N*. 7. MIDDELBÏJRGSCHE Zaturdag- NIE UIVSTIJ DINGEN. 16 Januarij 1830. NEDERLANDEN. *7°. ZEE-I JJ DIN GEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 9 januarij. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft aan den veldmaarschalk, prins Philip van Hessen-Homburg, het opperbevel opgedragen over Illyrie en over het binnenste gedeelte van Oostenrijkterwijl de veldmaarschalk baron Lederer tot bevelhebber in Moravie is benoemd. Volgens berigten uit Bessarabie waren de eerste uit Adrianopel wederkeerende Russische troepen reeds de Donau overgegaanen hadden zij hunne winterkwartieren betrokken. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 8 januari/. De hertog van Wellington heeft gisteren en eergisteren eene bijeenkomst gehad met prins Leopold. Heden is in het hotel van buitcnlnndsche zaken een kabinets raad gehouden. Dezel ve was zeer talrijk en heeft lang geduurd. Bij voortduring loopen nu en dan geruchten nopens de verwijde ring van den hertog van Wellington uit het ministerie; men heeft ech ter tot nog toe niets vernomen dat aan dezelve eenige waarschijnlijk heid bijzet, en algemeen beschouwt men dezelve ook als ongegrond. De aandacht is thans bijzonder gevestigd op de ijzeren spoorwe- wegen, en men spreekt van zeer belangrijke proefnemingen, tot bewijs van het uitstekend nut derzeive. Zoo gezegd wordt, is het niet waar schijnlijk, dat de stoom-rijtuigen op den duur met voordeel op de gewo ne wegen zullen kunnen worden gebruikt, maar kunnen dergelijke mid delen van vervoer, ook voor reizigers ingerigt, behoudens de noodige voorzorgen, zeer goed op spoorwegen worden gebezigd. Sedert den bekenden wedstrijd te Liverpool, wegens de verschillende krachten en verdiensten van de aldaar beproefde stoom-rijtuigen op den spoorweg, hebben de makers nog onderscheidene verbeteringen aan dezelve uitge dacht. Men leest ten minste in openbare bladen, dat het stoom-rijtuig van de heeren Braitlnvaite dezer dagen een geladen wagen, gerekend op een gewigt van 70,000 ponden, dat is tienmalen meer dan zijne eigene zwaarte, heeft voortgetrokken, met eene snelheid van ruim 4 uren in 1 uur. Men leest in andere, dat het den heer Stephenson, van New- castle, zoude zijn gelukt, om aan het door hem ingerigt stoom-rijtuig eene snelheid mede te deelen, welke somtijds op ruim 13 uren in 1 uur konde worden geschat. Te Camden, in Zuid-Karolina, heeft den 23 november een he vige brand plaats gehad waardoor 85 huizen dier stad zijn in de asch gelegd. De daardoor aangerigte schade isgelijk men denken kan zeer aanzienlijk. Uit Columbia heeft men zeer gunstige tijdingen. Dezelve houden in, dat de oproerige beweging van den generaal Cordova spoediglijk en geheel is gedempt; na een hardnekkigen tegenstand geboden te heb ben tegen de troepen van den generaal O'Leary bij Marnilla is zijne magt verslagen en hij zelf gesneuveld. De vrede tusschen de republieken van Columbia en Peru heeft den 27 september zijn beslag gekregende bepalingen van het verdrag wa ren, bij het afgaan dezer berigten, echter nog niet bekend. FRANKRIJK PARIJS den 8 januari]. Het koninklijk geregtshof heeft gisteren in appel, uitspraak gedaan in de zaak van den dichter Barthélémy, we gens het dichtstuk le Fils de Fhornme (den zoon van Napoleon). Alvo rens de audiëntie te openen, heeft de president Séguier zijn leedwezen betuigd over de teekenen van goedkeuringvan welke de toehoorders bij eene vorige gelegenheid hebben doen blijkenen dezelve zeer ern stig vermaand, zich daarvan te onthouden. Het hof heeft het gevoelen van het openbaar ministerie, dat het gevaarlijk konde zijn, om namen, die voor altijd in vergetelheid meesten blijven, op eene wijze, als in het bedoeld gedicht, in herinnering te brengen, aangenomen, en heeft de eerste veroordeeling tot gevangenis en geldboete bevestigd. Al de berigten uit het Zuiden maken gewag van de buitengewone koude welke men in die streken ondervindt. De wegen zijn door de menigvuldige sneeuw geheel onbruikbaar, vooral die over de Pyreneën. Te Pau stond de termometer van Reaumur, in den nacht van den 27 december, 14 graden onder het vriespunt. Ook uit Spanje schrijft men, zich zulk een strengen winter niet te kunnen herinneren. Ten gevolge daarvan waren aldaar vele ziekten ontstaan, vooral onder de behoeftige klasse Men zegt, dat van Londen depeches naar Griekenland gezonden zijn, om den president te berigten, dat de groote mogendheden van Europa prins Leopold van Saxen-Coburg gekozen hebben om over Griekenland te regeren. Den 11 januari]Het antwoord van Rusland aan de kabinetten van Londen en der Tuillerienbetrekkelijk de grenzen van Grieken land en de benoeming van den prins van Coburg tot souverein van het zelve, is, naar men verzekert, strijdig met deze beschikkingen. Naar men verneemtheeft de Turksche sultan bij onzen ambas sadeurgraaf Guilleminot aanzoek gedaanom honderd jonge Turken ge kozen uit de eerste familien van Konstantinopelherwaarts op een Fransch fregat te mogen zenden ten einde dezelfde opvoeding te genieten, wel ke men gewoon is alhier aan jonge lieden van den eersten stand te ge ven. De graaf Guilleminot heeft dit gaarne toegestaanen daarvan da delijk aan den admiraal de Rigrry kennis gegeventen einde deze een geschikt vaartuig daartoe zou aanwijzen. Men verhaalt, dat de onderkoning van Egypte bij zijnen persoon gen raad gevormd heeft uit afgevaardigden der steden en dorpen, wier gevoelen hij zou raadplegen omtrent verscheidene punten van wetgeving en regering. Ook zou hij eene courant in het Turksch en Arabisch doen uitgeven, waarin de overwegingen van dit nieuwe staatsligchaam geplaatst worden. Deze groote nieuwigheden waren zeer spoedig in gevoerd, eer men daarvan buiten af eenige kennis kon dragen. Uit Madrid meldt men, dat de koning en koningin van Napels, den 20 dezer maand de terugreis zouden aannemen. Uit Lissabon schrijft men, dat de officieren alle avon den de sol daten in de kazernen moeten ontwapenen, en dat de wapenen bewaard worden in een vertrek naast de kamer, in welke zich de dienstdoende officier bevindt. Dit zou een gevolg zjjn van eene poging die het ïste regement ruiterij den 12 december gedaan had, om de kazerne te Alcantara te verlaten en raar Porto te marcheren, waar men zeide dat een opstand uitgebroken was. Gelukkig waren de ruiters op de aanma- ning hunner oversten spoedig tot de orde terug gekeerd. 's GRAVENHAGE den 12 januarijBij een koninklijk besluit, het welk, zoo men zegt, laatstleden vrijdag is genomen, is aan den heer P. J. de le Veilleuzedistrict-commissaris in Zuid-Brabanden aan de hee- ren ,7. L. A. Luyben en A. J. Ingenhoutzdistrict-commissarissen in Noörd-Braband hun ontslag als zoodanig verleendalsmede aan den baron della Faille d'Huyssein zijne hoedanigheid van kamerheer des Kojungs terwijl het pensioen van 1800 gulden, hetwelk de baron de jjjftttsartals oud-prefet, tot hiertoe genoten heeft, daarbij is ingetrok ken en jhr. R. P. de Bouttiesmajoor bij de marechausséeter dispo sitie van het departement van oorlog is gesteld. Men verzekertdat in dat koninklijk besluit, de beweegredenen tot dit ontslag in het breede zijn uiteen gezet, doch tot hiertoe zijn dezelve niet met zekerheid be kend. Al de genoemde heeren zijn leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Laatstleden zaturdag is een raad van ministers gehoudenwelke zeer lang geduurd heeft. Eergisteren hebben de ambtenaren bij het departement van oorlog hunne opwachting gemaakt bij den nieuw benoemden directeur-generaal den heer de Eerent. De volgende promotien hebben onlangs bij het wapen der artille rie plaats gehad De luitenant-kolonels Scheert de Lionattre en Doudart de la Gré, zijn in den rang van kolonel, en de majoor Pommerenke in dien van luit.- kolonel gepensioneerd. De majoor van Regterenvan het departement van den grootmeester der artillerie is tot luit.-kolonel benoemd. De luit.-kolonel Scherrerdirecteur der stapel- en constructie-magazijnen te Antwerpen, is directeur der 2de artillerie directie geworden, en bij de magazijnen vervangen door den majoor IV. Rietz. De kapitein de Boeris tot majoor en onder-directeur van 's Rijks gieterij van me talen ^geschut bevorderd. Tot majoors en plaatselijke artillerie-kommatt- danten te Vlissingen Ostende Doornik en Naardenzijn benoemd de kapiteinen CrastierKnaap fVynands en de Seyf. Tot luit.-kolonel bij het korps rijdende artillerie de majoor Falteren tot majoor la suite bij het 2de batailjon veld-artilleriede kapitein .7. F. Muller. Voorts zijn nog een aantal bevorderingen bij dat wapen geschied in de rangen van kapiteins en luitenants. Men verneemtdat de wel-eerw. heer J. Mellpredikant te De venter, het in deze stad op hem uitgebragte beroep heeft aangenomen. Bü besluit van Z. M. van den 17 october 1829, no. 13CK, ge registreerd te Middelburg (Zeeland), den 10 november daaraanvolgen de, is op den rekeste van L. Jutting en E. P. van Benthemechtelie den woonachtig te Nieuw- en St. Joosland (Zeeland) mitsgaders van S. van Benthemte Middelburg, vergund, dat hun zoon en pupil Chrit- tiaan Hermanut Johannet Jutting den geslachtnaam van van Benthem aanneine, en zich mitsdien noeme en teekene Chrittiaan Hermanut Jo' hannet van Benthem Jutting. Geschiedende hiervan openbare aankon diging overeenkomstig de bepalingen der wet van den 11 germinal Xlde jaar, en ter voldoening aan het voorschrift in het bovengemeld konink lijk besluit vervat. LEYDEN den 10 januarij. Gisteren, omstreeks drie uren in den na middag ontstond er brand op het Rapenburg bij de Vliet ten huize van den heer Logger, doctor en chirurgijn alhier; dezelve scheen inden aanvang van erge gevolgen te zullen zijn dan de spoedig aangebragte hulp, zoo van stads en partikuliere brandspuiten als van vele ingezete nen, en de goede orde door de schutterij en het garnizoen daargesteld, maaktedat men den brand spoedig meester werd. Te Groningen is den 31 december 11. een gebouw, behoorende aan den koopman H. A. Hart, geheel afgebrand. Dit gebouw, dat niet voor brandschade was verzekerd, diende tot berging van huiden, haar, vet, enz.en tot het maken van kaarsen. Al de daarin voorhanden goederen zijn mede verbrand. De oorzaak van dit ongeval wordt aan onvoorzig- tigheid toegeschreven. MIDDELBURG den 14 januarij. Bij vonnissen van de Regtbanken van eersten aanleg alhier en te Goeszijnin den loop van het vierde kwartaal van 1829, twee personen tot geldboete veroordeeld, terzake van overtreding op het stuk der maten en gewigten. Vervolg der waarnemingen op den Thermometerdes morgens 8 uren en 's avonds om 10 uren. Maandag 4. 's avonds 24°. Dingsdag 5 's morgens 27° 's avonds 32°. Woensdag 6, 9 32° 9 34°. Donderdag 7. T> 34° n 35°- Vrijdag 8, 9 34° t> 32°- Zaturdag 9, 9 270 9 35°- Zondag 10, 9 320 tt 34°- Maandag 11 32° 9 3oa. Dingsdag 12 y> 28° ti 2<S°. Woensdag 13 n 240 ti Donderdag 14. it 15° 9 2 5a- Vrijdag 15. 99 2 90. VLISSINGEN den 14 januarij. Daar de laatstvorige zeetijding ver keerdelijk in de courant is opgenomenherhalen wij dezelve Op den 8 dezer is, door de loodsboot no. 5 van Vlissingen, op de hoogte van Dungenessin goeden staat zeilende gepraaid het Ned. schip Zeemant Hoop kapt. P. Kraay. Den 12 zeilde van hier naar zee het Engelsch driemastschip Charles kapt. P. Rive, zijnde gekomen van Rio-Janeiro, en na alhier zijne U- ding te hebben opgelostin bdllast naar Cette vertrokken.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1