C O A Mfi N°. 6. MIDDELBUIIGSCHE Donderdag NIE mrSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. li Januarij 1830* ZEE-'I IJDINGEN. DUITSCHI, AND. FRANKFORT den 6 januarij. H. K. H. de aartshertogin Henriette gemalin van den aartshertog Karei, is, in den nacht van den 29 decemberna eene ziekte van vier dagenin den ouderdom van 32 jaren, te Weenen overleden. Zij was eene dochter van prins Frederik Willem van Nassau Weilburg en trad met den aartshertog Karei, met wien zij aanmerkelijk in jaren verschilde, in het jaar 1815, in het hu welijk. De overledene, welke zeer betreurd wordt, laat vijf kinde ren na. In brieven te Weenen omvangen uit Modonwordt gemeld, dat in een huis van een Grieksch koopman aldaar, den j6 november in den nachteen hevige brand is ontstaanwelke in den beginne de geheele stad met verwoesting scheen te bedreigen. De wakkerheid der Fran- SChc bcrctting aan wdkci fivbEJ 0;«1. Ovtmvfvrs.. ».«v» bwv\.iu is het evenwel, 11a groote inspanning, gelukt, de vlammen meester te worden en den brand te blusschen Onderscheidene huizen zijn intus- schen verbrand, en men is genoodzaakt geweest eenige anderen neder te halen om den voortgang van den brand te stuiten. Men had van regeringswege, den 15 december, eene bekend making gedaan, dat, daar zich de pest in dertig dagen niet had geopen baard, de kerken regtszalen, koffijhtiizen eii andere publieke plaatsen wederom zouden worden opengesteldnogtans niet dan onder zekere voorwaarden en voorzigtigheids-mantregelen. De overheid van Venetie heeft bekend gemaakt, dat de vrijhaven in die stad den 1 februarij dezes jaars zal geopend worden. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 5 januarij. Z. M. de koning der Nederlanden heeft den heer Clarke, oud luitenant der kustbewaarders, eene groote medail le doen ter hand stellen, wegens zijne menigvuldige diensten, betoond in het redden van Nederlandsche schipbreukelingen. Te I.iverpool is eene ijzeren stoomboot afgebouwd waaraan geen enkel stuk hout gebezigd is, en welke, buiten het water, volmaakt ge lijkt aan twee vaartuigen, door hunne dekken vereenigd. De raderen, in plaats van ter wederzijde geplaatst te zijn, bevinden zich midden tusschen de twee bodemsten einde te kunnen werken zonder op eeni- gerhande wijze de boorden van het kanaal te beschadigen. Ook is op de werven van Liverpool gebouwd en te water gelaten een geheel van ijzer gebouwd schip van een grooter charter hetzelve heeft 60 voeten lengte en 13 breedte, en wordt geschat op 90 ton. Het is zoowel uit- als inwendig gedekt dooreen soort van vernis, die zich ongemeen sterk met het ijzer vereenigten, volgens reeds genomen proeven, het roesten van het ijzer belet. In Berkshire hebben, bij gebrek aan arbeid, vele werklieden zich verhuurd omin plaats van paarden tot een matig loon de met steenkolen beladen karren eenen afstand van drie Engelsche mijlen voort te trekken. GENT den 1 r januarij. Onze bisschop heeft eenen rondgaanden brief aan de geestelijkheid van zijn bisdom geschrevenwaarbij hij hun de opening van zijn seminarie aankondigt, en waarbij hij hun het plan doet kennen, volgens hetwelk de studiën zullen ingerigt worden. Dit plan, zegt de Catholtqueschijnt ons toe veel omvattend te zijn, en zooda nig als men van den verlichten ijver van onzen waardigen prelaat moest verwachten. Uit gebrek aan de noodige lokalen, zal het voorbereidend onderwijs in de letteren vooreerst niet alhier, maar te St, Nicolaas en te Roulers gegeven worden. In het seminarium te Gent, hetwelk den 20 dezer zal geopend worden, zullen, volgens de bovengemelde circulaire, geleerd worden: i°. De philosophiebestaande in het onderwijs in de logica en metaphysica in het natuurregt, in mathesis en physica. 20. De theologiebestaande uit lessen in de zedekunde, in het dogmatisch onderwijs, in de verklaring der Heilige schriften van het kerkelijke regt in het onderwijs van de kerkelijke geschiedenis, in de kanselwelspre kendheid en in de Hebreeuwsche letterkunde. Volgens bet dagblad van Namen, le Namuroisis de bekende ko ninklijke boodschap, in verscheidene rondom de hoofdstad dier provincie gelegen gemeenten, na de gewone mis, aan de bevolking afgelezen, overal met de grootste aandacht aangehoorden met de kreet van leve de Koning! leve onze geliefde Monarch! beantwoord. De zedelijke in vloed, zegt dat blad, welke dit gewigtige stuk allerwegen in onze pro vincie gehad heeft, is onberekenbaar en levert het beste bewijs van den geestwelke onder de bevolking heerscht. Het te Luik uitkomende dagblad le Courrier Universel deelt een brief mede, voor eenige dagen uit Verviers geschreven, waarin een be- rigt wordt tegengesproken, als of in laatstgemelde stad een groot aantal inwoners petitien tegen de zoogenaamde grieven zou hebben geteekend. Van meer dan 18,000 ingezetenen, waaruit de bevolking van Verviers bestaat, hebben slechts 82 een verzoekschrift geteekend, onder welk getal geen 15 lieden van eenig aanzien kunnen genoemd worden. Men beeft te Brussel eene bende jonge dieven ontdekt, ten getale san 17, allen van 11 tot 15 jaren otiddie des avonds de winkels bestolen; verscheidene waren reeds tweemalen gevonnisd geweest wegens dergelijke diefstallen, die zij in den ouderdom van naauwelijks 10 jaren begaan hadden. Veertien hunner zijn door het geregtshof tot gevange nisstraf veroordeeld. MIDDELBURG den 13 januarij. Bij koninklijk besluit van den 7 augustus II., 110 30, is aan de heeren C. Kr0likhoogleeraar in de kruidkunde, te Amsterdam; N. C. de Fremerijhoogleeraar in de schei kunde, te Utrecht; .7. B. van Momhoogleeraar in de scheikunde, te Leuven; T. D. Sauveur, hoogleeraar in de geneeskunde, te Luik; P. 1Wautt'. smed. doctor, te Gent, en .7. B. van den Zandemed. doctor, te Antwerpen, toegewezen, ieder eene gouden medaille, ter waarde van 50 dukatenhoudende aan de eene zijde 's Konings beeld- tenis, en aan de keerzijde eene gepaste Latijnsche inscriptie, als een blijk van Zr. Ms. tevredenheid en goedkeuring wegens derzelver werk zaamheden tot het vervaardigen eener Phartnacopoea Belgica. De Amsterdamsche Courant berigt het overlijden van een der be kwaamste artsen der hoofdstad, den hoogleeraar F. Thijssenlid van .--fvfvv- het instituut, llji stierf del) 8 januarij in den ouderdom van 42 jaretii en te regt wordt daar verder getuigd: Grondige kennis vati den ge- heelen omvang zijner Wetenschap, geoefend doof eene gelukkige prak- tijk, en een braaf en rondborstig karakter hebben den man geken- merkt, wiens onverwacht verlies, in de kracht zijns levens, men har- telijk betreurt." De Engelsche dagbladen behelzen de boodschap van den president der Vereenigde-Statenbij de opening van het congres. De talrijke pun ten, welke dezelve omvat, kunnen aldus worden afgedeeld» de betrek kingen met de andere mogendheden het tarief, de inkomsten en de waarschijnlijke vermindering der regten 5 de marinemet Voorstel om het bouwen van linieschepen te staken onderscheidene binnenlandsche maat regelen, betrekkelijk de publieke functien de regtersde nationale bank en de posterijen de Indiaansche stammen der westelijke grenzen. Uit,deze boodschap blijkt ook, dat de inkomsten der Vereenigde Statett otntVéiu ...ntiv... Coo mlllioen guldens); dat de schuld, uit 10 millioen bestaande, jaarlijks .«iHloen vermindert, zoo dat dezelve binnen weinige jaren zal zijn vernietigd, waardoor het congres in staat zal worden gesteld verscheidene belastingen af te schaffen of te verminderen. Bij Zr. Ms. besluit van den 2 april 1829, is stellig verboden ie pre zen der waren en goederen die bij het gewigt of de maat verkocht wordenin de winkelsmagazijnenop de markten stratenin da prijs-couranten of openbare aankondigingen in de dagbladen en nieuws papieren anders te regelen en schriftelijk aan te wijzendan in de éénheden der Nederlanilsche maten en gewigten dat is bij het Ned.pond, of de N. onceof N. lood; bij de Ned. tnuddeschepel of Kop; eir zoo veel de lengtemaat betreft, uitsluitend bij de Ned. tllealles itl guldens en centen uitgedrukt. Dit besluitwelks strikte handhaving en toepassing der strafbepalingen nu weder van nieuws aanbevolen is, heeft alleen ten doel om de veelvuldige misbruiken te doen ophouden, die zich jaren lang hebben staande gehouden; die de regte kennis ett het behoorlijk gebruik van het hoogst eenvoudig en gemakkelijk Neder, landsche maten- en gewigten-stelsel wel het meest in den weg staan en die maar al te veel aanleiding geven dat de koopers inde, door hen gevraagde hoeveelheden meer of min benadeeld worden. Inderdaad, onder de oude maten en gewigten, was men altijd ge- woon de prijzen in derzelver éénheden te stellen: elk gevoelt dat zulks ook in de Nederlandsche maten en gewigten eveneens behoort te ge schieden. De prijsstelling bij de 5 N. oneen bij de 7 palmen of, ten aanzien van kalk en kolen, bij de 16 of 18 N. mudden, is niet «1- leen ten hoogste ongerijmd, en heeft blijkbaar ten doel om de oude éénheden te blijven aanhouden schoon deze bij eene staats-wetsinds lang afgeschaft en verboden zijn, en die men dus behoorde te vergeten maar ook door die zoo verkeerde prijsbepaling kan het Nederlandsche stelsel zeer weinig voortgang maken wijl een van deszelfs uitnemend- ste voordeelen en gemakken daardoor ongekend en ongenoten blijft. Dit voordeel ligt in het hoogst eenvoudige onderling verband van al de nieuwe maten gewigten en munten en in de tien-verdeeling van die alle, hetwelk alle berekeninginzonderheid bij het dagelijksch gebruik in de winkels, zoo kort en gemakkelijk maakt. Zoo veel guldens als het Ned. pond kostzoo veel dubbeltjes (nu tiende-guldenszal de N. once kosten en zoo veel centen ook het N. lood. Zoo veel guldens als de Ned. mudde of het vat (die beide van ge lijken inhoud zijn) kost, zoo veel tiende-guldens zal het TV. schepel en zoo veel centen de N. kop of de kan moeten kosten. - Bij de ou de maten en gewigten moest men dikwijls met 4, 8, 12 of 16 multi pliceren en deelen bij de nieuwen valt alle divisie geheel weg, om dat de éénheden en veelvouden in 10, 100, of in 1000 opgaan. Het is hier de plaats niet deze en dergelijke gemakken van het nieu we maten- en gewigten-stelsel verder te ontwikkelenmen zal die van zelve leeren kennen, als men de oude éénheden varen laat.Slechts nog dit: De5 N. oneen (welk gewigt door velen nog zoo verkeerdelijk pond genoemd wordt) is de helft van het Ned. ponden een stuiver is 5 cents Wordt nu de prijs van de eene of andere waar opgegeven, bijvoorb. f I 35 of kortweg 135 cents per Ned. ponddan zal de prijs van eene N. once 13,5 (of 13J) cents wezen, en de 5 N. oneen zullen ook 13! stuivers kosten. Zoo vindt men dan, in dezelfde cijfersde oude en nieuwe prijsbepaling wederom. De benamingen hoed en schaal, bij het oude stelsel gebruikelijk, zijn nimmer dadelijke maten geweest; zij zijn thans afgeschaft en verboden, zoo wel als de prijsbepaling in die onzekere hoeveelheden. Die prijsbe paling moetvolgens de koninklijke voorschriften, ten aanzien van kalk en meerkolen, per Ned. mudde gesteld worden; en die derwaag- 'of schnal-kolen per 100 of per 1000 Ned. ponden waardoor dan ook den prijs van kleinere hoeveelheden terstond en zonder berekening.in het oog valt. Men heeft het niet ondoelmatig geoordeeld deze welmeenende herin nering en onderrigting aan het publiek mede te deelen, eer de klem der wet op de overtreders wordt toegepast. B. De uitgevers dezer courantverlangende zoo veel in hun istot de heilzame bedoelingen van onzen geëerbiedigden Koning mede te werken verzoeken de belanghebbenden, in hunne advertentien voor deze courant zich stiptelijk naar Zr. Ms. boven aangehaald besluit te gedragenwijl zij anders verpligt zullen zijn dezelve ter zijde te leggen ten einde alle regterlijke vervolgingen te vermijden. MIDDELBURG den 12 januarij. Eergisteren is alhier ter reede gearriveerd het brikschip Prins Frederik der Nederlanden kapitein J. F, Schnrpervan Denierarij voor deze stad. VLISSINGEN den 12 januarij. Den 9 dezer zijn weder in onze ha ven binnengekomen de Fendragtkapt. J. Diltewijns, en Stad en Lande kapt. T. D. Leeuw, beide van Liverpool naar Antwerpen gedestineerd, met klipzout. Door Je loodsboot 110. 5 van Vüssingen isop de hoogte Dunge-

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1