N°. 39. MIDDELBURG SCIIE Donderdag De prijs dezer Courant is, in de drie maanden2 50, cn franco per I'ost f 2 75. De A^ertentien worden berekend a 25 Cents de regelmet uitzondering der Huwelijks-Geboorte- en Doodbekendmakin- genwaarvan de prijsvan 1 tot C regels is f 50en voor iederen regel daarboven 25 Cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Voorts wordt verzocht, dat de inzending der Advertentienbehoorlijk op Formaat-Zegel geschreven, des morgens VOOR TIEN' UREN geschiedeindien men dezelve in het eerst uit te geven Noinmer wil hebben geplaatstalsook om van het Papier der Zegels niets af te snijdendewijl geene Formaat-Zegels anders dan in derzelver geheel als voldoende mogen worden aan genomen en bij de Administratie overgelegd. NIE UJVSTIJ DINGEN. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 27 maart. Het gouvernement heeft besloten tot eene reductie van den interest der schuldbrieven op den Staat, die nu vier ten honderd rente geven welke rente op drie en een half pet. verminderd wordt. De houders der vier pets.die genoegen nemen in deze reductie, zullen, voor elke loo pond st. nieuwe vier pets. an nuïteiten, 100 pond st. in de nieuwe drie-en-een-half pets. bekomen Deze drie-en-een-half pets. zijn niet aflosbaar voor den 5 januarij 1840. Yoorts wordt nog aan de houders der 4 pets. in keus gegeven om in te schrijven voor een nieuw fonds van vijf pet.niet aflosbaar voor den 5 januarij 1873 en 70 pond van dat fonds te ontvangen voor elke 100 pond vier pets. waarvan zij houders zijnof om afgelost te worden op zoodanige wijze en tijd als het parlement goedvinden zal te bepalen. De fondsen, dus te reduceren, hebben jaren lang vijf ten honderd rente gegeven, en zijn in het begin van 1823 tot vier pet. verminderd, met beloftedat die interest in zes jaren tijds geene nieuwe reductie zou ondergaan. Het gouvernement heeft een jaar langer dan het be loofd had die rente betaald en voert 1111 eene vermindering op drie-en- een-half pet. in terwijl naar den beursprijs der geconsolideerden de in terest zelfs niet ten volle drie-en een-kwart ten honderd is. Het bedrag der vier pets. schuldbrieven is omtrent 156 millioen pon tien, en door dezen maatregel zal eene jaarlijksche uitgave van 780,000 pond st. bespaard worden. Het ministerieel avondblad verklaart, naar-aanleiding van sommige aanmerkingen door Fransche nieuwspapieren gemaakt, dat prins Leopold stellig de soüvereiniteit van Griekenland aangenomen heeft, en er niet de minste waarschijnlijkheid bestaat dat de prins van gedachte verande ren zal. De jongste berigten uit Lissabon meldendat de personenschul dig aan de verregaande gruwelen, gepleegd in eene der kerken van het eiland Madera, den 9 dezer maand, op de plaats Caos-do-Jodie, ter dood gebragt zijn. De lijken van drie hunner heeft nien vervolgens verbrand en de asch in de zee geworpen. FRANKRUK. PARIJS den 16 maart. Men spreekt van de benoeming van een aan tal nieuwe prefecten, onder welken zich zouden bevinden de heeren Franchet, DelavauLourdoueix, Beauregard en anderen, allen personen Waarop het ministerie Zich zóu kunnen verlaten bij de nieuwe verkie zingen voor de kamer van afgevaardigden, in geval van de ontbinding der tegenwoordige kamer van afgevaardigdenwaartoe men wil dat reeds besloten zou zjjn, hoezeer mèn eerst in junij de koninklijke ordonnantie daaromtrent schijnt te wachten te hebben. De admiraal Duperré, opperbevelhebber der zeemagt van de expe ditie naar Algiers, heeft heden deze hoofdstad verlaten om zich naar Toulon te begeven. Het vertrek van den opperbevelhebber Bourmont schijnt tegen den 15 april bepaald te zijn. Het detachement gendarmerie, hetwelk de expeditie naar Algiers zal vergezellen, is gisteren in oogenschonw genomen, en moet overmorgen vertrekken. De gendarmes, die tot de marine behoord hebben, zijn bij voorkeur uitgekozen. Uit Toulon wordt gemeld, dat de bey van Tripoli het voorbeeld ge volgd heeft van den dey van Algiers, en de Fransche vlag ten hoogste heeft beleedigdweshalve hem wel eene dergelijke les zou kunnen wachten als nu aan Algiers is toegedacht. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 29 maart. Bij de Tweede Kamer der Staten- Getieraal zijn heden ook de notulen geresumeerd van het op laatstleden vrijdag gehouden comité-generaal waaruit bleek, dat, ten gevolge van het voorgedragehe door den voorzitter besloten is, dat de Kamer, ge durende eenigen tijd, hare werkzaamheden zal staken, te beginnen met Zaturdag den 3 apriltot den dag welke nader zal worden bepaald. Eenige ingekomene petitien werden naar de daartoe benoemde com missie gezonden terwijl op twee boekwerken het gewoon besluit werd genomen. Is gelezen eene koninklijke boodschapten geleide van eene- nadere redactie van den Ilden en lilden titel van het wetboek van strafvorde ring. De voorzitter zeide, dat de veranderingen, welke in deze nieu we redactie voorkomen reeds gedrukt waren en verzocht de leden die op morgen, in de afdeelingen van de maand october, te onderzoe ken en daarna in de centrale afdeelingen te behandelen, ten einde de openbare beraadslaging op aanstaanden woensdag zal kunnen plaats hebben. Namens de centrale afdeeling is rapport uitgebragt op het ontwerp van wetbetreffende de nadere bepaling der grensscheiding tnsschen de provinciën Zuid-Braband en Luik, in het belang der kadastrale werk zaamheden. De discussie deswege werd bepaald op morgen ten 2 uren. Door dé commissie tot de petitien zijn vervolgens, bij monde van de heeren Pijckevan Cenechten en van Dam van Isseltonderscheidene rapporten uitgebragt; door eerstgenoemde, onder anderen, op drie con- ira-petitien betrekkelijk de zoogenaamde grieven uk Oost-Vlaanderen alsmede op de petitie van advocaten te Luik, verzocht hebbende de onafhankelijkheid hunner orde en door den heer van Dam, onder an deren op het verzoekschrift van distelateurs en van de kamer van koophandel te Schiedam omtrent het binnenlandsch gedisteleerd alle welke verzoekschrifteningevolge het geadviseerde door de commissie eer griffie zullen worden gedeponeerd. Even vóór het scheiden der vergadering is ingekomen en gelezen eene koninklijke boodschap ten geleide van eene nadere redactie van den XXffsten tftel van het wetboek van strafvordering, welke insge lijks naar de afdeelingen van de maand october werd gezondenwaarna de vergadering is gescheiden en geadjourneerd tot morgen ten 2 uren. Het schijnt zeker, dat de concept-wet op het openbaar onderwijs door het gouvernement zal ingetrokken worden. Uit berigten van Java blijkt, dat Diepo Negoro, bij de ontmoe ting die den 9 november tusschen onze benden en de muitelingen had plaats gehad, weder in groot gevaar heeft verkeerd van aan de onze in handen te vallen. De majoor Michiels was namenlijk, op de tijding, dat Diepo Negoro zich in de wildernis ten Oosten van Ploemben ophielcf, in grooten haast met zijne jagers en eenige Amboinesche hulpbenden daarheen getrokken en had geheel onverwachts in eene zeer bergachtige streek, eenen hoop ruiters ontmoet, waaronder genoemde hoofdmuiter zich zelf bevond. Deze Javanen verwachtten opdat oogenblik zoo wei nig eene ontmoeting met de onzen dat zij meerendeels ongewapend wa ren en zorgeloos voorttrokken. De voorhoede der onzen, die door den luitanant Bernkard werd aangevoerd, gaf dadelijk op deze ruiters vuur, die daarop van hunne paarden sprongen, dezelve aan de hand namen en zich langs eene sterk begroeide afhelling zochten te redden. Diepo Ne- goto zelf, die aan zijn wit priestergewaad kenbaar was, viel van zijn paard ten gevolge van een geweerschot dat een Amboinesche jager op hem loste. Hij stond echter spoedig op, en nam even als de overigen door de struiken de vlugt. Weldra werd de berg zoo steil, dat de vlug telingen die door de onzen vervolgd werdenhunne paarden in den loop moesten laten, zoodat dezen, ten getale van 35, in onze handen vielen; doch onze krijgslieden waren nu ook zoodanig vermoeid, dat zij het vervolgen der vlugtelingen moesten staken. Intusschen had men ooi; bij deze ontmoeting aan de muitelingen nieuwen schrik aangejaagd, eeni ge gevangenen gemaakten eene kostbare spies veroverddie met edel gesteenten versierd was, en, zoo het schijnt, aan Diepo Negoro zelf had toebehoord. GENT den 27 maart. Gisteren hield onze maatschappij van Neder, landsche letterkunde eene gewone vergadering, in welke de heer Vervier eene verhandeling voorlas over den invloed der weelde op het openbaar en bijzonder welzijn. De redenaar wees de middelen aan welke een wijs bestuur zou kunnen werkstellig maken om de weelde binnen de palen te houdenwelke de rede en eene goede staatsregeling voorschrijven. Zijne Exc. de gouver nenr was in de vergadering tegenwoordig. De toewijzing der werken van den grooten schouwburg te Antwert pen is door de gedeputeerde Staten niet goedgekeurd en zal den 17 april voor de tweede maal plaats hebben. Het bestek heeft gewigtige veranderingen ondergaan. ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 30 maart. Sedert den 28 dezer zijn van de reede alhier naar zee gezeild: De Herstellingkapt. Z. Jans van Viissingeti naar Liverpoolmet ballast. Neptunes kapt. W. A. Bakker, naar Liverpool Frederika, kapt. P. van den Kerkhove, en the Mercurykapt. G. P. Lou naar Boston, alle drie met ballast; Anna Powlonakapt. J. van Louwe, naar Bii'oao, met katoen en vlas; de Zeelustkapt. ;I. R. Nicboernaar Marseille met lijnwaad; Ar.ethusekapt. J. H. Green, naar Nieuw-Yorkmet ballastalle zes van Geiit. Van Antwerpen de Hoop kapt. J. H. Mugge Johanna Ceertruida kapt. G. PybesHildegonda Idakapt. H. A. Hendriksthe William kapt. H. A. Past; de Zwaankapt. J. van Driesten; Fame, kapt. S. M. Donald de Eendragtkapt. R. C. de Groot, en de Jacobakapt. E. M. de Jongh, alle acht naar Liverpool, met ballast; the Robin Hoodkapt. W. Greenwood met vlas en stukgoederen de Commerciekapt. J. H. Duriez en de Arendkapt. J. H. Bunnemeijer, beide met boomschors; the IVHliamskapt. J. Hu ine, met vlas en boomschors les triis Frères kapt. H. H. Ricke Porceverance kapt. J. R. Jansen, en le San s Repos kapt. C. Pethersal|e drie met boomschors tn alle zeven naar Londen; de Jufvrouw Fresina, kapt. J. H. Potjerde Jufvrouw Titsia kapt. J. J. Zelling; Helena Jacoba kapt. W. J. Zelling Arius Johannes, kapt. H. van Wijck Neerlands Trouw, kapt. B. J. de Groot; de Vrouw Helena:. kapt. J, de WinterUdoniakapt. E. J. van der Molenen Je Gouver neur Imhojf, kapt. G. H. Peperboomalle acht op avontuur, met ballast; Tancredokapt. M. Ruggiero, en Italokapt. A. Fiandrine, beide naar Lissabon, met ballast; the Phenix kapt. F. GirandotnaarYersey, met dakpannen; the Draper, kapt. H. Ringe naar Yarmouthmet boom schors; de Hoop op IVelvaart kapt. K. H. Zuininga naar Nantes, met beenzwart; de Vrouw Affnakapt. S. B. Kuiper naar Exetermet boom schors; the Greyhoünd, kapt. P. Palmer, naar Huil, met vlas en wol; Hermes, kapt. N. L. Messurier, baar de Havannah en Regent, kapt. J. Cleland naar Suriname, beide met ballast; Alidakapt. A. M. W. Hu ghes, naar Buenos-Ayresmet jeneverthe two Brotherskapt. J. Ilum- phreys naar Guernseymet dakpannehCovernor Bróokskapt. Sam. Moore, naar Charlestown, met ballast de Goede Verwachtingkapt. J. J. Schuring, naar Exeter, met boomschors la Jeune Carolinekrpt. H. H. Rosendaal, naar Goole-,-i»et v-las e« boomschors the Portlandkapt, J. White, naar L.ynn., mei boomschors.; Clcthildakapt. H. J. Pol ter naar Kadix, met stukgoederen de Jufvrouw Elisabethkapt. J. J. Mi-

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1