MIDDELBERGSCHE N\ 17. 'fi 6 Dingsdag NIEUWSTIJDING EN. groot-brittanje. %vSsï*£LE! 9 Februarij IS30. NEDERLANDEN. ZEE-I IJ DINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN deh 14 januariVolgens eene statistieke opgave in onze «taats-courantbestond de geheele bevolking van liet koningrijk Prnissenop-het einde des jaars 1828, uit 12,726,110 inwoners, wel ke, naar hunne onderscheidene godsdienstige gezindheden, op de volgen- de wijs verdeeld waren: 7,732,664 Evangelische!!4,816,813 Katholij- ken, 15.655 Doopsgezinden en f60,978 Joden. In evenredigheid van het geheele getal inwoners in elke provincie bevonden zich de meeste Evangelischen en de minste Kathoiijken in Pommeren; vervolgens in Brandenburg, Saksen, Oost-PruissenSiiezie, West-Pruissen Westphalen, Posen en Rhijnland. De meeste Doopsge zinden werden gevonden in West-Prnissendezelve werden niet aange troffen in Posen, Pommeren en Saksen. De meeste Joden vond men in Pbsen de minste in Saksen. FRANKFORT den 23 januarij. Men leest in een dagblad van Pe tersburg Rij de gebeurtenissen van de vier' laatste jaren is de toestand der geldmiddelen van Rusland gelukkig goed gebleven. Op den zwarcn en onverwachten oorlog in Perzie volgde dadelijk eenen nog zwaarderen in twee wereld-deelente water en te land. Beide vereiscbten eene buitengewone inspanning van krachten en geldelijke opofferingen. Des niettegenstaande zijn ons geene nieuwe belastingen opgelegd, en stond onze buitenlandsche en binnenlandsche cours altoos zeer goed. „Hierbij werden alle groote openbare staats ondernemingen en werk zaamheden, door het geheele rijk, met den zelfden spoed voortgezet. Het kanaal van Kilirof, 118 wersten lang (omtrent 30 uren gaans} hetwelk eene onafgebrokene gemeenschap tusschen AstrakanPetersburg etf'Archangel daarstelt, is in het jaar 1827 voltooid en geopend. Aan bet nieuwe kanaal hetwelk de Moskowa met de Wolga verbinden moet, wordt met alle magt gewerkt. Hetzelve zal meer dan 200 wersten lang zijn (omtrent 50 uren gaans) en 36 sluizen bevatten. Aan het kanaal van Windnm wordt met even zoo veel ijver gearbeid. De groote keizer lijke straatweg van Petersbnrg naar Moscou zal in dit jaar voltooid zijn. In een woord, alle de staats ondernemingen worden voortgezet, als of wij den diepsten vrede beleefden en in alle kassen was geld nergens heeft men in de betaling eenige moeijelijkheden ondervonden. In het vórige jaar werd nog eene aanzienlijke som van de buitenlandsche schuld betaald, en zeer vele obligatien van de binnenlandsche amortisatie com missie afgelost. Dit alles strekt ons ministerie van financien buiten te genspraak tot groote eer." LONDEN den 24 januarij. In het begin dezer maand ls alhier een geval gebeurd, zeer geschikt om den bewaarders en bezoekers van plaatsen, waar verslindende dieren opgesloten gehouden worden, eene dubbele voorzigtigheid in te prenten. Men weet dat zulk eene bewaar plaats zich in den Tower of Toren van Londen bevindt. Zeker jong man, Joseph Croneyin dienst van eenen heer Copps, die al den af val en de beenderen gekocht heeft van het vleeschmet hetwelk de wilde dieren gevoed wordenwas dien morgen door zijnen baas met paard en kar gezonden geworden om dezen afval weg te halen. Om hem daartoe in staat te stellenhadden de oppassers kort te voren alle de hokken gereinigd en de vuiligheid daaruit op de plaats in eenen hoop bijeen geworpen. Deze plaats betrad Croney met eene manden was bezig die te vullen, toen hij bemerkte dat het luipaard wiens hok de op passers zeker vergeten hadden behoorlijk te grendelende deur van het zelve open stootte. Hij was alleen en in zijnen angst trachtte hij de woning van eenen oppasser op deze plaats te bereiken, toen het dier op hem toesprong. Hij vlugtte achter eenig nabij gelegen timmerhout doch vruchteloos; het luipaard greep hem sloeg hem de twee klaauwen met geweld in de schouders, ter wederzijde van den hals, en vatte hem te gelijk met de tanden in den nek. In vreesselijke pijn en schrik schreeuwde Croney overluid, en hadondanks zijnen gevaarlijken toe stand de kracht, om, met het wild dier aan zijnen rug gehecht, al hompelende het huis van den oppasser te bereikenhetwelk hij onge lukkiglijk gesloten vond. Zijn geschreeuw bragt nogtans twee oppassers op de plaats, die alles in het werk stelden om het dier van zijne prooi weg te lokken. Toen zij zagen dat dit vruchteloos was, nam een van hun een geweer en sloeg met de kolf het luipaard zoo lang op den kop tot dat het geweer aan stukken brak, maar ook gelukkigiijk het dier be dwelmd zijnde, loslieten ter aarde viel. De arme Croney is niet dood, én zal waarschijnlijk genezenschoon de wervel-beenderen van den nek door de tanden van het luipaard aanmerkelijk beschadigd en de klaauwen yan het dier hem zeer diep in de schouders gedrongen zijn. Men heeft onlangs te Calcutta, in Bengalen, een bewijs gezien met hoeveel vrucht de stoombooten tot het voortslepen van andere vaar tuigen gebruikt kunnen worden. Eene zoodanige boot had namelijk een ander schip van Calcutta naar Berhampore de rivier opgetrokken, en de teis tusschen deze beide plaatsen, die omstreeks op 50 uren afstands van elkander liggen, uur op uur afgelegd, niettegenstaande de stroom bui tengemeen sterk was geweest. Ook in andere opzigten begint men in Engelsch-Indie met vrucht van de stoom gebruik te maken. Zoo zijn er onlangs in de nabijheid der genoemde hoofdstad twee groote katoen-fabrieken opgerigt, waarin alle de werktuigen door stoom bewogen worden, en waarin het katoen zoo wel tot garen gesponnen als door middel van zoogenaamde power-looins tot stukgoederen geweven wordt. De daartoe benoodigde toestel is uit Engeland overgezondenen het bestuur der O. I. maatschappij scheen geneigd, om deze onderneming te ondersteunen, zoodat de goede uit slag daarvan niet twijfelachtig was. Dit laatste berigt schijnt intusschen aan sommige Engelschen slechts weinig vreugde te veroorzaken, en een der Londensche dagbladen vraagt reeds, wat de fabriekanten te Manchester, die tot nu toe voornamelijk door hunne verzendingen naar Oost-Indie hunne arbeiders aan het werk hielpen, daarvan zeggen zullen? Het ministerieel avondblad antwoordt op deze vraag, dat men zich over de óprigting van eigenlijke fabrieken in Oost-lndie niet te spoedig verontrusten moet; dat de Engelsche fa- friekanten groote voordeeien boven hunne Aziatisshe mededingers bezit- k' CEV 00 ten, daar zij tegert eenë veel mindere rente geld kunnen opnemen, ert bekwamer werklieden in dienst hebben; en eindelijk, dat er veel tijd ert griote inspanning van krachten toe noodig is, om fabriekanten, die een» maal goed gevestigd Zijn, te verdringen. Ten bewijze daarvan haalt het genoemde blad eenige voorbeelden aan, die op het tegenwoordige ge» val minder toepasselijk schijnen te zijn, terwijl het voorts de bedenking, dat de Engelsche fabriekanten voor het door hen te bewerken katoen eene aanzienlijke scheepsvracht moeten betalenen dat zulks met de In» dische geenszins het geval zoude zijn, tracht weg te redeneren, doof aan te voeren, dat de vrachtgelden van het katoen niet zeer bezwarend meer zijn, nu men de gewoonte heeft ingevoerd, om deze koopwaar, voor derzelver verzending, zoodanig ineen te persen, dat de daarmede gevulde balen eene betrekkelijke kleine ruimte beslaan. Men ziet, dat het ministerieel avondblad zijn best doet, om de be« zorgdheid der Engelsche fabriekanten te Verminderen; intusschen kau men moeijelijk ontkennen, dat, indien het gegeven voorbeeld, om fa brieken op eene grootere schaal in Indie op te rigten, navolgers vond, zulks voor het moederland van ver uitziende gevolgen zoude kunnen worden. FRANKRUK PARIJS den 26 januarij. Door den heer Correau van Brussel is al hier eene nieuwe soort van spiegels uitgevonden bestaande uit zeer fijn gepolijst blik; hetgeen deze soort van spiegels boven de glazen verkies lijk maaktis de meer dan gewone grootte welke daaraanen Zelfs te gen eenen geringen prijs, gegeven kan worden. Die van middelbare grootte kosten niet meer dan 50 franken. Er heeft onlangs in de gevangenis te Besanfon een voorval plaats gehadhetwelk van zeer noodlottige gevolgen had kunnen worden, Twea gevangenengenaamd Bouverans en Bourquinde eerste tot de dood straf en de tweede tot eeuwigdurende!] dwangarbeid veroordeeld bevon den zich buiten hunne hokken, op eene der binnenplaatsen van de ge vangenis De aldaar tot bewaking der gevangenen geplaatste schildwacht had de onvoorzigtigheid te vragenwie van hen beide Bouverans mogt wezen, alzoo het spoedig met dezen gedaan zoude wezen, wijl zijn be roep in cassatie verworpen was. Bouverans wordt op deze woorden als door gramschap overmeesterd, en vliegt, door Bourquin bijgestaan, op den schildwacht aan, welken zij mishandelen en hem zijn geweer ont weldigen. De hokkenbewaarder schiet toe, doch wordt insgelijks door de beide gevangenen overmeesterdin een der hokken geworpen en al daar opgesloten. Ook de cipier verschijnt, maar ziet zich oogenblikke- lijk door Bouverans aangegrepen en buiten staat van tegenweer gesteld terwijl Bourquin hem met eene halve schaar en schoenmakers eist ette lijke wonden in de borst toebrengt, tot dat hij in zijn bloed ter neder stort. Inmiddels was de wacht onder de wapenen gekomen. De beide gevangenenaltijd meester van het geweerwijken in een der hokken dreigende den eersten, die hen mogt willen genaken, te zullen door schieten. Nu verscheen ook de procureur des konings met een geleide gendarmerie, en eindelijk liet Bouverans zich tot afgifte van het geweer overreden. De cipier heeft zeven wonden, doch bij geluk niet eend gevaarlijke bekomen. Weinige dagen daarna heeft Bouverans zijne dood straf ondergaan. MIDDELBURG den 8 februarij. Van Cortgeen Eiland Noord-Be- velandden 4 februarij, wordt gemeld: „Na dat op zondag II het ijs in den stroom genaamd Zuidvliettusschen deze plaats en Wolphaars-' dijk was blijven vastzitten Is hetzelve gisteren reeds door onderschei dene personen gepasseerd heden zelfs door personen met ipwagens het geen bij geen menschen geheugen, en misschien nog nimmer, is gebeurd." Vervolg der waarnemingen op den Thermometerdes morgens 8 uren en 's avonds om 10 uren. Vrijdag den 5 Februarij 's morgens 8°. 's avonds io°. Zaturdag 6i2°- Zondag 7 - '3°- 2 9 Maandag 84°°' Het navolgende artikel is ons ter plaatsing medegedeeld Statistiek: „Al wederom wat nieuws? vergadering over de statistiek hoe vreemd klinkt dit?" zoo hoorde men onlangs vragen. - Neen, dit is zoo bijzonder vreemd niet, want als wetenschap mag de Staats- kunde (niet staat-kunde) vroeger in het naburig Duitschland geleerd en onderwezen geweest zijn, de bcotfening nogtans of liefhebberij tot kennis der werkelijke merkwaardigheden van eenen staat is reeds op te merken uit een inlandsch geschrift, uitgekomen te Amsterdam in 1745, onder den titel van de machten der mogendheden van Europa. Hoezeer men nu uit deze aanwijzing zich reeds een oppervlakkig begrip van die kennis kan vormenalzoo iedereeu kan te weten komen wat het be langrijkste in zijn vaderland, gewest of stad is, zoo- is het voorzeker jammer dat men zoo buiten noodzaak op het voetspoor der Duitschers Engelschen en Franschen een woord gaat bezigen, waarvan de ontle ding niet te maken is, en alleen bij andere volken uit armoede is ge boren geworden, om dat die zich met omschrijvingen moesten behelpen, die minder eigen of zelfs geheel oneigen waren terwijl bij ons deze kennis zeer juist kan worden uitgedrukt door Staatskunde als geheel nog verschillende van staatkunde {Politiek} staatsleer staatsregtstaats geschiedenis. B» VLISSINGEN den 6 februarij. Het Nederlandsche fregatschip Abel Tasman kapt. D. F. Baas den 18 october 11. van Batavia gezeild zijnde, is op den 1 dezerop de hoogte van Egmond in goeden staat gespro ken door schipper B. Zwarteveld van de Zwartewaalsche vischsloep welke aan hem een visscherman als loods heeft overgegeven, alzoo rtaar Texel zeilende zijnde de wind Z. O. en alles wel aan boord. De Engelsche brik the Blossomkapt. J. Nourg, welke op den 4 de zer uit deze haven was uitgezeild door het Oostgatwas nabij Zoute- lande in het ijs geraakt, en hierdoor genoodzaakt om met den opkomen den vloed weder naar binnen te zeilen en is alzoo weder in de haven gekomen, daar dezelve steeds is liggende.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1