N°. 9. MIDDELBURG SCHE C O A N Mt Donderdag 21 Januarij 1830. NIEUWSTIJDINGEN. frankruk. NEDERLANDEN. BESIVREN en A DM1NISTRA TIEN. EVÖI DUITS.CHLAND. FRANKFORT den 13 januarij. Z. M de koning van Wnrtemberg heeft eene nieuwe ridder-orde, onder den naam van Koninklijke Frederiks-orde ingesteld. Het doel dezer nieuwe instelling is dat van de nagedachtenis van wijlen Z. M. Frederik, vader des tegenwoordi- gen Itoningste vereeuwigen. De koning heeft deze nieuwe orde bereids aan vijftien groot-dignitarissen des rijks opgedragen. De baron voti Hnmboltnu onlangs van zijne laatste reize door Middel-Azie, te Berlijn terug gekomen, verhaalt, in het gouverne- ment van Astrakan eenen fakir (bedel-monnik) gezien te hebben die sedert 15 jaren, zijne plaats niet verlaten heeft; hij blijft, zoo wel des winters als des zomers, op zijne hurken zitten in een hoekje van eene van planken opgeslagen hut, en Iaat de zorg voor zijn eten, drin ken reiniging, enz., geheel over aan de genen, die zich, uit liefda digheid daarmede willen belasten. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 14 januarij. De publieke schuld van Groot-Brittanje bedraagt 800 millioenen ponden sterling; de jaarlijksche renten die aan de rentheffers van den staat worden uitbetaald, beloopen 29 millioenen terwijl het getal dier rentheffers 288,481 bedraagt. Onder dezelve zijn er 214 die meer dan 4,000 pond 's jaars trekken; 235,530 dier rent heffers ontvangen echter minder dan 110 pond 's jaars, hetgeen, ver onderstelt dat ieder dier rentheffers een huishouden van zes personen had, bij een onverhoopt bankroet, ten gevolge hebben zou, dat J»4|3«'8o menschen in ellende zouden gedompeld zijn. Het aan vreem delingen behoorende kapitaal beloopt 12,486,913, en de renten 5,791 pond sterling, zijnde bijna een vier-en-zestigste gedeelte van de geheele Engelsche schuld. In Noord-Amerikaomstreeks den Noord-Poolcirkel, worden de trek-honden bijna even duur betaald als bij ons de paarden; maar de diensten die zij bewijzen zijn ook buitengemeen. Midden in sneeuw vallen waar geen spoor van weg meer te vinden iszit de ingezeten gerust in zijne slede en laat de honden slechts loopen. Zij beginnen met den neus ginds en herwaards in den wind te steken en rieken al ligt de sneeuw ook 10 of 12 voeten hoog, hunne woning of een of ander dorp. Van dat oogenblik af beginnen zij uit alle magt in die rigting te loopen, en men maakt aldaar, in den winter, met drie hon den mper spoed dan elders met zes post-paarden. PARIJS den 1 y januarij. Eenige dagen geleden is zekere vrouw van Avesnes naar de gevangenis te Douai overgebragt. Deze vrouw heeft haren zuigeling het hoofd afgesneden. Alles doet echter, voor de eer der menschheid vermoeden, dat zij niet bij hare zinnen is. Ook heeft het geregt gelast, dat zij een onderzoek van geneesheeren zou ondergaan. Het meer van Geneve is volgens de jongste berigtengeheel toegevroren en wordt in alle rigtingen door voetgangers bewandeld eene gebeurtenis welke de oudste inwoners van Zwitserland zich niet herin neren kunnen immer te hebben plaats gehad. De Messagen des Chambres deelt uit Londen het volgende mede Men zegt dat lord Aberdeen zeer slechte tijdingen uit Lissabon heeft ontvangen en dat onze (de Engelsche) consul-generaal de heer Mac- kenzie zijn ontslag verzocht heeft. Het schijnt dat, hoe meer het tijd stip der krisis naderthoe woedender dom Miguel wordt. Onlangs waren te Lissabon verscheidene Groot-Brittannische onderdanen in den kerker geworpen de consul eischte dien betreffende officiëele ophelde. ringen van den burggraaf de Santaremdochdeze niet kunnende ver krijgen begaf hij zich in persoon naar het paleis, alwaar men hem niet wilde binnen laten. De stoombootdie op Lissabon vaartis met de pêches als ook met dom Miguels agent die naar Portugal wederkeert derwaarts uitgezeild. GRONINGEN den 7 januarij. Men verneemt van goederhand, dat het Dank-Adresonlangs door vele Ingezetenen van deze stad, wegens het beginsel van beperkte vrijheid van onderwijsaan onzen geliefden Koning aangeboden, door hoogstdenzelven met veel welwillendheid is aangenomen. Onze vaderlandlievende stadgenooten kunnen behalve de ze koninklijke goedkeuring, in de zaak van dit adres nog meer verblij dends opmerken. Het is hun een blijk, dat de volksgeest, zonder wel ken de liberaalste constitutionele regeringsvorm spoedig in aristocratie, of, gelijk zij eigenlijk behoort genoemd te worden, in oligarchie ver bastert, hier begint te ontwaken en zulks niet alleen in dezen en genen stand, maar in alle beschaafde klassen der maatschappij. Buitendien heb ben rij in de ondertcekeningen van dit adres eene verzekering van toe nemende verlichting en eensgezindheid onder de aanhangers van ver schillende geloofsbelijdenissen. Want de petitien van veelal onkundigen en door priester-invloed bestuurden, die in het vorig jaar in vele ste den ook van het Noorden eenige onderteekenaars vonden, maakten te dezer stede geenerlei opgang. Maar op dit dankadres leest men de na- mfji niet alleen van allerlei Protestanten, maar ook van Roomsch-Ka- tholijken en eenige Israëliten. Hartelijk wenschen wij, dat zulk eene eensgezindheid en verlichting blijven toenemen: zonder dezelve is er voor ons Vaderland en onze stad geen heil te hopen. De geestelijke en staatkundige dweepersdie schreeuwen, dat de kerk van Christus en het volk van Nederland in slavernij leven, indien er geene onbepaalde vrijheid van onderwijs is, doen het niet om dier kerke en diens volks wille, maar opdat zij alleen wijs mogen zijn en de domme menigte ge makkelijk kunnen blinddoeken. Zien wij het niet aan den abt Zinzcrling te Gent, die, hoewel hij in den Catholique met hand en tand ijvert voor de geheele vrijheid van onderwijswegens schreeuwende mishandelin gen, aan zijne leerlingen bedreven, dezer dagen voor den regter is ge roepen Weten wij niet, dat in Sardinië, waar de geestelijkheid het onderwijs in handen heeft, eene wet is daargesteld dat niemand mag leeren-lezenten zij hij bewijzen kan 1500 franken vermogen te bezit ten Spanje en Portugal zijn immers ook sprekende voorbeeldenwelk cenê gouden eeuw die landen beleven, waar, wegens het vrije, dat is, door den Staat niet bestuurde en niet beschermde onderwijsde geeste lijkheid denkt en niet het volk, de geestelijkheid regeert en niet de wet. Gelukkig ons land waar Jezuïtische woelingen schipbreuk lij» den tegen de vastheid van den besten Kaning! Gelukkig onze stad, waar allerlei burgers, verlicht en eensgezind, hunne voorregten inzien en dankbaar erkennen! [Het Dank-Adres zelf, waarvan wij reeds in onze •Courant"-Van den 22 december II. hoofdzakelijk den inhoud opgaven, zullen wij, bij eenige ruimte, in een volgend No. geheel mededeelen,] BRUSSEL den 19 januarij. De National zegt van goederh»nd te hebben vernomen, dat eenige hoofden der bekende factie de dolle on beschaamdheid hebben gehad, om een Fransch diplomatiek agent te toet sen, ten einde te weten of, ingeval zij van hunne zijde tot eenen op stand kwamen, zij alsdan op den bijstand van het kabinet der Tuillerien j konden rekenendoch dat de diplomaat deze slechthoofden en verraders j des vaderlands, alvorens hen de deur te wijzen, had toegevoegd, dat de koning van Frankrijk met verontwaardiging en smart gadesloeg hetgeen er sedert een jaar in de Nederlanden gebeurde; dat hij met droefheid was vervuld over de buitensporigheden van een handvol oproerstokers, die, door de voorbeelbelooze zachtmoedigheid waarmede zij waren be handeld, maar te stouter geworden waren, en dat, wei verre dat zijn souverein hun eenige de minste ondersteuning zoude verkenenzijn doorluchtige bondgenoot, de koning der Nederlanden, zoo noodig, op zijne hulp kon rekenenom hen tot stof te Vergruizen. De zeïiding is hierop, zegt men, afgetrokken, vol schaamte en verwarring v,an dezen zoo dwazen en belagchelijken als misdadigen stap te hebben begaan. VLISS1NGEN den 20 januarijDjeze stad en. Joyeus bieden zoo vele voordeeien aan voor den handel en de scheepvaart van geheel Ne derland dat het te verwonderen is dat daarvan niet meer gebruik ge maakt wordt. Derzelver drie zeegatende Wielingende üeurloo en het Oostgat zijn voor de grootste en diepgaandste schepen bevaarbaar zoodat dezelve met alle gelegenheden uit en naar zee kunnen komen. De gronden van derzelver reede zijn goed en de nabij gelegene anker plaats Rammekens is eene zeer veilige reede en indien al bij storm weer de schepen het op de groote reede voor de stad niet konden hou den hebben zü veilige retraite naar de ankerplaats onder den Springer, nabij Terneuzen. De maritime dokhavenwaarin de toegang aan zulks verzoekende commercie-schepen toegestaan wordt, is geschikt voor de grootste diep gang blijvende de schepen daarin vlot liggen aan de kaaijen. De wes telijke haven is voor schepen, geene groote diepgang hebbende, mede zeer veilig en geschikt; kleine fregatten, brikken, koffen enz. leggen daarin zeer goed. Er is in beide havens gelegenheid tot het kielen ett op de hellingen windenom te repareren. Met alle steden des Rijks heeft mendoor binnenvaart die zeer veilig is, communicatie, waardoor de goederen van en naar die havens ten allen tijde (ijsgang uitgezonderd) kunnen vervoerd worden. Sedert de oprigting van het schooue kustlicht te Westkapelle, heeft het naderen der kust veel van deszelfs gevaar verloren als kunnende dit licht zes Duitsche mijlen afstands in de rondte gezien worden. Een geregeld loodswezen maakt dat de bediening zoo uit als naar zee, zeer goed ingerigt isgeene willekeurige eischen van de loodsen van schepen in nood zijn hier geoorloofd ofschoon zulks in de meeste an dere zeegaten plaats heeft, Zeer zeldzaam is door ijsgang het inkomen of uircaan naar zee on doenlijk en in dezen strengen winter hebben wij altoos eene vrije com municatie gehad, zoo wel uit als naar zee, dewijl schepen naar Ant- werpen gedestineerddoch die wegens het ijs niet derwaarts konden ko men, alhier hunne ladingen in pakhuizen, met zeer weinig onkosten, hebben opgeslagen en weder zeewaarts zijn vertrokken kunnende nu bij 't eerste open waterhunne ladingen door binnen-vaartuigen naar derzelver destillatie vervoerd worden met minder kosten als het schip zelf zulks konde verrigten, en ook met minder gevaar, en welk een tijdwinst is dit niet voor deze schepen geweest. Om alle welke redenen, zoo van geschiktheid als^veiligbfjdhet zeer voordeelig voor den zee-handelaar zonde wezen, van alle onzo. zee-ste den hier des winters hunne oplage van goederen ter verzending be stemd te hebben en te doen opleggen die welke men uit zee ver wachtte, waartoe de noodige schikkingen konden gemaakt worden, daar dezelve altoos weder konden getransporteerd worden waar zulks verlangd werd of noodig was. Meer ongelukken aan schepen en ladingen zijn er voorgevallen en meer schade is er veroorzaakt in de opvaart van de reede van Vlissingetl, naar Antwerpen, als op de zeereizen naar Vlissingen zelve; zijnde altijd de opvaart voor groote schepen niet alleen met gevaar vergezeld, maar qok aan vele kosten onderhevig. MIDDELBURG, den 90 Januarij. Vervolg der waarnemingen op den Thermometerdes morgens 8 uren en 's avonds om io uren. Maandag 18 Jan. 's avonds240. Dingsdag 19 's morg.200. 's avonds, 180» Woensdag 20 28°. AANBESTEDI N-G. Op den 25 Januarij aanstaande zal, bij het Departement van Marine, bij inschrijving, aan den minst-aannemenden worden aanbesteed, de le vering, ten dienste van 's Rijks Zeemagt, van: 135,000 NederL Ponden Gerookt Spek. 8,500 Geraffineerd grof hard Zout, en 1,000 Stuks Eiken-houten Spek-Vaten. Van welke aanbesteding het bestek bevattende de voorwaarden voor de gegadigden onderanderen ook in het lokaal van het Gouvememenc van Zeeland ter leezing liggen. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG in Zeelandbrengen bij deze ter kennisse vau een iegelijk dien zulk»

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1