Donderdag NIE UITSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. AD F ER TENT 1 EN. TU R K IJ E. KONSTANTINOPEL den 11 maart. Gisteren zijn van hier 30 met geld beladene paarden naar Burgas vertrokken werwaarts zij de 400,000 dukaten moeten overbrengen-, welke den tweeden bij het trak taat van Adrianopel bepaalden termijn van schadeloosstelling voor den Russischen handel uitmaken, 'sGRAVENIIAGE den 18 aprilBij een dezer dagen genomen ko ninklijk besluit is de duur der werkzaamheden van de commissie van li- kwidatie alhiertot den eersten januarij 1831 verlengd. Naar men verneemtheeft Z. M.t eenigen tijd geleden, aan de nood lijdende .ingezetenen van ettelijke genieenten in Gelderlanddieten ge- vtjlge der overstroom ing, van alles beroofd zijn geworden, eene gift van veertigduizend gulden, tot leniging van hunne ramp, gedaan. Men verneemtdat in den loop van dezen zomer Z. M. de keizer vap Rusland deze residentie met een bezoek zal vereeren. Heden morgen heeft de hofprediker Dermout den vijf-en-twiritig- sten verjaardag zijner bevestiging als leeraar bij de Hervormde gemeente dezer stad, in de Nieuwe Kerk gevierd. Bij die gelegenheid heeft zijn wei-eerwaarde eene uitmuntende leerrede gehoudennaar aanleiding van het laatste gedeelte van het 3de en het begin van het 4de vers van hoofdst. VII van den tweeden zendbrief van Paulns aan die van Corinthe. Naar luid van sommige berigtenzouden eenige der voormalige kweekelingen van het CollegiumP.hilosophicumdezer dagen van wege den bisschop van Luik zijn opgeroepenom hunne examens af te leggen en daarna, bijaldien zij de vereisch'te kundigheden bezitten, tot het bis schoppelijk seminarium te worden toegelaten. AMSTERDAM den 18 april. HH. MM., welker komst in deze hpofdstad dezen dag met vreugde werd verbeid, zijn heden namiddag, tusschen 5 en 6 uren, benevens JH.K. H. Prinses Marianne, aan het paleis alhier aangekomen. Zoo ,men verneemt mag men zich op morgen met dé komst van K. H. den Prins van Oranje en vermoedelijk die van HH. KK. IIH, den Prins en de prinses Frederik der Nederlanden vjeijen alsmede op dingsdag met die van II. K. K. II. mevrouw de Prinses van Oranje. BRUSSEL den 19 april. Zoo men, volgens de verhooren van he den, den heer de Potter moest geloovenis hij geen schrijver van het ontwerp eener associatie, of verbpnd en weet hij niet wie hetzelve het eersx heeft laten drukken. Op de aanmerking hem door den president gedaan dat hij aan den heer Tielemans geschreven heeftik heb slechts uwen brief gekopijecrddat hij gesproken heeft van een' brander af te zenden i dat hij melding heeft gemaakt van verscheidene personen in ze kere correspondentie; dat hij uit Frankrijk een brief heeft ontvangen, waarin de heer Madrolle hem voorstelt om zich aan de Jezuitische con gregatie van dat land te verbindendat, hij de droevige gebeurtenis van den 21 januarij (den dood van I.odewijk XFIJ noemt eene groote les aan de koningen gegevendie er geen voordeel van getrokken hebbenzijnde de koningen slechts afgodendie oogen hebben om niet te zien en een verstand om niet te begrijpendat hij van het ontwerp eener associatie spreken de, hetzelve noemt ons ontwerp, enz. Óp al deze dingen heeft de Pot ter slechts tot antwoord gegeven, dat dit niet tot de beschuldiging ten zijnen laste behoort. De heer Tielemans heeft bekend dat hij in 1826 in het Journal de Cand heeft geschreven. Men herinnert hem uitdrukkingen zijner briefwis seling, waarin hij voor den 20 januarij zegt: laten wij allengs de grond slagen eener groote associatie doen blijken. Men spreekt hem van ver scheidene berigten aangaande eenige vertegenwoordigershij antwoordt dat dit bijzondere zaken zijn. Hij bekent, dat het, volgens zekeren brief, zijn voornemen was de redactie van den Beige te leiden. Men stelt hem deze woorden zijner correspondentie voorHetgeen mij gerust stelt is de aJgemeene ontevredenheid. Zijn aptwoord is dat dit betrekking heeft op de petitionarissen, wier eenstemmigheid het goede moest daarstellen. Hij bekent dat hij onder den haam van voogd den koning bedoelt. On ze zaken gaan zeer slecht, dank zij den voogd die het opzigt er over heeftzeide hij. Elders verkondigde hij dat de brochure van de Potter meesters en knechts razend deed worden. In een anderen brief kondigt hij aan dat het werktuig ontsteld wasen het slechts aan eenige oude verroes te spijkers hield. Zijn oogmerk met deze zinsnede had "slechts, zeide hij, betrekking tot de beraadslaging over het budget. Eene door den president opgenoemde zinsnedegeschreven door den heer Tielemans luidt aldushet gouvernement zal een voorwendsel zoeken om ergens op stand te verwekkenof het zal ,de weigering van het budget voorwenden om een coup i^itat te maken. En elders zegt hij in zijn brief, spre kende van de mogelijke bezetting des lands door de Pruissen, dat men in dat geval, doch met veel omzigtigheidmoest zeggendat wij ons wel aan de Franschen konden te bewaken geven. Deze dingen zijn bij den heer Tielemans de uitdrukkingen eener loutere opinie. Van dé ver- eeniging metde Katholijken sprekende, is zijne meening, dat men hert zoo ver moest drijven dat zij meer. vroegen dan het gouvernement hun kon toestaan opdat hetzelve zich niet in hunne armen zoude werpen. De beklaagde ondervraagd zijnde wat men moest verstaan door den brander waarvan de heer de Potter spreektwas zijn antwoord dat hier gespro ken wordt van het voorstel van den heer de Sécus. Wat den heer Bartheh betreft, deze heeft geen schrijver van den Ca- tholique of van den Faderlander willen noemen. Hij kent den schrijver van het misdadig artikel niet; hij weet niet wie hetzelve aan het bureau van die dagbladen heeft gezonden. Op de vraag van waar hem de ƒ2000 zijn toegekomen', die de Catholique verklaart te hebben ontvangen, meent hij niet te moeten antwoordendoch hij heeft bekend de iiueeke- ning der aan de infamie gewijde medailles te hebben voorgesteld; als- méde eenen brief te hebben geschreven, in welken hij zegt dat de grondwet hr den grond onwettig. ?f rqngeene waarde isdoch hij meende dat deze brief geene betrekking tot zijne beschuldiging had't geen hij me de omtrent eenige andere zaken heeft beweerd. De verhooren der drukkers de N.eve, Coché-Mommens en van der Strae- ftn hebben onbeduidende resultaten opgeleverd. Op morgen zal de heer advokaat-generaal het woord voeren. MIDDELBURG detl ai april. Door den hevigen westelijken storm, welke den geheelen namiddag van gisteren heeft gewoed is hier vrij wat schade aan de daken van sommige huizen zoo door het instorten van schoorsteenen als anderzins, veroorzaakt; in de wagenaarstraat is een muur nedergestortvele hoornen zijn beschadigd geworden enz. Wij vernemen echter, dat de dijken en zeeweringen van dit eiland geene schade hebben geleden. VLISSINGEN den 20 april. Sedert den t8 dezer zijn, voor Ant werpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Niels Theodoorkapt. P. G. Nijlen, van Nieuw-Yorkmet katoen en rijst; Amitjkapt. G.Willox, vap Su Jago, met rood hout enz.; St. Peterkapt. S. Pedersen, van Krageroe, met houtwaren; Sara Anna Camelia, kapt. K. Hofkamp,' van Liverpoolmet klipzout en stukgoederen; Suóoie, kapt. C. S. Bock van Pillau, met zout en tarwe; Catharinakapt. J. van der Schuyt, van Londenmet stukgoederen de Nassaukapt. C. van der Hoeven van Rio-Janeiro, met koffij en huiden; Atalantekapt. F. W. Techter* van Pillaumet stukgoederenthe Dromokapt. P. Low van de Ha- vannahmet koffij en suiker moet quarantaine houdenGuillaame kapt. W. de Ruyter van Riojaneiro, met koffij enz.; Piet er Karei kapt. B. H. Stuurmanvan Cuba met stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en den 19 dezer van onze reede naar zee gezeild: Henriette kapt. T. Beniesthaar Londen met boomschorsIVillem den den Istenkapt. J. F. Rooms, naar Bayonne', met linnen; Princesse Carolina Amalia, kapt. B. Fybnnaar Seville, en the Courier, kapt. C. Gwatkins, naar Londen, beide met ballast. De Nederlandsche galjas Pegasuskapt. H. H. Wagenaarden 8 de zer van deze reede naar zee gezeildmet destinatie naar Marihgham zoo als wij onlangs hebben gemeld, is, met gebroken boegspriet, den 17 dezer van uit zee terug moeten keeren hébbende deze avarij door slegt weder bekomen. AANBESTEDINGEN. Door de Commissie van Administratie over de Gevangenissen te Gent zal, op Vrijdag den 23 dezer maand, des voormiddags ten 10 uren, aan het lokaal van het Gouvernement aldaar, in het openbaar worden aanbe steed de leverantie vanTarwe en Rogge GranenGerstenmeel en ge pelde Gerst of GortGraauwe of Groene Erwten RundvleeschBo ter, Zout, gezuiverde Raap-Olie, Kaarsen, Groene Zeep en Sparrehout, voor de dienst der Huizen van Opsluiting en Tuchtiging, mitsgaders van Burgerlijke en Militaire Verzekering aldaar gedurende de laatste zes maanden van dit loopende jaar benoodigd. Door den Heer Generaal-MajoorDirecteur van 's Rijks Artillerie Stapel- en Constructie-Magazijnen te Delftzal, op den 10 Mei aan staande, in het openbaar worden overgegaan tot de aanbesteding der le- verantien i°. Van zes stel of twaalf stuks Brandspuiten, met derzelver toebe* hoorenen - 20. Van twaalf stuks Hand-Brandspuiten met als boven En voorts, op den 17 derzelve maand, tot de aanbesteding van eenlg» Houtsoorten, bestaande in Eiken Palen, Affuitstaarten enz. De voorwaarden van deze aanbestedingen zijn, onder anderen, ook op de Bureaux van het Gouvernement van Zeelandter leïing van de ge gadigden gedeponeerd. De AGENT van het DOMEIN, District Middelburgadverteert mits dezedat hij als daartoe behoorlijk geautoriseerd publiek onder na dere approbatie, op Dingsdag den 27 April 1830, des voormiddags om 10 uren, in eene der zalen van het Raadhuis der Stad Middelburg, ten overstaan van het Stedelijk Bestuur aldaar, zal presenteren te Verpach ten, de zoogenaamde ORANJE-PLAAT, groot cnlculatief 157 Bun ders, liggende tusschen de Eilanden IValcheren, Zuidbeveland en JVol- phaarsdijk, doch aan geen derzelven annex, en zulks voor den tijd van 21 achtereenvolgende jaren in te gaan met den dag van de approbatie. De Conditiën en Voorwaarden dezer Verpachting liggen ter lezing ten;Kantore van genoemden Agent, in de lange Noordstraat, Wijk Lett, C. No. 30, De Agent voornoemd, AND. FALCONER Az., qq. FAILLISSEMENT. De Provisionele Sijndic in het Faillissement van LAMBERTUS ilUlJSDENS gewezen Schrijnwerker te Middelburgadverteertdat ingevolge Art. 503 van het Wetboek van Koophandeldoor hem, in tegëjiwoordigheid van den Heer Regter-Commissarisop Vrijdag dén 7 Mei aanstaande, des middags ten twaalf uren, in een der Vertrekken van de Regtbank van Koophandel alhier, zal worden gevaceerd tot verificatie der Precentien, die door de respective Crediteuren dezes Boe delsin persoon of door gemagtigden, zullen worden overgebragt.' Middelburg, den 21 April 1830. N. J. van EEKELEN. Getrouwd i J. L. van STAPELE Zwolle en derf tó April 1830. Jonkvrouw B. L. M. VERMA SEtï. ^Jeden beviel van eene welgeschapene DOCHTER, Vrouwe C.H.de Jongegeb. Lantsheer. Middelburg, dén 19 April 1830.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1