N°. 38. middelburgsche r Jp COURANT.' Sf 'S é'- Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. 30 Maart 1830. ZEE-T1JDINGEN. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. O O S T - I N D I E. BATAVIA den 5 december. Volgens een rapport van Z. Ëxc. den luitenant-gouverneur.generaal de Koek, den 24 november uit Mag- gellan geschrevenheelt men» na lang in het onzekere ten aanzien van den hoofdmuitcliug Diepo Negoro geweest te zijn, weder eenige genoeg, zaam stellige berigten omtrent hem ingewonnen. Een op den 20 dier maand bij den majoor Michtels in onderwerping gekomen vijandelijke tom- mongong, genaamd Tjondro Genie, met 40 pradjorits, meestal met gewe ren gewapend, heeft hem onder anderen verhaald, dat Diepo Negoro, dpor de troepen van B.igelleen vervolgd zijnde, deze zou hebben laten voorbijgaan, en zich bevinden moest te Griga, eene dessa in de wil dernissen gelegen ten Oosten van Ploembon en niet ver van het ge-, bergte Indrikilo, naar welke streken zich de majoor met zijne jagers en de Tidoresche hulptroepen onmiddellijk op marsch begeven had. Van eene menigte hoofden en volgelingen, die zich tot dus'verre in de dessa s nog schuil houden en die ons bij minder gunstige vorderin gen in den stand van zaken gewis weder veel kwaad hadden kunnen doen, zijn er nu weder eenige in onderwerping gekomen. DUITSCHLAND. BERLIJN den ai maart. De oprigting van een bijzonder gedenk- teeken voor Frederik den Grootenwaarover zoo menigmaal en sedert zoo lang gesproken werd, maar waarvan de uitvoering tegen volgende tilden verschoven scheen te zullen blijven zal nu bepaaldelijk en on verwijld-, volgens een door Z. M, goedgekeurd plan, voortgang heb ben. Het gedenkteeken zal bestaan uit hec metalen standbeeld van den koninklijken heldprijkende op eene zware Trajaansche zuilen ge plaatst worden aan het einde der linden in de nabijheid van het plein der universiteitdus tusschen het slot en de Brandenburger-poort. Een arjder kolossaal bouwwerk staat mede onverwijld te beginnen men wil, namelijk het gasthuisreeds thans een gebouw van grooten omvang drievoudig vergrooten, en ook daarvan zijn reeds het plan goedgekeurd en de fondsen aangewezen. FRANKRjJK. PARIJS den 23 maart. In het ministerieel dagblad leest men heden het volgende.- „De liberale dagbladen putten zich uit in nuttelooze redeneringen, om uit te vorschen welke de gevolgen zullen zijn van de scnorsing der kamers. Het zou thans overbodig zijn om met hen in eenige uitlegging te treden. Maar wij meenen aan de koningsgezinden te moeten zeggen dat die gevolgen geheel monarchaal zijnen de da den van het gouvernement zulks weldra bewijzen zullen." s GRAVENHAGE den 27 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvan den 26 maart, is ingekomen een ont werp van wet wegens de heffing van den accijns op het zoutter ver vanging van dat hetwelk bij Zr. Ms, boodschap van den 26 october 1829 was ingezonden. Overigens is in deze zitting op een groot aantal verzoekschriften verslag gedaan waaronder een van de heeren Perlaux, te Brugge, betrekkelijk de belemmeringen, die aan den uitvoer van been deren in het Zuidelijk gedeelte des Rijks in den weg werden gelegd tot levendige woordenwisselingen aanleiding heeft gegeven als zijnde sommige leden van oordeel, dat dit stuk, hetzij door den voorzitter hetzij door de Kamer, aan den minister van finantien moest worden medegedeeld. Het daaromtrent gedane voorstel heeft echter geen ge- volg gehad, en de Kamer heeft enkel tot het neilerleggen van het ver zoekschrift ter griffie besloten. De processen-verbaal der afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op het ontwerp van wet, tot vermindering der rente van net amortisatie-syndicaatzijri thans gedrukt en rondgedeeld. Onderschei dene bedenkingen en vragen zijn omtrent het bovengenoemd ontwerp in het midden gebragt, en daaronder, dat het 2de artikel zoodanig moge gesteld worden, dat het kapitaal niet mag worden vergroot,' ten gevolge van de vermindering der interessen; dat de nieuwe obligatien niet bene den part of tegen conversievan andere effecten zullen mogen worden uitge geven; dat door geene bijkomende loterij of iets van dien aard de juiste re geling der interessen onzeker en onbepaald gemaakt worde; dat bij de nieu we creatie de termijnen der amortisatie duidelijk geregeld worden, en dat bij het 4de art. de verandering gevolgd wordedat jaarlijks aan de Staten-Generaal zal kennis gegeven worden van het gezamenlijk beloop der besparingen, welke door de krachtens deze wet genomen maatrege len in het afgeloopen jaar zullen zijn verkregen, ten einde jaarlijks bij de wetgeving in overweging worde genomenin hoe verre het mogelijk gewoiden is, dat de lasten, welke ten behoeve van het amortisatie syn dicaat op de ingezetenen drukken, zullen kunnen worden verminderd, enz. Ook de processen-verbaal der afdeelingen over het ontwerp van wet, tot vermindering van het getal der leden van de algemeene rekenkamer zijn thans gedrukt en rondgedeeld. Verscheidene afdeelingen hebben de vraag geopperd, of het wel met het doel der grondwet zij overeen te brengen, eene zoodanige vermindering van leden daar te stellen, waar door geheel zal wegvallen de mogelijkheid, om de leden der rekenka mernagenoeg, uit elk der gewesten te nemen, hetwelk bij de grond, wet is voorgeschreven? Z, M. heeft het uitmuntend anatomisch-physiologisch kabinet van den hoogleeraar P. de Riemer alhier aangekocht. Deze verzameling, dikwerf door binnen- en buitenlandsche geleerden met groote belangstel ling bezocht en hoogelijk geroemd, is de vrucht van eenen asjarigen arbeid. Zij is geheel door den heer de Riemer bijeen gebragt en het grootste gedeelte door hem eigenhandig bewerkt, met eene keurigheid, die door weinigen tot hiertoe is nagevolgden misschien door niemand is overtroffen. AMSTERDAM den 25 maart. Dingsdag is alhier met het beste ge volg van stapel geloopen, het voor rekening van de heeren C. Fryrner. sum Zoon, door den scheepsbouwmeester C. van Swietenop zij ne werf Hollandia, gebouwde koopvaardij-fregatschip Minerva, groot 500 tonnen. Ook is gisteren namiddag, op de werf de Haanmede van stapel geloopen, het door den scheepsbouwmeester J. R. Roeien gebouw de fregatschip de Kienden, eu van de werf het Roopaardhet door den scheepsbouwmeester C. E. Dutjts gebouwde driemats-galjoorschip Nici» laas Flitsen. Dingsdag avond ten 8 uren is in de werkplaats van den kistefima» ker Molenaar, staande in de Ridderstraat, bij de tweede Dwarsstraat, brand ontstaan, waardoor gein. werkplaats geheel is vernield en het be» lendende huis zoodanig beschadigd, dat men-tot amotie zal moeten over* gaan. Zeven spuiten zijn onverwijld in werking gebragt, waardoor nietl te middernacht den brand is meester geworden doch bij het instortell van eenen der voorgevels is zekere Joseph [Poesman zwaar gekwëfüt geraakt. DORDRECHT den 25 maart. Alhier is, van de werf van dett scheeps-bouwmeester Hoebee op de hellingenmet het beste gevolg vatt stapel geloopen het kofschip de Dolphijn. BRUSSEL den 28 maart. Volgens de akte van beschuldiging teil laste van de heeren de Potter, TielemansBartels, Cochi Mommens van der Straeten en de Nevewordèn de drie eerstgenoemden besChtil. digd van door middel van gedrukte geschriften, te weten de dagbladen de Courrier des Pays-Bas van den j en 3 februarijen le Beige van dcfi 31 januarij, 4, 6 en 7 februarij 1830, de inwoners regtstreeki aange» zet te hebben tot het maken van een complotstrekkende om den re. geringsvorm der Nederlanden te veranderen of omver te werpenWelk complot zou bestaan in het oprigten en ten uitvoer brengen vart eena confederatie of associatie, zoo als door genoemde beschuldigden in de bovengemelde dagbladen is voorgesteld en dit feit te hebben begaan als opstellers, medeopstellers of medepligtigenhebbende als Zoodahig lastgegeven om het te bedrijven of, met kennis van zaken, den opstel» Ier of opstellers daarvan geholpen of bijgestaan in de daden, welke dienden om het voor te bereiden of gemakkelijk te makenof die hét volvoerden en de drie laatsten van medepligtigheid aan het bierboved ge noemde feit, als hebbende den opsteller of opstellers van dat 2elfd« feit geholpen of bijgestaanen wel door middel van het drukken eh Vér» spreiden der bovengemelde dagbladen. De zaak moet den 13 april dienetl, Wij vernemen, dat de regter van instructie alhier nieuwe aanschrij vingen heeft gedaan in de zaak van het gepleegde diefstal der diaman ten in het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje; er worden stöedi ijverige nasporingen in 't werk gesteld om de schuldigen te ontdekken. De advökaat-generaal de Stoop heeft "het berigt wegens de uitgeloofde premien op de ontdekking van dit diefstal, den 26 dezer hernieuwd. Van de negen zoo gevangene als voortvlugtige jongelieden in de zaak der onlangs gepleegde ongeregeldheden in den schouwburg te Luik, zijn zeven in staat van beschuldiging gesteld wegens beschadiging van meu belen, gepleegd in vereeniging en met openbaar geweld. De twee an deren zijn in vrijheid gesteld, waartegen echter het publiek ministerie in oppositie is gekomen. VLISSINGEN den 27 maart. Sedert den 23 dezer zijn, voor Ant werpen bestemd, alhier ter reede gearriveerd: de Fannijkapt. P. de Boer, van Batavia, met koffij en suiker; the Swalloukapt. R. Roun- ding, van Huil, met haver; Jeannettekapt. A. J. Muelenaere, van Batavia, met suiker en koffij. NOTIFICATIE. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat door Zijne Excell. den Op perjagermeester van Zijne MajesteitOpper-Houtvester voor de Noor delijke Provinciën, met overleg van Heeren Gedeputeerde Statenis bepaald, dat de Visscherij van Paling, van de, bij de Notificatie van den 12 dezer, bevolene sluiting der Visscherij in deze Provincie uit gezonderd en mitsdien van heden af aanwederom geopend zal zijn. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden geplaatstmits gaders in plano worden gedrukt, om ter affictie aan de Stedelijke en Plaatselijke Besturen in de Provincie te worden toegezonden. Middelburg, den 26 Maart 1830. De Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. AANBESTEDINGEN. Door dén Directeur van 's Rijks Artillerie Stapel- en Constructie- Magazijnen, te Antwerpen, zal, op den 6 April eerstkomende, in het openbaar worden aanbesteed de leverantie van velerlei behoeften ten dienste der voorschrevene Magazijnen nader omschreven in het bestek en de voorwaardenwaarvan onder anderen ook in de Bureaux van het Gouvernement dezer Provincie visie kan genomen worden. Op den 14 April aanstaande zal, t e 's Gravenhageworden aanbesteed: de leverantie van benoodigdheden ten dienste van 's Rijks Magazijn al daar gedurende het jaar 1830, en zulks op de voorwaarden, welke, onder anderen ook op de Bureaux van het Gouvernement dezer Provin cie ter visie van de gegadigden zijn gedeponeerd, terwijl de monsters der gemelde leverantie, tot den 13 dezer, ter bezigtiging zullen liggen te 's Gravenhage, in 's Rijks Magazijn van Geneesmiddelen; te Antwerpen in het gewezen Klooster der Minimes, en, voor zoo veel die van het Katoen voor Verbanden aangaat, te Gent, in het Garnizoens Hospitaal. PUBLIEKE VERPACHTING. Op Zaturdag den 10 April 1830, des morgens ten elf uren precies, in de Herberg de Oude Zoutkeet te GOES, zullen Ambachtsheeren van Hoedekenskerkein het Eiland Zuidbeveland door het ministerie van den Notaris Lankhorstresiderende te Goesonder behoorlijke goed- keuring, publiek aan den meestbiedende presenteren te verpachten voor den tijd van zeven jaren, aanvang te nemen met den eersten Mei 1830 Het OVERZET-VEER van Hoedekenskerke op Neuzen, Ossenisse IVelsoordende PaalKieldrecht en verdere plaatsen. Waaromtrent, behalve bij gemelden Notaris, ook nadere informstien te bekomen zijn bij den mede Eigenaar van voormelde Afflbachtï-Heerlijk- heid, de Heer Soetebierte Goes voornoemd.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1