N\ 57. MIDDELBURGSCIIE C O A N T. *E J Zaturdag Ar?' gewoon m 27 Maart 1830. :1f - i NIE UTTSTIJ DING EN. frankrijk NEDERLANDEN. BESTUREN ex A DM IN ISTRA TIEN. v. S 4. DUITSC11LAND. FRANKFORT den ÏI maart. Volgens brieven van Ancona zou graaf Capod'srrias een brief van prins Leopofd van Saxen.Coburg ont vangen hebben, waarin hij hem meldt, dat hij de waardigheid van sou- vereinen vorst van Griekenland aangenomen heeft en hem uitnoodigt om zich tot zijne komst met het bestuur der zaken te blijven belasten. Dit zou echter den graaf zeer moeijelijk vallen, door de tegenwerking, die hij bij de natie zou ondervinden, zoo dat men geloofde, dat hij 2ich aan dg regering onttrekken en naar Italië begeven zou. PARIJS den 22 maartDe graaf de Bourmontminister van oorlog, Is door den koning tot opper-bevelhebber van de expeditie van Algiers hptioemH. Den 23 maart. Heden avond loopt het gerucht, dat Engeland aan onzen minister de Poiignac zijne bemiddeling heeft voorgesteld om de verschillen, welke tussch'en Frankrijk en den dey van Algiers zijn ontstaan, in der minne te schikken. De fondsen zijn steeds rijzende. 's GRAVENHAGE den 22 maartIn de zitting van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal van heden is de XXilste of laatste titel van het wetboek van strafvordering: van het ophouden en te niet gaan van ver volgingen en straffen, niet aangenomen [zoo als in ons vorig No. is ge meld}, maar met 90 tegen 5 stemmen verworpen. Aan de leden der Staten-Qeneraal zijn thans rondgedeeld de ge drukte processen-verbaal der afdeelingen op het ontwerp van wet, den li december laatstleden aangeboden, tot beteugeling van hoon en laster. Behalve de bijzondere aanmerkingen over verschillende artikels van de wet zelve, zijn in onderscheidene afdeelingen en ook in bijzondere no ta's achter de processen-verbaal gedruktalgemeene bedenkingen in het midden gebragt welke hoofdzakelijk hierop nederkomen Dat het niet nuttig of noodzakelijk is om in de considerans van de wet uitdrukkelijk te melden, dat de tegenwoordige wet de losbandig heid der drukpers heeft aangemoedigd daar dezebij gebreke van aanklag- ten of vervolgingen, niet toegepast zijnde, men niet oordeelen kan van het uitwerksel dat zij gehad zou hebben, indien zij toegepast ware ge worden. Dat de misdaden van hoonlaster en smaad door het officie behoor den vervolgd te worden, indien deze tegen den Koning, de leden der koninklijke familie, de constituerende regeringsmagten en de publieke ambtenaren in de uitoefening hunner functien gerigt waren, en datin dien de wet van 16 mei 1829 de losbandigheid der drukpers heeft aan gemoedigd dit alleen aan dat gebrek is toe te schrijven. Dat het voldoende zijn zon om de thans bestaande wet op de druk pers van 16 mei 1829 te behouden, en de voorgestelde nieuwe wet enkel en alleen te doen vervangen door één eenig artikelstrekkende om beleedigingen jegens den persoon van den Monarch of de leden der koninklijke familie, en de aanvallen tegen het constitutioneel gezag des Koningsdie door middel van de drukpers zouden mogen worden be gaan, te straffen, mits men duidelijk den persoon des Konings van de daden van het gouvernement, die aan eene vrije beoordeeling moeten onderworpen blijven onderscheide. Sommige leden hebben eene nadere herziening van de voorgestelde wet, meer overeenkomstig aan de beginselen van de boodschap des Ko nings, te gelijk daarmede ingezonden, npodig geacht, en het wensche- Iijke te kennen gegevendat dat beginsel gevoegd worde bij de wet van 1829, en niet twee afzonderlijke wetten worden gemaakt, maar dat eene goede wet uit beide zamengesteld wordeop dezelfde wijze als met de overige wetten van burgerlijke wetgeving tot nu toe heeft plaats gehad. Naar men verneemt, beeft Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken, in de centrale sectie def Tweede Kamer, officieel aan de presi denten der sec'tien aangekondigd, dat het gouvernement gezind is, het ontwerp van wet op her openbaar onderwijs in te trekkenbijaldien de sectien zulks verzochten. De minister moet nogtans daarbij te kennen hebben gegevendat dit verzoek stellig en zonder bijvoeging van eenige voorwaarden zou dienen te geschieden. Heden morgen zijn de sectien vergaderd geweest, om deswege te raad plegen, en naar men wil, zijn al de sectien van gevoelen geweest, de intrekking van de wet te vragen. Voor eenigen tijd is de heer Adolf Roussel, die kort geleden nog student te Leuven was, en zich als schrijver van het Journal de Louvain heeft doen kennen, door de regtbank van eersten aanleg aldaar tot eene gevangenisstraf van 40 dagen en eene geldboete veroordeeldop grond dat hij zich door het plaatsen in zijn dagblad van een artikel tegen den schepen Potületaan de misdaad van laster had schuldig gemaakt. De veroordeelde van dit vonnis in hooger beroep gekomen zijnde, is deze zaak den 18 en 19 maart op nieuw voor het hoog-geregtshof te Brus sel behandeld. De heer Roussel heeft daarbij voor een gedeelte zijne eigene verdediging op zich genomenen zich bij den aanvang der pleit gedingen stellig daartegen verzet, dat daarbij de landtaal gebruikt wierd vermits hij eene geheel Fransche opvoeding genoten had, en ook gewoon lijk Fransch sprak en schreef. Het hof heeft aan zijne daaromtrent ge dane eischen niet toegegeven, hem eenen tolk toegevoegd, en na vrij langdurige pleitgedingen, het vonnis der Leuvensche regtbank, wat de hoofdzaak betreft, bekrachtigd, doch boven de reeds tegen hem uitge sproken straf, hem ook nog, ingevolge art. 374 van het strafwetboek, het genot der burgerlijke regten voor den tijd van 5 jaren ontzegd. ROTTERDAM den 24 maart. Gisteren is te Helvoetsluis binnen gekomen de Helena Christinakapt. B. J. Martersvan Batavia, zijn de den 30 november gezeild. Dit schip heeft binnen de acht maanden de reis heen en weder afgelegd. Bezuiden de Azorische-Eilnnden is door geinelden kapitein gepraaid de Fanny kapt. de Boervan Batavia naar Antwerpen. Met de Batavinsche couranten, tot den 28 november, is geen nieuws ontvangen. Tes nachts van den 27 dier maand is er brand ont staan in het kantoor en de pakhuizen van de heeren Thompson Roberts Co.waarbij een groot gedeelte der gebouwen met alle de boeken en papieren van het kantoor eene prooi der vlammen zijn geworden. Bij eene publicatie van Z. Exc. den gouverneur-generaal der Nö» derlandsche West-Indische bezittingen, van den löoctober, worden alle havensreeden en baaijen der Nederlandsche bezittingen in de West-In» dien,.aan alle kapers van oorlogvoerende mogendheden, ook zelfs het voorwendsel van nood niet uitgezonderd gesloten. Gemaakte prijzen zullen mede niet toegelaten worden dan in geval van nood en onder zekere in de publicatie uitgedrukte voorwaarden deze bepaling betreft niet de bij regterlijke uitspraak wettig prijsverklaarde schepenvoor welke integendeel de toegang zal open staan. Uitrusting van kapers of deelneming daaraan, is in de Nederlandsche West-Indien verboden, op verbeurte van schip en lading en eene boete van ƒ1000 tot 5000, onverminderd de acte wegens zeeroof; op gelijke straffen is de uitvoer van krijgsbehoeften ten dienste van kapers verboden. Schepen van deze soort zullen niet binnengeloosd worden op eene boete van 300 tot \f 1000 en intrekking der loods.commissie. De gemeenschap met op |de kust zijnde kapers wordt verboden, op eene boete van ƒ100 tot 300 gulden en zoo er lossing van goederen heeft plaats gehad zal de boete 1000 101/5000 bedragen. I11 eeii brief uit Bergen, in Noorwegen, wordt gemeld, dat al- daar, dén 26 februarijomtrent ten 6 uren des avonds, een verschrik kelijke brand heeft plaats gehad welke tot den volgenden morgen ten 4 uren gewoed heeften waardoor ruim 200 huizen en pakhuizen in de ascli zijn gelegd. De brand ontstond ten huize van den kastenmaker Fröie, nam zijne rigting naar het noorden en westen en verwoeste het schoonste gedeelte der stadzoo dat van Muuralmending tot Nualmen- dingin het vierkant van het water tot op den bergwaar de Betleemsschool staat, niets overgebleven en alles eene prooi der vlammen geworden is. De schade welke hierdoor is veroorzaakt, wordt berekend op 4 mil- lioen N'.derl, guldens, en vele huisgezinnen zijn daardoor in den droe vigste!) toestand gebragt. 's HERTOGENBOSCH den 22 snaart. LI. vrijdag middag isin deit walgang, achter de haven alhier, eene verzakking eens ouden kei- ders ontstaan, juist op het oogenblik dat de heer Cramermajoor bij het korps rijdende artillerie, daar ter plaats voorbij jeed. Door van des- zelfs paard te springenis dit laatste gelukkig alleen in de ontstane opening of diepte gestort, waaruit het weinige oogenblikken daarna is gehaald geworden, Een voorval, hetwelk de'droevigste gevolgen had kunnen hebben, heeft gisteren namiddag ten 4 uren te dezer stede plaatsgehad, als wan neer eenig buskruid is ontploft ten huize van den heer G. Belle plati- neerder en handelaar in hagel, kruid, enz., wonende op de markt. Door de uitbarsting is hij in het aangezigt en aan de handen vrij ernstig en zijne vrouw ligtelijk in den hais gewond geworden behalve andere in het huis aangerigte schade is daardoor de pui van het voorvertrek ver brijzeld, de muur naar de gang omver geslagen en in den winkel alles door elkander geworpen zijnde de glazen van de onderpui aan de straat uitgeslagen en de gevel geheel uitgezet. Of dit aan onvoorzigtigheid of wel aan eene andere omstandigheid moet toegeschreven worden is onbekend. BREDA den 23 maart. Gisteren overleed alhier de heer luitenant kolonel Koek, kommandnnt der koninklijke militaire akademie. Onver moeide ijver, hartelijkheid voor de aan zijne zorg toevertrouwde jon gelingschap, en de getrouwe vervulling eener allermoeijelijkste dienst betrekking kenschetsten de laatste jaren van zijn geheel eervol leven. Dit sterfgeval is dan niet alleen voor de aanverwanten des overlede nen maar ook voor de hier studerende jeugd en de geheele koninklijke stichting, een smartelijk verlies. BRUSSEL den 24 maart. De akte van beschuldiging in de zaak van het ontdekt komplot tot omverwerping van het gouvernement, is aan de gevangenen beteekend geworden. Dezelve is gedagteekend van den 22 maart en onderteekend door den heer de Stoopèerste advokaat-generaal, waarnemende de functien van prokureur generaal. Den 25 maart. Gisteren zijn de heeren de Potter c. s.be schuldigden in bovengemelde zaak, door den president van het hof van assises verhoord. De zaak is tot den 13 april uitgesteld. De AGENT van het DOMEIN, District Middelburgadverteert mits deze,'dat op Maandag den 29 Maart 1830, des voormiddags om 10 uren in eene der zalen van het Raadhuis der Stad Middelburg en ten overstaan van den Notaris D. J. van der Horst Serlèzal worden overgegaan tot de openbare Verpachting vaii den Tol no. 2 op den zijtak des Grooten-Wegs van de isce Klasse, 110. 3, Eiland Walcheren, Gemeente St. Joosland, voor den tijd van een jaar, in te gaan den 31 Maart 1830. De Voorwaarden dezer Verpachting liggen ter lezing ten Kantore van opgemelden Agent en Notaris. De Agent voornoemd AND. FALCONER Az. qq. Op Woensdag den 31 Maart 1830, zal de Directie der breede Wate ring bewesten Yersekedes voormiddags om 9 uren, in het Gemeente huis te VVEMELDINGE trachten aan te besteden: i°. Het graven van het tweede gedeelte nieuwe Waterleiding van voor noemde Wateringbeginnende aan de nieuw te gravene Slniskomaan het PaardendijkjeGemeente IFemeldingetot aan Het afgewerkte ge deelte van voornoemde Waterleiding, onder Kloetingeen zulks in twee Perceelen. 20. Het leggen van de daarin benoodigde negen stuks Heulen met houten Overdekken en een met Steenen Gewelf, ieder van twee Ko kers, en wijd in den dag drie Ellen. De conditiën en voorwaarden liggen ter lezing in opgemeld Gemeente- i huis en bij den Ontvanger-Griffier te Goes, terwijl daags voor de beste- 1 ding locale aanwijzing zal geschieden, en inmiddels nadere informatie j bij de opgenoemde Directie te bekomen is. De Directie voornoemd J. KAKEBEEKE, Dijkgraaf. Ter ordonnantie van dezelve, G. H. KAKEBEEKE, Ontv.-Griffier.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1