MIDDE LBURG SCIIE W'A COURA N\ 2 G. i Dingsdag 2 Maart 1030. 2V /E UTTSTIJ DINGEN. ZEE-TIJDINGEN. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. P P O u s. GROOT-JiRlïTANJE. LONDEN den 23 februarij. Het ministerieel avondblad verzekert, dat alle de schikkingen omtrent het toekomstig lot van Grieken land bepaald en bekrachtigd zijn en dat het oppergezag gesteld moet worden in handen van prins Leopoldwaarschijnlijk met den titel van souvereine vorst. Gisteren is er op Mansion Honse eene bijeenkomst gehoudenon der voorzitting van den lord maire, waarin besloten is om eene petitie aan het parlement te doen aanbieden, tot het verkrijgen van voorziehing in den tegenwoordigen ongelnkkigen toestand van handel en fabrieken in dit rijk. De heer Munt lreeft voorgesteld om te verklarendat dit al leen toe te schrijven is aan de gevolgen der oorlogen die onder de regering van George III tegen de vrijheden van het Amerikaansche en Fransche volk gevoerd zijn en daarvoor geen ander hulpmiddel te vin- den isdan in eene geheele hervorming van het huis der gemeenten in het parlement. De heer Grant heeft gisteren avond geene motie gedaan om aan de Joden ook alle burgerlijke regten te verleenenmaar eene petitie ter tafel gelegd, tot dat zelfde einde strekkende. NEDERLANDS N. 's GRAVENHAGE den 25 februarij. Het onderzoek van het ont werp van wet op de drukpers is reeds bij de afdeelingen van de Twee de Kamer der Staten-Generaal afgeloopen; de processen-verbaai deswege worden thans gedrukt. Voornoemde afdeelingen houden zich nu onledig met het onderzoek van het ontwerp van wet op het onderwijs. De na dere bedenkingen der afdeelingen op de antwoorden, betreffende het ont worpen wetboek van strafvordering, zijn thans op nieuw aan het gou vernement toegezonden. Men wil., dat eerstdaags een ontwerp van wet bij de Tweede Kamer omtrent eene belasting op de koffij zal inkomen. Zoo wij wel onderrigt zijn, heeft de door sommige bladen aange kondigde te zamenkomst der commissien uit de kamers van koophandel van Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen, met Z. Exc. den minister van finantien wegens de belasting op de koffijreeds verledene week plaats gehad. Men verzekert, dat eerlang een verzoekschrift tegen die belasting door de kooplieden van Rotterdam aan den Koning zal aange boden worden. Men verneemt, dat, na eene voorafgaande verzegeling der papie ren van den heer Tielemans aan het ministerie van buitenlandsche zaken die papieren op 11. woensdag, door den officier bij de regthank alhier en den regter ter instructie, geadsisteerd met een der commiezen-grif fiers zijn onderzocht geworden. Het heeft Z. M. behaagd, bij besluit van den 17 dezer, no. 124, dë provisionele waarneming der functien van gouverneur der provincie Groningen op te dragen «an jhr. m. .4. Je Suvorntn Lobman, lid der gedeputeerde staten. Morgen zal alhier bijeenkomen de algemeene vergadering der maat schappij van Weldadigheidwelke reeds in den loop van het verledene jaar had moeten plaatshebben, doch wier vereenigingdoor bijzondere omstandigheden, tot hiertoe is verhinderd geworden. Gelijk te voorzien was, betoonen zich de Zuidelijke oppositie bladen weinig te vreden met de, in de laatste zitting der Tweede Ka mer, door den heer Donker Curtius aangekondigde motie, ter beperking van het regt van petitie, inde ware grenzen van art. 161 der grond wet. Zoowel de Courtier des Pays-Bas als de Courrier de la Meusela ten zich reeds bij voorraad in vrij hevige bewoordingen daarover uit; het laatste blad zegt, dat de heer Donker Curtius, door de uitdrukkin gen, welke hij bij die gelegenheid gebezigd heeft, voor het minst eecen grooten misslag heeft begaan. Volgens bet door het gouvernement uitgegevene Jaarboekje voor 1830 bedroeg de bevolking van dit rijk den 1 januari) 11. 6,235,169 zie len. Den 1 januarij 1828 was dezelve 6,166,854: dus nu 68,315 zie len meer. De meest bevolkte provincie is Oost-Vlaanderen zijnde 717,057 zielen. Den 26 februarij. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is heden vergaderd geweest. De afdeelingen voor de maand februarij op de gewone wijze vernieuwd zijnde, werdeu door den voorzitter tot pre sidenten en vice-presidenten der afdeelingen voor gemelde maand gepro clameerd, voor de iste, de heeren Bijleveld en de Stassart2de, de heeren Donker Curtius en Feranneman 3de, de heeren van Toulon en fiarthélémy4de, de heeren Sijpkens en Pijcke5de, de heeren van Crotnbrugghe en Fockema6de, de heeren Luzac en Geelliand, en voor de 7dede heeren G. G. Cliford en Trenteseaux. Werd gelezen eene missive van Z. M., ten geleide van een ontwerp van wet. in 3 artikels vervat, en strekkende, om de wet van 21 junij i8»o, omtrent de algemeene rekenkamer, te wijzigen, en dien overeen komstig het getal der leden van genoemde kamerbij vacature of af sterven, van 16 tot 8 leden terug te brengen. In voorn, missive wordt gezegd, dat door deze vermindering aan den wensch van de meerderheid der afdeelingen, bij gelegenheid van de begrootings-wetten geuit, wordt voldaan. Namens de commissie tot de petitien zijn vervolgens door de heeren van Tuijl en van Dam van Isse/t onderscheidene rapporten uitgebragt ouder anderen door laatstgenoemd lid op twee verzoekschriften van in gezetenen van Ilrusseltot behoud van de vrijheid der drukpers. De commissie stelde voor, om beide deze verzoekschriften ter griffie neder te leggen; doch voegde er bij dat de minderheid der commissie omtrent het tvvCede verzoekschrift, als in hoogst onbetamelijke uitdrukkingen vervat, van oordeel was geweest, om daarop tot de orde van den dag over te gaan. Op verzoek van eenige leden werd het verzoekschrift door den heer van Dam voorgelezen, welke er bijvoegde, dat hij ver- meende, dat de inhoud van het verzoekschrift het oordeel der minder heid genoeg regtvaardigde. Hierover ontstond eene vrij verwarde dis cussie. Eindelijk besloot de vergadering, bij hoofdelijke stemming, met eene meerderheid van 52 tegen 26 stemmenom omtrent dit verzoek schrift tot de orde van den dag over te gaan. Daarna is de vergadering zonder bepaald adjournement gescheiden. GRONINGEN den 22 februarij. De heeren studenten hebben II, vrijdag, den 19 februarijder behoeftige volksklasse in deze stad een waar feest bereid, door, bij gelegenheid van eene plegtigheidwelke genoemde heeren onder elkander vierdenaan dezelve voor verscheidene honderden guldens turf en gort uit te deelen. Deze milddadigheid werd nog verhoogd door de groote moeite welke de tot dat einde benoemde commissie zich gegeven heeft met de behoeftigen op te sporen om waar de nood het grootste was, het meest te kunnen helpen. AMSTERDAM den 23 februarij. Extract uit een brief van Surina mevan den 2 december 11.: De patrouilles welke sedert mijnen laatsten door het gouvernement ter opsporing der weggeloopen negers zijn opgezondenzijn alle onver- rigter zake teruggekomen, zelfs met nadeelige gevolgen, alzoo er een blank officier van de plantagie Kent is geblesseerd geworden. Nu zijn er van het gouvernement 25 Indianen van de Coppename gerequireerd en alreeds boschwaarts gezonden, doch van deze expeditie hebben wij nog niets vernomen. Mijne beste wenschenvolgen hen, voor het welzijn van allen die in Suriname belang hebben, en voor het herstel der rust, die aan deze volkplanting zoo onontbeerlijk is. Een der guides van de patrouilles, door de muitelingen doodgeschoten, begraven zijnde, is door de weggeloopen negers wederom opgegraven, zijn hoofd afgesneden en op dekplaats gesteld, waar een hunner afgodsbeelden door de vorige pa trouilles weggenomen was. Dit laatste kan u eenig denkbeeld geven der kwaadaardigheid onzer zwarte vijanden." ARNHEM den 25 februarij. Het water in den Rijn was hier giste ren nog 20 duim gevallen, doch is sedert tot heden op de hoogte van a el 70 duim aan de paal onveranderd blijven staan. NIJMEGEN den 25 februarij. De Waal is hier tot gisteren avond ten 5 uren steeds vallende gebleven. Sedert is dezelve hier wederom langzaam wassende. Het ijs op de rivier blijft nog vastzitten. De Maas, bij Grave, stond den 23 dezer op 3 el 14 duim; van dien tijd af aan is dezelve sterk gaan wassen; zoodat zij heden voormiddag ten half 12 uren, bij het afgaan van den courier, zelfs tot de aanmerke lijke hoogte van 5 el 10 duim gewassen was. DORDRECHT den 26 februarij. Ofschoon men nog geen berigt heeft dat, behalve in de Kil bij 's Gravendeel, ergens anders het ijs is opgebroken, is in den staat der zwaarte en sterkte van hetzelve eeno groote verandering gekomen. Hier voor de stad heeft men reeds giste ren alle bruggen en planken naar het ijs ingetrokken. GORINCHEM den 27 februarij. Op het oogenblik van het afdruk ken dezer (zegt onze courant), ontvangt men het berigt, dat zich aan het veer te Gent eenen ijsdarn gezet heeft, voor welke het water in vijf uren ruim 2 ellen is opgeloopen. Ook de van elders ontvangene berigten zijn zeer ongunstig, en de gemoederen in eene ansgtige ver wachting. Een nog later berigt meldt: dat de ijsdam van Gent tot beneden Lent verzeten de rivier algemeen sterk wassende is. Voor Gorinchem wordt er, bij tusschenpozingbeweging in het ijs waargenomen; en dé seinschoten, die wij ook van elders hooren geven te kennen dat het ijs der Lek en van het Zuider Merweboord in beweging is geweest. BRUSSEL den 27 februarij. Het schijnt (zegt de Courrierdat de heer regter van instructie Delecourt de verzekering gegeven heeft dat de buiten toegang-zitting der zes bewuste gevangenen aanstaanden maandag zal opgeheven worden. BRUGGE den 27 februarij. Er begint oneenigheid in de gelederen der factie te komen. De Standaerd beschuldigt den Courrier des Pays- Bas van lafheid, vrees en zelfs van herroeping; hem tevens verwijten de dat hij van de beruchte confederacie wegens de Belgische rente slechts als van een ontwerp had gesproken. VLISSINGEN den 27 februarij. Naardien het ijsdat wij dagelijks in eene ontzettende menigte op de reede voor deze stad gehad hebben van dag tot dag dermate is verminderddat wij daarvan thans vrij zijn zoo hebben de alhier leggende schepen heden een begin gemaakt om uit de haven te halen, ten einde bij de eerste gelegenheid naar hunne bestemming te kunnen vertrekken. Den 23 en 26 dezer zijn voor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen: Fortitude, kapt. D. J. Buising, van Batavia, met koffij en suiker; Reinierakapt. G. Meugens van Zanten, met krenten; Italo kapt. M. Fiandrini, van Triest, met lijnzaad; the Boston kapt. J. Tink. ham, van Boston, met rijst; Nisiuskapt. M. Nichols van Charles- townmet rijst, katoen en verwhout. AANBESTEDING. Op Zaturdag den 6 Maart 1830, des voormiddags ten 10 uren, zal, door den Gouverneur der Provincie Zeeland of bij deszelfs absentie door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur deT Provincie aan het Lokaal van het Gouvernement te Middelburgworden aanbesteed: De Rijs- en Aardewerken ter voorziening en herstelling van den Val, die op den 25 Februarij 1830, in den Oever en Zeebreker van den Zuid-Kraaijert Poldervóór den Nummerpaal 10, is ontstaan, over eene lengte van 60 h 70 Ellen, met de leveran- tie van al de daartoe benoodigde Materialen. Deze Besteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek zal ter lezing liggen in de Herberg bij Schipper J. van Noorden, aan den Zuid-Kraaijert Polderterwijl twee dagen voor de Besteding de noodige aanwijzing op het Lokaal zal worden gedaan en inmiddels nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van Diggelen, te Middelburgen bij den Ingenieur Toutenhoofdte Goes. De Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH, De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teert, dat van heden af, ten zijnen Kantore, zullen worden uitbetaald de Intresseft der Lijfrenten over het geheele jaar 1829. Middelburg, den 1 Maart 1830. De Administrateur voorn,

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1