N\ 3o. MIDDELBGRGSCHE C O U R A N T. facwotix A %ssié? Donderdag k Tl 3 11 Maart 1830. NIEUWSTIJDINGEN. 1 NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. BES1 UREN cif ADMINISTRATIEN RUSLAND. PETERSBURG den 20 februarij. Op voorstel van den minister van finantien, heeft Z. M. de keizer bevolen, dat alhier zal worden opgerigt eene school voor de koopvaart, welke zal vereenigd worden met de reeds bestaande school voor de zeevaart en voor den scheepsbouw. Het doel van deze school zal zijn, om scheepsbevelhebbers en loodsen :itvoor de koopvaart aan te kweeken, en oin eenige bouwmeesters van koopvaardijschepen te vormen. 6:/ DUITSCHLAND. *1 FRANKFORT den 3 maart. De sultan heeft den 9 december eenen Sfitman aan alle de overheden van het Turksche rijk uitgevaardigd, waar in zij bekend gemaakt worden met de bepalingen van het gesloten vre- des-verdrag, nopens de vrijheden en regten der Russen en derzelver sjiandel en ernstig worden aangemaand om die bepalingen na te leven ,.en te doen naleven, op dat voldaan worde aan de verpligtingen welke op de Porte berusten, en alzoo de goede verstandhouding tusscbcn de «jbeide rijken worde bevestigd. kirVolgens berigten van de Servische grenzen, van 15 februarijwas in het begin dier maand het decreet van amnestiedoor de Porte ver. dijend, in Servie bekend gemaakt, en waren dadelijk eenige lieden, die ter zake van hun gedrag in den oorlog met Rusland gevangen zaten, uit kracht van hetzelve in vrijheid gesteld. Men vindt in de dagbladen eene opgave van het getal Joden in de onderscheidene deelen der wereld. Volgens dezelve, telt men er 2,566,603, van welke er zich 1,918,853 in Europa, bevinden. FRANKRU K. PARIJS den 2 maart. De koning heeft heden de zitting der kamers geopend met de volgende aanspraak: Mijne Heeren! Ik vereenig altijd met vertrouwen de pairs van het koningrijk en de afgevaardigden uit de departementen om mijnen troon. Sedert uwe laatste bijeenkomst is de vrede van Europa en de een- dragtdie tot heil der volkeren tusschen mijne bondgenooten en mij bestaat, door belangrijke gebeurtenissen bevestigd geworden. De oorlog in het Oosten is ten einde. De gematigdheid van den overwinnaar en de vriendschappelijke tusschenkomst der mogendheden hebben, terwijl zij het Ottomannische rijk voor de rampen behoedden, waarmede het bedreigd werd, het evenwigt der staten in stand gehou den en derzelver vroegere betrekkingen op vastere grondslagen ge vestigd. Onder de bescherming der mogendheden, die het verdrag van 6 julij onderteekend hebben, zal het onafhankelijke Griekenland uit zijne puin- hoopen herrijzen. De keus van den vorst, die geroepen is omiöver dat land te regeren doet de belanglooze en vredelievende iuzigten der mogendheden duidelijk genoeg kennen. Ik houd inij op dit oogenblikin overeenstemming met mijne bond genootenmet onderhandelingen bezig, die ten doel hebben, om eene, voorde rust van het Schiereiland zoo noodzakelijke, verzoening tus schen de vorsten van het huis van Braganza tot stand te brengen. „Zoo lang gewigtige gebeurtenissen Europa bezig hielden, héb ik moeten dralen, om aan eene Babarijsche mogendheid al de uitwerk selen van mijn regtmatig misnoegen te doen gevoelenmaar nu kan ik de beleediging, mijner vlag aangedaan, niet langer ongestraft laten. De schitterende voldoening, die ik mij verschaffen wil zal Frankrijks eer bewaren, en, onder de hulp des Almagtigen, tot heil der Christenheid strekken. De rekeningen der ontvangsten en uitgaven zullen, zoowel als de staat der behoeften en hulpmiddelen voor de dienst van 1831 aan u voorgelegd worden. Met genoegen heb ik gezien dat de inkomsten van 1829, niettegenstaande de vermindering, die zij in vergelijking met die van het vorige dienstjaar ondergaan hebben evenwel de ramingen der begrooting te boven zijn gegaan. Het slot in ons volgend No PARIJS den 6 maart. De vijf doofde kamer van afgevaardigden be noemde leden, waaruit door Z. M. eeneh president moet worden ge kozen, zijn: de heeren Roijer-Colard, Casimir-PerrierDelalot, Agier en Sebasciani. Op heden heeft de kamer hare vice-presidenten benoemd. Men berekent dat de kamer thans uit 256 oppositie- en 17a ministe- rlële-leden bestaat. Den 12 januarij heeft er in Nieuw-Orleans een vreesselijke brand plaats gehaddoor welken onder anderen 6000 balen katoenter waar de van 250,000 piasters, verslonden zijn. De dichter Victor Hugo heeft aan de boekverkoopers Mame en Delaunay voor 15,000 fr. het regt verkocht om drie uitgavenelk van twee duizend exemplaren te drukken van zijn tooneelstuk Hemani. 'sGRAVENHAGE den 8 maart. Heden is de Tweede Kamer der Sïaten-Generaal vergaderd geweest. Eenige ingekomen verzoekschriften zijn in handen der commissie gesteld. Namens diezelfde commissie zijn rapporten nopens een groot aantal andere verzoekschriften ook over diè zoogenaamde grieven, uitgebragt. De heer Pijcke adviseerde, om alle deze petitien als ook die waarop de andere leden gerapporteerd hadden, ter griffie te deponeren, behalve dat op eenigen, die in onbe hoorlijke termen vervat warende vergadering tot de orde van den dag behoorde over te gaan. In een zeer breedvoerig advies, in de Fransche taal uitgesproken zeide de heer Donker Curtius hoofdzakelijk, dat hij over alle deze pe titiën zou stemmen, om tot de orde van den dag over te gaan, en zulks in het welbegrepen belang van de verzoekers zeivenom dac velen mis leid waren geworden, en niet wisten wat zij onderteekend hadden, hoe wel dit hem geen genoegzamen maatregel toescheen in de thans gege. vene omstandigheden. Hoezeer hij het regt van petitie als heilig eer- biedigdebegreep hijdat het misbruikdat tegenwoordig daarvan ge maakt werd, en waardoor dit regt geheel ontaarde, voor het vervolg voorziening vereischte. Hij gaf eenige inlichtingen omtrent de wijze waarop tegen het misbruik, van het aanbieden van petitien in andere lan. denwaar ook eene constitutionele regering bij vertegenwoordiging be staatgezorgd wordthij sprakonder anderenvan het Engelsch parlement, alwaar de petitien door de leden zelfs worden ingeleverd, hetgeen een' waarborg opleverde om de waardigheid der vergadering niet in de waagschaal testellen. Hij zou zich voorbehouden, om, ter ge schikte gelegenheid, zoodanige bepalingen voor te dragen, als hem, ter regeling der uitoefening van het regt van petitie wenschelijk zouden voorkomen. De heer Sur let de Chokier bekwam vervolgens het .woord en begon met te zeggen dat de vorige spreker de kunstgrepen geschetst had welke in hec werk waren gesteld om onderteekeningen voor de zooge naamde grieven te bekomendoch dat hij eene tegen-schilderij zou op hangen van hetgeen het gouvernement gedaan had, om het indienen van petitien te beletten en de gegronde klagten te smoren waaraan de vrederegtersde marechaussees enz. een ruim aandeel hadden genomen. Hij trad deswege in vele bijzonderheden, onderzocht de verscheidene grieven, welker herstel men gevraagd had, en hield zich lang op bij de ministeriele verantwoordelijkheid, waaromtrent hij zeide. dat zonder die verantwoordelijkheid geen vertegenwoordigend gouvernement bestaan konde waarborg tegen de misbruikendie men thans in den persoon van het hoofd van staat had was een gelukkig toeval. Hij eindigde zijn uitgebreid advies met zich voor het deponeren ter griffie te ver klaren. Waarna de verdere beraadslagingen tot morgen op den middag werden uitgesteld en de vergadering kwart voor 4 uren gescheiden. BRUSSEL den 9 maart. De advokaat Sylvain van de fVejjer heeft de verdediging op zich genomen van de heeren de Potter, Tielemans en Bartelsde advokaat Redemans die van den heer van der Straetendruk ker en uitgever van den Beige; de advokaten Mascars en Jottrand die van den heer Coché-Mommensdrukker en uitgever van den Courrier des Pays-Basterwijl de heer de Neve, drukker en uitgever van den Catho- liqueun den Vaderlanderzal verdedigd worden door den advokaat Lebègue, Een der dagbladen van Luik heeft zich bij de regtbank aldaar be klaagd over de laatste bepaling van het bestuur der registratie ten aan zien van het zegelregt der dagbladen, en heeft zijne zaak gewonnen. De regtbank dezer stad heeft het gemelde bestuur mede reeds in het on gelijk gesteld. Volgens de laatst gedane volkstelling bevat deze stad iets meer dan 98,000 ingezetenen. MIDDELBURG den 8 maart. Bü Zr. Ms. besluit van den 19 fe bruarij jl.no. 44zij" de leden bij de commissie van landbouw in de ze provincie, welke met den 31 december 1829 hebben behooren af te tredenop nieuw benoemd met uitzondering van den heer mr. Ga- lenus Dignus Steengrachtwelke op deszelfs verzoek als zoodanig eervol is ontslagen, en in wiens plaats, bij hetzelfde besluit, is benoemd de heer Cornelis Vis, lid der gedeputeerde staten; bestaande dienvolgens de gemelde commissie uit de volgende heeren Jacob Kakebeke te Goes; Jacobus Risseeuwte Oostburg; Abraham Vaderte Cortgene; Corne lis van de Sto/pete Bruinisse; Jacobus Faro, te IJzendijke; mr. Johan Pieter Fokkerte Sas-van-Géntmr. Jacob Snouck Hurgronjete Mid delburg; Jacob Livinus van Dortmontte Hulst; Hendrik Lenshoek van Zwakete Goes; Joost de Katerte Burgt, en Cornelis Viste Mid delburg. VLISSINGEN den 9 maart. Gisteren is van hier naar zee gezeild Ann IVayntkapt. F. Codman van Charlestown naar Bremen gedestL neerd met rijst. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en sedert eergisteren van onze reede naar zee gezeild Antigoneskapt. S. J. de Best, naar Bata via met troepen; the two Brothers, kapt. G. Reynolds, naar Sevilie met ballast; de Jonge Johannakapt. J. Douwes, naar Londen, met boomschors; the Sophiakapt. J. Barringhain, naar Guernsey, met tarwe en krenten; the Franklinkapt. C. Freadwell, naar Newcastleen Mer- curius, kapt. H. K. de Grootop avontuur, beide met ballast; the Polly kapt. Th. Milham naar Liverpool, met vlas; de Maria, kapt. G. A.A. Sunder, naar AlicanteAdèlekapt. G.Jansen, nsar Bordeaux Elisabeth kapt. S. J. Brouweren Concordiakapt. A. E. Pot, beide naar Liver pool en alle vier met ballast. Van den 7 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomen de Jsnge Petruskapt. M. van den Bergvan Dant- zich, met houtwaren; Gerunstownkapt. A. S. Howland van Charles town, met rijst en katoen; Hortencekapt. H. J. Netcher, van Batavia, met suiker en koffij. AANBESTEDING. Door den Directeur-Generaal voor de Marine zalop den 17 Maart aanstaandeworden aanbesteedde levering van deter voorziening in de, gedurende het jaar 1830, voor de dienst der Marine in het Hoofd- Departement van de Zuiderzee, benoodigde Materialen en Goederen, in de Plak-Biljetten breeder omschrevenen zulks op de voorwaarden welke onder anderen ook ter visie van de Gegadigden op de B'ureaux van het Gouvernement dezer Provinciezijn gedeponeerd. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN, zullen op Dingsdag den 23 Maart 1830, des voormiddags ten half twaalf uren precies, ten Raadhuize der gemelde Stad, publiek, aan de minstbiedenden Aanbesteden de navolgende diensten te weten 1°. Het transport van Versch Drinkwater voor het Garnizoen dezer Stad 20. Het transport van Zieke Militairen naar de Ziekenzaal te Mid delburg 3°. De dienst met de Stads-Rouwkoets. Alles voor den tijd van één jaar. Liggende de Conditiën van Aanbesteding ter visie van een iegelijk op de Griffie der gemelde Stad.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1