N\ 41- MIDDELBAR GSCIIE COURANT. Dingsdag NIE UTVSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. 6 April 1830. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 30 maart. Uit Erzerum wordt den 20 janiiarij gemeld De intogc der Russen in Klein-Azie is door eene nieu we gedenkwaardige gebeurtenis in deze streken vereeuwigd geworden. Den 18 janunrij werd., in tegenwoordigheid van vele duizende Christe nen, het kruis des Verlossers na negen eeuwen weder voor de eerste maal in den F.ufraat gedoopt. De drie regementen Russische infanterie, welke het garnizoen van Erzerum uitmakentrokken met hunne vnrtn- dels naar den Eufrnatnegen wersten van de stad. Aldaar lieten zich ook de Russische geestelijken, de Grieksche geestelijkheid en de Arme nische aartspriester ter bestemder tijd vinden. Het volk, gedeeltelijk ook uit Turken bestaande vloeide uit den geheelen omtrek te zamen. Het gejuich der Christenen, bij de indooping van het heilige kruis, is niet te beschrijven." HAMBURG den 29 maart. Met de laatste post uit Petersburg is te Lubeck de tijding ontvangen, dat de keizerl. regering bewilligd heeft om aan het fraaije Nederl. stoomschip de Reurs van Amsterdamhetwelk bestemd is om dezen zomer in de vaart tusschen Petersburg en Lubeck gebragt te worden volkomen dezelfde regten en begunstigingen te ver- leenendie door het Engelsche stoomvaartuig genoten worden. BERLIJN den 30 maart. Volgens schrijven uitGlogau van den 24, was de Oder destijds tot de geheel voorbeeldelooze hoogte van 17 voet gestegen, eenen stand welken de rivier zelfs in het zoo noodlottige jaar 1785 niet bereikt had. De geheele voorstad, aan gene zijde van de Oder-brug, stond onder water en werd met schuiten bevaren. Door den aandrang van het water waren twee huizen ingestort. Dag en nacht arbeidden ettelijke menschen aan de dan?men en dijken ten einde de zelve te bezorgen, en alzoo nog grootere onheilen voor te komen. Ook in Frankfort en derzelver omstreken is het gevaar voor het wa ter van de Oder in de laatste dagen bijzonder geklommen en heeft de buitengemeen hooge stand der rivier aldaar eene algemeene onrust ge baard en werkelijk reeds groote verwoestingen aangerigt. Den 28 was ook te Stettin het water bij voortduring'wassende. GROOT-B II ITTANJE. LONDEN den 30 maart. Volgens brieven uit Maltha, van den 15 de zer, zoude de afdeeling der Russische vloot, onder het bevel van den admiraal LazarofF, den 11 dat eiland hebben verlaten; weshalve dezelve binnen 14 dagen in Engeland kan aankomen. De afdeeling bestond uit 5 linieschepen, 4 fregatten en 3 of 4 korvetten welke vaartuigen tot het einde van mei te Spiethead zouden blijven liggen om met junij naar de Oost-zee te stevenen. Men verzekertdat aan de directeuren over de werkzaamheden aan de Tunnel, welke sedert eenen geruimen tijd zijn gestaakt gewor den, een aanbod is gedaan van 200,000 p. st. tegen 12JJ pet. interest, en voorts onder beding van met de oude deelhebbers in die onderne ming gelijkelijk in de opbrengst van dezelve te deelen. FRANKRUK. PARIJS den 29 maart. Volgens de liberale bladen, zijn de onder handelingen, om den heer de Villéle weder in het ministerie te brengen mislukt, en vertrekt hij binnen kort weder naar Toulouse, van waar hij voor eenige dagen was aangekomen. De heer de Villéle zou verlangd hebben dat er dadelijk tot eene ontbinding van de kamer der afgevaar digden wierd overgegaan terwijl de minister de Polignac dezen maat regel nog eenigen tijd zou willen uitgesteld hebben. De heer de Villéle is gisteren aan den koning en aan de leden van het koninlijk huis voorgesteld geworden. De Constitutionnel behelst heden het volgende: Er is ten hove veel over het aanstaande vertrek van den heer de Villéle gesproken. Men denkt, dat hij Parijs binnen vijf of zes dagen zal verlaten, zoo midde lerwijl de plannen, welke hij voorgedragen heeft, nog niet in den raad des konings goedgekeurd worden. De heer de Polignac is zeer tegen hem ingenomen, maar deze is alleen geen baas. Het tooneel zou dus nog wel kunnen veranderen." Men verzekert, dat de Dauphin zich naar Toulon zal begeven, om bij de inscheping der troepen, voor de expeditie naar Algiers, te genwoordig te zijn. Aan de pairs en de gedeputeerden is medegedeeld een rapport aan Z* M. den Koning, nópens het beheer der geldmiddelen voor bet jaar 1830. Dit stuk bevat eene beknopte opgave van al de maatrege len, waardoor, sedert een zeker aantal jaren, het stelsel van het cen traal bestuur der geldmiddelen, door het invoeren van aanmerkelijke be zuinigingen, gelijk het rapportluidt, achtereenvolgens is verbeterd ge worden. Het beloop eter tot heden toe gemaakte bezuinigingen wordt op 20,760,000 fr. gesteld. De'i '5 dezer heeft de Paus een geheim consistorie gehouden, waarin hij drie nieuwe kardinalen heeft benoemd namelijk den heer Thomas Weid een Engelschman en bisschop van Amyclea den heer Dominicns de Simone, maestro di camera van Z. Heil., en den heer Raphael Mazio, secretaris der congregatie <mn het consistorie. 'sGRAVENHAGE den 1 april. In de bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Generaalwelke op heden belegd was, waren slechts 48 leden tegenwoordig. De voorzitter heeft derhalve, ofschoon meer. dere leden de naamlijst geteekend hadden, de zitting niet geopend, maar dezelve geadjourneerd tot den 26 april, Er is van tijd tot tijd berigt gegeven van de bezendingen van pen ningen en gegraveerde steenenwelke door Z. Exc. den baron van Nyeveltambassadeur van Z. M. den Koning bij de Verhevene Porte, aan het koninklijk kabinet van penningen, na daartoe bekomene magti- ging, gedaan zijn. Bij deszelfs terugkomst in het vaderland, heeft ge noemde ambassadeur wederom eene nieuwe bezending medegebragt welke niet minder belangrijk is dan de vorige, ja misschien dezelve in vele opzigten overtreft. Zij bestaat uit 65 Persepolitaansche cylinders; "loo Perzische gesneden steenen, eenen zilveren gegraveerden ring, 7 gegraveerde steenen van den Sassanidischen stam, 8-4 Grieksche en 6 Cnfique steenen i Perzische scarabée en 5 Turksche talismannen. Deze nieuwe voorwerpen bevinden zich thans op het koninklijk ka. binet van penningen alwaar zij op de gewöne dagen Vöor hét pubiicfc zijn ten toon gelegd» De voor eenigen tijd door Z M. goedgekeurde eh bekrachtigdè maatschappij van vereenigde verzekeringen tegen de gevaren van de 2ee» van brand en van hagelte Brusselis tot stand gekomenZ. M. heef! veertig aandeelen voor zich in die maatschappij genomen. In het tuighuis van Pétersbürg Wordt nog een wagën van PelêH den Grooten bewaard, aan welken zich een wegmeter bevint, dien de kei* zer uit Holland medegebragt had, en welke het getal der met deri wa gen afgelegde wersten aanwees. 1.; een krijgskundig tijdschrifthetwelk te Petersburg van wege het miniscerië van oorlog Wordt üitgégetfëri» werd onlangs van dit werktuig gewag gemaakt, op eene wijsdie, ali eene hulde aan den kunstroem onzer voorvaderenaan eiken Nederldndéé aangenaam moet zijn. Sedert lang, namelijk, had van den bedoeldeii wegmeter geen gebruik kunnen gemaakt worden, omdat dezelve de wefs» ten aanwees, ter lengte, zoo als die tijdens.Peter den Groeten ftangeHd* men was terwijl de tegenwoordige wersten veel kleiner zijn. Meii had zich inden laatsten tijd veel moeite gegeven, om een dergelijk WerktUirf te bekomen hetwelk aan de tegenwoordige behoefte Völdeedeii ëf waren verscheidene wegmeters aan het oorlogsbestutir ingezonden dië alle zeer kunstig zamengesteld waren doch geenszins aan het doel bé» antwoordden., tot dat men eindelijk op het denkbeeld gekomen was orti er een te doen vervaardigen, geheel naar het voorbeeld van deri dööf Peter uit Holland medegebragtenbehoudens eenige kleine Wijzigingen in de inrigtitig om de wersten op derzelver tegenwoordige lengte aan tö wijzen. AMSTERDAM den 1 april. Gisteren namiddag isop den Hoogétt* dijk, buiten de Haarlemmer-poort, in het gebouw Land- en {fzigtD6» woond geweest door den heer Dijkman en thans bewoond door deh heef Kuypef een verschrikkelijke brand uitgebarsten, waardoor het gebütlW spoedig in de asch is gelegd. De oorzaak van dezen brand is nog oii» bekend. Men heeft een plan ontworpen om de menigvuldige insiitütétl van liefdadigheid en algemeen welzijn door eene zeer nuttige inrigtirijj te vermeerderente weteneen genootschap van mensChenvrienderi dia niet alleen voor de onmiddelijke ligchaamsbehoeften hunner lijdende ii9« tuurgeuootehin den afgelocpen harden winter, fiiildelijk htinhe Iiatid openden maar ook tot de zedelijke verbetering van hunne mihdereii iti de zamenleving, moeite, geld en tijd willen aanwenden. Deze riietiwa maatschappij zal, zoo men verneemt, tot oogmerk hebben, jonge WeS- zen in navolging onzer loffelijke weeshuizenop te leiden tot een of ander eerlijk bestaan, en inzonderheid tot dat van getrouwe, vlijtige» eerlijke dienstboden. Een daartoe gecreëerd fondszal de middelen op» leveren om de kosten van onderhoud opvoeding en ohderwijs te bé» strijden; en bovendien «al daarvan een kapitaal afgezonderd worden» waarvan aan dienstboden van beide künne, die een zeker getal van ja» ren, eerlijk en trouw, hunne pligten vervuld hebben, en in afgelee?» den ouderdomhet zij door sterfgeval hunner heerschappen, hetzij door andere omstandigheden, aan behoefte blootgesteld zijneerie jaSf- wedde voor hun leven zal worden Uitgekeerd geëVenredigd naar hél getal hunner dienstjaren. Zoodra het getal van inteekenareh toereikend is, zullen door de commissarissen de instituten dezer maatschappijen een volledig en uitvoerig verslag in het licht worden gegeven. BRUSSEL den 29 maart. De handel van onze stad bevindt zich Op dit oogenblik in eene gevaarlijke krisis, ten gevolge van de menigvuldi» ge bankroeten die er plaats hebben maar nog meer door de aanvragen om surcheance. Deze in vroegere tijdsomstandigheden genomen maatre» gel had wel verdiend onder de petitien tot herstelling der grieven te zjjn begrepen geworden, want wat is onregtvaardigerdan op deze wjjzö over eens anders geld en goed te beschikken? Tot nog toe heeft mett opgemerkt, dat de meeste surcbeances op bankroeten zijn uitgeloopen, in welke men veeltijds de waarden niet aantrof, die vóór het verkrijgen der surcheance aanwezig waren. Een Hongaarsch reiziger, Cosmo-de Porosis thans in Thibet, en houdt zich onledig met de taal en geschiedenis van dat land te bestu deren. Hij heeft reeds 40,000 Thibetaansche woorden verzameld, tot zamenstell ing van een woordenboek. Zijne navorschingen strekken zich over de godsdienst, de cosmograpbie en andere voorwerpen uit. Hij meentdat de vvijsgeOrige stellingendoor hem uit de Thebitaansche werken verzameldbij de geleerden van Europa groote verbazing ver wekken zullen. Hij heeft, behalve groote vorderingen in de genees- etl ontleedkunst, ook ontdekt, dat de steendrukkunst sedert onheugelijke tijden in Thibet bekend is geweest. Te Antwerpen had dezer dagen het volgende voorval plaats: Eene vrouw vervoegt zich in een winkel dezer stad, om, op order van hare roevrouw, welke zij zegt in een hotelke logeren, eenige schals van waarde uit te kiezen. De keus gedaan zijnde, vergezelt de winkel juffer de koopster tot in haar logement. Deze laat dezelve in eene ka mer, zeggende dat zij de schals aan hare meesteres Zal laten zien: zij verdwijnt met het pak eu komt niet weder terug. Deze vrouw, Welke verdacht wordt gehouden zoodanige dieverijen meermalen te hebben ge. pleegd, had een vertrek In dit logement gevraagd. Men heeft tot he den geenerlei spoor van dezelve kunnen ontdekken. Eene niet minder listige dieverij heeft onlangs te Bordeaux plaats gehad Een gedecoreerd persoon begeeft zich den 16 maart in het huis van zekere mevrouw P..., zeggende met eene bijzondere commissie van wege den heer prefect te zijn belast. Hij verzoekt de dame dat zij ha. re dienstmeid eenige oogenblikken zoude verwijderen, alzoo hij eene be. langrijke en geheime zaak had mede te deelen. De dienstbode zich verwijderd hebbende, zegt de vreemdeling: „Mevrouw! uwe dienst meid maakt valsche munt, mijnheer de prefect heeft er de zekerheid van bekomen toon mij het geld dat gij in uwe secretaire hebtik zal er u van overtuigen." Mevrouw P..., zeer ontroerd, neemt een' zate waarin eene som van ongeveer 400 franc9 was, en stelt denzelver. iit handen van den onbekenden; deze werpt aanstonds het geld op de ta fel, neemt een vijf francs stuk (dat hij zeker reeds bij zich geborgen had) en breekt het in verscheidene stukken;'de verwondering en ont«

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1