N\ 45. MIDDELBURG SCIIE COURANT; M; Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. 15 April 1830, ZEE-TIJDINGEN. EEST UREN en ADMINISTRA TIEN. TU R K IJ E. KONSTANTINOPEL den 10 maart. Zoohet schijnt, heeft de ze kere tijding, dnt tot de Fransche expeditie tegen Algiers stellig besloten was, de Por te diep getroffen, en zou zijdeswegens haar onge noegen aan den Eranschen ambassadeur betuigd, maar tevens aangebo den hebben om tusschènbeide te treden aan Frankrijk eene behoorlijke voldoening waarborgende. Men verzekert zelfs, dat de vice-admiraal der Turksche vloot, Tahir.pacha, zich reeds gereed maakt om onver wijld met een freeat naar Algiers onderzeil te gaan, ten einde de be middeling des sultans te bezigen tot bet in der minne vereffenen van de tusscben den dey en Frankrijk bestaande verschillen. De Porte heefc reeds maatregelen genomen tot betaling van den, inge volgehet traktaat van Adrianopel, op 28 april aanstaande verschijnenden termijn van 400,000 ducatenen sedert kort bespeurt men dienvolgen- de ouder de Russische troepen ook bewegingendie eenen nabijzijnden terngtogt over den Balken aankondigen. De sultan vertoont zich in de straten dezer hoofdstad in een kostuum dat veel overeenkomst heeft met het uniform van een Fransch kolonel; ook zijn paard is op de Fransche wijze gezadeld, en men ziet hem van gewaste halve laarzen met sporen en van eetie karwats gebruik maken, al hetwelk nooit te voren een souverein der regt geloovigen gedaan had. Hij is ook gaarn in gezelschap met Fransche officieren en onderhoudt zich vrij gemeenzaam met hen in hunne taal, welke hij zeer goed spreekt. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 8 april. De groot-hertog van Hessen-Darmstad is, des namiddags van den 6 dezermede overledenin den ouderdom van 77 jaren en na 40 jaren geregeerd te hebben. Zijn zoon Lodewijk is hem opgevolgd. Te Munchen is dezer dagen een nieuw huis van drie verdiepin gen hetwelk nagenoeg afgebouwd wasplotseling voor een gedeelte ingestort; van de 40 arbeidslieden, die er nog aan werkten, werden er 18 onder hst puin begraven met groote moeite en gevaar, daar ook de overige deelen van het huis ieder oogenblik dreigden in te storten, zijn de ongelukkigen opgedolven, waarvan er 7 dood en n zwaar ge kwetst waren. Men had, in weerwil van ch; strenge koude, den gan- schen winter aan dat huis voortgebouwd en schrijft daaraan het onge luk toe. GROOT-BRITTAN] E. LONDEN den 10 april. Onze dagbladen deelen de boodschap mede, welke Bolivarna zijne terugkomst in de hoofdstad van Columbia aan de wetgevende of liever staatregelende vergadering, ter opening van der- zelver werkzaamhedengezonden heeft. In dit stuk verklaart Bolivar dat hij stellig voornemens is, de betrekking van voorzitter neder te leg gen, en verzoekt hij de vergadering om, in het belang van den staat, een ander aan het hoofd van het bestuur te plaatsen. F R ATV K R IJ K. PARIJS den 9 april. Prins Leopold is heden alhier aangeko. roenzonder ander gevolg dan twee geheimschrijvers waarvan de eene een Griek is, die beschreven wordt als een zeer beschaafd en onderrigr man, welke in Europa gestudeerd heeft, en-de behoeften van zijn vader land geheel en al kent. De prins zoude 14 dagen of drie weken te Pa rijs vertoeven, en van daar naar Londen terugkeeren, ten einde zich voor zijn vertrek naar Griekenland gereed te maken, hetwelk, volgens de Gazette de Francewaarschijnlijk in het begin van julij zoude plaats hebben, De koning van Spanje heeft de wet, waarbij de vrouwen van de erfenis der Spnansche kroon uitgesloten waren afgeschaft. Men ver haalt dat de koningin zich in een' gezegenden staat bevindt en dat de koning de kroon aan zijne kinderen, van welke kunne ook,, heeft wil len verzekeren, en daarom de zoogenaamde salique-wec ingetrokken heeft. Dit besluit is openlijk in de straten van Madrid afgekondigd. s GRAVENHAGE den io april. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer, no. 25, is bepaald, dat er, na dan afloop der in Brussel tebou- dèn derde algemeene tentoonstelling van voortbrengselen der volksvlijt, eene loterij zal worden geopend van zoodanige der op die tentoonstel ling geplaatst .geweest zijnde voorwerpen als zullen werden aangekocht uit het bedrag der aandeelen welke in de bedoelde verloting zullen ge nomen worden. Ofschoon zulks mits deze voorioopig ter algemeene kennis wordt ge- brn-gtzijn bovendien de hceren gouverneurs der verschillende provin ciën verzocht, om nog naderonder bijvoeging van eenige bijzonder heden de belanghebbenden, door. de stedelijke en plaatselijke besturen op 's Konings gunstige beschikking in' deze te willen doen oplettend nrsftein Tot nog toe schijnt nog niets stelligs bepaald te zijn, omtrent den tijd, waarop het huwelijk van H. K. H. Prinses Marianne en Z. K. H. Prins Albert v'an Prnissen zal plaats hebben. Men verneemt, dat vele voorwerpenJ^ehoovende tot de toebereidselenwelke in het vorige jaar te Brussel ter gelegenheid der voltrekking van het alstoen verwachte hu welijk gemaakt warennaar deze residentie zijn vervoerd. De bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal nog aanhangige wet ten, welke in het derde gedeelte der tegenwoordige zitting zullen wor den behandeld, zijn: i°. Dnt op de drukpers; 20. dat ter vermindering der rente van de schuldbekentenissen van het amortisatie-syndicaat; 30. dat ter vermindering van het getal leden der algemeene rekenkamer; 40. wegens bet personeel, de patenten, het zont, den Wijir, hét binnen- en buiteiflnncsch gedistilleerd, de bieren en azijnen en de suiker; 50. dat tor daarsteiling der middelen ter bestrijding van de uitgaven begre pen in'de eerste afdeeling der begrooting; 6°. het voorstel van den heer de Secus tot vrijlating of vermindering van straf van veroordeelden, uit kraclwe van eene ingetrokkene wet, en 70. dat van den heer Barthélemij w» aanvulling va-11 het reglement der kamer, nopens de wijze ter uitvoe ring van art. 177 der grondwet. Bovendien verwacht men eene discussie over de petitie van ingeze tenen van Luik over de vrijheid der drukpers. Naar men verneemt zijn de antwoorden der regering omtrent de dan- merkingen van de afdeelingenbetrekkelijk de accijns-wetten, ingeko men. Dezelve worden thans, zoo wel als de in die ontwerpen gebrngte veranderingen, gedrukt. Men wil dat de beraadslagingen omtrent de ontwerpen van wetten op het personeel en de patententot de volgende zitting zullen worden verschoven. Volgens het verslag van den landbouw, over het jaar 1828, be droeg het aantal runderen, dat zich alstoen in het koningrijk bevond, i»B9',i33 te weten 1,342,143 boven en 548,990 beneden de 2 jaren. Het aantal paarden beliep 453,353 namelijk 374,150 boven en 79,203 beneden de 3 jaren. UTRECHT den 11 april. Het volgende is getrokken uit eenen brief, uit Woerden van den 9 dezer gedagteekend „Onder de verschillende ongelukken, die gisteren avond door het onweder zijn ontstaanis er ook eenige schade geleden aan den koorn» molen te Oudewatertoebehoorende aan den heer BakkerDe bliksem is in eene der roeden geslagen en heeft in dezelve een gat gebrand waardoor zij onbruikbaar is gewordeneen timmermans-knecht, welke zich juist op den molen bevond heeft zich buitengemeen gekweten met het blusschen van dien brand. „Op dat zelfde oogenblik is er, te Oudewater binnen de stad, brsnd ontstaan, die meer schade heeft veroorzaakt: de bliksem in eene touw- spinnerij geslagen zijnde, is eene loods, met eenen grooten voorraad hennip, verbrand, behoorende aan den heer Bredius. Aan een' watermolen in eenen hier nabij gelegen polder is mede eene roede verbrijzeld en aan een' molen in den Breudijk moet een dergelijk ongeluk hebben plaats gehad. Een molenaars zoon te Noorden is in de nabijheid van den mo len door het onweder getroffen en gedood geworden." MIDDELBURG den 13 april. Gisteren is van hier uitgezeild het kofschip de Herstelling, kapitein B. de Jong, naar Nerva. VLISSINGEN den 13 april. Gisteren is op de reede alhier aange- komen Charlottekapt. P. Fredwurstvan Baijoune naar Gent gedesti lleerd, met wijn. Ook zijn, van den 1 j dezer tot heden, voor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen: Torquato Tassokapt. G.Martino, van Palermo, met olie en amandelenAnnctte, kapt. K. van den Oever, van Londen, met stukgoederen; Thesky Larkkapt. A. Keithvan Ardra, met lood en stukgoederende Jonge Regina kapt. J. H. Koopsvan Baijonne met stukgoederen; Aï. Helenakapt. C. O. Nygren van Cette, en de Jonge Isabellekapt. H. B. Drend, van Bordeaux, beide met wijn en brandewijn; Anthoniekapt. W. Menner, van Zantemet krenten; Gee.'ge Aiarykapt. D. Thompson, van Le Hornmet marmersteen; die Junokapt. P. R. Urdahl, van Almeiramet lood Dianakapt. J. G. A. Meijer, van Goole, met manufacturen; Fortuna, kapt. C. Mul- ,lervan Messinamet fruit; de Cereskapt. N. G. Staiinenbergvatt Triest, met stulcgoéderenel Cereskapt. G. Castellano, van Palermo, met sumac. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en den 11 en ia dezer van onze reede naar zee gezeild: Aurorakapt. H. Zurmeijer, en' de Vredekapt. J. J. Greeven, beide op avontuur met ballast; la Belle Alliancekapt. O. A. Wilman, naar Londen, met boomschors; Augusta Catharinakapt. L. J. Drijer, naar Petersburg, met Stukgoederen. DEPARTEMENT van MARINE. BERIGT AAN ZEEVARENDEN. De DIR.ECTEUR-GENERAAL voor de MARINE brengt bij deze ter kennisse van alle zeevarenden dat ten gevolge eener plaats gehad hebbende opdrooging van de IVest-Kalootde ligging der tonnen in het vaarwater loopende tusschen de Elboog en IVest- Ka lootlangs de Reede- van Vlissingeneene verandering heeft ondergaan welke heeft bestaan i°. In het opnemen van de aan de westzijde der IVest-Kaloot gelegen hebbende Roode Ton. 20. In het leggen van a. Twee Zwarte Tonnen, als eene aan de zuidzijde van de FAboog in 4 vadem of 68 palm, met laag water; op het merk de Toren vart Middelburg beoosten de Nollen. De tweede aan de Zuidzijde der fVest- Kalootin 4 vadem of 68 palm, met laag water; op het merk de Toren van Vlissingenaan de oostkant der Kleine Roode Kazerneen de Torert van Rittfiemuit het Hoofd der Dok-Haven b. Eene IVitte Ton, aan de noordzijde der iVest-Kalootin 4 vadem of 68 palm, met laag water; op het merk de Toren van Vlissingen aan de westzijde der Roode of Kleine Kazerne. En dat ten gevolge dier veranderinghet Vaarwater voor schepen flic de Wielingen komende alsnu loopt bezuiden de twee hierboven bedoelde zwarte Baken-Tonnen en voor die uit de Deurlo of het Oostgat komen de, benoorden de voorschreven witte Baken-Ton. 's Gravenhage den 3 April 1830. Voor den Directeur-Generaal voornoemd De Secretaris-Generaal, QUARLES van UFFORD. BERIGT. Tot aflooping der Lflndwateren eii de uitvoering van noodige Werken r zal het Water van de navolgende in de Provincie West-Vlaanderên ge legene Kanalen, geheel droog worden afgelaten, te weten: De Moerdijkvaartvan den 11 tot den 23 dezer maand. Het Lisseweegs-Kanaalvan den 11 tot den 21 dito. E» het Kanaal van Brugge naar Shtismede ven den 11 tot den M dito.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1