C 0 Ü1A NV T.- N". 44. MIDDE.LBURGSCHE 1 T' JJ ff-e*woo>cA» ':jS Dings(!ag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 4 april. 7,. M. de koning heeft dezer dagen eene groote bevordering bij het leger gedaan waarbij 59 hoofd-officie- ren eenen hoogeren rang hebben verkregen. Z. M. de keizer van Rusland is den 19 maart, van de militaire colonien te Novogorod in goeden welstand te Moscow aangekomen alwaar Z. K. H. prins Albert van Pruissen zich reeds sedert eenige da gen bevond. In de dagbladen van Petersburg vindt men wederom eene uitge breide opgave van krijgsliedenwelke zich in den jongsten oorlog met Itrrkije hebben onderscheiden, en uit dien hoofde met orde-teekenenen gouden sabels en degens begiftigd zijn. FRANKFORT den 4 april. De kamer der afgevaardigden van het koningrijk Wurtemberg heeft, in hare zitting van den 31 maart, eene voordragt van het gouvernement aangenomen, waarbij de interest der (taats-schuld op 4 ten honderd verminderd wordt. GROOT-BR1TTANJE. LONDEN den 7 april. Eergisteren avond is de heer R. Grant, volgens vroegere bepaling, in het huis der gemeenten met deszelfs biil ter wegneming van de burgerlijke onbevoegdheid der Joden, in Groot- Brittanje geboren, te voorschijn gekomen. Zijne rede is, bij deze ge legenheid, door velen met toejuiching ontvangen. Nadat eenige leden zich voor en tegen mr. Grant's motie hadden doen hoeren, is eindelijk, met eene meerderheid van 18 stemmen, er de eerste lezing van toege staan, en de tweede op den 26 dezer maand bepaald. Het getal der Joodsche onderdanen in Londen wordt op achttien k twintig duizend berekend en in het geheele rijk op dertig k veertig duizend. De kanselier van den excheqner heeft gisteren avond in het huis der gemeenten verklaarddat het gouvernement geene kennis droeg van eene amnestie die door dom Miguel aan zekere Portugezen zou ver leend zijn. Hiermede beantwoordde hij eenige vragen door lord Pal- merston gedaan, die van zoodanige acte van amnestie sprak, welke hij in buitenlandsche nieuwsbladen gevonden had en verlangde te weten of dit een echt stuk was, en zoo ja, of dom Miguel daartoe uit eige ne beweging of wel door invloed van anderen besloten had. Eergisteren ochtend is Z. K. H, prins Leopold naar Douvres ver trokken met oogmerk om zich naar Parijs te begeven. s Rijks inkomsten hebben in de laatste drie maanden 245,812 p. st. minder opgebragt dan in hetzelfde vierde jaars van 1829 ontvangen is, dat hoofdzakelijk aan de mindere opbrengt der accijnsen te wijten is. ^00 men verneemt, heeft het Fransche gouvernement, op 11. don derdag met de eigenaars van de Liverpool stoom-pakettenter bezi ging van vier derzelve tusschen Tonlon en Algiers, gedurende de voor- genomene blokkering en bombardering van laatstgenoemde stadeene overeenkomst gesloten. De voorwaarden zijn 900 p. st. 'smaands voor elke paket, en 12,000 p. st. daarenboven voor elke derzelve die mogt verloren gaan. FRANKRIJK. PARIJS den16 april. Van Tonton wordt, van den 30 maart, ge- meld, dat de brik le Cygne eenen brief heeft medegebragt, waarin ge meld wordt, dat de Algerijnsche troepen tweemaal daags in groot ge tal met geweer en kanon exerceren, dat zij daarin door Europeanen on derwezen worden, en dat men zich te Algiers tot eenen krachtigen te genstand gereed maakt. Men zeide te Toulon, dat de ontscheping on zer troepen plaats zoude hebben te Turra-Chiquetta of Torre Chica eene kleine haven, welke slechts door eenen ouden toren verdedigd wordt. Van daar kan het leger eenen berg overtrekkengelegen tegen over kaap Caxine, en zich van de hoogten meester maken welke Algiers bestrijken. NEDERLANDEN. s (rRAVENHAGE den 8 april. Zaturdag U. heeft Z. M.verge zeld van H. K. H. mevrouw de Prinses Mariannehet Orthopedisch Insti tuut van ar. Heittebij het Scheveningsche tolhek alhier, met een be- zoek vereerd. Z. M. alles wat deze inrigting betreft in oogenschouw willende nemen, heeft eerst het kabinet van modellen bezocht, alwaar zich de talrijke toestellen bevinden, die in de genezing der wanstaltig heden worden gebruikt, volgens het stelsel van dr. Heineen die alle van zijne uitvinding zijn; in welke kamer ook voorhanden zijn de af gietsels der gebreken zelve, door hem in den loop zijner praktijk gene zen. Deze kostbare verzameling werd door de hooge bezoekers met eene bijzondere belangstelling bezigtigd. Van daar doorliepen Hoogstdezelve de vertrekken der patiënten, thans ten getale van 24, welke op dat /©ogenblik allen in hun apparaat te bed lagen. Elk derzelve werd met een woord van belangstelling of met eene vraag naar hunnen toestand door den Koning of de Prinses vereerd. Vervolgens werd de ruime bnd-in- "gtlng/,at] dit etablissement verbonden, daarna de werkplaatsen en sme- er'J b!' •CindeIii.k ^ct ^erapetitisch-Iaboratorium bezocht, en alles tot in e einste bijzonderheden gadegeslagen. Middelerwijl waren al de patiënten, met derzelver toestellen aan het ligchaam, in de eetzaal bij eengekomen, alwaar zij de eer mogten hebben aan Z. M. en deszelfs doorlucitige Dochter te worden voorgesteld, en van daar deze hooge personen tot aan het rijting uitgeleide te doen. Na ruim 2 uren in dit etablissement te hebben doorgebragt, is Z. M. vertrokken, en heeft des zelfs tevredenheid over al wat Hoogstdezelve gezien had aan den heer Heine 111 de minzaamste en de meest vereerende bewoordingen te kennen gegeven. De Courrier des Pays-Bas spreekt, met welke bedoelingen valt niet moeijelijk te gissen, van vrij ernstige geschillen, welke tusschen de le den van een doorluchtig huis zouden ontstaan zijn, ten gevolge waarvan een lid van dat geslacht voornemens zou geweest zijn, om eene lange reis te ondernemen. Dat dagblad voegt er verder bij, dat door eene ach tenswaardige tusschenkomst, dat lid van dit voornemen had afgezien en de eendragt op die wijs was hersteldaan welke verzoening men meen de te moeten toeschrijven de gevoelens van welwillendheid, welke zeker verheven personaadje sinds kort bewees aan mannen, voor welke hij eer tijds min gunstig was ingenomen. 13 April 1830. Wij kunnen verzekeren [zegt het Dagblad van 's Gravtnhage\dat In deze residentie noch van die zoogenaamde geschillen noch van de voor- genomene reis, noch van de tusschenkomst, noch van eenige verzoening iets bekend is, en dat bij voortduring de beste harmonie tusschen de le den van dat doorluchtig huis bestaan heeft en nog bestaat, zoodat wil dit berigt voor louter verzonnen houdenen hetzelve beschouwen als voortspruitende uit zeer onedele beginselen. Er is dezer dagen te Brussel in het licht gegeven een Brief van den heei de Potter aan den heer Sylvain van de IVeijerwelke verkocht wordt ten voordeele der gevangenen, die in de Pctits-Carmes voor schul den zitten. Deze brief, welke voorafgegaan wordt door eene voorredt van den heer van de IVeijerheeft betrekking tot de briefwisseling van den heer de Potter met den heer Tieletnans. De schrijver verzet Zich daarin voornamelijk tegen het in beslag nemen dier briefwisseling, en verdedigt den inhoud derzelve. DORDRECHT den 9 april. Gisteren avond hebben wij hier, bij stil wedereen ongemeen zwaar en langdurig onweder gehad bij wel. ke gelegenheid de bliksem, even buiten deze stad, de houtzaagmolen het Hartop den Noordendijkgetroffen heeft, waarvan eene roe met het daarain zich bevindende zeilbenevens de asspilpalbalk en 'uistijl verbrijzeld zijn. De bliksem is verder het touw van de lui- reep gevolgd, hetwelk mede door verzenging zeer beschadigd is. Voorts zijnaan dien kant van den fooien langs welken de bliksem zijnen loop genomen heeftmeest alle de glazen beschadigd en uit de vensters gè- sprongen. Opmerkelijk is het, dat de bliksem niets van het ijzerwerk in den molen schijnt aangeroerd te hebbenen zijne vernielende kracht alleen aan het hout zichtbaar is. Voorts heeft de bliksem noch brand verwekt, noch iemand der bewoners eenig letsel toegebragt. Te Antwerpen is deze onweersbui gisteren avond, een paar uren vroe ger dan hierlosgebarsten, en aldaar vergezeld gegaan vaneenen vrees- selijken storm en van ongemeen zwaren hagelslag. BREDA den 6 april. In den nacht van zaturdag 11., omstreeks it uren, ontstond er brand in het logement de Vrachtwagenin het naburig Groot-Zunoertwelke aldra zoodanig de overhand namdat niet alleen het logement, maar bovendien nog 4 belendende huizen in vollen vlam stonden. Eene menigte onbewerkt hout, dat in en om twee dezer hui- zer lag, zijnde beide wagenmakers-winkelsvoedde de vlam zoodanig, dat, in weerwil van alle aangebragte hulp, en van de meest gepaste maatregelen van heeren burgemeester en assessorendie dadelijk toege sneld waren, nietsof bijna niets, heeft kunnen gered worden. In het logement zijn alle de meubelaire goederenwaaronder 17 kapitale bed. den, verbrand, en is al het geld en zilver gesmolten. Bij dit ongeval zijn slechts 3 varkens omgekomen. BRUSSEL, den 5 april. Uit het rapport, wegens het openbaar on derwijs in het koningrijk der Nederlanden gedurende het jaar 1828» blijkt, dat in.de Zuidelijke provinciën des Rijks alleen, sedert het jaar 1817. zijn gebouwd 1146 schoolhuizen en 668 woningen voor onder wijzers, Het aantal der kinderen, die alleen des winters de scholen be- zoeken, is, sedert 1817 tot 1828, met 94,598 vermeerderd, en be liep in laatst genoemd jaar 247,496. In genoemde provinciën telde men destijds 1977 gegradueerde onderwijzers en 785 onderwijzeressen, en 1268 niet gegradueerde onderwijzers en 617 onderwijzeressen, te za- men 4030 personen, alle met het lager onderwijs belast, welk aantal sedert gewis^elijk nog is toegenomen. Over *t algemeen levert dit rap port nieuwe blijken op van de spoedige uitbreiding van het lager en middelbaar onderwijsten gevolge van de voortdurende zorg en de on. middelijke bescherming van het hoog bestuur't welk geen ander oog merk heeft, dan om door de verbetering van het onderwijs van alle de klassen der maatschappijderzelver zedelijke welvaart te bevorderen. Pi et er Vander oomwonende te Hacquegnies district van Ath is dezer dagen plotseling overleden, in den ouderdom van 120 jaren en 9 maanden. Hij was geboren den 29 junij 1709, en heeft alle zijne verstandelijke en ligchamelijke vermogens tot zijn laatste oogenblik be houden. Hij is met groote plegtigheid ter aarde bestelden bijna de geheele bevolking zijner gemeente volgde zijne lijkstatie. MIDDELBURG den 12 april. Laatstl. woensdag is alhier, in de openbare gehoorzaal dezer stad de half-jaarlijksche promotie onzer La- tijnsche scholen gevierd. Twee uitmuntende jongelingen, die, met prijzen begiftigdnaar de akademische lessen werden bevorderdhebben bij de ze gelegenheid door henzeiven gestelde redevoeringen gehouden .7. J. Beusekom de discrimine inter Carmen bucolicum Theocriteum et Virgilia- num en A. M. Snouck Hurgronje de meritis Batavorutn in praeparanda Religionts reformatione. Vervolgens hadden de bevorderingen naar hoo- gere klassen en prijsuitdeelingen plaats, als: op de Ilde klasse aan G. B. van der Feenop de iste orde der lilde klasse aan .7. H. van Sanden PrinsG. A. Fokker en A. Clinge Li bertop de 2de orde der lilde klasse, aan A. P. .7. Gillissen, en een getuigschrift aan G. fV. T. Vogel vanger op de iste orde der Vde klasse, aan .7. C. Kien Eltzntanen op de 2de orde dier klasse, aan H. J. Dronckers, en een getuigschrift aan G. L. de Jagerop de tste orde der Vide klasse, aan C. E. de Vassy en M. .7. van Visvlieten op de 2de orde dier klasseaan C. .7. de Bruyn P. A. de Rochefrt7). .7. Muntendam C. .7. Kien Eltzntan, G. P. A. de Rochefort.7. G. Sprenger en P, A. Geene. Buitendien werden met prijzen voor bijzondere vorderingen in de mathematische wetenschappen begiftigd .7. .7. Beusekom G. IV. T. Vogelvanger en C. E. de Vassy; en voor die in de geschiedenis: G. B. van der FeenA. Clinge Liehert en M. .7. van Visvlietde laatste met het lot tegen PI. J. Dronckers en C. van Valckenburg van de Kreke. Alle welke jongelin gen voor de hun geschonkene belooniugen hunnen dank aan heeren cu ratoren in Latijnsche dichtmaat betuigden; waarna deze plegtigheid met muziek begonnen, afgewisseld en geëindigd, tot genoegen aller aanwe- zenden is afgeloopen. Het strekt ons tot genoegen bij deze gelegenheid te kunnen melden dat het getal der leerlingen op den duur toeneemt daar, met den aanvang van dezen cursus, weder tien jongelingen tot de lessen aan dit gijmnasinm zijn toegelatenalsC. A. Snouck Hurgronje A. G. Snouck HurgronjeP. BogaertA. J. Burger, J. Ph. van Fis- vliet, A. P. de StoppelaarS. Dobbelaev de IVindJ. Tak, P. J. Ac- kermans en Machielsen.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1