N\ MIDDELBIRGSCIIE C 20. Dsngsdag NIE TJTVST1J DINGEN. frankrijk. NEDERLANDEN. 16 Febniarij 1830 GROOT-U 11 1TTANJE. LONDEN den 4 fhruarij. Het parlement is heden door lords commis sarissen van wege Z. M. geopend geworden met de navolgende aanspraak Mij lords en heeren „Wij hebben van Z. M. het bevel ontvangen om 11 mede te deelen dat hoogstdezelve van alle de Europesche mogendheden de verzekering ontvangt van bun verlangen om de vriendsehappelijkste betrekkingen met dit land te onderhouden en aan te kweeken. Z. M. heeft met welgevallen den oorlog tusschen Rusland en de Ottomannische Porte zien eindigen. De pogingen van Z. hl. om de voornaamste bepalingen van het ver drag van den 6 julij te vervullen zijn onafgebroken voortgezet. Z. M. onlangs met zijne bondgenooten maatregelen ter bevrediging en geheellijke vestiging van Griekenland beraamd hebbende, vertrouwt binnen kort in staat te zulleu zijn om u de bijzonderheden dier schik kingen mede te deelen, met zoodanige inlichtingen als het gedrag zul len kunnen verklaren hetwelk Z. M. in den geheelen loop van die ge- wigtige schikkingen heeft gehouden. Z. M. ohdervindt het leedwezen van u niet te kunnen aankondigen dat er eenig nitzigt op verzoening bestaat tusschen de prinsen van het huis van Bragance. Z. M. heeft tot hiertoe het niet raadzaam geoordeeld om zijne di plomatieke betrekkingen met het koningrijk Portugal op den ouden voet te herstellen maar de talrijke belemmeringen, welke uit de verlengde afbreking van die betrekkingen voortvloeijen vermeerderen het verlan gen van Z. M. 'om aan zulk een ernstig kwaad een einde te stellen, s Mijne heeren van de kamer der gemeenten Z. M heeft bevolen dat de begrootingen voor dit jaar u zullen worden aangeboden; dezelve zijn met de grootste zuinigheid opgemaakt, en het zal 11 genoegen geven te vernemen dat Z. M. eene aanzienlijke vermindering in het bedrag der openbare uitgaven zal kunnen invoeren zonder de dienst van de marine of van het leger te schaden. Z. M. beveelt ons u te onderrigten dat, ofschoon het publiek in komen gedurende het laatste jaar de som niet heeft bereikt waarop het zelve geraamd wasde vermindering echter niet van dat belang is om voor den toekomstigen goeden staat van ons publiek inkomen te doen vreezen. Mij lords en heeren Z. M. beveelt ons 11 te onderrigten, dat'zijne bezorgdheid zich se dert eenigen tijd bepaald heeft op verschillende gewigtige overwegingen, verbonden met verbeteringen in het algemeen beheer der wetten. Z. M. heeft bevolen da: er maatregelen aan uwe beraadslagingen zouden worden onderworpen, waarvan eenige, volgens Zs. Ms. meening, geschikt zijn om het beheer der justitie in de verschillende deelen van het vereenigd koningrijk gemakkelijker te maken en te bespoedigen terwijl andere eene noodzakelijke voorbereiding schijnen te zijn tot eene herziening van de regtspleging bij de hooge geregtshoven. „Z. M. heeft ons bevolen u te verzekeren dat hoogstdezelve ver trouwt dat gij alle uwe aandacht vestigen zult op, en medewerken tot maatregelen van zulk een hoog gewigt voor het geluk van zijn volk. Z. M. beveelt ons u mede te deelen, dat de uitvoeren van Iirit- sche voortbrengselen en fabrieken die van voorgaande jaren hebben over troffen. Z. M. heeft met leedwezen vernomen, dat er, onaangezien die be wijzen van eenenlevendigen handel, in eenige gedeelten van het vereenigd koningrijk onder de klasse van landbouwers en fabriek-arbeiders armoede geleden wordt. Het zou aan de vaderlijke gevoelens van Z. M. zeer tot genoegen strekkenaan uwe overweging te kunnen voorstellen maatregelen wel kegeschikt om eenig gedeelte zijner onderdanen te gemoet te komen tevens met de algemeene en voortdurende belangen van zijn volk bestaan baar waren. Het is Zr. Ms. groote bezorgdheid voor deze belangen welke hem levendig de noodzakelijkheid doet gevoelen om met groote omzigtigheid ten opzigte van dit aangelegen onderwerp te werk te gaan. Z. M. houdt zich overtuigd, dat bij u, zoowel als bij hem, niet onopgemerkt gebleven is de invloed, welke ongunstige jaargetijden en andere oorzaken gehad hebben, die buiten het bereik en het toezigt der wetgeving zijn en waarin men door dat middel niet kan voorzien. „Z. M. is vooral overtuigd dat geene tijdelijke moeijelijkheid u zal doen afwijken van het standvastig voornemenhetwelk gij altijd aan den dag gelegd hebt, om het openbaar crediet ongeschonden te bewaren, en alzoo het hooge karakter en het dtiurzaam welzijn van dit land te hand haven." PARIJS den 8 fehruarij. Men leest in het ministeriële avondblad: Daar liet gouvernement van dom Miguel door Frankrijk niet is erkend, zal het hof den rouw over de koningin-moeder van Portugal niet aan nemen, dan na de kennisgeving van het overlijden door den keizer van Brazilië." - Er wordt in een der geachtste bladen, welke de expeditie naar Algiers als vast bepaald aankondigt, verzekerd, dat de minister van oor- 1°R. generaal Bourmontvoor zich het opperbevel daarover heeft voor behouden. De admiraal Duperré wordt gezegd, over de vloot het be vel te zullen voeren, en de generaal van de genie Valagé over de be legeringswerken. x Men meldt uit Madrid, dat Z. M.behalve het besluit ter rege- ling van het budget voor 1830, nog onderscheidene andere besluiten, betreffende de geldmiddelen, heeft genomen. De meeste derzelve loo- pen over de amortisatie-kas, andere over de verhoogde belastingen. Men wil, dat dezelve nog door twee andere decreten zullen gevolgd worden; het eene zal den verkoop der goederen van de inquisitie gelasten, en het andere de verordening inhoudenom een zesde van de inkomsten der geestelijke goederen in 's lands kas te storten. Dit laatste vooral had veel opziens gebaard. 's GRAVENIIAGE den 11 fehruarij. In de zitting van de Tweede Kamer va» lieden is gelezen het verslag der centrale afdeeling, wegens J het ontwerp van wet, houdende wijzigingen in het tarief der regtett va« in- uit- en doorvoer. De beraadslagingen over dit ontwerp zijn bepaald op den 15 dezer. In deze vergadering zijn weder een groot aantal ver- zoekschriften ingekomen, welke in handen der commissie zijn gesteld; dezelve heeft verslag gedaan nopens vijf verzoekschriftenwelke ter griffie zijn nedergelegd. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is Zr. Ms. fregat EuRtniCE in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen geworden aan den kapitein ter zee, jhr. E. Leve van Adtiard. Te Deventer zal, op den 18 dezer, het eeuwfeest der aldaar ge vestigde doorluchtige school met groote plegtigheid gevierd worden. Da hoogleeraar Frantsen van Eek zal bij die gelegenheid eene redevoering en de hoogleeraar Bosscha een dichtstuk uitspreken. Des avonds zal de stad verlicht worden, en zullen de studenten eene maskerade houden. Onder de genoodigden bevinden zich de gouverneurs van Overijssel en Gelderlandalsmede commissien uit de Leydsche en Groningsche hoo- gescholen. De bekende schilder Odevaereis den 10 dezer te Brussel over leden. Volgens eene berekening wegens de door het postkantoor van Lon den verzonden brieven Vertrekken door deze post dagelijks meer dan 28,000 brieven, in de week 170,802, en in het jaar 8,881,704, AMSTERDAM den 9 fehruarij. Door het huis Hopt Comp. alhier is sedert een paar dagen publiek gemaakt, het aan gezegd huis per ex presse door den heer Aguadobankier des konings van Spanje te Parijs, afgezonden decreet van gezegde Z. Katb. M., betreffende de conversie der Spaansche schuld in Holland tegen 5 pets. inschrijvingen van perpe tuele renten. Hetzelve decreet is den 6 januarij door den koning van Spanje geteekend, doch eerst onder dagteekening van den 29 dier maand uitgevaardigd. De bepalingen er van zijn gelijk aan het daaromtrent reedl vroeger medegedeelde; men wist reeds, dat voor de obligatien, gulden om gulden, 5 pets. inschrijvingen zouden worden afgegeven, met in trest van 1 januarij 11. af aan, en dat voor de achterstallige coupon» insgelijks 5 pets. inschrijvingen zullen worden afgegeven, maar dat dia conversie zal plaats hebben tegen 7 realen^ of 87^ cent per guldenen dat bovendien op deze inschrijvingen de intrest zal ingaan met 1 janua- rij 1831. Eene bepaling, ondertusschenvindt men nog in het decreet welke niet zoo algemeen bekend wasnamelijkdat de uit te geven In schrijvingen. geheel zullen overeenstemmen met die welke te Parij* in omloop zijn, zonder eenig ander onderscheid dan dat de intrest te Am sterdam zal betaalbaar zijn; eene bepaling die vooral berekend is om do deelneming in Holland te meer uit te lokken. Men verzekert, dat de Hollandsche schuld, welke de koning v»n Spanje erkend heeft, thans nog 200 millioen realen of omstreeks 25 mii- lioen Ned. .guldens bedraagt, waarvoor op het Spaansche budget voor dit jaar gebragt is, voor intrest 4 5 pet. eene som van 10 millioen, en voor één pet. amortisatie, eene som van 2 millioen realen. ROTTERDAM den 10 fehruarij. De algemeene collecte, welke maandag in deze stad heeft plaats gehad, heeft de som van/ 6367,45 opgebragt. In de kerken der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier is zondag gecollecteerd de som van f 3479 30. Te Amsterdam heeft eene tweede algemeene collecte de som van f 32,072 opgeleverd. MIDDELBURG den 15 fehruarij. Woensdag den 17 dezer, ten lo uren, zal alhier de LOTING voor de NATIONALE MILITIE plaats hebben. (Men zie deswege de bekendmaking van HH. Burgemeester en Wethouders in onze courant van II. zaturdag.) Van Brussel den 12 wordt gemeld dat de heer de Potterbene vens de heeren Cochè-Mommcns en Fanderstraetendrukkers van den Courrter des Pays-Bas en de Beigesteeds afzonderlijk en streng bui ten toegang zijn gesteld. De aanklagte tegen hen bestaat in niets minder dan in eene poging te hebben in 't werk gesteld tot omverwer ping en verandering der thans bestaande hooge regering, de eerste als schrijver, de twee laatsten als drukkers van een ontwerp, strekkende om een meer uitgebreider werkkring te geven aan zeker door de dagbla den van de zoogenaamde partij der Unionisten medegedeeld en voorge steld plan, om door middel van eene inschrijving, waaraan zij den naau? van nationale inschrijving geren een fonds te verzamelen ten ein de de leden van de Tweede Kamer die van hunne ambten zijn ontzet schadeloos te stellen. De door de Potterin den Courrier van den 3 dezer voorgestelde bijvoegselen en verbeteringen, bestonden hierin: dat er eene vast bepaalde rente zou worden daargestelddat de personen welke zich daartoe zonden willen vereenigen, een verbond zullen aan gaan, ten einde te volharden in hunnen, zoo het heet, wettigen tegen stand tegen het openbaar gezag hij wenschte dat niet alleen de pen ningen zullen dienen tot schadevergoeding, maar dat de geconfedereer den zich zullen verbinden, om, in welke betrekking ook, geene ande re lieden te stemmen of voor te dragen, dan onderteekenaars der con federatie, en wat des meer zij. De aanklagte is door het openbaar minisierie op grond van art. 87 en 102 van het strafwetboek geschied, Van Gent den 12 schrijft men dat de procureur des konings en de regter van instructieverzeld van de maréchausséeeen onderzoek in het bureau van den uitgever van het dagblad le Catholique hebben gedaan, op de beschuldiging van medepligtigheid in de zaak van de Pot ter. Men verzekertdat er een beslag van papieren heeft plaats ge had, en dat er een mandaat van geleide tegen den heer de Neve is uit gevaardigd. De beruchte Franschman Fontanin der tijd tot vijfjaren gevan genis verwezen ter zake van in geschrifte zijnen koning te hebben be- leedigd is dezer dagen te Parijs gearresteerd. Van Harlingen den 7 meldt men dat den vorigen dag 7 personen van het eiland Terschelling aldaar over het ijs waren aangekomen, en, ofschoon voorzien van eene ijsboot, geen gebruik van dezelve hebben gemaakt. Uit Haarlem wordt gemeld, dat het Nieuwe Diep den 5 en 6 dezer onbeweeglijk vast is geweest, iets waarvan de oudste lieden zich geen voorbeeld herinnerden. Ook is men in die week met paard en slede over het ijs van de Zuiderzee gereden en heeft men zich alzoo van het eiland Urk naar Enkhuizen begeveu.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1