N\ 8. MIDDELBUUGSCHE Dingsdag* 1SIJE UtrSTI] DINGEN. 19 Januarij 1830 DÜITSCH LAND. BERLIJN den 10 januarijNaar berigten uit Odessa van den 23 december, bevestigt liet zich, dat de pest wederom in het militair hospitaal van die stad is uitgebroken. Negen personen zijn daarin ziek geworden, van welke twee reeds waren overleden. Daar de militaire hospitalen alle met elkander in verband staan, zoo zijn de kazernen, waarin zieke soldaten aanwezig zijn afgezet en gereinigd. Tot hiertoe waren er nog geene spoten van de pest onder de ingezetenen ontdekt. Te Ismail, eene stad aan de monden van de Donau, is den ia de cember, des middags ten 1 uur, het op de Turken veroverde en met kruid en andere krijgsbehoeften geladen schip St.Nicolaas, met 2 ma trozen. welke zich daarop bevonden, in de lucht gevlogen. Vier sche pen, welke in de nabijheid lagen, zijn daardoor geheel vernield en der- zelver spaanders wijd en zijd geworpen; meer andere schepen zijn door die ramp zwaar beschadigd. Het ijzer en hout, alsmede de groote stuk ken ijs, welke door de uitbarsting over de stad verspreid werden, heb ben veel nadeel toegebragt; twee pakhuizen zijn verpletterd, en de da ken en muren van meer dan 50 huizen zijn ingestort, terwijl in 460 wo. ningen alle glazen zijn ingeslagen en de deuren en vensters verbroken. Het getal der menschen, hetwelk bij dit onheil is omgekomen, was nog niet naanwkeurig bekend; men wist nogtans, dat 6 lieden daarbij het le ven hebben verloren en dat 42 daarbij zijn gewond. F R A N K 11 ij K. PARIJS den 12 januarij. De leening van 80 millioen is heden aan de heeren Rotschild toegewezen, voor 102 fr. 7 en 1 halve cent.; de ontvangers-generaal hadden 100 francs geboden, de heer 131anc Colin 98 francs en de heer Aguado 97 fr. 55 cent. Ter beurs is reeds iets in deze nieuwe 4 pets. gedaan tusschen 1 franc 8 Jgnt. en 1 franc 50 cent. premie. Wetten ministerielen kant wordt verzekerd dat niet meer dan twaalf) TioJÜIerd menschen deel genomen hebben aan de zoogenaamde ge- nortithappen tot weigering van belastingen, die op eene onwettige wij ze mogten ingevoerd worden. In de gevangenis te Rome is thans een beruchte bandiet opgeslo ten m« name Gasparoni die van honderd drie en veertig moorden beschuldigd wordt, waarvan hij er reeds honderd en vijf zou bekend hebben. De onder-koning van Egypte heeft zijn gebied in departementen arrondissementen en onder-arrondissementen verdeelden provinciale vergaderingen opgerigt, waaruit afgevaardigden ten getale van meer dan twee honderd in de hoofdstad eene centrale vergadering vormen aan welke de onder-koning allerlei zaken en vragen voorlegt, en wier zittin gen in het openbaar gehoud^ worden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 14 januarij. De motiven van het koninklijk besluit, waarbij aan de heeren de le VielleuzeLubben en Ingeuhoiisz hunne posten van districts-commissarissenaan den heer Dellafaille <Ti/uisse zijne waardigheid van kamerheer en aan den heer de Stassart zijn pensioen ontnomenen de majoor de Boussies ter dispositie van het departement van oorlog gesteld is, zijn van den navolgenden inhoud: Wij Willem enz.enz. „In aanmerking nemende dat de omstandigheden, welke de jongste beraadslagingen over de begrootings-wetten zijn voorafgegaan, en die, welke dezelve vergezeld hebbenmeer en meer ten bewijze strekken van het groot belang, hetwelk er voor den Staat in gelegen is, dat "s Rijks ambtenaren in liet algemeen, en die, welke posten van vertrouwen be- kleeden in het bijzonder, den gang, de inzigten en de beginselen on zer regering met opregtheid en ijver zijn toegedaan dezelve voorstaan en hunne mede-ingezetenen daarin het voorbeeld geven «Dat zulks ook niet alleen voor allen, die in dergelijke betrekkin gen geplaatst zijn, pligtmatig, maar zelfs tot behoud der noodige kracht van het bestuur en tot ongeschondene handhaving der grondwettelijke instellingen volstrekt onmisbaar is; Dat ondertlisschen de bovenbedoelde omstandigheden onstot ons grievend leedwezenhebben doen ondervinden, dat sommige ambtena ren, officieren van ons huis, en personen, die in het genot zijn van bijzondere blijken onzer gunst, in hun openbaar gedrag een' volstrekten afkeer van het stelsel onzer regering hebben aan den dag gelegd „Overwegende dat, hoezeer er daaronder ook worden aangetroffen die, tevens leden zijnde van de Staten-Generaalals zoodanig de grond wettige cn onafhankelijke bevoegdheid behouden, om, met betrekking tot .de aanhangige ontwerpen, vrijelijk hunne gevoelens te openbaren pic gevoelens niettemin., zoodra dezelve in strijd zijn met de grondsia- gëff éener regering welker handhaving zij als ambtenaren behooren te beschermen en door hunne onderhoorigen te doen eerbiedigen, of als bij zonderlijk begunstigden behooren voor te staan, ons niet kunnen toe laten de uitvoering van onze bevelen aan hen verder toe te vertrouwen, of aan hen, bij voortduring, het genot van bijzondere blijken onzer gunst te laten De hoofden der ministeriële departementen gehoord „Hebben goedgevonden en verstaan, voorbehoudens de verdere voor zieningen waartoe de hierboven- gemelde overwegingen ons aanlei- ding mogten geven „In te trekken, gelijk wij doen bij deze, de benoeming van enz." De waarneming der functien van districts commissaris over Boxtel is ad interim opgedragen aan den heer .7. T. Vermeulen, lid der Staten van Noord-Braband en van den raad der stad 's Hertogenbosch, en over het district Princenhage aan den heer mr. L. Ingenhousz, te Breda. In plaats van mr, .7. L. T. C. van Oldenbarneveldgenaamd IVitte TulUnghop zijn verzoek vroeger eervol ontslagen, is door Z. M. tot commies-griffier bij het hoog-geregtshof alhier benoemd de heer mr. P. N. dmtzeniusadvokaat te dezer stede. Bij koninklijk besluit is het Collegium Philosophicum gesuppri- meerd. Naar men verzekert zal Z. K. H. de Prins van Oranje in het vol gend zomersaizoen niet naar Soestdijk gaan maar daarentegen gedurende dien tijd in de nabijheid dezer stad, in het huis in het Bosch, hoogst- d szelfs verblijf houden, ten einde voortdurend als vice-president de vergaderingen van den Raad van State te kunnen bijwonen. De uitnoodiging der bestuurders van het te Amsterdam gevestigd departement der maatschappij ter bevordering van het godsdienstig on derwijs onder de slaven en kleurlingen in de kolonie Surinameis met het beste gevolg bekroond gewordentellende die maatschappij aldaar reeds 600 leden, wier jaarlijksche contributien gezamenlijk de som van nage noeg 1700 bedragen. De heer de Neve, uitgever van den Catholiquete Gent, wiens vonnis, bestaande in eene geldboete van/*2000, bevestigd is door het geregtshol te Brusselheeft zich daar tegen in cassatie voorzien. Er zijn, bij het bestuur van 'sRijks museum van natuurlijke histo rie te Leyden berigten ontvangen van de Nederlandsche natuurkundige commissie in Oost-Indiegedagteekend Timor-Kupang, den 5 mei 1829. Door dezelve wordt bevestigd het ove.-lijden der heeren van Raalten en Zipelius. De heer Macklot had met zware ziekten te worstelen gehad, waardoor hij zeer in zijne werkzaamheden was verhinderd geworden. Desniettegenstaande had die commissie eene belangrijke verzameling van naturalien, waaronder eene fraaije volgreeks mineralen was, bijeenver zameld. De heer Muller en van Oort hadden het eiland Samaun onder zocht en aldaar vele zoölogische voorwerpen gevonden. Aangaande het lot van den heer Siebold, en deszelfs gevangenis op Japan, waren geene nadere tijdingen ontvangen. Alleenlijk weet men, dat er, behalve de rijke zending naturalia, die bereids te Leyden is aangekomen er eene tweede van dien heer zich op Java bevindt. Uit een verslag van den directeur-generaal der posterijen in Frank rijk blijkt, dat in 1829 in Parijs van elders zijn aangekomen 9,212,802 brievenen dat in de Parijsche bussen voor de hoofdstad zelve zijn ge stoken 5,275,607 brieven. Uit dit verslag blijkt verder dat ten aan zien van brieven in welke geldswaarde wordt gesloten dikwerf eene bijzondere onachtzaamheid plaats heeftzoodanig dat in den loop van 1829 niet minder dan 7,478 brieven, bevattende te zamen eene waarde van 1,330,216 fr. aan bankpapier, aan de post bezorgd zijn, zonder verzegeld te zijn, en dat 456 brieven, bevattende eene waarde va* 205,806 fr.bezorgd zijn, zonder dat zij van eenig adres waren voor zien geworden. Men ziet uit deze opgave (zegt de Staats-Courantjdat het aantal der vergissingen bij de Fransche afzenders van brieven oneindig veel grooter is, dan men vooraf zoude vermoeden; eene omstandigheid, die juist niet geschikt is, om aan de klagten welke aldaar van tijd tot tijd over de onregelmatige dienst der brievenpost worden aangehevenen die zelfs in ons vaderland reeds navolging gevonden hebben, veel ge- wigt bij te zetten. AMSTERDAM den ia januarij. Gisteren is men met het doorzagen van het ijs in het groot Noord-Hollandsch-kanaal tot bij Alkmaar ge vorderden zullen de schepen denkelijk op heden aldaar aankomen. ALKMAAR den 11 januarij. Den 10 dezer heeft in de Noord-zee, voor de werken van de Hondsbosschen te Petten, een buitengewoon ver schijnsel plaats gehad. Ten 3 uren 45 minuten, op het oogenblik van hoogwater, is de zee, hoewel de wind uit het westen en noord-wes ten geenszins hevig was met een vreesselijk geweld en met den slag der golven gerezen tor boven de verbazende hoogte van vier ellen en drie palmen boven gewoon vol zee, en is het water tot nabij zes "uren op die hoogte blijven staan. Door dezen vloed is eene aanzienlijke schade toegebragt aan de zeeweringenzoo door het wegspoelen der buiten-glooijingen, als door het benadeelen der rijs- en steenen-hoofden welke laatste vooral meer geleden hebben dan bij de beruchte hooge vloeden van 1825. Onder de gissingen, omtrent de oorzaak van deze zoo zonderlinge, als verbazende gebeurtenis, telt men deze, dat de zee door het opeengezet ijs in de zeegaten en in de Zuider-zee, zoude zijn verhinderd geworden als gewoonlijk af te loopen. BRUGGE den 15 januarij. Dezer dagen heeft de correctionele regt- bank alhier eene bakkerin en haren knecht veroordeeld tot eene gevan genis van 3 jaren, eene boete van f200, de intrekking van hun patent en in de kosten0111 dat zij gebruik gemaakt hebben van blaauwe aluin in de bereiding van het brood heiwelk zij te koop gesteld hebben. Hon derd exemplaren van hun vonnis moeten wijders ten hunnen koste wor den aangeplakt. Eergisteren in den vroegen morgen ontstond er te Ghistel brand, op de Ijofstede bewoond door Cornelis Kimpeeen bejaard man. Toen men den brand ontwaarde, was de woning zoodanig langs alle kanten door de vlammen omringd dat men niets heeft kunnen redden. Man en vrouw, benevens 2 koeijen, zijn ongelukkig daardoor omgekomen. Tot hiertoe weet men niet of zulks aan kwaadwilligheid toe te schrijven is. ije policie is dadelijk werkzaam geweest om inlichtingen te nemen we géns de ware oorzaak van dit ongeluk. MIDDELBURG den 18 januarijIn den nacht tusschen den 15 en ;6 dezer, omstreeks half-drie uren, werd de landman Jan van Sluys wonende op den Schroeweg onder dezer stads ambachtengewekt door het kermen van zijnen wachthond hierop zijne voordeur geopend heb bende, ten einde de oorzaak daarvan te ontdekken, ontvangt hij een ba jonet-steek in de linker-borsten ontdekt twee militairen, gewapend met hunne geweren, daar de bajonetten waren opgestoken; deze, na in huis binnengedrongen te zijn, vorderen van hem eten en drinken, alsook zoo van hem als zijne dochter, geld, 't welk zij hun, uit vrees voor mishandeling, gaven. Intusschen had de dienstmeid bij de naaste buren hulp ingeroepen waarop dan ook de landlieden Izaak Midavaine en des- zelfs zoon de eerste met eene blaaspijp en de tweede met eene hooi vork gewapend toeschoten. De militairenbij de aankomst dezer per sonenhunne geweren tegen dezelve geveld hebbende, ontstond er een gevecht, waarbij een der genoemde landlieden ligtclijk aan de hand werd gekwetstmaar zij echter het geluk hadden beide de soldaten te ontwa penen, gevangen te nemen en naar deze stad te geleiden. Men heeft naderhand, bij de schuur van voornoemden landman .7. van Sluysonder het stroo-dak eenige tontel gevonden en ontdekt dat reeds eert ge deelte des dalts in brand is geweest. Wij vernemen, dat zoo wel de vermoedelijke bewerkers dezer misda den als die van den in onze courant van de 5 dezer vermeldden brand ouder Koudekerke zijn fuseliers van de 2de divisie van het algemeeue

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1