MIDDELBURGSCHE COURANT. N\ 28. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. VFHOov DUITSCHLAND. FRANKFORT den 23 februarij. In het Oostenrijksche halfofficiele blad. hetwelk tot hiertoe het stilzwijgen omtrent het gebeur de bij de begravenis van H. K. H. de aartshertogin Henriette, gemalin van den aartshertog Karei, had in acht genomen, leest men thans de navolgende verklaring: Dat alles wat in onderscheidene dagbladen omtrent hetgeen bij die gelegenheid is voorgevallen, verhaald is, niets anders is dan de weder klank van moedwillige en door de sprekendste daadzaken wederlegde verdichtselen." Het genoemde blad noemt vervolgens de voornaamste Duitsche dag bladenwaarin die verdichtselen zijn opgenomen, en voegt er bij, dat de Angsburgsche courant de eenige iswelke de zaak naar waarheid heeft voorgesteld. Uit Coblentz schrijft men, van den 19, dat alle berigtenwel ke men tot hiertoe van den ijsgang der Moezel heeft gegeven, slechts flaauw voorstellen hetgeen wezenlijk heeft plaats gehad. Om zich een regt denkbeeld te kunnen vormen der massa's ijswelke die rivier heeft aangevoerd, moet' men ze zelfgezien hebben. De kaden van Coblentz waren zoodanig met ijsblokken overdekt, dat geen mensch buiten de deur kon komen. Bij het vereenigings-punt der rivier den Rijn en de Moezel, had zich zulk een verbazende menigte ijs opeengestapeld, dat dezelve zich als een voorgebergte tot de forteres van Ehrenbreitstein uitstrekte. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 25 februarij. In de zitting van het hoogerhuis op heden heeft de graaf Stanhope zijne aangekondigde motie gedaan, strek kende: „dat het huis zich in comité mogt vormen, om den binnenland- schen staat der natie te onderzoeken." Hij heeft bij die gelegenheid eene zeer uitgebreide redevoering gehouden, waarin hij niet zoozeer de oorzaken van den bestaanden nood in het rijk betoogde, als wel de noodzakelijkheid om te overwegen: „of het al dan niet de pligt van het parlement wasom naar de hulpmiddelen tegen dien nood te zoeken." De hertog van Wellington heeft den vorigen redenaar in eene belangrijke rede beantwoord en zijne motie bestreden voornamelijk op grond dat de ellende niet zoo algemeen was als men zulks wilde doen voorkomen. Na langdurige debatten is de motie met 25 tegen 118 stemmen verworpen. In het lagerhuis is eene motie afgewezen van lord Russell, strek, kende om de volkrijke steden Leeds, Birmingham en Manchester in het parlement te doen vertegenwoordigen. Dit voorstel, dat zijdelings tot eene hervorming van het parlement zou leidenis zeer hevig bestreden en na lange debatten met 188 tegen 140 stemmen verworpen. FRANKRIJK. PARIJS den 26 februarij. Gisteren avond heeft men alhier door eene telegrafische depeche de tijding ontvangen, dat prins Leopold den 24 dezer de souvereiniteit van Criekenland aanvaard heeft. Zoo men het ministerieel avondblad mag geloovenzouden de mi nisters besloten hebben niet voor de kamers te wijken in geval zich daarin eene meerderheid tegen hen mogt verklaren. Ondertusschen zou den zij de handen niet aan de grondwet slaan maar krachtdadige midde len in het werk stellen om deze tegen de woelingen der oppositiepartij te verdedigen. Het genoemd blad voegt er bij da: het voorbeeld van George III gevolgd zal worden, die in f784 het ministerie van Pitt wist te behouden, ondanks de klagten, die tegen hem uit het huis der gemeenten ingebragt waren. Het geregtshof alhier heeft heden de uitspraak van de correctio nele regtbank bekrachtigdwaarbij de verantwoordelijke uitgever van den Figaro is veroordeeld tot 6 maanden gevangenis en 1000 fr. boete, wegen» verscheidene artikelen, welke als beleedigend zijn beschouwd geworden voor den persoon des konings." Ook de Courtier is dezer da gen op nieuw tot 15 dagen gevangenis en 300 franken boete veroor deeld, wegens de beoordeeling van het vonnis in de zaak van den pre fect van policie hetwelk in de laatste dagen tegen hem geslagen was. Men verzekert, dat er binnen kort te Madrid een koninklijk besluit in het licht zal komen waarbij meer dan 300 ongelukkigen die zich thans op degaleijen in Afrika bevindenals in der tijd deel hebbende genomen aan den opstand van Catalonie, niet alleen hunne vrijheid zullen terug be komen maar zelfs in hunne vorige posten zullen hersteld worden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 3 maart. De afdeelingen der Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben het onderzoek der ontwerpen van wet op de drukpers en het onderwijs in de afgeloopene week geëindigd. Gisteren is de centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal bij een gekomen, en heeft Z. Exc. de minister van justi tie die vergadering bijgewoond, ten einde de verlangde inlichtingen te geven op eenige aanmerkingen, door de afdeelingen op het ontwerp van het wetboek van strafvordering gemaakt. Het verzoekschrifttot behoud van de vrijheid der drukpershetwelk in de laatste zitting dier Kamer, tot vrij hevige woordenwisselingen heeft aanleiding gegeven, was, onder anderen, geteekend door den heer Vi- lain XIUl den zoon en door den heer Sylvain van de IVeijeradvokaat te Brusselbewaarder der koninklijke handschriften van de voormalige Bourgondische bibliotheek en een der redacteurs van den Courrier des Pays-Bas. Opmerking verdient het, dat de heeren Taintenierde le VtiUeuzele Hou en sommige andere leden der oppositie zich gevoegd hebben bij diegenen, welke voor de orde van den dag hebben gestemd. Zulks strekt ten bewijze, in welke onbetamelijke bewoordingen het be doelde verzoekschrift was vervat. Daar bij Gedeputeerde Staten van sommige provinciën de vraag ge rezen was, of beurzen van studie in de tvijsbegeerte konden worden verleend aan zoodanige liedenwelke die tak van wetenschap in de bis schoppelijke sentinarien beoefenen, zoo heeft dé administrateur voor het onderwijs, de kunsten en wetenschappen, bij eene depeche van den 29 jannarij jl.110. 40, hierop geantwoord, dat zulks boven allen twijfel verheven is, aangezien de bisschoppelijke seminarien wettige inrigtingen van onderwijs zijn, en dewijl de wijsbegeerte, ingevolge de koninklijke besluiten van den 20 junij en den 2 october des verleden jaarseen der 6 Maart 1830. takken uitmaaktvan de aldaar onderwezen wordende wetenschappen» Dienvolgens kunnen deze beurzen worden verleend, zoowel aan die jon ge lieden, welke den cursus der wijsbegeerte in de bisschoppelijke serni- narien volgen, als aan die, welke denzelven op de hoogescholen bezoe. ken. Gedeputeerde Staten van Zuidbrabandter voldoening aan deze depeche, den inhoud daarvan aan de stedelijke en gemeentebesturen heb. bende kenbaar gemaakt, verzoeken deze, bij eene circulaire, op hunne beurtde bestuurders of collateurs van bestaande stichtingen van beur- zen daarvan kennis te willen geven. Het hoofd van het Fransche ministerie, de prins de Polignac, heeft aan onzen gezant te Parijszoowel als aan de andere gezanten van han deldrijvende natiën aldaar, eene officiële nota doen overhandigenwaar. in, ten einde allen twijfel onder de kooplieden te doen ophouden, wordt te kennen gegeven, dat de blokkade van de Algarijnsche havens door de scheepsraagt van Z. M. den koning van Frankrijk steeds voortduurt, en zich bepaaldelijk tot de haven van Algiers, Bova, Bugie en Qran uitstrekt. GORINCHEM den 2 maart. De ijsdam te Eek en Wiel, na lang stand gehouden en veel bekommering gegeven te hebbenis in den af- geloopen nacht gelukkig opgebroken. Te Dreumel is de blaauwe sluii bezweken, waardoor het benedenste gedeelte van het Maaswaalsche ge ïnundeerd is. Hier is gisteren nog eene menigte zwaar ijs van de Waal afgekomen. De stoomboot Julia is hier heden voor het eerst wederom van 's Her togenbosch aangekomen. 'Den 3 maart, 's morgens zeer vroeg. Het water is hier sedert gisteren avond langzaam gaan vallen, en staat thans op 1 el 9 duim on der nul. De berigten, heden nacht van de boven-rivieren ingekomen, spreken allen insgelijks van een weinig val. Voorts hebben wij hier thans berigtdat de watershoogte te Keulen den 26 februarij 21 voet 8 duim was, en nog wassende; het ijs van den bovan-Rhjjn was toen aldaar passerende. Te Gutterwehersham had men dien zelfden dag eene hoogte van 8 el 25 duim, en den volgenden dag zakte het water er tot 6 el 29 duim ten gevolge van een dijkbreuk boven dat dorp terwijl voorts aan dien kant de dijken 6, 9 en 12 palmen afgeloopen zijn. Van Tiel schrijft uiendat men aan de Dreumelsche sluis welke des morgens vau den 28 februarij is uitgeloopen en waardoor het Maaswaal sche inundeert, sterk werkzaam was om dezelve te digten; des avond» van den 1 dezer was dat punt echter nog niet digt. De staat der dijken is over het algemeen wel, en men hoopt, bij den tegenwoordigen hoogen stand der rivieren, nu maar dat het vooreerst niet zal gaan waaijen, alzoo wij dan veel uitslag te wachten zouden hebben en dus de dijken veel verzwakken zouden. BRUSSEL den 28 februarij. De behandeling der zaak van den abt de Zinzerling en van zijne mede-beschuldigden is gisteren in appel bij de vierde kamer van het hoog-geregtshof begonnen. De president Cal mey heeft daarover een rapport gedaan hetwelk van 10 tot 2 uren ge duurd heeft, en alle de stukken van de voorbereidende instructie zijn gelezen. Na dat rapport is de zitting opgeheven en des avonds ten vijf uren hervat, ais wanneer nog negen getuigen ten laste gehoord zijn, welker getuigenis echter, zoo men zegt, geene merkelijke verandering met hunne vorige getuigenissen oplevert. De zaak is daarop tot aan staanden donderdag uitgesteld op welken dag het openbaar ministerie het woord zal hebben om deszelfs appel te ondersteunen. De staatsraadgouverneur van het groothertogdom Luxemburg heeft een brief bekend gemaaktbij hem uit Brussel ontvangenen waarin berigt wordt, dat Z. M. de koning van Pruissen goedgekeurd heeft het ontwerp, om de vaart te vereenigen van de Maas en de Moe zel, voor zoo veel betreft het gedeelte der bevaarbaarmaking van de Su- re, van Wallondorf tot aan Wasserbillig, De commissie, welke zich te Luik gevormd heeft, tot het bijeen verzamelen van gelden, ten behoeve der weduwen en kinderen van de, in augustus 11., in eene mijngroeve bij Seraing, omgekomen werklieden heeft aangekondigd, dat tot dus verre bij haar ontvangen is eene som van ƒ3737. Deze som wordt echter genoegzaam verdubbeld door eene gift van ƒ3200 door tusschenkomst van de Gedeputeerde Staten, door Z. M. geschonken. BRUSSEL den 2 maart. In de Gazeite des Pays-Bas van heden leest men Wij vernemen dat bij ordonnantie van de raadkamer van de regt bank van eersten aanleg van Brussel, van heden, de heeren Louis de Potter (veroordeeld en in hechtenis wegens staatkundige overtreding); Franfois Tielemansoud 30 jarenreferendaris bij het departement van buitenlandsche zaken; Adolph Bartelsoud 27 jaren, redacteur van het dagblad le Catholique J.J. Coché-Mommensdrukkeren uitgever van den Courrier des Pays-BasEduard Vanderstraefendrukker en uitgever van den Beige ou PAmi du Roi et de la Patrie en .7. B. Neve drukker en uitgever van le Catholique en van den Vaderlanderbeschuldigd als aan legger» mede-aanleggers of medepligtigen en bij onderlinge verbinding [connexité] van aanslag en van zamenz wering om het gouvernement te vernietigen of te veranderencrimineel naar de kamer ter beschuldiging verzonden zijn geworden." Te Luik heeft den 1 dezer in den schouwburg eene vreesselpe beweging plaats gehadbij gelegenheid dat een nieuwe acteur optrad de lessenaars van het orkest zijn op het tooneel geworpenen uit de loges werden banken en stoelen in het parterre gesmeten. ANTWERPEN den 3 maart. De heer van der Fossebenoemd gou verneur der provincie Antwerpen, is den 27 dezer in deze hoofdplaats aangekomen, alwaar hij het bestuur heeft aanvaard. ZEE-I IJDINGEN. VLISSINGEN den 4 maart. Van den 2 dezer tot heden zijnvoor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen IVilhelmina Theresekapt. M. Anderson van Messinamet fruit; Antwerps IVelvarenkapt. N. Petersvan R io-Janeiromet stukgoederen de F.lizakapt. M. Harkemavan Valparaizo, met kina; Frederik IVil- helm III.kapt. B. J. Dirksen, van Bordeaux, met wijn de Vrouw He~ lenakapt. S. C. de Vriesvan Londenmet stukgoederen the twa Brotherskapt. J. Humphreys, van Guernsey met koffij en suikerLi- beratekapt. S. Jellesonvan Charlestownmet koffij en katoenFortuna S&4'

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1