N*. 49- MIDDE.LBVRGSCHE C O li A N T. Zaturdag 24 April 1830. NIEUWSTIJDINGEN. N EDE R LANDE N. V/^RAVENIIAGE den 20 april Z. M. heeft, bij besluit van den io V_T dezereenige nadere bepalingen gemaakt omtrent de aanmoediging van den uitvoer van tarwemeel over zee. Hierbij is, onder anderen, besloten, dat er bij uitvoer van tarwemeel, hetwelk hier te lande is gefabriceerd, voor zoo ver die uitvoer geschiedt uit de havens van Am sterdam, Antwerpen, Rotterdam, Ostende, Harlingen en Gent, met "bestemming naar 's Rijks of eenige andere overzeesehe bezittingen, ge durende de jaren 1830, 1831 en 1832, uit het fonds ter aanmoediging der nationale nijverheid, eene premie zal worden betaald ter som van f 1 voor ieder vat, ter zwaaite van 90 Nederl. ponden, dén pond meer of minder onbegrepen; terwijl bovendien dat meel, bij invoer in's Rijks overzeesehe bezittingen, aan geene inkomende regten onderworpen zal zijn. Ten einde van deze vergunning genot te hebben zullen de fa briekanten of afzenders van het meel gehouden zijn, hetzelve aan eene keuring bteeder 111 het besluit omschreven van 's Rijks wege te on derwerpen. Den 16 dezer is te Haarlem, na eene hevige ziekte van weinige dagen, in den ouderdom van bijna 53 jaren, overleden vrouwe Katha- rina IVtlhelmina Schweickhardtechtgenoot van onzen beroemden dich ter IVillem Bilderdijk. Haar dood is een treffend verlies voor de Neder- landsche letterkunde, van welke zij een der sieraden was, en tot wel ker bloei zij zoo veel heeft bijgedragen. Een der oppositie-bladen, de Pilote van Antwerpen, beeft sedert de helft dezer maand opgehouden te verschijnen. GRONINGEN den 19 april, Volgens berigt uit Vlagtwedde, heeft eene ziekte onder het rundvee en de schapen eene vreesselijke verwoes ting aldaar aangerigtzoodat er reeds 350 runderen en geheele kudden schapen door den dood vernietigd zijnen dit getal noch dagelijks ver- ineerdert, waardoor de landbouwers In de treurigste omstandigheden ver- keerenen velen tot den bedelstaf zullen moeten vervallen, indien zij niet door werkdadige hulp en ondersteuning uit deze ellende gered wor den. MAASSLUIS den 18 april. Heden had men voor de eerstemaal het genoegen, door het nieuwe zeegat, ter reede alhier te zien aankomen de stoombooc dë Bataviervan Londen, van hier den 12 dezer in zee ge- loopen waardoor de passagiers naar 's Gravenhage en verder gelegene plaatsen, hier afstappende, nu in gemelde residentie kunnen aankomen te gelijker tijd met het aankomen der stoomboot te Rotterdam. BREDA den 19 april. De majoor M. H. Stccnbcrghevan het iste bataillon veld-artillerie, is door Z. M. benoemd tot kommandant der ko ninklijke militaire akademie te dezer plaatse, zijnde het kommando van gezegd bataillon aan den majoor Tripvan het tste bataillon artillerie nationale militie, opgedragen. De kolonel de Tiechers de Teëhovevan het regement lansiersis tot "generaai-majoor bevorderdmet toekenning van pensioen. BRUSSEL den 20 april. De openbare pleidooijenin de zaak van de heeren Lquis de Potter en deszelfs medebeschuldigden, zijn gisteren morgen tën 9 ur?n bij het hof van assises begonnen met het hooren van het openbaar ministerie, bij monde van den heer advokaat-generaal Spruijtwelke bij den aanvang van zijn requisitoir zeide hetzelve in twee deelen te zullen splitsen, om iu het eerste de daadzaken en alle de omstandigheden van het proces open te leggenen dezelve te zullen gronden op de bewijzen welke bij de instructie ingezameld zijnen in hét tweede gedeelte zich te zullen bezig houden met hetgeen bijzonder behoort tot "de toepassing der strafwet. De heer Spruijt begon zijne lange redevoering met hetgeen bijzonder betrekking had tot den heer de Potter'en 'tóen hij in den loop derzelve tot staving der beschuldiging ecriigé aanhalingen wilde doen uit de in beslag genoinene papieren der beschuldigden eischten hunne verdedigers dat jiet openbaar ministerie bij de behandeling dezer zaak geen gebruik zoude maken van de corres pondentie der beschuldigdenen alleen de gedrukte stukken tot grond slag der beschuldiging zoude nemen. Het openbaar ministerie zich te gen dezen eisch verzet hebbende, heeft het hof zich op den middag uit de gehoorzaal verwijderd, om over deze tusschenkomende zaak te raad plegen ruim een uur daarna wedergekeerd zijndeheeft het hof, bij monde van den presidentbij een gemotiveerd gewijsde den eisch der v&dedigers verworpen, en verklaard, dat de bewuste correspondentie bf} de stukken van de regtspleging zoude verblijvenen dat het open baar ministerie er zich van zal kunnen bedienen, behoudens aan het hof om daarop zoodanig regnard te slaan als hetzelve vermeenen zal te be- hoorén. Het openbaar ministerie heeft daarna deszelfs requisitoir hervat. In de zitting van heden heeft de heer Spruyt zijn requisitoir voortgezet. Den 21 april.' Heden heeft de advokaat-generaal zijn requisitoir ge ëindigd en veertien vraagpunten aangaande de strafschuldigheid der aan geklaagden voorgesteld, gegrond op de artikels 87, 90, 102 en 60 van het'wetboek van strafvordering. Daarna heeft de advoknat Cetidebien zij ne verdediging van den heer de Potter begonnen, welke op morgen zal worden voortgezet. ZEE-TIJDINGEN MIDDELBURG den 23 april. Gisteren is ter reede gearriveerd, van Sourabaiia en Batavia, het schip de Zeeuw, kapitein'J". J. ter lloffsteede. VL1SSINGEN den 20 aprilHeden namiddag hadden wij hier een vreesselijkcn storm uit het westen, met zware regenbuijenwaardoor verscheidene van de hier ter reede leggende schepen avarij hebben be komen en eenige van bunne ankers zijn geslagenals onder anderen heb ben de Engelsche brik Orionhet Amerikaansch driemast-schip P'espcr en de Hanoversche bark Herzog van /Velling tondoor tegen elkander te drij ven avarij bekomen; hebbendelaatstgemeld? zijn anker op de reede laten steken. De Nederlandsche brik l Avonture, kapt. Krajy, welke to; op den Springer was gedrevenis daardoor lek geworden doch komt he den naar d,e/,e stad opzeilen, alsook de Engelsche schooner Perceverance welke j'evén als de vorigetot óp den Springer is gedreven en vastge raaktbeide schepen fnahkten veel water." Dcu 21, De Henriet te, kapt. F. Beniesfvan Antwerpeu paar Londen, met boomschorsis wegens contrarie-windaanhoudenden storm en opvolgend slegt weder genoodzaakt geweest te retournerenen legt alzoo ter reede. De Engelsche schooner Perceverance kapt. W. Putnam, is steeds op den Springer vastzittende, 'doch er zijn ligters heen gevaren om eenige granen over te nemen en alzoo het schip te ligten. Den 22. Sedert gisteren zijn alhier ter reede gekomen Joseph Humekapt. H. Rattray vanHnyti, met koifij en katoen; les trois Fri- reskapt. H. H. Ricke, van Londen met stukgoederen en the Ama zone, kapt. B. Lefavour, van Nieuw-Orleansalle drie naar Antwerpen bestemd de laatstgemelde moet quarantaine houden. BEST REN bit ADMIN1STRAT1EN. AANBESTEDING. Op Maandag den 26 April 1830, des middags ten 12 uren, zal, on der de nadere goedkeuring van den Directeur-Generaal voor de Marine, in het Hoofd-Departanent van de Schelde, te Vlissingen in het bijzijn van den Onder-Inspecteur over het Loodswezen aldaar, aan den minst- aannemende, bij inschrijving en opbod in het openbaar worden aan besteed Het verrigten van eenige Herstellingen en Verbeteringen aan het Huisstaande te Vere toebehoorende aan het Loodswezen der Monden van de Schelde, en zulks met de Leverantie van de benoodigde Materialen enz. Het bestek, waarnaar deze Aanbesteding zal plaats hebben, zal da gelijks (des Zondags nigezonderd) ter lezing liggen aan het Departement van Marine te 's Gravenhageen aan de Secretarien van de Directie der Marine te Amsterdam Rotterdam en l'lissin gen alsmede ten Burecle van de Gouverneurs van Antwerpen en IVcst-Vlaanderenterwijl bij de directie der Marine te VIissingen de Gegadigden tevens visie zullen kunuen bekomen van de Teekeningwaarnaar deze werkzaamheden zul len worden verrigt. De Biljetten van inschrijving zullen behoorlijk Gecachetteerd en op Gezegeld Papier geschreven, vóór of uiterlijk op den 26 April 1830, des morgens vóór twaalf urenvrachtvrij moeten worden bezorgd aan de Secretarie van de Directie der Marine te VIissingen. 's Gravenhageden 13 April 1830. De Directeur-Generaal voor de Marine, C. J. WOLTERBEEK. BERIGT. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gezien de voordragt van den fungerenden Inspecteur van het Kadas ter in deze Provincie, Gelet op Art. 492 der uietodieke verzameling der Wetten op het Kadaster. Brengt bij deze ter kennisse van ieder die zulks zoude mogen aan^ gaan, dat de Kadastrale taxatie der Landerijen en Gebouwen, gelegen in de Gemeenten, uitmakende de Kantons HcikenszandSluis en Axel .op den 1 Mei aanstaande zal worden aangevangen, en dat de daaraan verbondene werkzaamheden zullen worden ten uitvoer gebragt In het Kanton Heinkenszand: voor de Gemeenten HeinkensZand 's IleereuhoekBorsselen en Driewegen, door den Schatter Pieter Cor- ré, vergezeld door den Controleur .7. de Rosa. Voor de Gemeenten 's llcer-Arendskerke en 's Heer-Abtskerkedoor den Schatter Pieter Ver- larevergezeld door den Controleur C. Pilaar. Voor de Gemeenten Nisse, Ovezande, Oudelande, Baarland en Ellewoutsdijkdoor den Schatter Jan Trirnpe vergezeld door den Controleur C. Tromp. In het Kanton Sluis: voor de Stad Sluis, alsmede voor de Gemeen ten St. Anna-ter-Muiden Aardenburg en Heille, door den Schatter Leyn Sterk, vergezeld door den Controleur .7. Vlug. Voor de Ge meenten Eede en Sint-Kruis, door den Schatter Engel fVestveerver gezeld door den Controleur Clotterbooke Parijn. In het Kanton Axel(_iste, 2/ie en 3de Dl.) voor de Stad Axelals- mede voor de Gemeenten Zaamslag en Bosehkapelledoor den Schat-, ter Pieter de Muynk, vergezeld door den Controleur .7. A. Mosselman. Voor de Gemeenten Sas-van-GentWestdorpe, Philippine, Zuiddorpe, Overslag en Koewacht, door den Schatter jan Oost dijkvergezeld door den Controleur F. E. van Harrevelt. Voor de Gemeenten Neuzen cn Hoek, door den Schatter Jacob van Crnyningen vergezeld door den Controleur Surnumerair F. C. R. Qriarles de Quarles. Worden de Heeren Burgemees teren van voornoemde Gemeenten bij deze uitgenoodigdom de bovengemelde Ambtenaren, zoo veel mogelijk, in hunne werkzaamheden behulpzaam te zijn terwijl alle Eigenaars Boekhouders Huurders of Zaakgelastigden', bij déze worden v'erzoclu om de Massificatie hunner Landerijen of Gebouwen bij te wónenen om aan de Ambtenaren alle die opgaven en inlichtingen te gevetiwel ke de evenredige aanslag dier Eigendommen kunnen bevorderen. Middelburg, den 20 April 1830. De Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. De AGENT van het DOMEIN, District Middelburg, adverteert mits deze, dat hii als daartoe behoorlijk geautoriseerd, publiek, onder na dere approbatie, op Dingsdag den 27 April 1830, des voormiddags om to uren, in eene der zalen van het Raadhuis der Stad Middelburgten 'overstaan van het Stedelijk Bestuur aldaar, zal presenteren te Verpach ten, de zoogenaamde ORANJE-PLAAT, groot cafculatief 157 Bun ders, liggende tusschen de Eilanden IValchercnZuidbeveland en IVol- phaarsdijk, doch aan geen derzelvéh annex en zulks voor den tijd van 21 achtereenvolgende jaren in te gaan met den dag van de approbatie. De Conditiën en Voorwaarden dezer Verpachting liggen ter lezing ten Kantore van genoemden Agent, in de lange Noordstraat, Wijk Lett. C. No. 30, De Agent voornoemd, AND, f A'L C O N E 11 Az.qq.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1