N\ at. MIDDELBERGSCHE COURAN Donderdag 18 Februarij 1830. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. DUITSCHLAN D. FRANKFORT den 9 februarij. Volgens brieven uit Weenen werd de koning van Napels tegen het midden van maart in die stad ver wacht. Er werden reeds aanstalten gemaakt voor de feesten welke ter eere van dien vorst zonden gegeven worden. Uit Constanz schrijft men, onder dagteekening van den 3 dezer, dut het boven-meer van Constanz zoodanig digtgevroren isdat een groot aantal ingezetenen van het Zwitsersch grondgebied hetzelve overtrekt, om zich naar den tegen-over liggenden oever, die tot het groot-hertog dom Bade behoort, te begeven. Dit was sedert 1695 nooit gezien. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 9 februarij. Toen in den avond van den 5 dezer, bij Aa kamer der gemeentenhet rapport over het adresin antwoord op 's kooings aanspraak, moest uitgebragt worden, heeft lord Palmerston een zeer ongunstig gevoelen geopenbaard over het stelsel, dat de regering thans ten aanzien der buitenlandsche betrekkingen volgt. De Russische oorlog was, volgens hem, niet geëindigd op eene voor Engeland vol doende wijze. Zoo Engeland openlijk aan Turkije geen bijstand had moeten bieden, had het echter den oorlog behooren te beletten, door den sultan tijdig tot toegeeflijkheid te bewegen. Wat Griekenland betrof hoopte hjj dat het traktaat van Londen getrouwelijk zou worden nage komen, en dat de grenzen van dien nieuwen staat niet te zeer zonden wor den beperkt j dewijl hij het van belang voor Europa geloofde, dat Grie kenland in staat gesteld wierd om zijne onafhankelijkheid behoorlijk te handhaven. Omtrent Portugal verlangde hijdat het ministerie zich wel 2ou beraden, alvorens dom Miguel te erkennen, en niet uit het oog zou verliezen het droevig lot van zoo vele menschen, die, misleid door de staatkunde van Engelandin ongelegenheid waren geraakt. Nog maak te hij de aanmerking, dat Engeland de Mexikanen verhinderd had op Cu ba te landen, en de landing der Spanjaarden in Mexiko niet had belet iets dat hem toescheen moeijelijk van partijdigheid vrij te pleiten te zijn. De minister Peel heeft hierop geantwoord, dat Turkije niet naar den raad van Engeland heeft willen luisteren; dat het traktaat van Londen trouw is opgevolgd en daarvan alleen in het belang van Griekenland is afgegaan; dat dom Miguel Portugal regeert waarschijnlijk met algemeene goedkeuring zijner natie, en het een belangrijk punt is, of zijn persoon lijk karakter alleen grond genoeg oplevert om hem niet te erkennen, en eindelijk, dat, wat de klagt over de handelwijze ten aanzien van Cuba betreft, deze zeer wel is te verdedigen door de bijzondere omstandig heden, die daarbij plaats hebben gehad. Sir Joseph Yorke verklaarde later die omstandigheden, door te zeggen, dat, zoo de landing der Mexikanen niet ware belet geworden, Cuba thans eene bezitting der Vereenigde-Staten van Noord-Amerika zijn zou. De marquis van Blandford heeft een amendement voorgesteld, waarin aan den koning zou verklaard wordendat het land in groot gevaar ver- keerdeen er geen ander middel van redding over wasdan eene her- vorming van het parlement Dit werd ook door den heer O'Connell on dersteunddoch met 96 tegen 11 stemmen verworpen. In het parlement hebben gisteren avond geene bijzonder belangrij- fce debatten plaats gehad. Lord Holland heeft in het hoogerhuis aange kondigd dat hij vrijdag eene motie zal doen om te verklarendat de bevrediging van Griekenland noch voordeelig noch vereerend voor Zr. Ms. kroon kan zijnten zij aan dat land eene genoegzame uitgestrekt heid van grond gegeven worde om de onafhankelijkheid daarvan te ver zekeren, en een gouvernement, dat overeenkomstig met de wenschen vap het volk ep vrjj van vreemden dwang is. De Russische ambassadeur heeft zondag een grooten maaltijd aan prins Leopold van Saxen-Coburg gegevenwaarop ook eenige vreemde ministers genoodigd waren. FR ANK RUK- PARIJS den 9 februarij. Sedert een paar dagen hebben er geruchten geloopen dat de heeren Mnrtignac en Roy niet vreemd zouden zijn aan eene kuiperij, waarvan het doel zoude zijn om een tijdelijk ministerie zamen te stellen in het belang der stemming over het bndjeten het welk na de bijeenkomst der kamersde portefeuilles weder aan de tegenwoordige ministersdie dus slechts voor eene wijl zonden ver wijderd Zijnzouden wedergeven. In den Moniteur van heden spreken genoemde heeren zulks echter stellig tegen. Het ministerieel avondblad noemt den prins van Saxen-Coburg »onyer,einen vorst van Griekenland. Don Emanuel de Godoyvoormaals prins de la Pax in Spanje, is, onder den titel van prins van Baccanoden 5 dezer uit Italië te Lyon aangekomen, naar Parijs reizende. In Italië loopt het gerucht, dat de pest te Pisa heerscht. Men Zegt dat dezelve aldaar door eene uit Turkije gekomene Russische fa- jnilie aangebragt, en dat reeds twee personen daarvan de slagtoffers zouden zijn geweest. Het linieschip le Sufrenvan 90 stukken, hetwelk in het afge- loopen jaar in tegenwoordigheid van den dauphin is te water gelaten, alsmede de fregatten la Belle Gabrielle en la Melpotniueworden thans te Cherbourg gewapend. Die schepen znllen in de aanstaande lente naar de Wddellandsche zee zeilen, en le Sufren zal eene schout-bij-nachts vlag voeren. *<s GRAVENHAGE den 12 februarij. De processen-verbaal der af- deelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbenevens de van gouvernementswege gegevene antwoorden op de gemaakte aanmerkingen 8ér sectien opzigtelijk het concept-wetboek van strafvordering zijn thans gedrukt en aan de leden van de Staten Generaal rondgedeeld. De jMtgebreidheid van gemelde stukkenwelke de aanmerkingen en gegeve ne antwoorden op eene wet, uit drie-en-twintig titels bestaande, be latten, maakt het moeijelijk, en genoegzaam onmogelijk, om, in een kort bestek, den voornaamsten inhoud daarvan mede te deelen. Als jssene algemeene aanmerking wordt van wege het gouvernement gezegd dat uit de inzage der menigvuldige veranderingen van de gewijzigde re dactie zie i£amer zich zal kunnen overtuigen hoezeer men getracht beeft op hare aanmerkingen acht te slaan, zoo dat men niet heeft he- hoeyen toe te lichten alle zoodanige verbeteringenwelke daarvan de gevolgen zijn geweest en men zich alleen bepaald heeft tot de punten, die eene opzettelijke beantwoording vereischen. Het antwoord op een voorstel der eerste sectie, bij eene algemeene aanmerking te berde ge» bragtnamelijk, om eene straf te doen verzachten, indien, na de ver oordeeling, bij eene nieuwe wetde straf op het mi sdrijfis verminderd, knn op dit oogenbl:k als bijzonder belangrijk beschouwd worden, otrt dat men daardoor het gevoelen van het gouvernement op het in deli beratie zijnde voorstel van den heer de Secus leert kennen. Het ant woord behelst., dat men daarin niet heeft kunnen treden, om dat men, behalve de alles afdoende reden, dat zoodanige bepaling niet tot de manier van procederen maar tot het stellige regt zou behoorenver. meent heeft, dat de verlangde bepaling, in geene wetgeving hoege. naamd bekend, zou aandruischen tegen de onschendbaarheid van de ge wijsde zaak en voorts den regter met de magt van gratie zou beklee- den, welk regt alleen aan den Koning, na verhoor van den hoogeit raad toekomt. Zonder in meer bijzonderheden te tredenwordt voorts in dat antwoord gezegdhoudt men dat voorstel (al bestonden daarte. gen geene andere onoverkomelijke hinderpalen) ook deswege voor on. uitvoerlijk, om dat, wanneer, bij voorbeeld, eene nieuwe wet de ont- eerende straf van bannissement der vroegere wetsbepaling in die van correctionele gevangenis van 1 tot 5 jaren mogt veranderende regter geen regel zou hebben om de latere wet toe te passenen derhalve het feic op nieuw, na te houden debatten, zou moeten onderzoeken, ten einde te beslissen tot welk getal van jaren gevangenis hij den schuldige zou kunnen veroordeelen. Ten slotte wordt bij die antwoorden gezegd, dat men vertrouwtdat de gemaakte veranderingen in dit ontwerp, en de te deze gegevene ant woorden, een overtuigend bewijs zullen opleveren hoezeer men zich heeft bevlijtigd om dit wetboek te verbeterenterwijl de Regering dan ook van hare zijde verwacht, dat door de Vergadering niet zal wor den uit het oog verloren de onmogelijkheid, om aan alle en somtijds onderling merkelijk verschillende en tegenstrijdige voorstellen der on derscheidene sectien gevolg te geven. Gedurende dezen gestrengen winter hebben HH. KK. HH. de Prinses van Oranje en de Prinses Frtdtrik der Nederlanden'zich'met even groote liefdadigheid, als de overige leden der Koninklijke Familie, beijverd om de ellende der armen en behoeftigen binnen deze residen tie te verzachten.. Een aanzienlijk getal kleederen dekens en hemden, benevens geld is door hoogstdezelven voornamelijk aan zwangere vrou wen en kraamvrouwen, uitgedeeld. De bedekte wijswaarop die giffen zijn ^uitgereiktheeft belet hiervan vroeger melding te maken. Den 10 dezer heeft alhier een verschrikkelijk misdrijf plaats gehad. Zekere Scheltemakruijer aan de Leydsche wagensheeft zijne huis vrouwbij welke hij zeven kinderen had, en die pas uit het kraatnbefl was hersteld met een scherp werktuig gevaarlijk gewond. Zijn mede- krtiijer pre ine Dultitot hulp geroepen, is door gemelden Scheltema almede eene hoogstbedenkelijke wonde in den onderbuik toegebragt. De misdadiger is dadelijk, op last van den heer directeur van politie, ge vat en aan den officier van justitie uitgeleverd. ROTTERDAM den ia februarij. Alhier ontvangene brieven van Batavia tot den 17 october, overgebragt per het te Cowes binnenge- loopen Nederlandsche schip Abel Tasmanhouden in, dat de pangerang Manko Boemiebroeder van den hoofdmuiteling Diepo Negorozich met zijn gevolg en familie was komen onderwerpen, en gelogeerd \pas ten huize van den heer van Nes, resident te Djocjokarta, alwaar hij behandeld werd met de eerbewijzingen overeenkomstig zijnen rang. Men verwachtte ook den beruchten Senjot, die door zijne stoutheid ons vroeger zoo veel nadeel heeft toegebragtterwijl tijdingen te Batar via aangekomen verzekerden, dat hij aan het gevolg van bekomene won den overleden was. AMSTERDAM den 12 februarij. Volgens brieven van Suriname van den 28 october en 17 november II., was de kolonie op verscheide ne punten zeer verontrust door een aantal weggeloopen negersde plan- tagie Nieuw Weder gevonden (gelegen in de Surnaus-kreek) was geheel door hen vernieldde directeur had zich met de vlugt gereddoch een dres-neger, die zich te weer stelde, was vermoord en in stukken ge bakt. Het gouvernement heeft in dezen de noodige maatregelen geno men er was eene expeditie op afgezondenwaarvan de uitslag nog niet was bekend; doch met behulp van eenige Indianen zijn inmiddels reeds eenige wegloopers gevat en eenige hunner kampementen vernieldzoodat de vrees was verdwenen. Brieven van Odessa van den 16 januarij geven eene zeer voordee- lige schets van den bloeijenden staat dier koopstad; zijnde aldaar, ten gevolge van Ruslands nieuw in Azië verkregene bezittingen voor eenen koopman met geld en hoofd, taliooze gelegenheden oin voordeelige spe- culatien te doen. BRUSSEL den 11 februarij. Men verzekert dat de baron de Stat- sart zich aan Z. M. den Koning heeft gewend, ten einde op nieuw het genot te erlangen van het jaargeld .van f 1800hetwelk hem is toe gelegd geweestwat daar van is zal welligt nader blijken doch men verneemtdat dit jaargeld in der tijd niet is vergund geworden als een pensioen, maar als een wachtgeld, en tot wederopzeggens toe. Het verhoor der getuigen in de zaak van den abt barqn de Zinzer- li tig is gisteren afgeloopen en de pleidooijen daarover zijn bepaald ge worden op aanstaanden maandag, te beginnen des morgens ten 9 uren. Den 13 februarij. De bisschop Van Luik de heer van Bommel heeft een' herderlijken brief uitgevaardigd, welke de groote eer geniet de woelzieke factie piet te bevallen, maar des te meer alle weldenkend^ Roomsch-Katholijken yoldoet. Dezelve ademt niets dan liefde voor de menschh.eidden vrede en de godsdiensteene godsdienstnaar aaplêu duig van welke zijn hoog-eerwaarde de geloovigen in naam van het Evangelie aanmaant de openbare rust te eerbiedigenen de wetten en den vorst, wien het bestuur des lands is toevertrouwd, te gehoorzamen. Een Fransch geestelijke, met een verwonderbaar talent begaafd, maar vervuld van verderfelijke leerstellingen, heeft op den dreigendsten toon gezegdIk zal u ieeren wat het is een priester te zijn." De edele van Bommel leert ons in zijn' herderlijken brief wat het is een goed priester te zijn.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1