MIDDELBIRGSCIIE O #-%n 3L IV T. N\ 19. Zaturdag .w p't SV ''*'3 13 Februari) 1830. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MrDÜELBURG, I f"- „v V"' *sf~* RAVENIIAGE den 4 februarij. In de zitting van de Tweede \j Kamer der Staten.Generaal van lieden is met eene meerderheid van 57 tegen 7 stemmen aangenomen het ontwerp van wet tot de klassificatie der kantongeregten en arrondissements-regtbankenmet betrekking tot de bezoldiging der regtersenz. Het woord hebben slechts gevoerd de heeren Donker CurtiusDijck- meesterSandberg en Z. Exc. de minister van justitie. Den 2 dezer is de centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vergaderd geweest, ten einde zich bezig te houden met het ontwerp van wet, betrekkelijk de veranderingen in het tarief van in-, uit- en doorvoer. Deze bijeenkomst is door Z. Exc. den minister van finnntien bijgewoond, zijnde een der eerste gevolgen van Z. M. iongstgenomen besluit nopens de meerdere gemeenschap tusschen de ka- mer en de ministers. 's GRAVENHAGE den 7 februarij. Z. M. heeft den heer van der Fossegouverneur van Noord-Brabandbenoemd tot gouverneur van Antwerpen en tot gouverneur van Noord-Braband, den heer van den Boogaerdtdistricts-commissaris van Oost-Vlaanderen. AMSTERDAM den 4 februarij. In ons Handelsblad leest men het navolgende: „Wij zijn van goederhand onderrigt, dat Z. Exc. de mi nister van financien, op zaturdag, den 23 dezer, alhier ter stede eene conferentie heeft gehouden met eene commissie uit de kamer van koop handel en met andere bijzondere handelaars of belanghebbenden in het vak der kofïïjdat Z. Exc. het gevoelen der beurs gepolsd heeft over een accijns van f io h 12 per 100 Ned. ponden, als wanneer de inko mende regten zouden begrepen zijn, of gevoegd worden bij den accijns; dat de koffij uit or.ze West-Indische koloniën, even als de Java-koffij van het inkomend regt zou bevrijd zijn; dat door het ver'eenen van vol le afschrijving bij uitvoer, de uitgaande of doorvoerregten zouden afge schaft worden; dat men, eindelijk, zich sterk maakte eene wet te kun nen daarstellen die even onbelemmerqnd voor den handel zou zijn, als dezelve de fraudes zou weren enz. Men schijnt over het algemeen het hoofddenkbeeld niet sterk bestredendoch bijzonder op de bepalingen der eventuele wet aangedrongen te hebben." Gisteren namiddag is alhier in den dampkring een optisch verschijn sel waargenomenvan hetwelk aan de stads-courant de volgende opgave is toegezonden Onder de luchtverschijnselen die met koude van ongewone streng heid verzeld gaan, behooren ook die der straalbreking in een hoog en dun zwerk. Zoodanig vertoonde zich omstreeks twee uren (3 februarij) voor de zon met drift uit het O. naar het W. trekkende. In hetzelve schenen twee bijzonnen, ieder (zoo als altoos) horizontaal met de zon: hunne beide naar de zon gekeerde zijden waren oranje, de horizontale kern, die het lichtste was, wit en de buitenzijde blaauw-wit. Uit elke liep een verlichte staart of lichtsverlenginghorizontaal van het verlich tend punt (de zon) uitloopende, zoo dat het twee kometen geleken, met het ligchaam naar de zon gekeerd en met den staart daarafwijkende de diameter zal wel 6 malen zoo groot als die der zon geweest zijn, en hun licht was flaauwmaar zuiver. In het zwerk was eene flaau- we windkringdie boven de zon iets duidelijker wasde vorm eener wenkbraauw hebbende; doch het ongewoonste van alles was, dat zich een dergelijke boog omgekeerd vertoonde boven den eersten doch zaer fraai rood en hlaauw, de regenboog in glans gelijk, en den vorm heb. bende van een sikkel, zoo als men op het hoofd van Diana afgebeeld ziet. Dergelijk verschijnsel vertoonde zich ook zaturdag op den mid dag en een kapitein zeidedezen ochtend, kort na het opgaan der zon, eene regenboog boven dezelve gezien te hebben. BRUSSEL den 30 januarij. De akademische senaat van Leuven heeft den lieer Rousselvan Antwerpen, uit hoofde van deszelfs open bare gedragingen, volgens de bestaande reglementen, het bijwonen der akademische lessen in geheel het koningrijk, vooreerst, en tot dat door de bevo.gde magt nader deswegens zal zijn beschikt, ontzegd. BRUSSEL den 4 februarij. Door de studenten der hoogescbool te Leuven zijn vrij verregaande ongeregeldheden gepleegd waartoe de ver schijning van den onlangs verbannen* Roussel op het collegie aanleiding heeft gegeven. Zij hebben dien student, aan wien de verdere bijwoning der lessen ontzegd wasbij zijne komstmet tuide toejuichingen be groet welke ten gevolge hebben gehad, dat de hoogleeraar IVarnk'ónig, die meendeonder zulk een hevig gedruisch het onderwijs niet te kunnen voortzetten, het leergestoelte en de zaal verlaten heeft. Zoodra de studenten zulks bemerkrenhieven zij een geroep aan van leve Rousselweg met TVarnkSnig weg met de Duitschers en vervolgden den hoogleeraar van straat tot straat. Een aantal andere studenten voegde zich aldaar bij hen en nu werd de professor zoodanig uitgejouwd dat hij genoodzaakt werd. de wijlt in de hoofdwacht te nemen. Een Leu- vensch student die deze bijzonderheden aan de Beige mededeelt draagt op deze handelwijs roemen zegt dat dit eene welverdiende straf is voor degenen, die zich als werktuigen van het gouveinement laten ge. bruiken. De Cassette des Pays-Bas merkt deswege aan dat dit onbeta melijk gedrag der jonge lieden meer het gevolg van onbezonnenheid dan wel van kwaadwilligheid isen dat het gebeurde veeleer op reke ning moet gesteld worden vgji diegenen welke jong en oud dagelijks in de dagbladen tegen de regering opzetten. De studenten van Leuven hebben een verzoekschrift aan den akade- mjscheu senaat ingediend, waarbij zij de herroeping van het vonnis te gen Roussel vragen. Men zegt, dat zij voornemens zijn eene klagte wegens de verbanning van Roussel aan de Staten-Generaal in te zenden. Dezelve Roussel, schrijver van het schandblad Ie Journal de Louvain overtuigd van zich onlangs aan laster jegens den schepen Pouliet te heb ben schuldig gemaakt, is veroordeeld tot 40 dagen gevangenis, 30 gul den boete, 100 gulden schavergoeding, de kosten van het drukken van loo bekendmakingen enz. BRUSSEL den 9 februarij. Gisteren is de zaak van den abt baron van Zinzerling en consorten, beschuldigd wegens mishandeling van kin deren in eene der weeshuizen van Gent, voor de correctionele regtbank alhier begonnen. Ond^r hunne verdedigers zijn de advocaten Jottrand MascartVan de IVeiitr enz.allen redacteurs Van den Courtier des Pa ijs* Bas. Het getal getuigen, zoo ten laste als ten voordeele der beschul digden is meer dan 80. De debatten zullen waarschijnlijk eénige da gen duren. De bekende factie poogt thans een fonds daar te stellen om hard medestanders voor het verlies van hunne posten schadeloos te stellen, en hare heillooze bedoelingen al verder te bereiken. De heer de Potter Speelt eene voorname rol in deze zaak. In eene Fransche courant, getiteld: la FeUille Franfaistleest men het navolgende: De Koning der Nederlanden vertoont op die oogenblik een groot schouwspel aan Europadat van eenen Vorst met vastheid zijne kroon tegen weerspannigen verdedigende» Het doorluch tig Huis van Nassau, Zoo vruchtbaar in helden, zal eenmaal den drie- dubbelden roem bezitten, zijn land van het vreemde tuk bevrijdde openbare vrijheid bevestigden de Koninklijke magt gehandhaafd te heb- benr GENT den 5 februarij. Volgens het Jpurnat de Gand,. beVindeit zich onder de hoogleeraren welke bij het bisschoppelijk seminarie Van Gent zijn aangesteldtwee of drie redacteurs van den Catholique, Een dier hoogleeraren is de bekende abt de Smet. MIDDELBURG den 12 februarij. Laatstleden Woensdag zijn de sedert den 30 januarij 11 gemankeerd hebbende posten over Vlissin- gen aangekomenwij hebben met dezelve de brieven en dagbladen tot den 9 dezer ontvangen. Van Brussel den 10 meldt men: De heer de Potter heeft in zijne gevangenis een Verhoor onder gaan voor den regter van instructie van de regtbank te Brusselwegens eenen brief, geplaatst in den Courritr de Pays-Bas van den 3 dezer) ook dien ten gevolge zijn gehoord en in verzekerde bewaring gesteld de drukkers Coché-Momment en Vanderstraeten AANBESTEDING. Bij het Departement van de Marine zal, op den 17 Febmarij eerstko mende, bij inschrijving, aan den minst aannemenden worden aanbesteed s De levering, ten dienste van 's Rijks Zeemagt, van eene kwantiteit Victualie en Ziekenkostvermeld in het bestek van aanbesteding, het- welk onder anderen ook op de Provinciale Griffie van Zeeland ter lezing ligt. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. Hoofdplaats der Provincie Zeeland brengen bij deze ter kennisse val» al de genen die daarbij belang hebben, dat de Alphabetische Naamlijst van alle de personen, die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen, ter'visie van elk en een iegelijk zal liggen op het Raadhuis alhier, van heden tot den 17 daaraanvolgende, des middags van twaalf tot twee uren, ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval op die Lijst eenigC personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog Zouden behooren to worden aangeteekendof daarvan zouden moeten worden weggelatenzulks ter kennisse van den Militie-Commissaris te kunnen brengen. Wordende tevens alle Ingeschrevenen, en derzelver OudersVoogden Curators of Gemagtigden verwittigddat de Loting voor Ingezetenen van deze Stadzoo binnen als buiten de Poortenuitmakende het iste Militie-Kanton, zal plaats hebben op Woensdag den 17 dezer, des mor gens ten tien uren, op de Voorzaal van het Stadhuis alhier. Terwijl al verder elk en een iegelijk wordt verwittigd Vooreerst dat de bewijzen, welke behooren te worden bijgebragt tot staving der redenen van vrijstelling welke op den dag der Loting zul len zijn aangevoerd uiterlijk binnen vijf dagen na de Loting ter Stads- Griffie moeten worden ingediend. Ten tweede: dat tot het afgeven der attesten of certificaten, tot beko ming van vrijstellingen voor de dienst der Nationale Militie, door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur zal worden gevaceerd op den 19 dezervan des morgens ten tien uren tot des middags ten twaalf uren. En ten derdedat allenwelke zulks zouden mogen verlangennadere inlichting kunnen bekomen omtrent de bewijsstukken tot staving hunner reclames, ten Raadhuize dezer Stad, van heden af tot den 17 dezer, van des middags ten twaalf tot des namiddags ten twee uren. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 Februarij 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BIJLEVELD, Secretaris. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING-. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Hoofdplaats van de Provincie Zeeland, verwittigen bij deze de Verlof gangers van de Nationale Militie welke tot het contingent van deze Gemeente behoorendat allen zich zullen moeten vervoegen op Woens dag den 17 Februarij aanstaande, des voormiddags ten negen uren, op het Molenwater alhier, voorzien van de KLeding- en kleine Équipe ment-stukken welke zij van hun korps hebben behoudenmitsgaders van hunne Livrets en Verlofpassen, ten einde door den Heer Militie- Commissaris te worden geïnspecteerd. Dat van deze Inspectie zijn uitgezonderd de Manschappenbeliooren- dé tot de ligtingen van de jaren 1828 en 1829, wélke bij de Réserve der 2de Afdeeling Infanterie, het 6de Batnillon Artillerie Nationale Mi litie en de Divisie Pontonniers zijn ingelijfd, en eindelijk dé Verlofgan gers van de ligting van den jare 1825 voor zóó verre met de'zéfi bij he: korps finaal is afgerekend. Wordende alle belanghebbenden aangemaand Zi'ch ter vo'otsthrtvtra

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1