opge haald; intusschen nam W. Timmers zijne zuster in die armen, en vatte op nieuw een touw, waarmede hij omtrent tot aan de brik werd gehaald, doch eensklaps werd hem het touw door eene zware stortzee ontrukt, waarop hij met zijne zuster Verdween, doch weder boven komende, sprohg C. C. Tulbrun, 3de stuurman aan boord van het Nederl. fregat- «chip Ida Aleydain het Ydoch vermogt slechts het jonge kind te red den terwijl de jongeling wegzonk. De sjouwerman is ook behouden doch heeft een zijner beenen gebroken, en wordt in het stads gasthuis verpleegd. Ook is eene zolderschuit, waarop een bejaard persoon was. Onder het schip de Handel-Maatschappijkapitein Willersdoorgegaan, lijnde slechts de schuit door het scheepsvolk van genoemden bodem be houden doch de man niet ontdekt. Verder hebben een aantal schepen «chadèn van onderscheiden aard bekomen. In de stad zijn een groot aan tal schoorsteenen, daken, boomen enz ingestort of omgevallen, doch hebben gelukkig daarbij geene ongelukken plaats gehad. ROTTERDAM den 23 april. Gedurende den vliegenden storm uit het noordwesten, welke op dingsdag den 20 dezer heeft gewoed en zoo hevig is geweest als weinige menschen heugt, is het eerste geheel inde Nederlanden gebouwde stoom-zeeschip de Batavier des morgens ten 11 orenen dtis in het hevigste van den stormin zee geloopen naar Londen bestemd, en is het den volgenden dag circa 12 uren zonder tenige schade op de rivier de Theems aangekomen. De Batavier heeft dus, niettegenstaande dezen feilen en aanhoudenden tegenwind denover- togt In circa 25 uren gedaan Gisteren namiddag is van de koninklijke werf alhier gelukkig ,van stapel geloopen Zr. Ms. brik P e c a s u s van 18 stukken. BRUSSEL den 2# april. De advokaat-generaalde heer Spruyt heeft Zijn pleidooi, in de Zaak tegen de PotterTielemans en medebe schuldigden, in twee deelen gesplitst. In het eerste heeft, hij de daad- zaken en alle omstandigheden van het proces voorgedragen, en in het tweede Zich bezig gehouden met aan te toonendat de aangeklaagden Zich wezenlijk hebben schuldig gemaakt aan een misdrijf, waarop bij de wet de strafbepaling is gezet, die in de acte van beschuldiging aange haald is geworden. Hij heeft den beschuldigde de Potter afgeschilderd als een mensch van een woelzieken, onrustigen aard, opgeblazen van hoogmoeddorstende naar Europesche befaamdheid en een overdreven democraat Zijne eerste geschriften waren tegen de Roomsch-Katholjjken gerigten strekten om die bespottelijk te maken hij bejaagde eeramb ten, en die niet verkrijgende, wierp hij zich in de armen der opposi tic-partij en begon met ijverig te arbeiden aan het uitgeven van Buona rottss berucht geschrift, de samenzwering van Baboeujfeen werk, dat •11e grondslagenwaarop eene maatschappij berustondermijntdaarna werd hij een der schrijvers van het blad de Courrier des Pays-Baswaar aan toen Tielemansdie reeds op kosten van het gouvernement zijne Studiën in Dtiitschland voltooid en er de beroemdste hoogescholen be zocht hadook werkte. De Potter poogde om een leerstoel van het kerkelijk regt voor dezen zijn vriend te verkrijgenen vermaande hem oin indien hij hoogleeraar zijn zou, zijne lessen zoodanig in te rigten dat hij steeds den troon tegen het altaar en het altaar tegen den troon zou stenen ten einde dus doende beide om ver te werpen en het volk te doen zegepralen. Tielemans verkreeg echter dit hoogleraarsambt niet en ook niet den post van directeur-generaal voor de Katholijke eere- dienst, waarnaar hij stond, doch werd als referendaris bij het ministerie van•buitenlandsche zaken, opeen ruim traktement, geplaatst. In octo- ber 1828 werden de oppositiebladen allengs heviger in de aanvallen te gen de regering. Toen werd ook de volksmassa tot petitionneren opge ruid, en het woord grieven in de dorpen en op het land verspreid. De Potter deed in den Courrier des Pays-Bas twee artikels plaatsen, waarin hij' den algemeencn haat en verachting inriep over allen, die zijne partij niet volgden. Hierover in regten betrokken, werd hij tot achttien maan den gevangenisstraf veroordeeld, en dit vonnis werd gevolgd door mis dadige buitensporigheden van zijne partijgangers, die hemtoen hij naar de gevangenis terug geleid Werdwilden bevrijden en de glrtZért bij dêtt minister van justitie inwierpen. Onder de grieven, waarover men klag» tig viel, was ook de onbeperkte vrijheid van onderwijs begrepen, eetié vrijheiddie men wel wistdat de regering niet kon toestaan zonder eene der grondzuilen onzer maatschappelijke instellingen te ondermijnen, en zonder het koninklijk prerogatief, bij de grondwet gewaarborgd, te schendenmaar een der stelregels Van de Potter en Tielemans was altijd aan de regering meer te vragen dan zij inwilligen kon, om tiit die wei. gering nieuwe stof tot tweedragt en misnoegen te potten. Die vrijheid van onderwijs behaagde intusschen zeer de priester- of jezuitische partij welke bij gelegenheid van het oprigten van het collegium philosophicuni het hoofd weder opgestoken had cn tiu kwam de zoogenaamde Unia der Katholijken en Liberalen tot stand. De Potter schreef uit zijne ge vangenis menig artikel om den Katholijken ongerustheid aan te jagen, en toen in october i8ap het cienjarig budget aan de Staten-Generaal voorgelegd moest wordengaf hij een nieuw oproerig geschrift in het licht, dat hij met den naam van Folksvriend teekende, en waarin h# vari de schending van de regten des volks van onderdrukking en van vfij- heid en gelijkheid sprak. Nu ook werden de pogingen, om het pe- tionneren meer algemeen te makeh, met vernieuwden ijver voortgezet. Voorts blijkt nit de briefwisseling tusschen de Potter en Tielemanshoa zij beproefd hebben om voor zich in de Tweede Kamer der Sta ten-Ge. neraal eene meerderheid te verkrijgenwelke middelen zij in het werk hebben gesteld om het voorstel van den baron de Secusstrekkende om aan de Potter zijne vrijheid te doen herkrijgen vóór het einde der ge vangenisstraf, tot welke hij verwezen was, te doen doorgaan, en hoe behendig Tielemans de zwarigheden, die eene ontstane verdeeldheid on- der eenige der leden, welke dat voorstel zouden onderteekenen, daar tegen had opgeworpenuit den weg heeft weten te ruimenw DeZö briefwisseling, waarin over sommige afgevaardigden met weinig achting wordt gesproken en eenigen onder verbloemde benamingen worden aan geduid toont verder aandat Tielemans die het bestuur over de za- menspanning scheen te hebben aan de Potter de stof zond voor de arti-, kelswelke door de Brusselsche oppositie-papieren werden opgenomen en eindelijk wordt daarin, volgens het publiek ministerie, het bewijs gevondendat de beschuldigden alles beproefden om het gouvernement tot een buitengewonen maatregel of coup d'étac te dwingen. 'Het vervolg dezer schets in ons volgend No.} Den 25 april. In de zittingen der assises van den 22, 23 en 24 dezer hebben de advokaten Cendebienvan de We ij ervan Meenen en Degemond hunne cliënten verdedigd. Hiervan nader in een volgend No.}. MIDDELBURG den 26 april. Wij vernemendat jhr. B. de Jonge med. doctor en professor bij de geneeskundige school dezer provincie voor eene aanbieding tot de benoeming van den post van hoogleeraar bij de clinische school, met den rang van professor honorair, bij het athenaeum te Amsterdam, heeft bedankt. Wij mogen ons dus verheu gen eenen man In ons midden te behouden, die nu reed» bijna negen tien jaren, als geneesheer, in eene hooge mate, het vertrouwen onzer stadgenooten bezeten heeftterwijl wij inzonderheid de geneeskundige school gelukwenschendat zij daardoor voor een verlies is bewaard ge bleven, hetwelk gewis zeer smartelijk zou gevallen zijn. De assises in deze provincie, voor het tweede vierendeel jaars vait 1830, zullen alhier geopend worden op den 1 junij aanstaande; zijndft tot president derzelve benoemd de heer mr. Jacob Schonck Bij vonnissen van de regtbanken van eersten aanleg te Middel burg, Zierikzee en Goes, zijn, in den loop van het eerste kwartaal van 1830vier personen tot geldboete veroordeeld ter zake van over treding op het stuk der maten en gewigten. ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 25 april. Gisteren zijn alhier ter reede gekomen Surinamekapt. L. J. Luytjes, van Suriname, met koffij en katoen en la Clementine, kapt. L. Jaquesvan de Havannahmet koffij en suiker, beide naar Antwerpen gedestineerdde laatste moet quarantaine hoüden. ADVERTENT1EN Heden beviel allervoorspoedigst van eene welgeschapene DOCHÏER, mijne geliefde Huisvrouw Pieternella de Nood. Dienende deze tot kennisgeving aan Vrienden en Bekenden, zoo binnen als buiten de Stad. Vers den 23 April 1830. M. KUILER. Heden overleed alhier in den ouderdom van 67 jaren en 4 maanden, na langdurig kwijnen en vermindering van krachten tot groote droef heid van hare Kinderen en Kleinkinderen onze hartelijk beminde Moe derVrouwe JOHANNA MAllGARETHA de VRIEND BRICHEAU, Wed. van wijlen den Wei-Ed. Geb. Heer W. ERMERINS. M. C. de C R A N E. ZlERIKZEE J* 8E C R A N E geb. ERMERINS. den 19 April 1830. C. A. van IJSSELSTEIJN, geb. Ermerins, Heden namiddagomstreeks drie uren werden wij in de diepste droefheid gedompeld. Van het zevental Kinderenwelke Gods goedheid ons had geschonken, behaagde het hem er een, PHILIP JACOB, in den jeugdigen leeftijd van vijf jaren en zes dagentot zich te nemen eene bezetting op de borst, hem, vóór weinige dagen, overkomen, maakte een eind aan zijn voor ons zoo dierbaar leven. Zoo moest dan de onverbiddelijke dood, tegen wiens geweld wij zoo dikwijls reeds voor onze Kindereu moesten strijdentoch eindelijk doel treffenen onder onze lievelingen een slagtoffer maken De smartwelke het ge mis van zulk een aanvallig en lief Kind veroorzaakt, is onbeschrijfelijk. Overtuigd van de deelnemingook van Vrienden en Bekenden buiten deze Stadstrekke deze tot bijzondere kennisgeving. J. A. HENNKQUIN. Sluis C. D. HF.NNEQUIN, den 22 April 1830. geboreu Callenïels.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1