MIDDELMJRGSCIIE C O li A MvT. 0 N\ ii. Dingsda m "Wï, "fcafe'4 -*» 26 Januarij 1830. mEUTFSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. i ti». J •V>' V,liv RUSLAND. PETERSBURG den 6 januarij. Den 31 december heeft Z. M. de keizer, voor de eerste maal na zijne herstelling, de wnchtparade bijgewoond. Bij zijne verschijning ging er een algemeen gejuich onder de verzamelde krijgslieden op, dat, hoezeer Z. M. ook met de hand wenkte, zeer lang aanhield. Den volgenden avond is de keizer in den schouwburg geweesten heeft aldaar insgelijks de treffendste blijken van liefde en verknochtheid ontvangen. De winter is alhier in de laatste dagen van decemberbuitenge woon streng geweest. De koude was zoo hevig dat de winter-verma- ken hebben moeten gestaakt wordenen dat de sledevaarten welke hier «tiders zoo zeer in zwang zijn, daardoor bezwaarlijk konden verrigt worden. Den 27 november, 's morgens ten tien uren, is, door de on- voorzigtigheid vaneenen artillerist, het groote kruidmagazijn te Schumla gésprongen. Het gansche steenen gebouw, waarin zich 68,000 ladin gen benevens 1,000 vaten buskruid bevonden, is.vernield, en 48 ar tilleristen, die aldaar werkten, zijn daarbij omgekomen. In dit maga zijn bevonden zich, meent men, ook 10,000 zakken.koren en vele an dere eetwaren. De brand heeft eenen ganschen dag aangehoudenen wegens het bestendig opvliegen der gevulde bommen, granaten en brand kogels waagde zich niemand aan het blusschen hoewel de groot-vi zier zelf gedurende den ganschen tijd tegenwoordig was. Bij de eerste uitbarsting en het daarop volgehde gestadig opvliegen der gevulde ko gels ontstond onder de ingezetenen en troepen een hevige onrusten tot men de ware oorzaak vernam riep alles dat de Russen de stad bestormden. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 19 januarij. Bij het ter aarde bestellen van het lijk der aartshertogin Henrietta, gemalin van den aartshertog Karei en zuster van den hertog van Nassau heeft te Weenen eene gebeurtenis plaats gehad die de algemeene verontwaardiging heeft opgewekt. Even als met alle de leden van het keizerlijk huis plaats heeftmoest het lijk in de keizerlijke grafkelders worden begravenen naar oud gebruik het lijk in den kelder bij de Kapucijnen, het hart in de Loretto-kapel bij de Augustijnen en de ingewanden in den St. Stephanus-dom bewaard worden doch de pastoors der Augustijnen- en St. Stephanus-kerken vonden goed, om dat de overledene de Hervormde godsdienst beleden hadte weigeren het stoffelijk overschot der prinses te ontvangenen de Evangelische geestelijkheid, die zich bij den trein bevond, werd door den burgpastoor afgewezen. Eerst na dat de keizer in ernstige be woordingen bevolen had om het lijk in den keizerlijken grafkelder te dragen, heeft de begrafenis plaats kunnen hebben. De marquis de Spinola nuncius van den paus bij het hof van Wee- ijen is de oorzaak van dit schandelijk voorval geweest. Het Oosten- rijksche gouvernement heeft dadelijk aan het hof van Rome geschreven, dat het zijnen agent zoude terugroepen gelijk dan ook is geschied. Volgens de laatste berigten maakte de marquis zich gereed om Weenen te verlaten. GROOT-BRITTAN] E. LONDEN den 14 januarij. Alle berigten uit Ierland stemmen daarin overeen, dat, sedert de emancipatie, de toestand van dat land zich in verscheidene opzigten aanmerkelijk verbeterd heeft, de rust ér bevestigd is, en mr. O'Conne! er veel van zijnen invloed verloren heeft, zoodat volgens the Courierzijn plan om Ierland van de unie met Groot-Brit- ta'nje af te scheiden, waarmede hij sedert eenigen tijd heeft willen voor den dag komen, meer een voorwerp van belagching dan van deelneming zou zijn geworden. FRANKRIJK. '7 januarij. In 't laatst van het afgeloopen jaar zijn in Kadix de zeeroovers gevonnisd welker zaak gedurende raeer dan acht maanden voor de lijfstraffelijke regtbank daar ter stede aanhangig is ge weest. Deze lieden hebben in 1827 een begin gemaakt van dit schan delijk bedrijf, met behulp van eene opene boot. Zij hebben al spoedig middel gevonden, om eene Portugesche koopvaardij.brik te overrompe len en alzoo te vermeesteren. Nadat zij de geheele equipagieden ka pitein alleen uitgezonderd, hadden om 't leven gebragt, hebben zij de zen overgehaald, om op 't:schip te blijven en deel.te nemen aan hunne rooftogten. Op deze wijze en gebruik makende van de scheepsvol, hebben zij onderscheidene havens van Europa aangedaan, zoo wel om leeftogt te laden, als otn geroofd goed te gelde te maken. Verscheidene Spnansche schepen, als onder anderen eene corriere van Kadix naar de Havimnah zijn in hunne handen gevallen. Alle deze bodems hebben zij béroold, en, na derzelver eqnipagien te hebben om 't leven gebragt, verbrand. Ook een Engelsch schip is door hen vermeesterd geworden, waarop zich verscheidene passagiers bevonden onder welke eenige lie den van aanzien en verscheidene vrouwen. Na'Slit schip te hebben uit geplunderd en de lieden, die er zich op bevonden, te hebben mishan deld hebben de zeeschuimers dezelve tusschen deks opgesloten en een gat in den bodem gehakt, ten einde het schip alzoo te doen zinken; doch het schijnt, dat zij daarin zijn te kort geschoten: immers het is gebleken, dat de gevangenen, na het vertrek der roovers zich uit hun ne gevangenis hebben weten te verlossen, en middel gevonden hebben om hun leven te redden. De gemaakte buit willende verdeelen, hebben de roovers hunne brik aan de kust van Andalusie doen stranden en dezelve dadelijk voor een spotprijs verkocht, en zijn zij daarop uit een geraakt. Dit stranden bij gunstig weder heeft, even als de geringheid van den koopprijsaanleiding gegeven tot achterdocht, en weldra heeft men 15 hunner,'die zich nog gedeeltelijk in Kadix ophielden en zich aldaar met de kleederen der be roofde en vermoorde personen in 'c openbaar vertoonden, gevat. Elf derzelve zijn ter dood veroordeeld; 2 tot een altijddurenden dwang-ar- beid 2 tot een dwang arbeid van twee jaren, en 1 is ontslagen en ter beschikking gesteld van den Britschen consul. In Spanje doet zich de tegenwoordige winter zeer streng gevoelen. Rondom Sarragossa heeft men de boometi op de openbare wandelwegen omgehaktom het volk brandstof te verschaffenwaaraan groot gebrek was. PARIJS den 2t januarij. De konlngfn-moeder van Portugal is itt het paleis van Queluzte Lissabonoverleden. Zij was eene dochter va.j Karei IV, koning van Spanje, weduwe van Jan VI, koning van Portugal zuster van Ferdinand VII en mpeder van dom Miguel. Heden verzekert men, dat ons gouvernement een gunstig antwoord van Rusland heeft ontvangen, wegens het plaatsen van prins Leopold van Saxen-Coburg op den troon van Griekenland. Zondag ochtend omstreeks een uur heeft men tusschen de straat Saint-André des Arts en de hoendermarkt alhier een lichtgevend lucht verschijnsel ontdekt hetwelk een zoo sterken glans verspreiddedat de wacht der brandspuitgasten meende dat er brand ontstaan was het licht, dat weldra verdween, werd tot vijf voeten hoog boven de huizen ge zien. Door de hevige koude hebben vele wolven de bosschen verlaten, ïn het departement der Neder-Pyreneën is de pastoor van het dorpje Aha op den berg bij de Eaux-Bonnes gelegente paard van een zie ken aan wien hij het heilig sacrament toegediend had, naar zijne wo ning terug keerende, door wolven aangevallen en met zijn paard ver slonden. 's GRAVENHAGE den 19 januarij. De verjaardag van H. Keiz.H. de Prinses van Oranjeis heden gevierd geworden door het uitsteken van vlaggen zoo van de openbare gebouwen als uit bijzondere wonin genen het houden van parade. Ten half een is er dejeuner geweest op het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranjevan avond zal er bal zijn ten hove. De heeren studenten te Leyden hebben eene som van 300 gulden aan het bestuur van de huiszittende armen toegezonden om bij de ge strenge koude in de benoodigheden der behoeftigen te helpen voorzien. De aangekondigde opheffing van het collegium philosophicum heeft zich bevestigd. Men leest dienaangaande in de Staatscourant van he den het navolgende: In aanmerking nemende datdoor het koninklijk besluit van den a october 1829 Staatsblad no. 66), de gelegenheid is geopend, om de bisschoppelijke seminarien op een' nieuwen voet in te rigten en ver trouwende dat daardoor grootendeels zal worden voldaan aan het oog merk, waarmede te voren het collegium philosophicum bij de hooge- school te Leuven was opgerigt gewordenheeft Z. M. goedgevonden t bij besluit van den 9 januarijno. 92 te bepalendat gemeld collegium met het einde van den tegenwoordigen akademisehen cursuszal worden opgeheven." ROTTERDAM den 22 januarij. Heden is door den grooten kerke- raad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, uit het gemaakte drietal, bestaande uit DD. H. Cats, te LeydenA. L. van der Boon Mesch, th. dr.te Leeuwarden, en H. .7. Tolth. dr.te Kampen, be roepen de wel-eerw. zeer gel. heer Adrianus Leonardus van der Boon Meschth. dr. en predikant, te Leeuwarden. AMSTERDAM den 18 januarij. Door burgemeester en wethouders dezer stad is voorloopig aangekondigd, dat alhier dit jaar, in de maand septembereene tentoonstelling van kunstwerken door levende meesters zal plaats hebbenwaaromtrent de verdere bepalingen nader zullen wor den publiek gemaakc. Een inwoner dezer stad heeft aan de armen der Hervormde gemeente de aanzienlijke hoeveelheid van dertig lasten rogge geschonkentot he den heeft men den naam des edelmoedigen geversdie alles schijnt in het werk gesteld te hebben om onbekend te blijven niet met zekerheid kunnen ontdekken. Men schat de waarde dezer gift op 5^6000 gulden, Den 15 dezer zijn de schepen, welke door het ijs naar het nieuwe diep worden gevoerd, namelijk vier fregatten, drie brikken en twee koffenAlmaar gepasseerd en hebben den verderen togt voortgezet. Gisteren is het schip Zeemans Hoop kapitein P. Kraa-j komende van Batavia na onderscheidene malen te vergeefs beproefd te hebben om het zee-gat in te komen, met behulp van ijssloepen, in het Nieuwe Diep binnengebragt. LEEUWARDEN den 18 januarij. Donderdag en vrijdag den 14 en 15 dezer heeft alhier een hardrijderij op schaatsen plaats gehad; een aan tal van honderd en twaalf rijders, waaronder de meest geoefende uit dit gewesthadden zich bij de eerste inschrijving ter mededinging aangebo den, zoo dat herhaalde malen de aangewezen baan, ter lengte van 163 Nederl. ellen, in den tijd van 17 seconden is afgelegd geworden; ein delijk heeft het Halbe Hoites Hoitemawoonachtig in de Hommerts, mogen gelukken den prijs te behalen, bestaande in honderd gulden en eene zilveren zak-tabakdoos terwijl aan den bekenden Atze Geerts Atsmavan Terzoolde premie ten deel vielbestaande in dertig gul den cn een zilveren zak-horlogiewijders is aan Tjeerds Tabes Annema van Ackerwoude, door de directie eene extra belooning toegezegd. De goede orde, welke overal heersChte, vermeerderde het genoegen van dit vrolijk volksfeest. HEUSDEN den 19 januarij In den afgeloopen nachtcirca 3 uren, is er, in het kantoor van den heer .7. A. Gerlach jr., notaris en secre taris dezer stad ingebroken door het uitnemen van vier glas-ruiten en het doorboren van het paneel der blindendaar waar zich de booin sluit, welke men dan ook heeft ontsloten; uithet schuifraam, hetwelk door een ijzeren bout en ook vermoedelijk door de vorst niet te openen was heeft men de tegels gebroken, en juist" tqen men de opening ruim en groot genoeg had om in te klimmen, kwamen er twee stille wach ten op den aangang, die de daders verhinderden, dezelve achtervolg den en even buiten de stad twee personen, beide vreemde Joden, heb ben gearresteerd en in verzekerde bewaring gebragt. Een derzelve had eenige dagen te voren door het doen stempelen en onderteekenen van een patentals inlandsch klein-kramerop dat kantoor gelegenheid ge- had, om den toestand van een en ander, vooral met betrekking tot de sluiting der blinden goed af te zien waarna dan ook de braak was ingerigtdie persoon is ook dadelijk door genoemden heer erkend ge worden en men is er alzoo gelukkig met den schrik afgekomen. BRUSSEL den 19 januarij. De advokateu te Luik houden zich thans bezig met het teekenen van eene petitie aan de Staten-Generaal tot het 'verkrijgen van eene wettelijke organisatie hunner orde. Il.et Luikschev dagblad le Politique meldt, dat aan zijn bureau eene inschrijvingslijst is nedergelegd tot het bijeenbrengen der noodige gel.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1