N\ 47. MIDDELBURGSCIIE COUR A N T. V Y Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. 1 DUITSCHLAND. FRANKFORT den 13 april. Den 7 dezer heeft Z. M. de koning Van Wtircemberg de vergadering der Lnndsscenden gesloten. In het hertogdom Bronswijk wordt, naar men verneemt, een nieu we litnrgie voor de Hervormde eeredienst bearbeid. Voor de dienst der openbare rijtuigen in Petersburg zullen geduren de den zomer zoogenaamde omnibussen worden aangelegd, op elk van welke 20 4 22 personen zullen kunnen worden geplaatst. Omtrent het verhandelde bij de commissie voor de zaken der Rhijn- vaart te Mentz verneemt mendat de Fransche gevolmagtigde onlangs de instructien van zijn hof ontvangen heeft ten aanzien van het Neder- landsch en Pruissisch ontwerp, tot bepaalde regeling dier vaart. Frank rijk zou tot dit ontwerp toetreden, doch in het belang van handel en scheepvaart eene vermindering der regten op den Boven-Rhijn verlangen. De commissie is den i april vergaderd geweest; maar de Pruissische ge volmagtigde door ongesteldheid verhinderd zijnde die bijeenkomst bij -te wonen, heeft zij geen besluit kunnen nemen en alleen eenige tnededee- lingen ontvangen, die men zegt dat niet zeer bevredigend uitgevallen zijn, en zelfs doen vreezen, dat de zaak niet zoo spoedig afgedaan zal worden, en nog groote hinderpalen haren afloop zullen vertragen. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 14 april. Men heeft hier sedert een paar dagen be- rigten uit Terceira tot den 23 maart ontvangen, de officiële tijding be helzende, dat de marquis de Palmella den 15 dier maand, vergezeld van den raadsheer Guerreiro, voor gezegd eiland is aangekomen, in een oogenblik dat het blokkade eskader zich van de haven verwijderd be vond en eene poging, om den marqies bij het landen op"te ligtën door middel van eene gewapende bootwelke van een der Portugesche fregat ten was afgezonden werd ook verijdelddoor eene van het kasteel waar die poging opgemerkt werd, insgelijks oogenblikkelijk uitgezonden gewapende bootwelkena eenige schoten in de verte met de eerst genoemde gewisseld te hebben deze laatste deed afhouden. De mar quis met de zijnen alzoo veilig aan wal gekomen werd met geestdrift op het eiland ontvangen en daags daaraan had op hetzelve de plegtige installatie plaats van het door dom Pedro in naam der koningin ingesteld bestuur, zamengesteld uit den marquis de Palmella den met hem mede gekomen raadsheer Guerreiro en den graaf Villa-Flor die laatstelijk met zoo veel beleid en dapperheid het eiland verdedigd heeft. De of ficiële stukken, daarna op Terceira afgekondigd, bestaan: t°. in een besluit, bevattende de stellige opvolging van donha Maria op den troon van Portugal, ten gevolge der aftreding van haren vader dom Pedro; 20. in de aftredings-acte zelve, van wege den keizer geteekend den 3 maart 1828, en 30. in eene proclamatiegedagteekend van Terceira op den sio maart, bij welke laatste alle getrouwe Portugezen opgeroepen wor den om de wettige zaak der jonge koningin krachtdadig te ondersteunen en te handhaven. Eene zware en buitengewone donderbui heeft, naar men uit Man chester schrijft, laatstleden donderdag namiddag ook die stad en derzel- ver nabuurschap bezocht. Dezelve is van vele verschijnselen verge zeld gegaan, onder welke dit vooral opmerkelijk is, dat de bliksem, door der ijzeren band van het wiel eener kar aangetrokken zijnde, welke twee ambachtslieden met zand vulden een derzelve, op eenen kleinen af stand, op den grond geworpen heeft, zoo dat hij voor eenige oogen- blikken gevoelloos was, de kar en het paard intusschen in de rondte draaide, en de andere persoon zonder eenig letsel gelaten heeft. Eene vrouw heeft, door het sterke licht van den bliksem, haar gezigt verloren. FRANKRIJK PARIJS den 13 april. In weerwil van de verbazende toebereidse len tot de expeditie naar Algiersen van de afbreking der onderhande lingen met eenen reeds vertrokken Algerijnschen onderhandelaarschijnt ons gouvernement verre af te zijn van alle hoep op verzoening te heb ben verloren; ten minste is voor drie dagen de heer Daubignosc, een oud Fransch staatsman die onder het keizerrijk verschillende zendingen in de Levant heeft vervuld, en later commissaris-generaal in Hanover te Hamburg en elders is geweest, van hier met eene bijzondere zending naar de kust van Afrika vertrokken. I11 berigten uit Toulon wordt voorts, met opzigt tot eene vroegere onderhandeling met den dey van Algiers, gezegd, dat Frankrijk eene schadevergoeding gevorderd had van 150 millioen, en de slechting der vestingwerken van Algiers; dat de dey deze voorwaarden te hard had gevondenmaar beloofd den koning van Frankrijk genoegen te zullen geven indien deze zijne vorderingen wilde matigen; waarop echter ons gouvernement, aangezien vroegere onderhandelingen geenen afdoenden uitslag hadden gedhadden dey zou hebben doen antwoordendat dit deszeifs laatste woord was en in ge val vgtj weigering een generaal en minister des konings den dey zou gaan noodzaken om deze voorwaarden aan te nemen en dat de dey op dit antwoord, zou hebben gezworen, den ernstigsten tegenstand te zuilen bieden., en zich liever onder de puinhoopen van zijn kasteel te zullen begraven dan in zoodanige voorstellen te bewilligen, In een der oppositie-bladen worden eenige aanmerkingen gevonden over de afschaffing der wet in Spanje, waarbij de vrouwen van de erfe nis der kroon uitgesloten zijn. Deze zaak wordt daarin voorgedragen als niet alleen van belang voor Spanje zijnde, maar als ten uiterste nndee- ll'g voor Frankrijk, omdat daardoor het bekende familie-verbond wordt vernietigd en alle de verbindtenissen worden geschonden, die de Spaan- sche Bourbons aangegaan hadden ten gevolge der opofferingen, die door Lodewijk XIV en de Fransche Bourbons ten hunnen behoeve zijn ge daan. Zoo aan koning Ferdinand slechts eene dochter geboren werd zouden, nu de zoogenaamde salische wet afgeschaft is, zijne broeders onterfd zijn en de kroon kunnen overgaan in handen van een huis, dat Frankrijk vijandig is, en van een vorst, die de Fransche grenzen reeds door het gewigt van een ander rijk drukt, en zoo doende zouden de da gen van Karei V herboren kunnen worden. Dè koning van Beiieren is den 25 maart te Napels aangekomen. Heden is er veel ter beurze omgegaan vooral in Napolitaansche obli- gatien, als wélke op de tijding van het reduceren der Oostenrijksche interesten voor Duitsche en Nederlandsche rekening zijn gekocht. Ook de Spanjaarden zijn gerezen, doch flaauwer gebleven. -• 1 20 April 1830» NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 15 april. Men spreekt van de aanstaande be* noeming van den heer Sterckedeken van de Lieve Vrouwe kerk tö Antwerpentot hoofd van het bisdom van 's Hertogenbosch. De uitdeeling van het dividend bij de Nederlandsdlie bank is 4 ingevolge berigt van president en directeuren van den (4 dezer, be paald op 43 per aandeel. MIDDELBURG den 19 april. Door Z, ExC. den minister van Staatt belast met de generale directie van de zaken der Hervormde kerk eti2. is aan den heer M. van Lissa eervol ontslag Verleend als lid en thesau rier der godsdienstige Israëlitische school-commissie alhier, en itt deszeifs plaats als zoodanig benoemd de heer H. S. Beer. Den 16 en 17 dezer is voor het hof van assises van Zuid-Braband^ onder voorzitterschap van den heer Meynaertt, de regtshandel ten lastd Van de heeren de Potter en consorten begonnen en voortgezet. De be schuldigden zijn in twee rijtuigen, onder geleide der maréchatissée, naar het paleis van justitie heen en weder gebragt. De togt ging langzadni voort, in de volmaakste rust en orde: de menigte was koel, zeer koel jegens de gevangenen. Beide zittingen, met geslotene deuren gehou den zijn gewijd geweest aan de lezing der akte van beschuldiging en het arrest van verzending, en daarna aan het verhoor der beklaagden. Onder de zestien tot ontlasting geroepene getuigen bevinden zich de hee ren DuepètiauxClaes, LevelVleminckx en twee priesters uit Gent, Men had gemeend dat, op aanzoek van den heer Tielemanide minister van Cobbelscfiroy zich ook onder die getuigen zoude hebben bevonden l doch gemelde heer heeft zijn verzoek ingetrokken. Op verzoek van den advokaat Redemanstot het toestaan van de vrije onderlinge gemeenschap der beklaagden in de gevangenis, opdat in hunne gezamenlijke verdediging een aantal herhalingen zouden kunnen worden vermeden, is hun zulks door het hof toegestaan, denkelijk om dat de instructie der zaak nu geheel was afgeloopen. In de zitting van heden den 19, welke publiek plaats heeft, nemen de pleidooijen een aanvangdezelve mogenop hooge vergunningin het Fransch plaats hebben. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 17 april. Heden zijn alhier ter reede gearriveerd Petrus Ludovicuskapt. W. J. Moesker en de Mariakapt. J. N. da Wyk, beide van Liverpool naar Gent gedestilleerd, met klipzout. Ook zijn gisteren en hedenvoor Antwerpen bestemdop onze reede aangekomen: de Vrouw Helenakapt. S. C. de Vriesen de Commercie 4 kapt. J. H. Durier, beide van Londen, met stukgoederen the Colum biankapt. S. Remington van Pernambucomet suiker en huiden Speculationkapt. C. Anker, van Noorwegen, met houtwaren. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en sedert den 15 dezér van onze reede naar zee gezeild: Neptunekapt. H. Graysonnaar Gooleen Ida /ilidakapt. O. J. Woldering, op avontuur beide met ballast; die Hofnungkapt. H. Kuiper, en die Hofnungkapt. P. F» Rente beide naar Hamburgmet bindriet en peperDelphine kapt,, J. F. Brons naar Riga; Vrieslandkapt. E. J. Drend op avontuur i de Hero kapt. J. Cantnaar Elseneur, en Anna Mariakapt. J. H, Kramerop avontuuralle vier met ballastIVilhelminakapt. H. Lucht t naar Rigamet suiker. Door kapitein W. Moesker is, op den 14 dezer, in goeden staat zeilende gepraaid kapitein B. R. Bergvan Groningen naar Liver pool tusschen Lezard en Goudstaart. BESTUREN ev ADM1NISTRATIEN. V HER-IJK der MATEN en GEWIGTEN. Vervolg en slot. Zie ons vorig No Art. 8. De Arrondissement»- en Adjunct-IJkers tullen ten minste tweemaa 1 inhei jaarop onbepaalde tijden en voorts 100 dikwijls tij tulks noodig achten verge- teld van den Commissaris van Policie of bij onstentenis van toodanig Ambtenaar, van een Lid van liet Plaatselijk Bestuur, in al de Gemeenten van Mertelver Vit- trict, visitaticn doen in de opene Werkplaatsen, Magatijnen en Winkels pp de Markten, Vleeschhallen publieke Wagen en op de Molens en tich daarb, rer- tekeren dat in detelve gcene dan de nieuwe Maten en Gewigten aanweng tnn en dat detelve behoorlijk tgn herijkt; tij tullen de oude afgeschafte Maten en Gewig ten alsmede die, welke niet tijn herijkt, in beslag nemen, en met het deswegens op te maken Proces-Verbaal aan den Officier bij de Begtbank van Eersten Aanleg van het Ressort intendenvan hun verrigte ten deten en van het resultaat hunner bevinding in elke Gemeente tullen tij bij dertelver aan ons in te dienen rapport- ten omstandige opgaven- doelt. 9. Dien onverminderd tullende Burgemeesters der Gemeenten ten Platten Lan de naar aanleiding van Art. 62 en 87 van het Reglement van Bestuur ten Platten Lande, ten minste vier maleu in het jaar, gelijke visitatie doen, en torgen da» afschriften van de daarvan opgemaakte Processen-Verbaal, overeenkomstig laatst gemeld artikel, aan den Gouverneur worden ingezonden; en worden Burgemeester# en Wethouders der Steden uitgennodigdom de vereischte order» te stellendal gelijke opnemingen door den Commissaris van Policie of het Lid van het Bestuur hetwelk met de Policie is belast, worden gedaan. to. liet wordt aan alle op publiek getag aangestelde of beëedigde Landmeters, Wegers en Meters verboden, eenige Certificaten, Weeg- of Meetbrieven af te geven waarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige bena mingen is uitgedrukt, en tullen door detelve geene andere dan de wettig erkende Maten en Gewigten mogen worden gebetigd. 11. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen, Godshuizen of Armbesturen, en aan alle Ambtenaren en Publieke Administratie!! verboden eenige Acten Plans, Bestekken of Beramingen te doen opmaken, aan te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe Maten ol Gewig ten tijn opgegeven. 12. Aan alle Ambtenaren Publieke Administratien en Ingezetenen deier Provincie wordt bij dete dertelver verpligling herinnerd om de door hen gebetigd wordende Maten en Gewigten binnen den in Art, 1 bepaalden termijn te doen herijken; bi) gemis van welke formaliteit, de door hen gebetigd wordende of in dertelver opene Werkplaatsen Magazijnen of Winkels bevonden wordende Maten en Gewigten in beslag kunnen worden genomen en de genen die bevonden worden detelve te heb ben gebruik», ol' in hunne opene Werkplaatsen Magatijnen of Winkels voorhan den te hebben volgens de bepalingen van Zr. Ms. besluit van den 00 Maart 1827 (Staatsblad «o. i5) tullen worden verweten in eene boete van/-io tot/ 100. Detelve worden tevens herinnerd aan de bepalingen van Art. i4 van Zr. Ms. bo- slult van den 18 December 1819 Staatsblad 110. 5y)volgens welke, alles wat met de Maten voor Tlrooge Waren, in dat besluit opgegeven, wordt gemeten, met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken en dus allen die van toodapige 1 Maten gebruik maken, ook van stvijkcls voor detelve behooren te tijn voortten,

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1