N°. 53. MIDDELBURGSCIIE COÜRAN T. mEutrsTij dIngen. Donderdag NEDERLANDEN. CV' vrf- 18 Maart 1830. ZEE-1IJDINGEN. - 1 - - BES'I UREN Elf A DM1 NESTRA TIEN. DUITSCHLAND. HAMBURG den 9 maart. De bijeenkomst van natuuronderzoekers en geneesheeren, welke in het verleden jaar te Heideiberg gehou den is, zal dit jaar, in de maand september, te dezer stede plaats vin den. Elk, die eenig werk over natuurkunde of geneeskunst heeft ge schreven, wordt tot die vergadering toegelaten. Te Frankfort is den 2 dezer in den ouderdom van76 jaren, over leden de beroemde ontleedkundige dr. S. T. van Soemmering. Het dagblad van Bremen van den 7 maart hangt een treurig tafe reel op van de verwoestingen welke op het gebied dier stad door de overstroomingen der rivieren de Wezer en Wumme zijn veroorzaakt gewor den. De schade, die door dezelve is aangerigt, moet pntzettend zijn. Te Hastedt is een dertigtal huizen omver geworpen, waarby 10 men- schen om het leven kwamen. Groot is ook de ramp, door de overstrooming in de langs de Donau jjelegene voorsteden van Weenen en in den omtrek dier hoofdstad te weeg gebragr. Tot heden is reeds bekend dat niet minder dan 72 men- schen zijn verdronken. Eene commissie belast zich van wege de rege ring om de schade op te nemen en hulp te verleenen. De keizer heeft voorloopig 40,000 fl. en de keizerin 12,000 fl, aan deze commissie doen ter hand stellen. FRANKRIJK PARIJS den 11 maart. Gisteren heeft de groote deputatie van de kamer der pairs aan Z. M. het adres van antwoord op de koninklijke 'aanspraak aangeboden. De Courricr de la Paix et de la Guerre meldt, dat zichin Sile- ■»ie, verscheidene Roomsch-Katholijke priesters, met gemeene toestem ming der verlichtsten in hunne parochiën in het huwelijk hebben be geven en aan hunne opperhoofden op eene betamelijke maar krachtige wijze hebben verklaard, dat, indien men hen zulks wilde beletten, zij allen met hunne geheele gemeente tot de Evangelische belijdenis zouden overgaan. 'sGRAVENHAGE den 15 maart. In de zitting van de Tweede Ka- "tner der Staten-Generaal van maandag den 8 maart, is, door den heer Pijckehet navolgende verslag uitgebragt op een verzoekschrift van den Jieer N. de Pauwte Gent Edel Mogende Heeren! De heer N. de Pauwadvokaat te Gentheeft aan de Kamer een verzoekschrift toegezonden, waarin hij te kennen geeft, dat zich, ten gevolge eener verkeerde uitlegging van het 161 artikel der grondwet, in onderscheidene provinciën des Rijksgenootschappen van verzoekers "hebben opgerigtwaarvan het doel zoude zijndoor hun groot aantal ontzag in te boezemen het hoog bestuur aangaande de openbare mee- *ning te misleiden; en vooral het gouvernement en de kamer aan den invloed der hartstogten van de menigte te onderwerpen. ji Dergelijke verbindtenissenzegt de heer de Pauwzijn strijdig met de grondwet zelve vermits het bij art. 161 bepaald is dat geene ver- zoekschriiten kunnen ingediend worden wanneer zfi uit naam van nrter- ■dere personen worden onderteekend; en, uit deze bewoordingen, besluit •hijdat het aan indieners van verzoekschriften niet zoude vrijstaan zich te vereenigen om gezamenlijk te handelenten einde een en hetzelfde doel •te hereiken. Daarvan uitgaande, geeft de heer de Pauw te kennen, dat de veree- vdging thans wezenlijk en in het openbaar bestaatdat de verzoekschrif ten niet meer zijn Wat bij de grondwet bedoeld wordtde bedaarde •en bescheidene uitdrukking eener persoonlijke meening of behoefte, maar de afvordering eener factie, die hare aanvoerders en toejuichers heeft, 'Welker gang, eenparig en naar een vastgesteld plan ingerigt is. „Trouwens, vervolgt hij, men heeft gezien, dat op een gegeven ■sein formulieren van verzoekschriften van dorp tot dorp, van stad tot stad, ja, van provincie tot provincie werden rondgedragen; dat deze •voorschriften door opruijers opgesteld en in de dagbladen der partij aangeprezen worden; dat er, op vooraf aangekondigde dagen en uren, ibureelen voor iedereen ter onderteekening van verzoekschriften open staan dat zich sommigen door uitgalmingenanderen door sluwe re denen of door vrees laten vervoeren; dat zelfs degenen, die zich uit eene belanglooze maar kwalijk begrepene vaderlandsliefdebij deze ver zoekers gevoegd hadden, hunne pogingen met dezelven vereenigden om, door het afdwingen van handteekeningen onder hunne bloedverwan- »tenvrienden of bediendenhet getal der bondgenooten te vermeerde ren en dat de laatstgenoemden, op hunne beurt aanhitsers geworden 'zijnde, ook soortgelijke middelen in het werk stellen, ten einde het zelfde doel te kunnen bereiken. „De heer de Pauw merkt verder op, dat, vermits deze daadzaken open lijk bekend zijn, het niet mogelijk is het bestaanden loop en de voort- werkende kracht van wezenlijke bondgenootschappen te miskennen, voor al wanneer men den aard der verzoekschriftenden ouderdomde kun ne, de gewone bezigheden, en den stand van de meeste dier verzoe- kers in aanmerking neemt, „Zoodanige bondvereenigingenzegt de adressant, zijn strijdig met de grondwet, en als omwentelings-wapen hoogst gevaarlijk, vermits de geschiedenis ten bewijze strekt, dat verre de meeste staats-omwentelin- gen aanvang genomen hebben met zeer ootmoedige verzoekschriften door heerszuchtigen opgesteld, door sommige misnoegden en misleiden, neook door de navolgende menigte onderteekend. Eindelijk zijn die verzoekschrif ten naar het oordeel van den adressant, reeds in sommige provinciën niets anders, dan eene verbindteniseene staatkundige vereeniging (affiliatie'), de inschrijving onder zekeren aanhang, een naamrol, waarop iedere partij het getal harer leden ten toon spreidtwaar- Uit .de adressant besluitdat het hoog tijd geworden is het regt om -verzoekschriften in te dienenbinnen deszelfs grondwettige palen terug -te brengendoor het weren van een misbruik, hetwelk noodlottige.ge- volgen na zich zoude kunnen slepen en alleenlijk gestrekt heeft om wantrouwen te doen ontstaan; tweedragt in de huisgezinnen te zaaijen, .en de openbare rust aan gevaar bloot te stellen. Om alle welke redenen de verzoeker zich tot de Kamer wendt en vraagt dat liet dezelve moge behagen eene beraadslaging te nemen, «rekkende om aan den Koning eene wet voor te dragen ter wering van het gemeld misbruiken geschikt om de verordening in het iSiste artikel der grondwet vervatin het vervolg te doen eerbiedigen. Zoodanig is de wezenlijke inhoud van het adreshetwelk door den heer de Pauw aan U Edel Mog. is ingediend, en waarbij is gevoegd eene consultatie in denzelfden zin door den adressant opgesteldgeza menlijk met den heer van Hufelbeiden advokaten, te Gent. „Vermits deze consultatie niets anders behelst dan eene ontwikkeling of liever den grondvorm van het zoo even behandelde adreszoo vor dert dezelve geen afzonderlijk verslagdat stuk zal blijven gevoegd aan het adres zelve, waarvan uwe commissie aan U Edel Mog. voor stelt de nederlegging ter griffie te bevelen.'* AMSTERDAM den 13 maart. De vaart voor deze stad is thanj we der geheel open, maar volgens de jongste berigten, moeten de Vriesche kusten nog vol drijfijs wezen. BRUSSEL den 13 maart. Gisteren is in de straat Chemin-de-Terre een gedeelte van een muur ingestort, waardoor 7 kinderen, die daarbij speeldenverpletterd zijn geworden. Men zegtdat 5 dier kinderen tot hetzelfde huisgezin behoorden. VLISSINGEN den 13 maart. Den 9 dezer is alhier ter reede ge. arriveerd the Mercurykapt. G. P. Louvan Charlestown naar Gene gedestineerdmet katoen en rijst. Van den 9 dezer tot heden zijnvoor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen: Dianakapt. L. Sunderlandvan Charlestown, met ka toen Glenburnekapt. R. Allan van Haytimet koffijthe Mafykapt. S. Mills, van Londen, met katoen; Interetykapt. A. C. Riddock, van Isle-de-France, met rijst; Elisabeth kapt. J. Wallis, van Londen, met stukgoederen de twee Gebroederskapt. G. Unruh van Huilmet haver de Jonge Johannakapt. O. H. Arendsen la Belle Alliancekapt. O. A. Wilman beide van Londen met stukgoederenMercuriuskapt. J. Roose, van Liverpool, met klipzout; VEsperancekapt. A. van Geyt van Londen, met stukgoederen; the Union, kapt. J. G. Lawton, van Savannahmet rijst en katoen; de twee Gebroederskapt. L. Maasdijk, van Londen, met stukgoederen; ,Zeno, kapt. W. Lawson, van Buenos- Ayresmet huiden Gratitude kapt. A. Smith van Haytimet koffij en suiker; de Princes Carolina Amaliakapt. B. Fynh, van Sevilie, met wol; de Juliakapt. J, P. Visser, van Bordeaux, met wijn en brande wijn ;the John kapt. j. Fairfoodvan Charlestown met katoen en rijst. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen den 10 dezer van onze reede naar zee gezeild Aurorakapt. P. Green, naar de Middelandsche zeemet ballastMedusakapt. F. Bunnemeijernaar Londen met boomschorsHendrina Johanna kapt. H. C. Jonkernaar Liverpool met ballast; Diana, kapt. J. G. A. Meijer, naar Goole, met vlas en boonen; Elizakapt. S. Chrystienaar Newcastle, met ballast. VLISSINGEN den 16 maart. Den 13 dezer is alhier ter reede ge arriveerd the Heros, kapt. J. Cantvan Nieuw-York naar Gent gedesti neerd met katoen en rijst. Sedert den 13 dezer zijn, voor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomen Guernsey Lillykapt. P. Ie Maistrevan Monte-Video met koffij en huiden; George Bentink, kapt. J. Mackenzie van Rio-Ja- neiro, en the Orionkapt. L. Maxton van Hayti, beide met koffij; Cavalier of Salemkapt. J. Hornvan Mobilemet katoen en koffij the Farnekapt. C. Soulvan Charlestownmet katoen en rijst. Voorts zijn nog van Antwerpen de Schelde afgekomenen gisteren en heden van deze reede naar zee gezeildde Vrouw Christinakapt. R. J. Dood, op avontuur, en de Jonge Jan, kapt. B. G. Peters, naar Ber gen, beide met ballast; Gezinakapt. R. L. Roelfsema, naar Leith, met boomschors; the Fairfieldkapt. J. Booth, naar Aberdeenmet vlas en boomschors. AANBESTEDING. Door den Directeur-Generaal voor de Marine zalop den 24 Maart eerstkomende worden aanbesteed de Levering van degedurende het jaar 1830, voor de dienst der Marine te Rotterdam, benoodigde op de Plak-Biljetten breeder omschrevene Artikelen, en zulks op de voor waarden welke onder anderen ook ter visie van de gegadigden op de Bureaux van het Gouvernement dezer Provincie zjjn gedeponeerd. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, brengen bij deze ter kennisse van alle de genendie daarbij eeftig be lang mogten hebbendat de Tweede Zitting van den Militie-Raid zal plaats hebben op Dingsdag' den 23 Maart, des morgens ten 10 uren, op het gewoon Lokaal in de Abdij binnen deze Stad dat voor dezelve zullen moeten compareren alle de genenwelke zich tot vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare hebben verbondenmits gaders alle de voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingenvan de ligtingen van 1826, 1827, 1828 en 1829; alsmede alle de in. dit jaar geloot hebbende personenwelke vermeenen regt op vrijstelling te hebben. Dat tot het afgeven der attesten of certificaten aan bovengemelde Lo telingen, tot bekoming van vrijstelling voor de dienst der Nationale Mi litie, door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur, zal worden ge vaceerd op Vrijdag den 19 dezer, van des morgens ten 10 uren tot des middags ten 12 uren. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aangemaandom zich van de benoodigde bewijsstukken te voorzienen zich op voor- schrevene plaats en uur voor den Militie-Raad te sisteren. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 Maart 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb, J. F. BIJLEVELD Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1