N°. 46. MIDDELEURGSGHE COURA N-Ü-f' Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. Berlijn- den io april. In de Fransche dagbladen vindt men ver. melddat de koning van Beijeren aanspraak maakt op een gedeelte van het groot-hertogdom Baden, hetwelk voorheen tot de Paltz be hoorde; dat de nieuwe groot-hertog, dadelijk bij de aanvaarding der regering, maatregelen heeft genomen om zich het bezit dezer streek te verzekeren. In de Dtiitsche dagbladen vindt men alleen, dat het gar nizoen van Manheimdadelijk na den dood van den groot-hertog Lode- wijk, is versterkt geworden. F R A N K R U K. PARIJS den 11 april. Den 18 dezer moet de generaal Bourmont, als opper-bevelhebber der naar Algiers bestemde expeditionaire armee naar Tonton vertrekken, en de portefeuille van oorlog, gedurende zijne afwezigheid, in handen van den prins de Polignac overgaan. Ofschoon de generaal Bourmont nog nimmer als opper, bevelhebber gekommandeerd beeft, geeft zijne hoedanigheid van minister van oorlog hem het noodige gezag over de andere generaalsen vooral over alles wat tot het admi- nistrative en materiële gedeelte behoort. Den 29 maart is dé geheele scheeps-divisie van Brest, 2 linie-sche pen en 2 fregatten uitgezonderd, naar Touion onderzeil gegaan. Naar men verneemt zal de vloot en het konvooi voor de expeditie van Algiers tusschen den 15 en 20 mei zeilree zün. De vloot zal be staan uit 11 linie-schepen, 24 fregatten, 35 brikken, 18 gabarres of transporten, 12 korvetten, 7 goëletten, 8 bonibardeervaartuigen en 6 stoombooten voor de dienst der correspondentiete zamen 121 schepën. Volgens het zeggen van een der dagbladen zou er in het traktaat van Aken eene bepaling gevondenworden krachtens welke Frankrijk het regt zon hebben om zich van de stad en het grondgebied van Algiers mees ter te maken, in plaats van Isle-de-France en de Ionische eilanden, die toen aan Èngeland zijn afgestaan. Men verzekert thans stellig, dat er een huwelijk tusschen den prins van Coburg met eene der prinsessen van Orleans in overleg is maar dat die verbindtenis eenigen tegenstand ontmoet van den kant der bloedverwanten van de aanstaande koningin van Griekenland. Naar men verneemt heeft prins Leopold reeds een bezoek bij den koning en bij HH. KK. IIH. afgelegd. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 14 april. Men verzekert, dat Z. M. de Ko ning zich binnen kort, voor eenige dagen, naar Amsterdam zal begeven. Luidens bijzondere berigten uit Javahad Z. Exc. de commissa ris generaal, de burggraaf du Bus de Ghisiguieszijne maatregelen geno- men om met het einde der maand mei in het vaderland terug te zijn. Bij eene circulaire van den 29 maart, heeft Z. Exc. de directeur- generaal aan de hoofden van alle korpsen des legers aangeschreven, om, zoo veel mogelijk, de uitmuntende schrijfwijs van den heer Magnée, ka- ligraaf des Konings, te verbreiden. ANTWERPEN den 14 april. In ons Journal leest men het volgen- deMen verzekert dat er kwestie is ora de in 's Gravenhage geves tigde handel-maatschappij veranderingen te doen ondergaan, en dat die inrigting welligt naar Amsterdam verplaatst zal worden zullende aldaar nlsdan eene nieuwe compagnie of maatschappij gevormd wordendie geene waarborging voor de interessen van wege Z. M. den Koning heb ben zou. De actiehoudersdie aan de nieuwe maatschappij geen deel zouden willen nemen, zouden tegen pari hun geld terug kunnen be komen. De handel-maatschappij heeft aan den koophandelde scheep vaart. en fabrieken der Nederlanden eene groote impulsie gegevenzij heeft den vreemdelingen een groot gedeelte van de vaart op de Indi sche koloniën ontnomenalle vakken van nijverheid hebben daarbij ge wonnen en het is een volstrekt vereischte dataangemerkt den voor uitgang des akkerbouws op het voor ons zoo belangrijke eiland Java Je viftdingsgeest der Nederlanders behouden en al meer en meer ont wikkeld worde." BRUSSEL den 15 april. Op morgen begint de regtszaak voor het Trof van assises van de beschuldigden de Potter c. s. Men denktdat hun verhoor en dat der getuigen de geheele zitting van dien dag zullen bezig houden. Den 9 dezer is door den bliksem eene hofstede te Leysele geheel afgebrand; 9 beesten, waaronder een paard en 3 koeijen, zijn daarbij omgekomen. MIDDELBURG den 15 april. Heden is van hier gezeild het kofschip Europakapitein J. F. de Jong, naar Dantzich. BE SI UREN en A DMINISTRA TIEN. GEWOON p v 17 April 1830. CHet slot in ons volgend No AANBESTEDING. Op Maandag den 26 April 1830, des middags ten ia uren, zal, on der de nadere goedkeuring van den Directeur-Generaal voor de Marine, in het Hoofd-Departemenc van de Schelde, te Gissingen, in het Bijzijn van den Onder-Inspecteur over het Loodswezen aldaar, aan den minst- aannemende, bij inschrijving en opbod, in het openbaar worden aan besteed; Het verrigten van eenige Herstellingen en Verbeteringen aan hec Huisstaande te Veretoebehoorende aan het Loodswezen der Monden van de Schelde, en zulks met de Leverantie van de benoodigde Materialen enz. Het bestek, waarnaar deze Aanbesteding zal plaats hebben, zal da gelijks (des Zondags uigezonderdj ter lezing liggen aan het Departemenc van Marine te 's Gravenhageen aan de Secretarien van de Directie der Marine te Amsterdam Rotterdam en Vlissingen alsmede ten Bureele van de Gouverneurs van Antwerpen en West-Vlaanderenterwijl bij de directie der Marine te Vlissingende Gegadigden tevens visie zullen kunnen bekomen van de Teekeningwaarnaar deze werkzaamheden zul len worden verrigt. De Biljetten van inschrijving zullen behoorlijk Gecachetteerd en op Gezegeld Papier geschreven, vóór of uiterlijk op den 26 April 1830, des morgens vóór twaalf uren, vrachtvrij moeten worden bezorgd aan de Secretarie van de Directie der Marine te Vlissingen. 's Gravenhage den 13 April 1830. De Directeur-Generaal voor de Marine, C. J. WOLTERBEEK. De AGENT van het DOMEIN, District Middelburg, adverteert mits dezedat hij als daartoe behoorlijk geautoriseerd publiek onder na dere approbatie, op Dingsdng den 27 April 1830, des voormiddags om 10 uren, in eene der zalen van het Raadhuis der Stad Middelburg, ten overstaan van het Stedelijk Bestuur aldaar, zal presenteren te Verpach tende zoogenaamde ORANJE-PLAAT groot cslculatief 157 Bun ders, liggende tusschen de Eilanden Walcheren, Zuidbeveland en Wol- phaarsdijkdoch aan geen derzelven annex, en zulks voor den tijd van 21 achtereenvolgende jaren in te gaan met den dag van de approbatie. De Conditiën en Voorwaarden dezer Verpachting liggen ter lezing ten Kantore van genoemden Agent, in de lange Noordstraat, Wijk Lect. C. No. 30, De Agent voornoemd A N D. F A L C O N E R Az.qq. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN zullen, op Vrijdag den 23 April 1830, des middags om 12 uren precies, ten Raadhuize dier Stad, publiek en aan de meestbiedenden presenteren te verhuren, de navolgende Perceelente weten: i°. De JAGT onder de Ambachtsheerlijkheid Koudekerke. 2°. De JAGT onder de Ambachtsheerlijkheid Bekerkeen Crommenhoeke. 3°. De JAGT onder de Ambachtsheerlijkheid Z'outelandeenWérendijke. 40. De VISSCHERIJ in de Watergang, zoo als dezelve tegenwoordig bij Joseph Menu in gebruik is. Zullende de Jagt der gemelde drie Ambachtsheerlijkheden niet meer in cumulo, maar ieder derzelve afzonderlijk worden verhuurd. Alles op de voorwaarden welke ter Stedelijke Griffie ter lezing liggen. Alzoo de post van SCHOOL-ONDERWIJZER en de daaraan verbon dene bedieningen van VOORZANGER en KOSTER in de Gemeente van KOLIJNSPLAAT, gelegen in het Eilar.d Noordbevelandis komen te vaceren, zoo worden alle de genen, welken mogten genegen zijn naar denzelven te solliciteren, uitgenoodigd, om, voor of uiterlijk op den eersten Junij aanstaande, zich in Persoon, of met vrachtvrije Brieven, te vervoegen of adresseren bij of aan den Heer Burgemeester dez-er-Ge meente; zijnde het vergelijkend examen bepaald alhier op Woensdag den HER-IJK der MATEN en GEWIGTEN. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND In aanmerking nemende dat, naar aanleiding van Zijner Majesteits besluiten van x/" 1 «SC''tC?\ i8i9. Staatsblad No. 4.1)) en van den 3o maart 1827 Staats- jaarlijks een her-ijk van ai de Nederlandsche Maten en Gewigten, hebben"1 "P I'n 6'bragt en in den handel gebruikt worden behoort plaats te Gelet op de missive van den Administrateur voor het Binnenlandsch Bestuur, van den 28 November 1829, No. 19; Gezien het Reglement op den her-ijk in deze Provincie, van den i5 fehr. 1822: Overwegende dat het verpligtend gebruik der Nederlandsche Vochtmaten voor den handel in het klein, krachtens Zijner Majesteits besluit van den 22 maart 1829 (Staatsblad N o. .5) eerst verpligtend is geweest sedert den 1 dezer, en dat mits dien de her-ijk dezer Maten in dit jaar niet verpligtend is Besluiten Art. De her-ijk over het jaar i83o van de Nederlandsche Maten en Gewigten, welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle Gc- wigten, Lengtematen en van de Inhoudsmaten voor drooge warenmitsgaders van de W isse zal aangevangen worden met den i5 Mei aanstaandeen gesloten op den 3i Augustus daaraanvolgende. 2. De letter L zal, overeenkomstig bovengemelde aanschrijving, voor de ijk-letter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende Maten en Gewigtenbenevens het bijzondere merk van den Arrondissements- of Adjunct- r worden afgedrukt of ingebrand. 5. De Arrondissements- en Adjunct-IJkers zullen, overeenkomstig Art. 5 van voorschreven Reglement, behalve in de plaats hunner woningnog in zoodanige Ge neenten van derzclver Arrondissement tot den her-ijk vaceren als nader door ons zul.en worden aangewezen j en op de dagen gedurende welke zij niet in de Ge- meenten buiten hunne woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daags, hunne Kantoren geopend houden, om aan de Ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner Maten en Gewigten. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne Kantoren zullen geopend zijn, mitsga ders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vereischte vacatie in andere Ge meenten, niet tot den her-ijk der Maten en Gewigten ten hunnen Kantore zullen vaceren, aan Burgemeester eu Wethouders hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan, door publicatie en door insertie inde stedelijke, of in de Linnen derzelvee Stad meest gelezen wordende courant, aan hunne Ingezetenen zuUen doen kennis dragen. 5. De Arrondissements- en Adjunct-IJkers zullen Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der Gemeente, in welke zij, volgens de nader overeenkomstig Art. 3 te doene aanwijzing, tot den her-ijk zullen vaceren, van hunne op handen zijnde aankomstten minste acht dagen te voren informerenen zullen deze gehouden zijn de Burgemeesters en Assessoren der andere Gemeentenvoor welke gelijktijdig wordt gevaceerddaarvan kennis te geventen einde de Ambtenaren Publieke AdministratienKooplieden, Winkeliers en andere belanghebbenden door hen wor den verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den her. ijle zal worden ge vaceerd en van hunne verpligting, om de bij hen in gebruik zijnde Maten en Ge wigten, mitsgaders de Slrijkels der halve en kwart Mudden, te doen herijken; Zullende de Plaatselijke Besturenbehalve de ten dezen vereischte openbare bekend making, tevens zoo veel mogelijk de belanghebbende Ingezetenen hunner Gemeente welke zij weten dat van Maten en Gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. 6. De Burgemeesters der Steden en Gemeenten worden uitgenoodigdom aan den Arrondissements- of Adjunct-IJkcrvóór den aanvang van den her-ijk of bij der- zelver komst in de Gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de Inwoners hunner Gemeente, welke, uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn gebruik te maken van Maten of' Gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal bet register derPatentpligtigen worden geraad pleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de Ambtenaren en Publieke Ad ministratien welke in derzejver ambtsbetrekkingen van Maten of Gewigten, tot bet constateren van leverantien of werken gebruik moeten maken. 7. De Arrondissements- en Adjunct-IJkers zullen, betrekkelijk de door dezelve in iedere Gemeente, in welke zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en her-ijk-, een relaas opmaken en daarbij opgeven de AmbtenarenPublieke Administratien en Partikulierenwelke, in de bovengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan dcrzclvef verpligting betrekkelijk den her-ijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements- en Adjunct-IJkersn» den afloop van den termijngedurende welken de her-ijk is opengesteld, aan ons worden gezonden.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1