N\ i5. MIDDELBIRGSCHE COC Zaturdag £7 GiTVi'O^ |2] '&Vz£(iK 30 Januajrij 1830. iV/£' UtTSTIJ DINGEN. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den a3 januarij. De post van den 24 december, uit Konstantinopelwelke door de slechte wegen lang is opgehouden, is eindelijk aangekomen. Dezelve bevestigt het berigtdat de groot-vi- zier den 17 december, vergezeld door 2000 man geregelde troepen uit Schnnila, te Adrianopel is aangekomen. Weinige dagen vroeger was Hnssein-pncha insgelijks aldaar gearriveerd. In de door de Russen ont ruimde districten heerscht overal de diepste rust.' Gedurende den laatsten oorlog dien de Russen in Turkye ge voerd hebben, heeft de generaal Paskewitz te Erzerum 34 oude hand schriften en a gedrukte werken gekochten dezelve, benevens 9 hand- schriften uit de bibliotheek van Bajazetna?r Petersburg gezonden. Men verzekertdat zich onder die stukken vele zeer zeldzame en be langrijke werken bevinden. De Grieksche koopvaardijschependie in de haven van Triest liggen hebben dezer dagen verlof bekomen om hunne nationale vlag op te hijschen. GROOT-BRIT TANJE. LONDEN den 22 januarij. Men heeft tamelijk ongunstige berigten verbreid, omtrent de gezondheid des koningsen onder anderen verze kerd, dat Z. M. eene aanmerkefijke lating had moeten ondergaan, ter zake eener ontsteking; doch van de zijde van het ministerie wqrdt dien aangaande alleenlijk gemeld dat de koning door eene verkoudheid is aangetast, en zich aan de betere hand bevindt. Het aantal Engelschen, hetwelk zich thans in Frankrijk ophoudt, wordt op 31000 berekend, van welke 12000 in Parijs, 2000 in Ver- sailles 2600 in Tours, 4700 in Boulogne, 3900 111 Calais, enz. De jaarlijksche vertering dier lieden wordt op 90 millioenen franken be rekend. De geheele krijgsmagt van Groot-Brittanje voor dit jaar is 150,000 man sterk; daarbij dienen 5 veldmaarschalken, 108 generaals, 248 luit.-generaals 241 generaal-majoors 295 kolonels, 786 luit.-kolonels 910 majoors, 1709 kapiteins, 2450 luitenants, eerste en tweede, en 1745 kornetten en vaandrigs te zamen 8497 officieren. De boodschap van den president schijnt in de Vereenigde Staten met algemeen genoegen ontvangen te zijn. Men verzekertdat Span je eindelijk besloten heeft om gemeenschappelijk met de Vereenigde Sta ten en Engeland te handelen tot het uitroeijen der zeerooverij. Tot nog toe hadden de vrijbuiters in de West.Indische zeeën eene schuil plaats en bescherming in de havens van Porto-Rico en Cuba gevonden; doch thans hebben reeds zeven dier roovers te Porto-Rico te regt ge staan en zijn aldaar veroordeeld geworden. Men herinnert zich voorzeker nog de gruwelijke wijze op wel ke voor een paar jarenonderscheiden menschen in Edimburg door zekeren Burke in hinderlagen gelokt en vermoord zijn geworden om de lijken ter ontleding te verkoopen deze zoo afgrijsselijke soort van misdaadwaaraan men met de straf van Burke een einde hoopte te zien is, zoo men vreest, nog niet uitgeroeid en een paar voorvallen on langs te Leeds gebeurdmaken het maar al te waarschijnlijk dat de zelve ook aldaar veld gewonnen heeft; immers, na dat er voor om trent zes weken een jongeling verdwenen iszonder dat men eenig spoor van denzelven heeft kunnen ontdekken en zulks reeds eenig ver moeden had doen ontstaanzoo is dit vermoeden thans niet weinig door het volgende versterkt geworden: een man van omtrent 32 jaren, John Buriey genaamd zich van Chapeltown naar Posternewton bege vende, is onverhoeds overvallen geworden door twee mannen, die, zonder een woord tot hem te spreken hem eenen slag aan het hoofd Behben toegebragt, die hem terstond heeft doen ter nederstorten. Oogen- blikkelijk is hem de mond met doeken gestopt, om hem het roepen te beletten, en aldus hebben zij hein, in eenen zak gestoken, de armen stij aan het lijf gedrukt. Een der mannen hem op den schouder ne mende, droeg hem alzoo langs de laan van Posternewton, toen bij ge. luk eene vrouw, welke zich aan hare deur bevond, een dof gekerm in den zak meende te hooren; zij kreeg achterdocht en gaf een luiden gil. Er sprongen sommige buren te voorschijn en de beide mannen zich achtervolgd ziende, wierpenden vollen zak over eenen nabij zijn- den muur van zes voeten hoogte, en namen de vlugt. De zak werd onmiddelijk 'los en open gemaakt en Burley daarin gevondenhoezeer ook afgemat en in den jammerlijksten toestand gaf hijna dat de doe ken hem uit den mond waren genomen, het verhaal van het hem ge- Beurde, hetwelk hij aan niets anders wist toe te schrijven dan aan het voornemen om hem te vermoorden, ten einde zijn lijk ter ontleding te verkoopen. De justitie laat niets ongemoeid om op het spoor der da ders te komen. FRANKRUK. PARIJS den 22 ianuarij. Bij eene ordonnantie des koningsvan den 17 dezer, in den Moniteur van gisteren verschenen, worden öo.Boo man der ligting van 1829 opgeroepen, waartoe de loting op 23 febru- arij beginnen moet. Eergisteren is alhier in de kerken der onderscheidene godsdiensti ge gezindheden, de gewone jaarjijksche lijkdienst gevierd, voor koning Lodewijk AVI. Men heeft zich daarbij weder alleen bepaald tot het voorlezen van het testament van denzelvenzoo wel als dat van de ko ningin, zijne echtgenoot. De dauphin, benevens de prinsen en prinsessen van den bloede, ge lijk mede de ministers, en de hoogere en mindere ambtenaren van den Staat, 'hebben dezen lijkdienst in de kerk van St. Denis bijgewoond. Men schrijft uit Toulon van den 15, dat zich dien ochtend brand had geopenbaard op het schip le Sceptre, een der schepen, welke tot caserne dienen der zeesoldaten, en aan welks boord zich 800 man be vonden. De voortgang der vlam was zoo sneldat dezelve zich spoe dig van het eene einde van het schip tot het andere verspreidde, en al de pogingen, die men tot blussching aanwendde, vruchteloos maakte. Hetzelve is dan ook geheel afgebrand. Gelukkig was er geen de minste wind, anders hadden de overige schepen groot gevaar geloopen van mede te worden aangestoken. Stellig was de oorzaak van den brand nog niet bekend. Sommigen schreven denzelven toe aan de onvoorzigtighcid van Zeelieden, die iii het cachot vah het schip waren opgesloten, en zich vuur hadden weten aan te schaffenom Zich te verwarmen. Vol. gens anderen zouden zij met opzet den brand hebben aangestoken. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 25 januarij. Andermaal heeft de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heden geen voortgang gehad. Omstreeks ten twee uren verklaarde de presidentdat het aantal der op. gekomen leden niet voldoende was om te mogen vergaderen (zijnde er, behalve den president, slechts 40 leden tegenwoordig), en adjolirneeï. de de zitting tot aanstaanden vrijdag, ten 1 uur. Hij verzocht tevens de leden daar de antwoorden van het gouvernement omtrent de veran dering in het tarief van in-, uit- en doorvoer, en wegens de klassl. ficatie der kanton-geregten en arrondissemen ts-regtbanken waren ingeko men om zich daarmede in de afdeelingen te willen bezig houden, ten einde in de eerstvolgende openbare zitting de rapporten van de centrale afdeeling deswege zouden kunnen worden uitgebragt. Zijn hoog-eerw. de bisschop van Namen heeft thans mede een man dement uitgevaardigdter opening van zijn bisschoppelijk seminarie. Daar uit blijkt, dat het plan van studiën, hetwelk in die inrigting zal gevolgd worden, op denzelfden voet zal zijn ingesteld, als in het seminarie vart den aartsbisschop van Mechelen. - Sedert eenigen tijd ziet op nieuw te Brussel het licht een, uit sluitend aan de regtsgeleerdheid toegewijddagbladonder den titel van Nouvelle Gazet te des Tribunaux. Te Montevideo, in Buenos-Ayresis eene militaire akademle op- gerigt, aan wier hoofd een Nederlander, de heer Adriaan Hendrik Mijnssengeplaatst is, welke bij de inwijding van dat gesticht, op den 14 september des vorigen jaars, eene zeer gepaste redevoering gehouden heeft, waarin hij hoofdzakelijk het groot nut der meetkunde, bijzonder voor den krijgsmanheeft betoogd. Uit Koppenhagen wordt, onder dagteekening van den 9 dezer, we gens den strengen winter, gemeld, dat de Sond sedert verscheidene da- gen geheel toegevroren is, en dat er dagelijks een aantal menschen en sleden uit Landskroon en Malmoëin Zwedenin de hoofdstad van De nemarken aankwam. Zelfs voor Helsingeurwaar de Sond vog veel sterker stroom heeft dan voor Koppenhagen, is het ijs vast genoeg om menschen te dragen. Den 2 jannarij alleen waren er meer dan duizend Zweden over het ijs te Helsingeur aangekomenen nagenoeg een gelijk aantal Denen van daar naar Helsingborg den zeearm overgegaan. AMSTERDAM den 24 januarij. De negen schepen, zijnde de Louisa en Agat haH. Mulder, naar Lima; Willem ErnstJ. G. Veening, naar Batavia; de Jongt Lodewjjk AntonieR. Tjebbes, en Wilhtlmina en MariaJ. J. Bart, naar Suriname; Maria en JacobaS. van Duyn naar St. Thomas en Cura^ao; DianaH. Wente, en de WelvaartC. Koert, naar de Berbicede twee GebroedersH. J. Klein, naar Bor deaux, en de Frederika, J. Barends naar Rochefortvoor rekening van welker reederijen en inladers de uit-ijzing van het groot Noord- Hollandsch kanaal is ondernomen geworden, zijn gisteren voor de sluis van het Nieuwe Diep gekomen; doch de menigte drijf-ijs, welke valt den Texelschen wal over de re,ede drijftheeft het Nieuwe Diep daar mede voor het oogenblik zoodanig vervuld, dat de knpiteinen het ver kieslijk hebben geoordeeld de ontruiming daarvan met eene verandering van windstreek af te wachten, alvorens door te schutten. BRUSSEL den 24 januarij. Onze stads-regering heeft eene com- missie benoemd van vijf personen voorde feesten, welke, ter gelegen heid van de aanstaande tentoonstelling, zullen worden gevierd. Van het openen eener inschrijving voor eene jaarlijksche toelage ter vergoeding van het jaargeld des heeren de Stassartof van het bij eenbrengen van een kapitaal tot dat eindewordt niet meer gesproken. De Portugesche troepen, die gedwongen geweesr zijn Frankrijk te ruimen, en den 26 november te Östende scheep zijn gegaan, zijn den 18 december behouden in de haven van Terceira aangekomen. Me vrouw de gravin de Villa-Flor, is dien zelfden dag .gearriveerd aan boord van een schip, dat met allerlei proviand geladen was. Men ver. zekertdat Terceira niets van dom Migi.el te vreezen heeft. BRUSSEL den 27 januarij. In den Courrier des Pays-Bas geeft de heer Ducpétiaux op zijne wijze kennis van zijne op heden geëindigde gevangenis van 15 maanden. Hetzelve blad behelst thans het verslag van het onlangs gehouden on derzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het bekende voorstel van den heer de SecusVolgens dat blad was de meerderheid voor het ontwerp. De vier hoofd-bedenkiugen er tegen hadden hierin bestaan; dat de wijze van uitvoering der wet niet werd bepaald; dat de uitge wezene zaak door hetzelve werd vernietigd; dat het regt van gratie door hetzelve werd verkort, en dat het een terugwerkend vermogen aan de nieuwe straf-wetten gaf. De Courrier poogt deze bedenkingen te we derleggen. GENT den 27 januarij. Men heeft alle reden te hopen (leest men in ons Journaldat er vroeg of laat een kanaal van paralelle uitlozing nevens het kanaal van Terneuzen zal worden gegraven. De ondervin ding heeft bewezen dat alleen op die wijze deze schoone onderneming ten vollen het doeTkan bereiken, dat het gouvernement en de administra tie zich hebben voorgesteld. De tijding intusschen dat het sijndicaai hiertoe eene som van 700,000 zoude voorschieten, is tot heden zon der grond. Naar men verneemtheeft Z. M. gemeend zijne goedkeuring te moeten weigeren aan een genootschap, hetwelk men binnen deze stad ter bevordering van de nationale nijverheid, onder den naam van den Schelde en de Lijsheeft willen oprigten. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver. I teert dat, van Maandag tien 1 Februarij 1830, ten zijnen Kantore, j zul'en worden uitbetaald de lutressen der Borgtogten van 's Rgk couip- j.tabele Ambtenaren, over het tweede halfjaar 1829. j Middelburg, den 30 Januarij 1830. De Administrateur voprn. 1 P. POU5.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1