COURANT. 25 Februarij 1830. NIE UJFSTI] DINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 6 februarij. Den eersten dezer zijn hier binnen gerukt het Preobashensche en Moscousche lijfgarde-regementbene vens de eerste artillerie-brigade. Z. M. de keizervergezeld door Z. K. H. prins Albert van Pruissen en een talrijk gevolg, gelijk ook door de Fransche, OostenrijkscheDeensche en Hanoversche gezanten, is deze uit den veldtogt zegevierende krijgslieden te gemoet gereden en heeft dezelve met hunne aankomst geluk gewenscht, waarna genoem de regementen voor den keizer hebben gedefileerd. Den 4 zijn ook de tweede artillerie-brigade en het eskadron rijdende pionniers aangekomen. Bij dagorder van den 31 januarij, heeft Z. M. de keizer aan het eerste infanterie-regement kozakken van de Zwarte zee, ter belooning van deszelfs dapperheid gedurende den laatsten Turkschen oorlogeen vaandel geschonken tot opschrift voerende foor uitstekende dapperheid, op den 10 junij 1828 betoond bij de vernieling der Turksche fiotille onder de muren van Braïlow. Aan de generaal-majoors PaschkofF, Lappe en Tieman heeft Z. M. eenen gouden met diamanten versierden degen ver eerd. Voorts heeft de keizer den generaal-majoor Bernikoff tot bevel hebber van het Finlandsche garde-regement benoemd. MOSCOU den 31 januarij. Den 29 dezer zijn dei Turksche gezan ten alhier aangekomen, en met die onderscheiding, welke hunnen rang toekomt, ontvangen. Kort na hunne aankomst hebben zij een bezoek bij den burgerlijken gouverneur afgelegden zijn daarentegen door eenige generaals bezocht geworden. Al hetgeen de stad opmerke lijks oplevert, is door hen in oogenschouw genomen, terwijl zij,aan de vermakelijkheden deel hebben genomen. Zij schenen zeer wel te vreden te zijn over de wijs, waarop men hen ontvangen heeft, en kon den zich niet genoeg verwonderen over de prachtige gebouwen der stad. Den a februarij zullen zij Moscou verlaten en de reis naar Petersburg voortzetten. FRANKFORT den 1 p februarij. De Duitsche bondsvergadering heeft op den 5 dezer hare beraadslagingen hervat. Naar berigten nit Odessavan den 27 januarijbleef de gezond heidstoestand der stad bij voortduring zeer voldoende. Men hoopte dat eerlang alle maatregelen tegen de pest zouden kunnen opgeheven worden. FRANKRUK PARIJS den 30 februarij. Het is er verre af, dat de koninklijke ordonnantiehoudende bepalingen ter verbetering en uitbreiding van het lager onderwijsaan alle verlangens der liberalen voldoet. Men had onder anderengaarne geziendat daarbij was bepaald geworden, welke der onderscheidene leerwijzen er zou moeten gevolgd worden en het volstrekt stilzwijgen daaromtrent heeft voedsel gegeven aan de vrees, waartoe eenige zinsneden in het rapport aanleiding schijnen te hebben gegeven, dat men het lager onderwijs zou trachten te brengen in handen der geestelijkheid. Men keurt het mede af, dat er zoo veel aan de gemeenteraden is overgelaten, zoo lang deze door het bestuur en niet door hunne medeburgers worden gekozen. De ministerielendaarentegen, loopen hoog weg met deze ordonnan tie. Zoo ziet men zeggen zij wat er aan is van de beschuldigingen en klagten der liberalen als of de ministers steeds het volk in onkun- de willen houden en de verlichting tegenwerken. Men kan daaruit ocr- deelen, hoe het ook met andere beschuldigingen gelegen zij. De han delingen der ministers zullen dezelve steeds wederleggen. Het bal, hetwelk op den avond van den 17, ten voordeele der armenin de opera heeft plaats gehad is zeer luisterrijk geweesten heeft de aanzienlijke som van 115,750 fr. opgebragt. Meer dan 5000 personenwaaronder de aanzienlijksten der hoofdstad hebben hetzelve bijgewoond. Ook de hertog van Orleans heeft, benevens deszelfs fa milie, deze bijeenkomst met zijne tegenwoordigheid vereerd. Z. M.de ltoning had 7000 franken gegeven tot goedmaking der kosten ten einde de geheele opbrengst zuiver ten voordeele der armen zou kunnen komen. De Courrier Fratifais is op nieuw voor de correctionele regtbank gedagvaard geworden wegens honende uitdrukkingen tegen die regtbank gebezigd, bij gelegenheid van het mededeelen en beoordeelen van het vonnis in de zaak tegen den prefect van politie Mangin. Ook de uitgevers onzer dagbladen de Globe en de National staan in regten vervolgd te worden wegens het plaatsen van artikelenter. ge volge waarvan zij beschuldigd zijn; i°. van poging, zonder gevolg, tot het begaan der misdaden van toeleg op het leven of den persoon des konings en der leden van de koninklijke familie; en van toeleg om, het zij het gouvernement of de erfopvolging des troons, te vernietigen of te veranderen, het zij de burgers of inwoners aan te zetten om zich te gen de koninklijke magt te wapenen20. van de regten des konings uit hoofde zijner geboorte, ten gevolge waarvan hij het charter heeft gege ven, alsmede zijne constitutionele inagtte hebben aangevallen-; 30. van aansporing om het gouvernement des konings in haat en verachting te brengen. De opgemelde artikels zijn geplaatst den 15 en 19 dezer en getiteld: Frankrijk en de Bourbons in 1830. Men heeft alhier bij de legatie van Brazilië berigten uit Rio-Ja- neirovan den 19 december, ontvangen, welke zeer geruststellende zijn nopens den toestand van Z. M. den keizer. Binnen weinige dagen hoopte mendat Z. M. weder zou kunnen uitgaan. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 19 februarij. In de bijeenkomst van de Tweede Kamer van heden is rapport uitgebragt over onderscheidene pe titiën, als i°. door den heer Pijcke, op vijf verzoekschriften, welke terzijde zijn gelegd; vier derzelve waren zonder dagteekeningbijeen vijfde werd verlangd dat de akten van den burgerlijken stand aan de geestelijkheid zouden worden toevertrouwd. Ten tweedebij monde van den heer van Tuyll, over eene petitie van inwoners van Namenter zake van concessien tot het ontginnen van mijnenwelke het gouvernementzoo als de onderteekenaars mee. nen 2ich steeds ten hunnen nadeele aanmatigt. Deze petitie is ter griffie nedergelegd en zal, op verzoek vau den heer Fallon worden gedrukt. Voorts heeft de heer van Tuyll rapport uitgebragt over petitien we« gens bijzondere belangen. Eene derzelve, uit Braine ,1e flomte waar in men zich beklaagt over den slechteu staat der wegenis als inge diend uit naam van meerderen, op de aanmerking van den heer Donker Curtiusdat dit streed met de grondwetter zijde gelegd. Ten derde, bij monde van den heer de Liedelover onderscheidene petitien van zoutzieders, tegen eene verhooging van den accijns ;op het zout. Dezelve zijn allen ter griffie nedergelegd. Ten vierdebij monde van den heer van Damover onderscheidene petitien, ten aanzien van het gedisteleerd en den wjja. Voorts op 15 petitien, wegens de vrijheid der drukpers. Ten aanzien-dezer laatste heeft de commissie voorgesteld, om alle dezelve ter griffie te-depone renmet uitzondering van twee, die, als in onvoegzame termen-ver vat behoorden te worden tér zijde gelegd. De heer de Langhe ver zocht hebbendede gronden dezer laatste te kennenheeft de heer van. Dam geantwoord, dat dezelve geene gronden, maar alleen honende uitdrukkingen behelsden. De heer Donker Curtius heeft daarop aangemerkt, dat men het regt van petitie thans zoo verre uitstrekt, dat de Kamér verpligt zal zijn, om dienaangaande een besluit te nemen, overeenkomstig hare waardig heid dat hij voornemens iszoodra het rapport over de petitien we. gens de zoogenaamde grieven zal zijn uitgebragt, dienaangaande een voorstel te doen. De heer de Stassart heeft daarop geantwoorddat men naar zijn in zien het grondwettig regt der petitien niet te ver uitstrekt. De heer Sypkens daar en tegen heeft te kennen gegeven een dergelijk voorstel als waarvan de heer Donker Curtius heeft gewaagdmet belangstelling te gemoet te zien. Hem dacht, dat het misbruik van het regt van pe titie behoorde te worden tegengegaan, vooral wanneer men associatien vormdeen de geestelijkheid zich aan derzelver hoofd stelde. Daarop is overeenkomstig het voorstel der commissie besloten. Voorts zijn nog ter griffie nedergelegd rekesten van boekdrukkers te Arnhem en te Rotterdamwegens het ontwerp van wet op de drukpers en van onderscheidene bierbrouwerstegen eene verhooging van den accijns op het bier. Vervolgens is de Kamer gescheiden. ARNHEM den 19 februarij. Volgens berigten uit Keulen, van den 16 dezer, was van St. Goar tot Dusseldorp de Rijn zoo wel als de Moe zel vrij van ijs. Van St. Goar tot Bazel zat de Rijn nog vast, behalve op enkele plaatsen, waar het ijs sterk op malkanderen was geschoven. Het dorp Lay, één uur boven Coblenz gelegen, was door het ijs ge noegzaam geheel vernield. De geheele massa ijs, die van even boven Cobienz afgedreven is, zit in de bogt der rivier van Orsoy tot Urdingen vast, en is zeer vast op malkanderen geschoven. De dijken op den linker oever van Baerl tot Triemersheimen regts van Meiderich tot Roeroth, zijn op verscheide ne plaatsen doorgebroken. Een brief uit 's Gravenhage meldt het volgende De eenarmige militair, welke in het paleis des Koning is gearresteerd is reeds ver scheidene malen verhoordonder anderen vrij lang door de heeren pro cureur-generaal en advokaat-generaal in persoon men wil dat dit laat ste verhoor geenszins onbelangrijk geweest is. Wonderlijk staat dit geval in verband met een dergelijk, hetwelk, zoo ik meen, dien eigen avond bij den Kroonprins heeft plaats gehadalwaar drie kerels over eene» achtermuur zijn geklommenen aldaar eene schildwacht vindende, dien overrompeld, gebonden en mishandeld hebben. Zg hebben het echter raadzaam gevonden het hazenpad te kiezen. Zoodra mij van het een en ander meer bekend is, zal ik het u dadelijk melden; de tijd zal ook hier veel ophelderen. Mogt inmiddels elk, die den persoon van onzen hartelijk beminden Koning omringt, in deze oogenblikken van Jezuitische woelingen, die trouwe waakzaamheid betoonen, welke zij zoo wel aan hunnen Koning als aan het folk van Nederland verpligt zijn." Partikuliere brieven uit Brussel meldendat de maatregelen van ge- strengheid der regering, in de zaak van de Potterdoor geheel de wel gezinde bevolking zeer worden goedgekeurd. Over het algemeen ver dient het folk van Belgie den grootsten lof." !li DEVENTER den 17 februarij. Gisteren is het tweede eeuwfeest der alhier gevestigde doorluchtige school met den meesten luister gevierd geworden. Groot was de menigte, welke van alle zijden was zamen- gevloeid. In de kerk, waar de hoogleeraar van Eek zijne redevoering zou uitspreken, en welke tot het feest bijzonder was ingerigt, bevon den zich meer dan 1200 menschen bijeen. Onder de tegenwoordig zijn de genoodigden merkte men met genoegen op Z. Exc. den gouverneur der provincie, verscheidene leden van de gedeputeerde staten en de bei de luit.-generaals Cort Heyligers en Meijer. Nadat zich een uitmuntend orkest had doen hooren, beklom de hoogleeraar het fraai versierde ge stoelte, en zette, in eene met de meeste belangstelling aangehoorde te- de, de opkomst en lotgevallen der doorluchtige school uiteen. Dezelve ving aan met het bekendevoor 500 jaren door Geert Grote opgerigte Fraterhuis, waaruit zoo veel licht is opgegaan, en waar de beroemde Desiderius Erasmus deszelfs eerste vorming ontvangen heeft. Die stich ting was in de Spaansche beroerten geheel te niet gegaan, en dit gaf aanleiding aan de stichters van het athensum om iets dergelijks weder op te rigten, waartoe zij bij hun testament de noodige fondsen aanwe zen. Deze in handen der regering gekomen zijnde, werd in. 1630, voornamelijk onder beleid van den predikant Reviusdoor de eerste hoogleeraren de school plegtig ingewijd. Onder de lotgevallen werd door den redenaar vooral gewag gemaakt van de onderscheidene groote en wijd beroemde mannen,- die zich hier aan de vorming der jeugd hadden gewijdwaaronder van de latere op eene aandoenlijke wijs .7. Duymaar van Twist, vader van den tegenwoor- digen hooglceraaren Jan Otto Sluyter vermeld werden. Onder de be roemde kweekelingen der school werden Simon de fries, Gerhard Da- vid JordensC. Dutnbar en G. A. Besier genoemd maar bovehai des redenaars vriend R. J. Schimmelpenninck. Niet minder belangstelling boezemde het gedicht van den hoogleeraar P. Bosscha in, die in even sierlijke als wel uitgesprokene verzen hulde toebragt aan de stichtingwaarvan het twee-honderd jarig bestaan ge- vierd werd.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1