NIE UIFSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 19 februarij. De Turksche gezanten Zijn den 6 de zer in Petersburg aangekomen, en hebben den 9 hunne plegtige opwachting bij Z. M. den keizer gemaakt. FRANKFORT den 19 februarij. Op den 1 dezer heeft te Venetie, in tegenwoordigheid van den aartshertog onder-koning, de opening der vrijhaven met groote plegtigheid plaats gehad. Na dat eene dienst in eene der kerken gedaan was kondigden salvo's van het geschut de voor Venetie gewigtige gebeurtenis aan. Vervolgens werden geld en spijzen onder de behoeftigen uitgedeeld des avonds was er vertooning in de schouwburgenen was de stad prachtig verlicht. Niettegenstaande de strenge koudenam eene overgroote menigte deel aan dit feest. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den februarij. Gisteren avond heeft de burggraaf Mal- bourne in het huis der lords voorgestelddat aan. het parlement een aan tal papieren zou medegedeeld wordenallen betrekking hebbende op de onderhandelingen die over de zaken van Portugal hebben plaats gehad. Zijn lordschap hield eene zeer lange redevoering, waarin hij het gedrag yan het gouvernement ten aanzien van Portugal ten hoogste afkeurde. De minister van buitenlandsche zaken bestreed dit voorstel, en betuigde zijne verbazing over de groote menigte van stukken, die de burggraaf verlangde aan het huis te doen voorleggen, en die vele boekdeelen zou den uitmaken, Hij verklaarde, dat het gouvernement geene verdere be scheiden ter kennis van het parlement had te brengen, vóór dat de maat regelen,, die Z., M. op aanraden zijner ministers ten opzigte van Portu gal nemen zouten uitvoer zouden gelegd zijndoch dan ook zou het alle gevraagd wordende inlichtingen geven. De minister verdedigde de handelwijze van het gouvernement tegen de beschuldigingen en aanmer kingen,, die de burggraaf daartegen aangevoerd had. Hoewel hij erkende, dhr dom RTiguel voor geene verbetering vatbaar was, moest hij evenwel verklarendat men het verhaal der daden van wreedheiddie hem ten laste gelegd zfin, buitensporig vergroot had; voorts scheen het hem toe. dat men te veel over het persoonlijk karakter van prinsen spraken het verkeerd was daarin grond te zoeken om op het politiek gedrag van an dere natiën invloed uit te oefenen. Volgens zijn oordeel beduide bet weinig, of dom Miguel een Nero of een Titus was, met betrekking tot de belangen, van beide landen. De vraagof dom Miguel den troon van Portugal had overweldigd, kwam hem voor niet uitgemaakt te zijn; om dit te beslissen was niemand beter hevoegd dan het Portugesche volk zel ve en de meerderheid daarvan had dien prins als wettigen souverein er kend wiens regten ook als zoodanig door de cortes des lands waren bevestigd. Onder anderen gaf Je minister nog eenige ophelderingen om trent de expeditie Baar Terceira, en de redenen, die het gouvernement bewogen hadden zich daartegen te verzetten. De onzijdigheidbeweer de hij, had het onvermijdelijk gemaakt om te beletten, dat de zooge naamde Portugesche uitgewekenen, waarvan de helft uit Duitschers en Denen bestond, welke in Hamburg en Lubeck aangeworven waren, te Terceira zouden landen, waar de bevolking de partij van dom Miguel omhelsd had en het garnizoen alleen dom Pedro was toegedaan. De re denen* die hij verder tot staving van zijn gevoelen aanvoerde, kwamen den voormaligen minister lord Goderich niet voldoende voor. Deze be schouwde het gedrag van het gouvernement als niet overeen te brengen met zijne gevoelens omtrent nationale eer, en wenschredat het moge lijk ware die geheele gebeurtenis uit 's lands geschiedrollen uit te wis- schen. Na zeer levendige debatten, waaraan lord Whnrncliffe, de mar- quis van Lansdovvne en de hertog van Willington deel namenwerd het voorstel van lord Malbourne met 15a tegen 21 stemmen verworpen. Dingsdag heeft lord John Russel in het lagerhuis voorgesteld om te verklaren dat het parlement hooptdat aan Griekenland een genoegzaam uitgestrekt grondgebied verzekerd zal wordenen dat het vrijheid heb ben zal om zoodanige instellingen aan te nemen als het best met de behoeften en wenschen des volks overeenkomen zullen. B-ij die gelegen heid heeft de minister Peel verklaard, dat geenszins het plan der geal lieerde mogendheden was om eene despotieke monarchie aan Grieken land op te dringenen ook niet om zich te bémoeijen met het invoe. ren vau instellingen, die het geschiktste gerekend zullen worden om de vrijheid van Griekenland te verzekeren en het geluk dier natie te bevor deren. Nog heeft hij gezegddat de schikkingen voor de onafhanke lijkheid van den nieuwen Griekschen staat veel voordeeliger zijn, dan die bij het protocol waren bepaald, en dat, indien de grenzen min uit gestrekt mogten zijndaarvoor rijkelijk vergoeding gegeven zaf worden, terwijl ondertusschen de grenzen zich ver buiten Morea zullen uitstrek ken. Wat het traktaat van 6 julij betreft, dit was, volgens het zeggen van den minister, op het punt om geheel ten uitvoer gebragt te zijn en welke ook de oorspronkelijke oogmerken van de opstellers van dit traktaat geweest mogen zijn is het zeker dat de drie groote mogend heden nimmer een zoo gunstigen uitslag voor Griekenland hebben be oogd als het gelukt is daarvoor te verkrijgen, behoudens alle billijk heid ten aanzien van Turkye. Bij het traktaat was slechts bedoeld om de Grieken eene soort van onafhankelijkheid te bezorgenen hen cijns baar aan de Porte te laten, en door latere gebeurtenissen en onderhan- delingen is de volkomene onafhankelijkheid van Griekenland verkregen. Die natie zal niet langer een vassal der Porte zijn maar haren rang onder de onafhankelijke natiën hernemen. Die uitkomst, zeide de mi. uister, ondanks alle de zwarigheden, die zich opdeden, is een onte genzeggelijk bewjjs voor de eenstemmigheid en goede trouwdie tus- schen de kabinetten van Groot-Brittanje, Frankrijk en Rusland heerscht, en moet het huis nopen zijn oordeel op te schorten, tot dat daaraan de beloofde staatsstukken zullen voorgelegd zijn te meer, daar in den loop van deze onderhandelingen niets is, dat tot achterdocht aanleiding ge ven kan. De minister erkendedat de politiek van Engeland vordert dat de nieuwe staat in een toestand geplaatst worde waarin hij bloei- jen kan, en wenschte ernstig, dat de hedendaagsche Grieken uit den slaap eener lange slavernij mogen ontwaken en in staat gesteld worden om den roem hunner voorvaderen na te strevenonder het genot van «Ue de voordeelen, die te wachten zijn uit de vorderingen van kennis en uit het oprigten van zoodanige instellingenals in gelukkige landen zoo als Engelandberekend zijn om het bezit van burgerlijke en gods- diehscigé vrijheid té verzekeren. Na tiog eenige debattén over degelf- de zaak heeft lord John Russel Van zijn voorstel afgezien. De minister van binnenlandsche zakende heer Peelheeft aan het huis der gemeenten een overzigt gegeven van de veranderingen, die Zr. Ms. gouvernement voornemens is in het algemeen bestuur der wet ten voor te dragen. Bij de gemeenten heeft de heef R. Grant gezegdmaandag eene mo» tie te zullen doen om aan de Joden gelijke burgerlijke regten met de overige onderdanen van Z. M. te verleenen. F R A N K R IJ K. PARIJS den 19 februarij. Het ministerieel blad meldt het navol gende uit Egina, van 8 januarij„De president van Griekenland heeft, met behulp der fondsen van den heer Eynardden opstand der Rume- lioten gedemc Hij wacht met ongeduld den uitslag van de Confe- rentien van Londen en men verzekertdatwanneer de vorm van een monarchaal gouvernement eenmaal zal zijn aangenomen, en de grens scheiding zal zijn bepaald hij zich niet aan de dienst van Griekenland zal onttrekken en datbijaldien de toegezegde subsidie uit Frankrijk in tijds mogt aankomenhij rustig den uitslag der onderhandelingen zoude kunnen afwachten." Het dagblad voegt er bijdat in 't laatst van januarij 600,óóo fr. vatt de zijde van Frankrijken een gelijk bedrag voor rekening van Rus land, uit Toulon uaar Griekenland zijn gezonden, en dat dus, het Grieksch bestuur tot mei van de noodige fondsen voorzien zal worden. De bekende Fontan is in oppositie gekomentegen het vonnis door het koninklijk geregtshofbij verstek tegen hem gewezenwaar bij hij tot vijf jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Hij is thans te Pa rijs slechts in verzekerde bewaring gesteld uit kraebte van een ander vonniswaarbij hij tot veertien dagen gevangenis is verwezen. Het eerstgemeld vonnis is hem eerst na zijne arrestatie beceekend. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 23 februarij. Men verneemt, dat de afdee- lingen der Tweede Kamer dezer dagen een aanvang zullen maken met het onderzoek van het ontwerp van wet, tot beteugeling der losbandig heid van de drukpers. Men zege, dat genoemde Kamer zich daarna zal bezig houden met de wet op het onderwijs, Sedert eenige dagen is de Noordzee, langs de Kollaüdsche kust, tot op ruim een kwartier uur afstandsmet ijs bezet, terwijl hetzelve nabij het strand eenige voeten hoog op elkander ligt gestapeld. De oudste mcnschen heugen zich niet, zoo eene groote hoeveelheid ijs op de kusten gezien te hebben. AMSTERDAM den 22 februarij. Hét huis Hope- 8? Comp. gewei gerd hebbende de conversie der door Spanje in Holland gedane leenin gen op zich te nemenzoo zal dezelve nu bewerkstelligd worden door den heer IV. IVitiinck jr. van wien daaromtrent eene van den 19 de zer gedagteekende aankondiging verschenen isin welke onder anderen gezegd wordt Dat hijten gevolge van daartoe ontvangene autorisatiede ver wisseling der obligatien en vervallen coupons der Spaansche leeningen, hier ter stede gedaan, in inschrijvingen van perpetuele Spaansche renten, overeenkomstig het besluit van Z. Kath. M.van den 6 januarjj 11. te zijnen kantore zal bewerkstelligen. „Dat, ten gevolge van dat besluit, de obligatien, m-der tijd uitge geven zoo door de heeren Hope Comp., als door de heeren efEche- nique Comp., te beginnen met den 5 maart aanstaande, alle dagen der week (feescdagen uitgezonderd)van 10 uren des morgens tot één uur na den middag, ter verwisseling ten zijnen kantore kunnen afgegeven worden, mits de niet vervallen coupons er bij voegende." BREDA den 20 februarij. Vrijdag den 19 dezer, zijnde de dertiende verjaardag des Erfprinsen van Oranje, is, door de kadetten der konin klijke militaire akademie, ten behoeve der armen, een concert gegeven, waarop de in de vokaal en muziekale toonkunst zich oefenende jon kers hebben gewedijverd tot het met luister bevorderen van deze edele bedoeling. Het concert heeft, volgens ingekomene berigten, ƒ400 opgebragt. BRUSSEL den 24 februarij. Het thans in zijn geheel publiek ge maakte vonnis in de beruchte zaak van den abt Zinzerling en zijne on- derhoorigenverklaart wel dezen regent niet schuldig aan dadelijke mis handeling der weezen onder zijn opzigt gesteld, door dezelven in per soon te hebben gegeesseld, of last hiertoe gegeven te hebben, maar noemt hem toch zeer berispenswaardigdoor deze straf, welker uitoefe ning hem niet onbekend kon zijn, te hebben toegelaten; zoodat, of schoon er om deze en andere redenen, hoe laakbaar ook, geene termen waren om op hem de strafwetten toe te passenhij nogtans zedelijk scfifil- dig is geweest. Het publiek ministerie heeft tegen dit vonnis geappel leerd. Van eenen anderen kant zegt men, dat ook gemelde abt, of schoon vrijgesproken, heeft geappelleerd ter zake van de beweegredenen welke nopens hem in dit vonnis worden opgegeven. Bij den steeds toenemenden buitenlandsehen handel der stad Ant werpen, heeft men het ontwerp gevormd, om een gemeenschappelijk punt van vereeniging te vormen, ten dienste van de voornaamste hande laren. Twee honderd personen hebben den grond daartoe gelegden tot dat einde aangekocht de prachtige woning van wijlen den heer Cor- nelissens, voor de aanzienlijke som van 125,000. De daarin op te rigten sociëteit zal den naam voeren van de Unie. Den 18 dezer heeft te Hognoul, in de provincie Luik, een ont zettend geval plaats gehad. Een kind van n jaren speelde met een geweerdat ongelukkig geladen was. Zijne moeder hetzelve dit gevaar lijk wapen willende ontnemenvatte het geweer bij den loop aan. Het kind hetzelve niet willende loslaten, ontstond er eene worsteling, waar hij de haan afging en de kogel het hoofd der ongelukkige moeder door boorde welke dadelijk den geest gaf. In de provincie Namen heeft zich eene vrij ernstige ziekte onder de schapen geopenbaard. Men schrijft zulks toe aan de aanhoudende regens van den vorigen zomer. VUSSINGEN den 25 februarij. In den nacht van den 22 op den 23 dezer isdoor onkunde en onvoorzigcigheidhet volgende ongeluk ge beurd, hetwelk ook vooral ter waarschuwing verdient gemeld te worden. De broeders Fraufois en Abraham Dobbelaar waren, dej avonds teo

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1