N°. 153. MIDDELBURGSCHE Dingsdag NIE UTVSTIJ DINGEN. DU.ITSCHLAND. FRANKFORT den 14 decemberVolgens de berigten tait Ódessa, van den 25 november, waren aldaar daags te voren, des avonds ten 5 urentwee fregatten onder Turksche Vlag aangekomen, aan boord hebbende de buitengewone naar Pecersbnrg bestemde gezanten der Por» te, Hnül-Rifncevizier en luitenant-generaal der Turksche legers, en Seid Suleimnn Negliib, geheimraad en zegelbewaarder des divans, met een gevolg van 70 personen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 18 december. In de zittingen van de Twee de Kamer der Staten-Generaal van gisteren en heden zijn de beraadsla gingen over de begrootings wetten vervolgd, en hebben zich voor de aanneming derzelve verklaard: de hceren van Asck van IVijckv.:n Sytzama, Ceelhand Delta FailleBoddaertLemker de JongeFoc- ketna en van Lijnden van Hoevelakenterwijl tegen dezelve hebben ge sproken de heeren Angil lis du Roisin FallonBarthélèmjde Secus van den Hovede Brouckerede Cerlache de Cellesde Langhe en van Sasse van IJsselt. De zitting heden avond hervat zijnde, hebben voor gemelde wetten gesproken de heeren PcscatoreBeelaerts en van Tuyll van Coelhorst en tegen de heer Sur/et de Chokier. Morgen om half 11 uren zal de Zitting worden vervolgd» - Z. M. heeft, bij besluit van den 10 dezerherroepen en buiten kracht gesteld de bepalingen voorkomende in de reglementen voor de provinciale staten, stedelijke besturen en gemeenten ten platten lande, der jaren 1824 en 1825 waarbij al degenen, cjie door hoogstdenzeiven of door eenige autoriteit van hunne posten of bedieningen ontzet wer denzonder dat daarbij meldii-.g gemaakt werd dat die ontzetting of dat ontslag op hunne aanvraag of eervol geschied was ongeschikt ver klaard werden om eenige posten of bedieningen te bekleeden zoo lang zij door den Koning van die ongeschiktheid niet waren vrijgesjeld. Uithoofde van het herhaald bedanken van do. van der Boon Mesch is heden door den grooten lterkeraad-met diakenen, uit een bevorens gemaakt drietal, beroepen: de wei-eerwaarde1 zeer-geleerde heer J.Mo/l, predikant te Deventer. De procureur des konings, te Brussel, heeft aan de vrederegcers en commissarissen van policie van zijn arrondissement eene circulaire geschreven, waarbij dezelve worden uitgenoodigdom nanuwkeurige berigten in te winnen aangaande al de omstandigheden, welke bij gele genheid van het teekenen der petitien hebben plaats gevondenaangaan de de personen, die dat werk door onbedachtzame en onbetamelijke mid delen hebben aangemoedigd en aangaande* de bedriegelijke middelen van welke zij zich te dien einde hebben bediendmetuitnoodiging tevens, om te onderzoeken, of onder die personen zich ook zoodanigen bevin. den, welke tot de regcerlijke magt behooren. Van wege Z. M. den Koning van Groot-Brittanje, is, over eeni- gen tijd ten geschenke aan de koninklijke bibliotheek alhier toegezon den de prachtige gedrukte catalogus van de in het Britsche museum zich bevindende boekverzameling van George UIbestaande uit vijf folio deelen, en tot titel voerende: Catalogus Bibliothecae reglne. GRONINGEN den 17 december. Het dank-adres aan den Koning, hetwelk hier tegenwoordig aan de ingezetenen ter teekening wordt aan geboden is hoofdzakelijk van dezen inhoud Hoezeer men van alle zijden petities bij de Staten-Generaal inzond, hebben de ondergeteekenden steeds gezwegen, zelfs toen men zeide, dat de regering de zorg voor het openbaar onderwijs zoude laten varen. Zij vertrouwden steeds op de wijsheid der regering, overtuigd, dat de ze zich door geene dwaalbegrippen van het regte spoor zou laten leiden. Thans echter, nu zij het geluk hebben hun vertrouwen bevestigd te zienen nu voor welke verbeteringen het ontwerp van wet op het onderwijs ook nog vatbaar zijhet beginsel van beperkte vkijheid van onderwijs, welke de eenig mogelijke is, daar onbeperkte vrijheid een naam zonder beteekenis is: nu dit beginsel is vastgehouden, thans is de tijd daar, waarop de regering niet zonder welgevallen de uitdrukking der dankbare gevoelens kan ontvangen, waardoor zij en met hen het meest verlichte gedeelte der natie bezield is." Van dit adres wordt tevens een afschrift aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. Men heeft eerst gedrukte afschriften aan de huizen van vele ingezetenen rondgezonden, op sociëteiten en elders ter lezing gelegdopdat ieder mogt wetenwat men hem zou voorleg gen te onderteekencn. De kern der inwoners, de welgezetene burgerij, ambtenaren, hoogleeraren, predikanten, advokaten, geneesheerenkoop lieden, enz. teekenen hetzelve gaarne en in grooten getale. .BRUSSEL den 17 december. 7.. Exc. de baron van Zuylen van NyeveDZr. Ms. ambassadeur te KonstantinopeiWt zijn gevolg van Parijs komende, is gisteren alhier aangekomen en in het Hotel van Hol land afgestapt. Z. M. heeft de doodstraf, waartoe vier personen waaronder twee vrouwen, door het hof van assises van Gent, wegens vervaardiging van valsche munt, veroordeeld waren, voor twee hunner verzacht tot 2oja- ligen dwangarbeid, tentoonstelling en brandmerk, en voor de twee an deren tot levenslangen dwangarbeid en tentoonstelling. Eergisteren heb ben zij het onteerende gedeelte hunner straf ondergaan. MIDDELBURG den 21 decemberDen 18 dezer is, door den groo ten kerkernad der Ned. Her.v. gemeente alhier, uit liet bekende twaalf tal pi'edikantén, het volgende zes- en drietal geformeerd: Zestal: DD. D. G. Borgstein te BolswaardH. Dwars, te Steen- wijk; A. Herwijs, te DeventerG. IVallerte BolswgardC. kl7. Kers ten te- Rhenen, en I. M. J. Hoog, te Barneveld. DrietalDD. II. Dwars, G. IValler en D. G. Borgstein. Het Algemeen Handelsblad van den 19 dezer behelst eene circu laire van Z. Exc. den minister van justitie aan de procureurs-generaal, dc advokaten-genpraal en substituten van de procureurs-generaal, aan de procureurs-crimineel in de provinciën, aan de officieren van justitie cn hunne substituten bij de regtbanken, en aan de directeurs van politie, gedagteekend uit *s Hage den ia dezer, waarin Z. Exc., bij de toe zending van een exemplaar der koninklijke boodschap en ontwerp van In het zeer opmerkelijk advijs Van den heer Donker Curtiusbij de beraadslaging over de begroocingswetcen ontwikkelde de spreker on der anderen uitvoerig zijn gevoelen over'de dezer dagen door sommige, leden aangevoerde stelling: „geen herstel van grieven, geen geld F' Hij meende datal bestonden deze zoogenaamde grieven zij geen invloed op het besluit der Kamer, betreffende de geldmiddelen konden hebben; dat eene weigering alleen kon worden verschoond in zeer bijzondere gevallen bij eene hooggaande dwinglandij en verdrukking, als Welke men onder het juk der Franschen beleefde. Hieromtrent zegt de redenaar: „Het was toen Ed. Mog. Heeren! toen wij, ha het verlies Van het staatkundig bestaan der Vereenigde Nederlanden, door eenen overweldi ger en zijne verfoeijelijke trawanten werdetl onderdrukt, mishandeld, vati alle bestaan beroofd, uitgeput, uitgemergeld, aan willekeur prijs gege ven; toen onze handel, scheepvaart en nijverheid wareh gestopt en ge fnuikt; toen wij onze huisvaders, onze broeders en kinderen zagen tef slagtbank slepentoen alle staatkundige vrijheid uit het woordenboek der volken was geschrapt; toen de individuele vrijheid door den tijran en zijne prefectorale satelliten, vooral hier, wierd belagchen en verguisd; toen er geene veiligheid van bezittingen meer bestond, maar de wille keur wegroofde wat zij goedvond: toen vrijheid Van beschikking ovef persoon en goed, vrijheid van onderwijs, Vrijheid van schrijven, vrij heid van drukpers, vrijheid van spreken, schier vrijheid van denken zelfs verloren waren, en toen zij, die aan het hoofd van het beheer in de voornaamste onzer gewesten waren gesteld, en déér in naan> van den man des gevveldshet willekeurigste gezag uitoefenden, het bestaan hunne verfoeijelijke bestemming beantwoordenwanneer zij bij trots en euvelmoed de meeste onbeschaafdheid en wreedheid paarden. Ja, het was toen in dien rampzaligen tijd, waaraan de herinnering niét genoeg wordt levendig gehouden, en die wij ons thans bij tegenstelling moeten herinneren; het was toen, toen de dwingeland in dezen zin en indezen geest de waardigste satelliten ter toepassing zijner verfoeijelijke dwinge landij over ons gesteld hadhec was toendat ikgeroepen of onge roepenallerlei weigering, allerlei tegenstand verkoos en verkondigde, en hielp bewerkenal moest zij ook tot geheele ontbinding leidenlie ver dan te blijven leven; ik zeg niet onder die grieven en bezwaren, maar onder dat juk der ondragelijkste slavernij." Hierna tot een meer opzettelijk onderzoek der zoogenaamde grieven komende, gaf de spreker zijne meening te kennen, dat dezelve in de daad niet bestaan, en dus geen grond kunnen opleveren, om den geregel- den loop van 'slands financien te stremmen. Thans is het pligt zijne bijzondere gevoelens aan het algemeen belang op te offerenen aizoo de wetten aan te nemen. Z. Exc. de heer Falkambassadeur van Z. M. den Koning der Nederlanden bij Z. Britt. M., is den 3 te Rome aangekomen. Den 17 dezer is te Aken de schoone militaire kazerne afgebrand waarbij een zeer groot aantal militaire goederen zijn vernield. Men schrijft zulks toe aan het onvoorzigtig gebruik eener tabakspijp. BESIUREN Eif ADMINISTRAT1EN. 22 December 1 wet van den 11 dezef, gemelde koninklijke fltnbtenaretiiri naatii vatt Z. M.met nadruk aandachtig maakt aan hunne verpligting, om de be ginselen van hoogstdeszejfs regering, zoodanig als die door den Koning stelve in gezegde boodschap zijn opengelegd, in hunne betrekking voor te staan en tot rigtsnoer hunner handelingen te nemen. Ten slotte ver* zoekt Z. Exc. om den inhoud zijnes briefs en dier koninklijke boodschap in rijpe overweging te nemen, en hem, binnen tweg maal vier en twin tig uren 11a derZelver ontvangst, stellig te onderrigten, of zij Zich al dan niet genegen eti bereidvaardig gevoelen, om den daarin aangewezen weg zonder eenige de minste afwijking, en met dien ijver, trotiw en vastheid te volgen,' zonder welke het onmogelijk is om langer met eehig nut het vaderland te kunnen dienenen de rustige btirgerjj te bescher men tegen de misdadige pogingen van kwaadwilligen. OPROEPING vak 'VRIJWILLIGERS voor de NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURGHoofdplaats der Provincie Zeelandgelet op de bepalingen vervat in de Wet op de Nationale Militie, ten opzigte van het leveren van Vrijwilligers voor de contingen der onder scheidene Steden en Plaatsenbrengen Lij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat van heden af, tot cn met den 3i Januarij des vol genden jaars, dagelijks, uitgenomen des Zondags, des namiddags van 12 tot 3 uren, ter Secretarie van deze Stad, zai gereed liggen het Register tot de inschrijving van Vrijwilligers bestemd. En worden mitsdien alle geboren Nederlanders, welke, gedurende de laatste i5 maanden in de Gemeente van Middelburg hebben gewoond, en die de vereischten heb ben bij de Wet bepaald opgeroepen, om zich tol de dienst der Nationale Militie vrijwillig te laten inschrijven; zullende aan iederen Vrijwilliger, van Stads wege, eene Premie worden toegelegd zoodra dezelve door den Militie-Raad zal wezen goedgekeurd. En teneinde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gedruktafge kondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Kaadhuize der Stad Middelburg, den i4 December ï&tg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEEK, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren J. F. BIJLEVELÜ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Provincie Zeeland verwittigen een iegelijk dien zdlks zoude mogen aangaan dat bij art. 21 der Wet van den 8 Januarij 1H17 op de Nationale Militie is be paald dal zich jaarlijks aan het Plaatselijk Bestuur in geschrifte moeten adres seren de voor zichzeiven dienende Manschappen, die in den loop van het laatst voorleden jaar, hetzij door overlijden van eenen Vader of wel van eene Moeder, Weduwe zijnde, of door eene plaats gehad hebbende Regterlijke separatie of echt scheiding der Ouderenof eindelijk door overlijden van eenen Broeder of Broe ders, regt op Vrijstelling, overeenkomstig de bepalingen hij art. gj der Wet ge maakt, hebben verkregen, en hun ontslag dienvolgens zouden verlangen; en dat bij deze Verzoekschriften zullen moeten worden overgelegd de noodige Bewijzen ingerigt overeenkomstig de voorschriften hij het aangehaalde ,91ste art., gestatneerd. E11 worden mitsdien alle Jongelingen mitsgaders alle Ouders, Voogden, Cura tors ol Gemagtigueu voor hunne Kinders of Pupillen welke volgens art. 91 der Wet, in de termen van Vrijstelling vallende hun ontslag uit de dienst der Na tionale Militie zouden mogen verlangen, opgeroepen en aangemaand om vddr of op den 5 Januarij aanstaande, aan Heeren Burgemeester en Wethouders til te zen den de schriftelijke aanvrage 01a ontslag uit de dienst met hijvoeging van de be hoorlijke bewijzen, bij art. 21 en 22 derzelve gevorderd. Zullende de aanvragen, welke niet vddr ol op den ï-4 Januarij i83o ingekomen zijn, voor de Ligling van dat jaar niet meer aangenomen worden.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1