COURTn T.' N\ 36. MIDDELBUMGSCHE Donderdag GEWOON fe s. 25 Maart 1830» NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. BESTUREN bit ADM1N1STRAT1EN. P P O u s. PUBLICATIE. jZgf FRANKRUK. PARIJS den 20 maart. Onze dagbladen laten zich thanselk op zijne wijze en naar zijne kleur, uit over de schorsing der kamers tot den 1 september en over den indruk hierdoor bij het publiek te weeg gebragt. Wegens den indruk die 's konings bevel op de kamer van af gevaardigden heeft gehad geeft het Journal des Débats een vrij uitvoe rig verslag. De vergadering werd, den 19, ten 1 uur geopend; het publiek was in groote menigte toegestroomd en vervulde niet alleen de tribunes, maar ook alle toegangen tot buiten de zaal. Na de lezing dès proces.verbaalswerd de zitting omtrent een kwartier-uurs opgehe ven. Eindelijk verschijnt de minister van binnenlandsche zaken welke den voorzitter een papier overhandigthetgeen reeds eene groote sen- »«tie verwekt. Van de linker zi.ide wordt geroepen: Is het de schorsing het de sluiting? Het antwoord ter regter zijde is: Gij zult 's konings voornemen hooren. De voorzitter leest hierop de koninklijke ordonnan tie over de prorogatie der kamers tot den r september. Dezelve wordt door de leden der linker zijde en der beide centrums met eene eerbie dige kalmte aangehoord, terwijl zich van de banken der regter zijde eene blijkbare beweging van vreugde openbaart. De voorzitter ver klaart hierop de zitting voor opgeheven. Een zestigtal leden van de uiterste regterzijde roept: Leve de koning! leve de koning! hunne hoe den en zakdoeken zwaaiiende. Zulks wordt door een klein gedeelte van het regter centrum gevolgd. Dit geroep en deze beweging steekt op eene treffende wijze af met het stilzwijgen der beide afdeelingen van de linker zijde en de meerderheid van het regter centrum. Een gede coreerd aanschouwerin de afgezonderde tribunes toegelatenroept met krachtLeve de koning en het charter waarop eene groote bewe ging ontstond. De heer de Lépine, zich naar die tribune wendende, ant Woord t De tribunes behooren niet tot de kamergij moet stilzwijgen «1 ter regter zijde hoort men eene stem: Weg met de tribunes! Een lid van die zijde maant den voorzitter aan om de tribunes te doen ont ruimen alzoo men de leden van de regter zijde durft trotseren waar op de heer Royer-Collard met waardigheid antwoordtEr is geene ka mer meer. Hierop scheidt zich de vergadering, doch lang nog duren in de andere vertrekken de onderlinge gesprekken voortwaarbij vele personen hun gevoelen openbaren dat zij deze verschovene zitting als eene wezenlijke ontbinding der kamers beschouwen. Men spreekt van de afzetting van veertig prefecten. De congre gatie maakt hare lijst van kandidaten gereed. Den 17 is de maarschalk Gouvion Saint-Cyr te Hières overleden, 67 jaren oud zijnde, 's PRAVENHAGE den 21 maart. Bij besluit van den 15 dezer heeft Z. M. aan den kapitein-ter-zee J. M. Polders, met den 1 april aanstaan de,. het bevel opgedragen over het te Héllevoetsluis liggende wacht schip de Amstel. Door Z. M. is tot rector-magnificus bij de hoogeschool, te Utrecht, voor het volgende akademiejaarbenoemd de heer mr. C. A. van Enschut hoogleeraar in de regtsgeleerdheid bij dezelve hoogeschool. - Door Z. M. is, bij besluit van den 12 maart 1830, no. 136, benoemd tot voorzitter der hoofd-commissie tot beoordeeling der voort brengselen van volksvlijtwelke op de derde algemeene tentoonstelling te Brussel zullen worden geplaatstZr. Ms. groot-kamerheerde graaf de Mercy Argenteau. r- Bij koninklijk besluit, van den 27 februarij II,, no. 108, is be paald, dat de schepen, varende op het Groot-Noord-Hollandsch kanaal, welke reeds, volgens Zr. Ms. besluit van den 19 augustus 1828, voor de helft waren vrijgesteld van hetgeen zij vroeger aan vuurgelden hadden betaald dienaangaande voortaan eenen geheelen vrijdom zullen genieten. De Beige tracht den heer dt Potter te verdedigen tegen de ver denking, door sommigen tegen hem ingebragt, als of hij in deszelfs briefwisseling met den heer Tielemanszijne vurigste aanhangers en vrienden in een bespottelijk daglicht zou gesteld hebben en met min achting van hen zou hebben gesproken. Hetzelve zoekt deswege den heer de Potter te verontschuldigenom dat die briefwisseling in eenen zeer vertrouwelijken toon geschreven isen zij nimmer bestemd was het licht te zien. Intusschen wederspreekt het genoemde dagblad de zaak zelve niet, waardoor hetgeen de National deswege heeft medegedeeld en hetgeen men dienaangaande verhaalt, geloofwaardig schijnt te wor den. De National voegt er thans bijdat de aanhangers en vrienden van den heer de Potter over deze handelwijs ten hoogste verstoord zijn en sommige zich deswege hevig uitlaten. Een en ander schijnt te Brus sel aartleiding gegeven te hebben tot velerlei geruchtenbepaaldelijk omtrent den heer Sylvain van de Weyer. Deze, ten minste, heeft in al d,e oppositiebladen eene verklaring doen plaatsen, waarin hij die ge ruchten sterk tegenspreektwaarin hij betuigtin geenen deele afgewe ken te zijn van de gestrengheid zijner constitutionele gevoelens en waar bij hij aankondigt, dat hij diegenen, welke beweren, dat er brieven van zijne hand bestaandie tegengestelde gevoelens behelzen als laste raars zal vervolgen, en dat hij die brieven zelve, als vervalschte stuk ken aan het oordeel van den regter zal onderwerpen. 's GRAVENHAGE den 22 maart. In de zitting van de Tweede Ka mer van eergisteren zijn de titels XXVII van het wetboek van straf vordering met algemeene of bijna algemeene stemmen aangenomen; doch over titel XVIIIvan de gevangenissenheeft eene vrij langdurige dis cussie plaats gehad, waarna dezelve met 65 tegen 31 stemmen is aan. genomen. In de zitting van heden is titel XIX eenparig en de titels XX en XXII bijna eenparig aangenomenzijnde titel XXIover de kracht der gewijs den in strafzakenten aanzien der burgerlijke regtsvorderingenwaar over langdurig is beraadslaagdmet 60 tegen 36 stemmen aangenomen. GENT den 21 maart. Gisteren overleed alhier plotseling aan eene beroerte, de graaf de Lens, voormalig burgemeester dezer stad en gou verneur dezer provincie, thans kamerheer van Z. M., staatsraad en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. VLISSINGEN den 23 maart. Gisteren is van hier gezeild AugUSta kapt. M. Richter, naar Hamburg, met stukgoederen; dit schip is van Antwerpen gekomendoch heeft sedert den a october des vorigen jaars hier binnen gelegen. Voor Antwerpen bestemd zijn gisteren op onze feede aangekomen t Neptunes, kapt. Harrison Graysonvan Port-au-Prince, met koffij etl katoen; the Wadekapt. T. B. Cüttningham met rijst etl katoen, en the Grampus, kapt. J. Cushing, met rijst, beide Van CharlestoWrt 5 dt Maria, kapt. P. E. Boer, van Havre-de-Gracemet wijn. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver. teert, dat van heden af ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald alle de Tractementen op den 31 dezer maand vervallende, met uitzondering van die van den Waterstaat, Roomsch-Katholijke Eeredienst en School, meesters. Middelburg, den 25 Maart 1830. De Administrateur voorn, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in aanmerking nemende de terugkeer der ziekte van het Ongans onder het Wolvee, en de veelvuldige sterfte onder het Rundvee, ten gevolg# van de aanhoudende natte weersgesteldheid van het jaar 1829, en het niet aanwenden der aanbevolene middelenwillen bij deze alle de Vee» houders in deze Gemeente hierop indachtig hebben gemaakten dezelve met den meesten ernst hebben aangemaand omter voorkoming van ziekte, van het meest geschikte voorbehoedmiddel, het Zout, bij het Vee gebruik temaken, en speciaal van de overige middelen, welke wor- den opgegeven en aangetroffen in de Raadgeving aan Landlieden, door den Hoogleeraar A. Numan Directeur van 's Rijks Vee-Artsenijschool te Utrechtopgesteld tot voorkoming van ziekten onder het Vee en welk stuk gedrukt en, tegen tien Centen, bij de Boekverkoopers de C«- broeders Abrahamste verkrijgen is. Middelburg, den 15 Maart 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L A N T S H E E RL. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BIJLEVELD Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG# in Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude,mogen aangaan, dat bij den Raad provisioneel is gearresteerd de Ligger-Rol'voor de ontvangst der Belasting, bekend onder den naam van Omslag der Lantaren, Brandspuit en Nachtwachtover 1830, en dat die Rol van heden, tot en met den 5 April aanstaande, dagelijks, uitgeno» men des Zondagsop de Secretarie ter lezing zal liggendes middags van 12 tot 2 uren, ten einde een iegelijk in de gelegenheid te stellen, om zich met zijnen aanslag bekend te maken zullende tevens op de Secretarie eene Bus zijn geplaatst, tot de ontvangst der Reclamatien, welke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op voormelde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 Maart 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, J. F. BIJLEVELD, Secretaris. PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van alle de genen die daarbij eenig belang mogten hebben dat door den Raad dezer Stad is gearresteerd het navolgende Reglement, houdende bepalingen omtrent het gebruiken van Manden, bij deu aanvoer en ver koop van Aard- en Boomvruchten Art. 1. Alle Aard- en Boomvruchten zullen voortaan in geene andere Mander mogen worden verkocht, gemeten of op eene der Markten of openbaie plaatsen te koop gesteld dan in diewelke de hoeveelheid bevatten van de Nederlandsche Muddede Nederlandsche Halve Mudde het Nederlandsche Schepel of den Nederlandschen Kop. Art. 2. Voor zoo verre In- of Opgezetenen niet van eene genoegza me hoeveelheid dier Manden zijn voorzien en de aanvoer der Aard- en Boomvruchten ter Markt of aan de Huizen der Aard- en Boomvruchten- Verkoop'ers zouden verlangen te doen in Zakken, kan zulks geschieden, mits de uitmeting van de daarin zijnde waren plaats hebbe met de hier- bovengemelde Nederlandsche Maat, en deze Zakken inhouden elk de hoeveelheid waren van twee Halve of déne Nederlandsche Muddeover eenkomstig Zr. Ms. besluit van den 97 October 1827 Staatsblad no. 46). Art. 3. Alle fijne Vruchten en Fruiten zullen bij voortduring mogen worden verkocht in gewone kleine Mandjes, Kommetjes, Testjes of Potjes. Art. 4. De Controleur bij de Plaatselijke Belastingen, waarnemende den Post van Marktmeester, zal de noodige zorg dragen dat aan deze bepalingen op de Markten of andere openbare plaatsen van Verkoop stip te 1 ij k worde voldaan terwijl de Commissaris van Policie Agenten en Veldwachters, bij deze worden gelast, van tijd tot tijd, door het doen van eene overmeting in eene geijkte Inhouds-tnaat, zich te verzekeren, dat de Mandentot den Verkoop van Aard- en Boomvruchten gebezigd wordende, volgens de boven bepaalde Maat zijn gevuld, ten einde alzoo mede te werken dat het Nederlandsche Metrieke Stelsel der Inhouds maten. ten deze niet, door het stoorloos gebruiken van onbehoorlijk ge vulde of andere Manden, illusoir worde gemaakt. Art. 5. Alle overtredingen tegen de bepalingen van dit Reglement zullen warden gestraft overeenkomstig de Wet omtreut het niet g«brul- ken der Kederlandsclie Maten eu Gewigten,

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1