MIDDELBURG SCIIE COURANT. N\ 29. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 3 maart. Gisteren avond heeft het huis der gemeen, ten beraadslaagd over de begrooting der uitgaven voor de dienst der zeemagt. Bij die gelegenheid wilde de heer Humedat men bij voor raad slechts voor zes maandenin plaats van voor een geheel jaarde sommen zou toestaan die voor de marine gevraagd wordendoch zijn voorstel werd met 148 tegen 47 stemmen verworpen. De zeemagt zal sotooo matrozen en 9,000 mariniers sterk zijn, NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 4 maart. In de op heden gehouden zitting 'm- K^fl.^^t^jn-fieneraal is Jn?ekomen ^een^ konink- aaiortisatie-syndicaat te autoriseren om deszelfs tegen 4J pret, loopende schuldbekentenissen naar gelang van omstandigheden, in te trekken en te vernietigen en tot dat einde uit te geven schuldbekentenissen van min dere rente; zonder dat daaruit voor den staat eenige grootere verpligtin- gen zullen kunnen voortvloeijen dan bij de wetten en laatstelijk die van 34 december 1829 vastgesteld zijn. Overigens zal het amortisatie-syn dicaat tot opgémelde vernietiging van oude, en uitgifte van nieuwe minder rentende schuldbekentenissen niet vermogen over te gaan dan op .Uitdrukkelijke goedkeuring en autorisatie van Z. M., terwijl in 1838, bij de overlegging van den tienjarigen staat van het amortisatie-syndicaat, aan de Staten-Generaa! opening zal worden gegeven van den uitslag der besparingen welke door de krachtens deze wet te nemen maatregelen zullen zijn verkregen. Deze stukken zijn naar de aideelingen ver zonden. Na dat vervolgens bij monde van de heeren van Tuyl en van Dam nog eenige rapporten op verzoekschriften van weinig algemeen belang uitgebragt waren, is de openbare zitting opgeheven, en heeft zich de kamer in comité-generaal begeven, waarin, naar men verzekert, eene koninklijke boodschap is ingekomen betrekkelijk de accijnswetten. De voordragten aangaande het onderwijs en de drukpers hebben in de sectien der Tweede Kamer veel tegenstand ontmoet, zoo wel van «te Noordelijke als van de Zuidelijke leden. Velen der eerstgenoemde hebben begrepen, dat de verordeningen op het enderwijs aan eene her ziening moesten worden onderworpen. De bedenkingen ten aanzien van de wet op de drukpers hebben haren grond gevonden, niet in de mee. ning, dat de tegenwoordige verordeningen voldoende zouden zijn, maar in het denkbeeld, dat de onderhavige voordragt te onbepaald was. Onder dagteekening van den 26 fehruarij 11, is gearresteerd de '49®'® loterij, groot 99°,000bestaande uit 20,000 loten en uit 10,000 prijzen. De trekkingen der klassen zullen plaats hebben te weten: voor de eerste klasse, op 26 april; voor de tweedeop 10 mei; voor de derdeop 24 meivoor de vierdeop 7 Junijen voor de vijfde, op 31, 22» 23, 24 en 25 junij 1830. Men verneemt, dat Zr. Ms. korvet de Syrene, kapitein van der Graafdie zich thans in de Middellandsche zee bevindt, naar de West-Indie zal vertrekken, om aldaar de korvet de Panther af te lossendie naar het vaderland terug moet keeren, BREDA den 2 maart. Onder de verschillende geruchten betreffen de de nieuwe inrigtingdie het ministerie van oorlog zoude verkrij gen als ook omtrent eene wijziging :n de formatie der staande armée hebben wij opgemerktdat het gouvernement voornemens schijnt te zijn, de miliciens (gotelingen) niet gedurende één jaar, maar drie achtereen volgende jaren onder de wapenen te houden. Dit gerucht schijnt des te meer grond te hebbendaar ersedert eenigen tijdreeds meer Pruissische maatregelen bij ons leger in werking zijn gebragt. BRUSSEL den 4 maart. Men verzekert dat Z. M. het verzoek van den baron de Stassartom in het genot van zijn wachtgeld te worden hersteld van de hand heeft gewezen. Van Berlijn schrijft mendat het Pruissische gouvernement met het huis van Rothschild eene leening tegen 4 pret. gesloten heeftzoo men zegt ten bedrage van 5 millioen p. st.en dat de renten daarvan te Londen zullen betaald worden. Tot welken prijs die leening gesloten was, wist men niet, maar reeds was, in de tusschen partikulieren ge sloten contracten van levering na de uitgifte dezer 4 prcts. obligatien dg prijs er van boven pari. De Pruissische bankiers hadden zoo als' men er bijvoegt, een groot aandeel in opgemelde leening. MIDDELBURG den 8 maart. Volgens berigten van den 6 dezer, waren de Rhijn en Waal in de laatste dagen aanhoudend vallende, 't geen door de Oostelijke winden zeer bevorderd werd. Door den regelmatigen val der Lek is zelfs den 5 dezer het dijkleger aan beide boorden van de zelve opgebroken. Men bejammert wel is waar de overstrooming van Ubbergen, enz., in Gelderland, doch bij het lang digtzitten der bene den-rivieren en het dikke ijs in dezelve, waren er veel grootere ram pen te verwachten, welke gelukkiglijk zijn afgewend. Te Nijkerk is zekere Aart Zeegers overleden, in den ouderdom van 102 jaren. De Gazette dei Pays-Bas wederspreekt het door den Courrier des Pays'Bas medegedeeld berigtdat het besluit reeds geteekend was dat het hoog geregthof in 's Hage zal zjjn gevestigd. De zetel van het hof it nog met bepaald. De Gazette verzekert ook dat het gouvernement tot heden niet heeft bepaald, dat de eerstvolgende zitting der Staten-Generaal elders dan te Brussel zou plaats hebben, gelijk door sommige dagbladen is gemeld. Nog verklaart dezelve voor onwaar, dat het verzenden naar de kamer van beschuldiging van da heeren de Potterenz. enz., zou zijn uitge sproken op het advijs van eeneenig magistraals persoon, gelijk de Courrier en de Politique hebben gezegdhet bevel hiertoe is integendeel door de vier regters, welke hetzelve hebben geteekend, eenparig uitgevaardigd. Ter oorzake van de bewegingen welke in den schouwburg te Luik hebben plaats gehad is de directeur voor de correctionnele poli - cie gedagvaard. Ook zijn zes jonge lieden beschuldigd van deel in dezelve te hebben genomen, gearresteerd. De aan den schouwburg toe» gehrggte schade wordt op meer dan 4000 fr. berekend. Den 2 dezer is de zitting der kamers in Frankrijk door den koning geopend. Plaatsgebrek verpligt ons de aanspraakte dier gelegenheid 9 Maart 1830. door 2. M. gedaantot ons eerstvolgend No. te laten. De vijf candidatenom uit dezelve een voorzitter voor de kafner van afgevaardigden te verkiezen, behooren allen tot de oppositie; de eerste hunner is de heer Royer-Colard. De generaalsdie gekozen zijn om tot de Afrikaansche expeditie te behooren, hebbenden 27 februarij 11. hunne aanstellingen ontvangen met order om zich gereed te houdenten einde op den eersten wenk te kunnefi vertrekken. - De bekende Fontati, onlangs te Parijs in verzekerde bewaring ge» stëld uit. krachte van zeker, vonnis, waarbij hij tot veertien dagen ge. vangeiis was verwezen, moet nu ook het door het koninklijk geregts- hof tq;en hem bij verstek uitgewezen vonnis, waartegen hij in oppositie is eeliomen, ondergaan, alzoo het hof heeft uitgewezen dat zijn appel rc las. is gedaan. z,une strar is 5 jaieii gevangenis, jooo fr, boete en 5 jaren gemis van zijne burgerlijke regten, ter zake van zijnen koning in geschrifte grovelijk te hebben beleedigd. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 6 maart. Heden is alhier binnengekomen het brikschip Sara Agatha kapitein S. M. Hoifmanvan Suriname. VLiSSINGEN den 6 maart. Eergisteren is alhier ter reede gearri. veerd Amaliakapt. J. Serekvan Bergen naar Leuven gedestilleerd met stokvisch. Sedert den 4 dezer zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: the Meridiankapt. J. Silly, van Rio-Janeiro, met koffij la Fierge Mariekapt. S. Tekles Hobma, van Messina, met fruit; Letpardkapt. J. H. Herben, van Cette met stukgoederen; Fentrose kapt. J.S. Abbott, van Charlestownmet rjjst en katoen; Hull-Packet kapt. W. 11. Kraan, van Goole met stukgoederen. Van den 4 dezer tot heden zijn van onze reede naar zee gezeild Le Foltaire kapt. J. Buchon naRr Havre-de-Gracemet potasch de Frouv Annakapt. J. Langetheenaar Alexandrie, met geweerkisten the Duke of Kentkapt. J. Fremayne. naar Portugal, met kaas en ballast Bcrkulei, kapt. C. Zeplien naar Bordeaux met stukgoederen la Joyeuse Arrivée, kapt. J. A. Bunnemeijer naar Londen Undinekapt. N. Munt, naar Yarmouth, en Castorkapt. G. Graham, naar Liverpoolalle drie met boomschors; de Mariakapt. W. Mestdagh, naar Batavia, met stuk. goederen; the IFatertoo kapt. Th. White, naar Balington met ballast; the Grace, kapt. W. Jenknis, naar Glascow en de Leeuwkapt. J. Ver. bruggennaar Londen beide met boomschorsAlicekapt. W, Priest- man naar Fernambuco met ballastAnnette kapt. K. van den Oever naar Londen met boomschors en zink. BESTUREN bit ADMINISTRATIEN. Vergadering van het Middelburgsche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, op Woensdag den 10 Maart 1830, des avonds ten 6 uren, in het Museum Medioburgense.Rekening en Ferslag der School- Commissieen Bijdrage. Namens Bestuurders, H. A. ABRAHAMS, Secretaris. ADVERTENTIES. JJeden verloste zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER E. P. Schuurmansgeliefde Echtgenoot van Middelburg C. GIEBELS, Stads-Pikeur. den 6 Maart 1830. Wordt verzocht deze voor bijzondere kennisgeving aan te nemen; Middelburg, den 2 Maart 1830. J-Jeden is alhier overledenin den ouderdom van vijftig jaren en bijna acht maanden Vrouwe COllNELIA LOUISA SPRENGER Weduwe van den Heer JAN BOOGAERT. Middelburg, den 5 Maart 1830. Mogt ik voor korten tijdde treffendste slag mijns levens onder vinden, door het afsterven mijner teergeliefde Echtgenootezoo moest thans mijn geroerd hart weder innigst gewond wordendoor de treurige tijding, dat mijn oudste Zoon, JACOB KREFT van RIEL Officier van Gezondheid bij de Koninklijke Marinein oen jeugdigen leeftijd van 20 jaren en 7 maanden, na eene ziekte van weinige dagen, tzParamaribot den 19 December jongstleden, is overleden. Diep bedroefd geve ik van deze omstandigheid algemeen kennis, niet twijfelendeof Vrienden en Bekenden zullen wel deel in mijne lotge- 'vallen willen nemen. - iv-- J. van RIEL. Middelburg, den 6 Maart 1830, Ons hartelijk geliefd Zoontje, JUSTE CONSTANT werd ons he den tot onze groote droefheidin den bloeijenden leeftijd van bijna drie jaren door den dood ontrukt. S. A. ROCHAT. C. E. ROCHATgeb. Roland ChIdaneav. Men adverteert en laat een ieder wetendat men op Woensdag den 10 Maart 1830, des morgens tien uren, op de Gemeente van GRIJPS- KERKE in de Herberg aldaar, ten overstaan van den Notaris Mr. Adriaan van deGraft en getuigen, en in tegenwoordigheid van den Heer Vrederegter van het Kanton Vere, publiek aan den meestbiedende zal presenteren te verkoopen, eene HOFSTEDE, bestaande in Huizing, Schuur en verderen Timmer, benevens de Nombre van 10 Bunders 67 Roeden 85 Ellen zoo WEI- als ZAAILANDEN, staande en gelegen onder de Gemeente van Grijpskerke in pacht bij Abraham de Lange t voor de Somma van 432 den hoop 's jaars, tot ultimo April 1831, De Lasten bedragen te zamen 150 52. Iemand eenige nadere informatien begeerende, adressere zich ten Kan tore van gemeiden Notaris, in de Pijpstraat te Middelburgalwaar de memörié van lasten, acht dagen te voren, voor een ieder te lezen is.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1