xl' N MIDDELBÜRGSCHE M, 132. Zaturdag 19 December 1829. NIE UTFSTIJ DINGEN. ZEE-I 1JDINGEN. BESIEREN en ADMINISTRAT1EN. r -«ic 's/^RAVENHAGE VT 1 NEDERLANDEN. den i 6 december. Nadat in de zitting van dé Tweede Kamer van eergisteren bij de beraadslaging over de begro tingswetten door de lieeren Sandelinvan Dam van heelt en Sijpkens in het belang van derZ' Iver aanneming en door de heeren WOmalius Thier- tij van den Bfouke de Terbeque en de Stassart, voor de verwerping derzeive was gesproken zijn de beraadslagingen in de zittingen van gisteren en heden voortgezet, en hebben de heeren van Boelens van Ton Ion C. G. CU ford, Luzac, Collot tPEscury van de KasteelcDonker Curtius, van /ilberda van Alphen Frets en van de Spiegel zich voor de begrootings-wetten verklaard, terwijl alleen de heeren Surmont de VohbergheFabri Longrée en Luyben dezelve heb ben afgekeurd. Men zegt, dat de heer le Hotsook namens de heeren de Celles en de Brouckerein het comité generaal van eergisteren heeft voorgeslagen, om, uit eerbied voor den Koning en ter vermijding van alle aanleiding tot onlustbet punt der zoogenaamde grieven in comité-generaal afzonder lijk te behandelen; dat onderscheidene sprekers, als de heeren Donker Curtius, de Jonge, de PescatoreSijpkens, Frets en anderen zich daar tegen hebben verzet, voornamelijk gedreven door het denkbeeld, dat men geene afzonderlijke deliberatie over dat punt raadzaam of grondwet tig oordeelde, en dat daarop het voorstel is ingetrokken. Omtrent het verhandelde in de laatste buitengewone vergadering van de Staten van Holland, ten opzigte van de uitsluiting van den heer Brug mans uit de Tweede Kamer, wordt thans van gocderhand het navolgen de medegedeeld Dat, alvorens over te gaan tot de keuze van een lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaalin plaats van den heer P.A. Brugmans een der leden heeft verlangddat in de notulen melding mogt worden gemaakt van eene verklaring, van zijnent wege, inhoudende in substantie: Dat hijdoor zijne toetreding tot het doen van eene keuze van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, nu noch nimmer wil worden verstaan, middelijk of onmiddelijkhet regt of de bevoegdheid van dezelve Tweede Kamer tot het geven van de bekende uitlegging omtrent art. 9a der Grondwet voor het koninglijk der Nederlanden, bij het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Brugmanste heb ben erkend of nog te erkennen maar het deswegens door derzelver meerderheid genomen besluit te houden voor strijdig met de grondwet, en alzoo onwettig en van geene verbindende kracht." Dat een zeer groot aantal leden zich met deze verklaring hebbende vereenigd, geene verdere beraadslagingen over'dat punt in de bedoelde buitengewone bijeenkomst hebben plaats gehad." Het Journal de la Belgique zegt, dat, bij de lezing der bekende boodschap van Z. M.zich de verontwaardiging op het gelaat der leden van de Tweede Kamer, zelfs bij die uit de Noordelijke provinciën ver toonde. Zoo wij wel onderrigt zijn, is dit berigt valschen heeft die boodschap integendeel bij de meeste, zoo niet bij alle afgevaardigden tn't het Noorden, gelijk bij het geheele publiek in deze provinciën eenen hoogst aangenamen indruk gemaakt. Dezelve wordt algemeen toege juicht, en men beschouwt haar als eenen hoogst noodzakelijken en nut tigen maatregel in de tegenwoordige omstandigheden. Dat de Cournier des Pays-Basde Beige en andere oppositiebladen van dien stempel, te gen die boodschap ten hevigste uitvaren, behoeft naauwelijks gezegd te 'worden. Z. M. heeft den heer Grosjean, pastoor te Seraing, die bij de uit barsting in de kolenmijnen, in die gemeentezich zeer loffelijk gedragen heeft, de orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. Zijn vica ris en de heeren BidautDucros en Michels hebben, ter belooning van hun bij die gelegenheid gehouden edelmoedig gedrag, de gouden medail le ontvangen. De kolonel Balfour de Burleighmilitai re gouverneur van de Ne- derlandsciie West-Indische bezittingen, is, den 23 der vorige maand, ter zijne bestemming aangekomen. De Engelsche vice-admiraal sir Pulteney Makolm heeft den 24 oc- tober aan den heer mr. J. van LennepNederlandse!: consul-generaal te Snryrna van wege het Britsch gouvernement, eene prachtige met bril janten omzette snuifdoos overhandigd. Bij dat geschenk was gevoegd een uiterst vleijende brief van sir Robert Gordon Engelsch ambassadeur te Konstnntinopel ter betuiging van zijn genoegen over de wijs, waar op de Nederlandsche consul-generaal zich van den eervollen last ge kweten had, welke hem, gedurende de afwezigheid van den Engelschen consulwas opgedragen. GENT den 16 decemberOns Journal van heden geeft eene uitvoe rige beschrijving van de gruwzame mishandelingen aan de kinderen in ons weeshuis gepleegd, welke men niet zonder ijzing lezen kan. Twee leflen onzer stedelijke regering hebben op de plaats zelve onderzoek we zen doenen het is dien ten gevolge hiervan dat [zoo als wij reeds heb ben gemeld] de regent van dat gesticht, de abt baron van Zinzerling en een zijner bedienden, in verzekerde bewaring zijn gesteld. AMSTERDAM den 16 december. Bij Vollenhove heeft den 9 dezer een droevig ongeluk plaats gehad. De predikant A.H. Mantinghvan Blankenham, was aldaar met zijne nog jonge vrouw o.p .schaatsen aange komen, met oogmerk om over zee hgre.n vader, die met zijn schip on der Schokland bevroren lag, met een bezoek te gaan verrassen, Tot dat einde nam hij een visscher Hendrik, Jongman genaamd, aan om hen langs eene bekende baan derwaarts te geleiden, doch naauwelijks tien minuten ver gereden zijnde, weken zij slechts even van de baan af en vielen allen door het ijs, waar zijhunnen doqd vonden. Alle pogingen, door de geneesheeren te Vollenhove aangewend om hen in het leven te rug te roepenzijn vruchteloos gebleven. De visscher was een vader van vijf kinderen en laat eene zwangere vrouw na. Opmerkelijk is het, dat men bij den predikant een briefje gevonden heeft, waarop aange- teekend stond dat hij in zijne gemeente den 29 november en in de va- cajure te Blokzijl den 6 december gepredikt had over de woorden van Genesis 27 vc-rs 2 Ik weet den dag mijnes doods niet. BROUWERSHAVEN dén 11 december. Het bestuur van het depar. tement Schouwen der maatschappij: Tot Nut van V Algemeen gevestigd binnen deze stad reeds lang werkzaam om een standbeeld van den ge- liefden Nederlandschen volks-dichter JaCob Cats, alhier irt Zijne geboorteplaats op te rigten mogt heden deszelfs wensch vervuld zien, Op dezen dag, tot de ontsluijering van het standbeeld bepaald, kon- digde reeds vroeg het uitsteken der vlaggen van een ieders woning het begin der plegtigheid aan. Voor eene zeer groote menigte, ook van el ders zamengevloeid werd in de kerk eene doelmatige redevoering over de groote verdiensten van Jacöb Cats gehouden, door den wel-eerw. heer N. E. Ernst Vetten, predikant te Renesse en Noordwelle, afge wisseld door toepasselijke gezangen aangeheven door een koor van kin deren en deze plegtigheid binnen het kerkgebouw met orgelspel geslo ten, zoo als het geopend was. Na het eindigen derzeive begaf zich het bestuur, met de leden van het departement en de afgevaardigden uit de onderscheidene kollegiennaar de markt, waar, bij eene korte aanspraak van den voorzitter het standbeeld ontbloot werd. Verder werd deze dag in algemeene vreugde doorgebragthet bestuur hét departement had zorg gedragen, dat het huisje, waarin JacoB Cats geboren werd, versierd, de folio uitgave zijner gedichten, door dien volks-dichter zeiven, met eene opdragtaan zijne geboortestad ten geschenke gegeven, voor elk te zien was, en de behoeftigste ingezete nen des avonds onthaald Werden; terwijl de leden van het departement, met een vriendschappelijk avondmaal, in de zaal hunner vergadering, welke geïllumineerd was, de plegtigheid van dezen gedenkwaardigen dag onder gepaste vrolijkheid besloten. Het standbeeld, opgerigt in het midden der markt van deze stad is vervaardigd van een' duurzamen witten steen bekend onder den naam van pierrede Rocheforthoog 4 ellen 32 duimen, daaronder begrepen de pedestal van Escoscynschen steenwaarin randschriften gebeiteld zijn welke den naamde geboorteplaatsalsook den geboorte- en sterfdag van Jacob Cats vermelden. Het standbeeld zelf is een bewijs der uitstekende bekwaamheid en genie van den beeldhouwer, den heer P, Parmentier te Gent. MIDDELBURG den 16 december. Heden zeilde naar zee het fregat schip Pan/ine, kapitein L. M. Hoffman van hier naar Batavia. VLISSINGEN den 15 december. Van den 9 tot 12 dezer zijn op onze reede gearriveerd Voor Antwerpen bestemd Mercuriuskapt H. K. de Groot, van Li- verpool, met zout; de Maria, kapt. C. H. Bruns, van Bordeaux, met wijn en pruimen; de Arendkapt. J. H. Bunnemeijervan Londen, met stukgoederen; la Laurekapt. P. Lavauvan Bordeaux, met wijn; de Phenix kapt. J. P. van Dierendonk van Liverpool, met zoutthe Mar. ket Maidkapt. W. Stoks, van Londen, met stukgoederen; the Grey- houndkapt. P. Palmer, van Riga, en the Draperkapt. H. Rings, van Londen, beide met lijnzaad de Nieuwe Union kapt. J. van den Broecke, van Londen, met stukgoederen; Delphine kapt. J. F. Bruns van Riga, met lijnzaad; la Clentencekapt. R. R. de Haan en le Voltairekapt. V. Buchon beide van Buenos-Ayresmet huiden; Neerlands Trouw kapt. B. [.de Groot, van Liverpoolmet klipzoutthe Franklinkapt. 'Ch. Jucadurce, van Charlestown, met rijst en katoen Alicekapt. G. Pauditch van Singapore, met suiker; de Commercie kapt. J. H. Du- riez van Londen, met stukgoederen the United States, kapt. J. Liu- dell van Batavia met koffijde Maria kapt. G. A. Asunder van Nieuw York, met katoen en olie; le Sans Repos, kapt. H. Peters van Londen, met stukgoederen Pegasuskapt. H,. H. Wagenaar, van Villa- Nova met fruit; H'aterlookapt. Th. White., van Siville, met wol en fruit; Aurora, kapt. P. Groen, van Nieuw-Yorkmet stukgoederen; Perseverancekapt. C. Princevan Nieuw-York, met rijst en katoen. Voor Antwerpen bestemd zijn nog, sedert den 12 dezer, alhier ter reede gearriveerd: de Vriendschap kapt. J. Valom en Titia, kapt. J. J. Zelling, beide van Liverpool, met klipzout; de Brusselaarkapt. S. C. de Vries, van Villa-Nova, met fruit; Pantheon, kapt. VV. Nichols, van Charlestown, met rijst; the Harbingkapt. W. Harrison van Rio-Ja- neiro, met koffij; Brittannia, kapt. W. Ferris, van Montevideo, met huiden; Hendrikakapt. T. T. Harding van Liverpool, met klipzout; Louisekapt. J. E. Schmidtvan Bordeaux met wijn en pruimen; Hebe kapt. J. Gruchyen the Charles, kapt. Ph. Rive, beide van Rio-Janeiro, met koffij; le Voltigeurkapt. J. C. Wagenaar, van Villa-Nova, met fruit; Angelinakapt. D. Stinze, van Liverpoolmet klipzout en hui den; Rottakapt. Tb. Bevan van Baltimore met koffij en huiden; Sarah Arn kapt. R. Coles van Rio Janeiro, met koffij; de Leeuw kapt. J. Verbruggen, van Londen, met stukgoederen; Aventurekapt. P. Huiler, van Cette, met wijn en brandewijn. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en van den 9 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Pauline kapt. J. den Duyts, op avontuur, met ballastElisabeth, kapt. J. Story, naarCadix met linnen Sommeren kapt. J. Holst, naar Greu- stedten t'ie Nilekapt. J. Rockett, naar Charlestown, beide met bal last the Swallon kapt R Roundingmet boomschors en the Mary kapt. G. Sltiice met vlas en meekrap, beide naar Huil; the Robert, kapt. J. Whitton, naar Dundee, met ballast; the Elizakapt. W. Milne naar Londenmet boomschors. OPROEPING voor de NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURGHoofdplaat» ran de Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan datter voldoening aan de bepalingen voorgeschreven bij de Wetten van den 8 Jannarij 1817 en van den 27 April 1820; betredende de Nationale Militie op den t Januarij aanstaande zal worden geopend bet Register van Inschrijving tot de Loting voor dezelve Militie. Dal dit Register dagelijks (uitgenomen des Zondags) des namiddags van 12 tot 3 uren, op de Secretarie zal gereed liggen, tot en met den 20 van dezelfde maand; dat hetzelve aldan opgemaakt en door het Hoofd van het Bestuur onderteekend zal worden en dat de zoodanigen, welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met den 28 Januarij nog op het Register zullen worden gebragt, doch met eene boete van 3 tot 100 gulden gestraft moeten worden en dat de nalatigcn, die eerst na den 28 Januarij zullen worden ontdekt, dadelijk gearresteerd moeten worden, om tot de dienst te worden ingclijld tonder tot bet

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1