coü N°. i56. MIDDELBURGSGHE Ding-sdag NIE UIFSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 20 december. De president van Griekenland heeft den 20 september een besluit genomen, waarbij de senaat, de staats-ministericn en eene rekenkamer worden georganiseerd. Te Bucharestdat reeds zoo veel door oorlogen en pest geleden heeft, zijn op den 25 en 26 november, door eene sterke aardbeving, aanzienlijke verwoestingen aangerigt. Verscheidene huizen zijn geheel of gedeeltelijk ingestort en omtrent dertig menschen, waarbij ook eenige Russische officieren, onder het puin bedolven. In Wallachye blijft de pest nog beerschen. Volgens handelsbrieven zou de pest uit de vorstendommen naar Galli- cie overgeslagen zijn en zich reeds in de omstreken van Lemberg ver- toond hebben doch op eene officiële wijze heeft men daarvan nog niets vernomen. FRANKRIJK. PARIJS den 19 december. De benoeming van den heer de Pastoret tot kanselier, en als zoodanig tot voorzitter in de kamer der pairs, houdt even als de benoeming van den heer Sirieys de Marinhac tot directeur van policie bij het ministerie van binnenlandsche zakende openbare aandacht bijzonder bezig. De laatstgenoemde behoort tot die partij der monarchalen welke haren steun zoekt bij de congregatie en de Jezuiten. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 23 december. In de vergadering van de Twee de Kamer der Staten.Generaal van heden zijn de beide ontwerpen van wet, omtrent de middelen ter bestrijding der uitgaven voor het tien- en éénjarig tijdvak, met 100 tegen e'épe stem (die van den heer de Stas- sart"), aangenomen, welke daarop terstond naar de Eerste Kamer zijn verzonden. Hierna heeft men over de wet op den omslag der grondbelasting voor 1830 beraadslaagd, welke met 85 tegen 17 stemmen is aangenomen. De voorzitter heeft de afdeelingen verzocht om zich spoedig met het onderzoek van het ontwerp van het wetboek van strafvordering te wil len bezig houdenalsmede dat men op morgen zal beraadslagen over het voorstel van den heer de Secuswegens de terugwerkende kracht van de wet van den 16 mei dezes jaars, op de vrijheid der drukpers, ten aan zien van degenen, die uit kracht van eene vroegere wet waren veroor deeld. Na eene hierop ontstane woordenwisseling is met 51 tegen 46 stemmen besloten, dat men zich dadelijk met dit voorstel in de sectien zal bezig houden. Den 24 decemberIn de zitting van heden was aan de orde van den dag het rapport van de centrale afdeeling, wegens het voorstel van den heer de Secus; doch die heer vond zich verpligt te verklaren, dat, daar het door hem gedane voorstel van wet in de afdeelingen tot vele gewigtige bedenkingen aanleiding heeft gegeven, hij eenige dagen noo- dig hadom daarop naar behooren te antwoordenen dat daar hij van de leden niet wilde vergen, dat zij, wegens de behandeling van zijn voorstelgedurende de ophanden zijnde feestdagen zouden bijeen blij ven, hij de beantwoording der aanmerkingen zal uitstellen tot dat dele den wederom zullen zijn vergaderd De eerstvolgende zitting is bepaald op maandag den 18 januarij 1830. De Eerste Kamer heeft zich vereenigd met het ontwerp van wet betrekkelijk het toelaten in entrepot van het buitenlandsche ruwe zont; ook heeft dezelve in hare vergadering van heden al de begrootings-wet ten aangenomen, alsmede het ontwerp op de verdeeling der grondbelas ting. (_Men zie omtrent al deze wetten de Middelburgsche Courant van 29 october 11.No. 130.) Onder de vele in de laatste zittingen der Tweede Kamer wederom ingekomene petitienzijn er ook weder een aantal over de zoogenaam de grieven, maar ook tegen-petitienonder anderen eene uit Brussel; ook eene uit Utrecht, waarin het ergerlijk gedrag der Roomsche gees telijkheid aldaar, om tot het petitioneren op te stoken, wordt ontvouwd. De heer Serruijs, secretaris van legatie bij de Nederlandsche am bassade te Rome, die met den graaf de Celles was teruggekeerd, is, be last met depeches, wederom derwaarts vertrokken. Door Z. M. is aan den kolonel Singendoncklid van het hooge mi litaire geregtshof te Utrecht, den titulairen rang van generaal-majoor verleend. Onder dagteekening van den 24 november heeft Z. M. de Koning met vernietiging van de op dat stuk bestaande verordeningen van mei 1819 en jnnij 1821, een nieuw reglement op de dienst der openbare middelen van vervoer te lande goedgekeurd, vervat in 126 artikelen en verdeeld in 8 titels, houdende voorzieningen i°. omtrent de vergunnin. gen 20. het materieel van de middelen van vervoer, 30. de conduc teurs en voerlieden, 40. de uitvoering der diensten, 50. de reizigers 6°. de vracht-goederen70. het vervolgen der overtredingenen 8°. de verdere bepalingentot deze aangelegenheid betrekking hebbende. Volgens brieven van Batavia van den 8 augustus wordt verzekerd, dat de overste Sollewijn den oudsten zoon van den hoofdmuiteling Die pe Negoro, met zijne vrouw, de dochrer van Diepo Negoro''s rijksbe stuurder, en hunne kinderen gevangen heeft genomen, benevens den bertichten radeen Maas-Sukurzoon van den gebannen regent van Sa- marang, met 39 personen van hun gevolg. Bij die gelegenheid hadden de Nederlanders grooten buit behaald waaronder het vaandel van Diepo Negorodie zelf met moeite ontkomen was. Men meende, dat deze gebeurtenis krachtig zoude medewerken tot het eindigen van den op stand. Men sprak ook te Batavia van onderhandelingen met den held- haftigen Sentoi, Met dit berigt worden reeds ten deele bevestigd de gunstige vooruit- zigten welke, volgens de brieven van Java van het laatst van julij, zijn ge opend gewordenals wanneer men zich aldaar op goede gronden meende te mogen vleijen dat de hoofdmuiteling Diepo Negoro eerlang zoodanig in de engte zoude worden gedrevendat hem geen middel tot redding konde overblijven. AMSTERDAM den 22 december. Gisteren ochtend, omstreeks ten vier uren is er een geweldige brand uitgebarsten ten huize van een schoenmaker, iir de Warmoesstraat en hoek van de Lange Niezelwel- 29 December 1829. ke zoo hevig toenam, dat het daartegen ovef staande hoekhuis, medé daardoor werd aangetastvervolgens sloeg de vtath naar de overzijde eti tastte vier perceelen en nog twee in de Lange Niezel aan. Zeer spöe- dig werden despuiten tot blusSching aangevoerd, Welkeh het gelukte dezen gevaarvollen brand ten half acht uren meester te Wordendö twee eerstgenoemde huizen zijn geheel vernield en de belendende zwaar beschadigd. Meubelén enz. van belang zijn biet gered kunnen wordeH ongelukken hebben er echter niet plaats gehad. De geledene Schade is aanzienlijk. Er zijn achttien spuiten in werking geweest. Door de zoo vroegtijdig ingevallen vorst is een aantal gela* denschepen, voor het buitenland bestemd, verhinderd om te verrek ken en de handel in geene geringe maat belemmerd. Ten einde daar aan te gemoet te komenheeft men besloten om in deze oogenblik- ken een nuttig gebruik te maken van het Zoo belangrijk Noofd-Moi* lanjisch kanaal, door het daarin Zijnde ijs, lahgs een afstand van meef daïï 14 tiren gaans, door te zagen, en aizoo oe bedoelde schepen eet» doortogt te verzekerendoor welken zij het Nieuwe Diep künnett be reiken en van de gelegenheid gebruik maken om in zee te steken. Metl verneemt, dat dit Werk voor f 15,900 is aanbesteed geworden. MIDDELBURG den 28 december. Gisteren avond nam de Wel-eetW, heer G.Ripping, sedert 1790 predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, zegenend afscheid van dezelve, naar aanleiding van Paulus woorden Ephez. 3. vs. 20 en 2!.— Wij twijfelen geenszins of elk, die deze godsdienst-oefening heeft bijgewoond, heeft het vuur be wonderd, waarmede de 82jarige grijsaard dit zijn laatste openbaar Werk nog verrigtte, en Was getroffen doör de hartelijkheid dié Uit al zijne woorden doorstraalde. God schenke den achtingswaardigen man fiog eenige jaren genot der eervolle rustdoor Z. M. den Koning hem ver leend 1 Door den grooten kerkeraad van gemelde gemeente is gisteren avond, tot predikant bij dezelve beroepen de wel-eerw. heer G.tVallerte Bols- waard. Waarnemingen omtrent de koude dezer dagén, met een thermometer volgens de schaal van Fahrenheit Woensdag 23, 's avonds 10 u. 160. Donderd. 24, 's morg. 8 tl. »6°. *s avonds 10 u. 176. Vrijdag 25 's morg. 8 tt. 26°. *s avonds 10 tt. 230. Zaturdag 26, 'smorg. 8 u. 19®. 's avonds 10 u. 160. Zondag 27, 'smorg. 8 u. 160. 's avonds 10 u. »6°. Maandag 28, 'smorg. 8 u. j8°» ZEE-TIJDINGEN VLISSINGEN den 27 december. Door het aanhouden der vorst, waardoor vele onzer havens zijn gesloten zijn sedert den 13 dezer reed» 36 schepen van verschillende grootte alhier binnengekomen welke thans zoo in de dok als westerhaven zijn leggende, en daaronder twee drie mastschepen welke hunne lading alhier lossen. Van dit getal zijn sedert onze laatste nog gearriveerd: Oromaso, kapt, M. R. Rolufs, van Padang, met koffij en suiker, en Elisabeth Har rietkapt. J. Judje, van Riga, met lijnzaad; beide naar Antwerpen; alsmede de Ondernemingkapt. C, Haasnoot, van Lissabon naar Amster dam gedestineerd, met stukgoederen. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG in Zeeland, gelet op Art. 51 en 52 der Wet van den 28 Junij 1822 Staatsblad No. 15), op het Personeel, houdende: Art. 51. Bij de invoering dezer wet en vervolgens jaarlijks, zal er, tot berekening van het bedrag der Personele Belasting, eene be- schrijving geschieden aan de Woningen der Ingezetenendezelve zal voor de eerste reis plaats hebben, onmiddeiijk na dat deze Wet verbin* dend zal zijnen vervolgens jaarlijks zoo vroegtijdig mogelijk. Art. 52. De Hoofden der Gemeente-Besturen zullen op aanvrage der Ontvangers, bij openbare afkondiging aan de Ingezetenen, tei» minste acht dagen te vorenbekend maken den tijd wanneer de Be- schrijvings-Biljetten zullen worden rondgezonden en afgehaald." Gezien den brief van den Ontvanger der Directe Belastingen dezer Gemeente, van den 24 dezer maand, No. 206, houdende zoodanige aanvrage Maken bij dezen aan de Inwoners dezer Gemeente bekend Dat de Ontvanger der Directe Belastingen voornoemd, aan derzelver Woningen, op den a tot den 05 Jonnnrij 1830, zal doen bezorgen een Beschrijvings-Biljethetwelk inhoudt eene korte schets van de Grond slagen der voornoemde Belastingen zijnde 1°. De Huurwaarde; 20. De Deuren en Vensters 3°. De Haardsteden 4°. De Dienstboden 5°. De Paarden bij welk Biljet, waarin deszelfs verpligting jegens 'sRijks Schatkist, in betrekking tot die Belasting, zal worden opgegeven, aan ieder Ingeze tenen de noodige vragen dienaangaande ter beantwoording zullen zijn voorgesteld, ten einde hij hetzelve met de meeste naauwkeurigheid invulle. Dat, acht dagen na de uitreiking van voormelde Biljetten, dezelve ingevuld van de Woningen der Ingezetenendoor of van wege den Ont vanger, zullen worden afgehaald; staande het echter aan een ieder vrij de invulling te doen verrigten en het Biljet, zijnentwege, te doen on derteekenen door den Ontvanger of zijn gemagtigde. Dat de Ingezetenen, welke bij de beschrijving geen Biljet zullen heb ben ontvangenvolgens Art. 62 der Wetverpligt zijnbinnen achc dagen, na den tijd tot de ophalir.g vastgesteld, of uiterlijk op den 7 April, een Biljet, ten Kantore des Ontvangers te doen afhalen en be hoorlijk ingevuld terug te bezorgen. Dat de nalatigheid inde invulling binnen den bepaalden termijn, al»

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1