N°. 147. MIDDELBURGSCIIE COURA Dingsdag1 NIE UFESTIJ DINGEN. 1 p\ 11. i"A DÜITSCHL AND, BERLIJN den 30 november. Van Petersburg schrijft mendat Z. M. de keizer van Rusland sedert den 10 dezer, ten gevolge eener ge vatte koude, de koorts heeft. De berigten door Zr. Ms. lijfartsen be kend gemaakt doen hopendat de ziekte spoedig eene gunstige wen ding zal nemen. Naar de laatste berigten bevond zich Z. M. den 21 dezer nog ziek, en was er in den loop zijner ziekte geene verandering waargenomen doch deden zich daarin geene verontrustende kenteekenen op. In het dagblad van Petersburg, van 21 november, wordt gemeld, dat de reis van den heer van Humboldt aanleiding gegeven heeft tot de ontdekking, dat ook het Uralgebergte diamanten bevat; eene ontdek king, die voor even zoo merkwaardig voor de wetenschappen wordt gehouden, als men acht dat dezelve voor Rusland en voor de grond bezitters die dezelve gedaan hebben belangrijk kan worden. De kei zerlijke kamerheer graaf van Polier die den beroemden reiziger verge zelde, heeft, op deszelfs aansporing, in zijne landgoederen, aan den westkant van het Ural-gebergte gelegenongeveer 250 wersten van Permhet eerste onderzoek laten doenen hetzelve reeds met den vond van zeven diamanten bekroond gezien. Dien ten gevolge Izoude men zich aldaar werktuigen aanschaffen om dat kostbare gesteente tot een voorwerp van regelmatige bearbeiding te maken. Z. M. de keizer van Rusland heeft den heer van Humboldt, bij een zeer vereerend rescript, de St. Anna-orde van de eerste klasse verleend. FRANKFORT den 1 december. Alle berigten uit Morea zijn, wat den inwendigen toestand van Griekenland betreft, van een zëer gunsti- gen aard het vertrouwen op de regering neemt van dag tot dag toe en dat in den persoon van den graaf Capo-d'Istrias is onbegrensd. De pre sident is algemeen bij de natie geachtook heeft hij daarop alle aan spraak, door zijne onvermoeide pogingen om het land goede inrigtingen en voorzigtig gekozene wetten te geven. Als een bewijs voor het wel dadige van eene waakzame regering strektdat men tegenwoordig in Morea, waar te voren struikrooverij als een handwerk gedreven werd, met de grootste veiligheid kan reizen; dat alle de couriers van de Iflni- sche-Eilanden naar Konstantinopel den weg door Morea nemen en dat de binnenlandsche gemeenschap zorgvuldig geregeld is. Met het orga niseren der land- en zeemagt gaat het ijverig voort, zoo dat binnen een jaar tijds Griekenland, zelfs met de beperkste grenzen, eene aanzienlij ke marine en legermagt hebben zal. De handelsbetrekkingen beginnen ook weder aangeknoopt te wordenen verscheidene Grieksche eilanden drijven een drukken handel met Alexandrie. GROOT-BRITTAN] E. LONDEN den 30 november. De Nieuw-York bladen, van den 4 no vemberdeelen het belangrijke, maar reeds lang voorspelde nieuws me de, dat het Spaansche leger, uitmakende de expeditie tegen Mexiko, ten laatste, daar hetzelve niet den minsten onderstand uit de Havannah ontving, met de Mexlkaansche troepen heeft moeten kapituleren. Door deze kapitulatie, welke den 11 september geteekend en bekrachtigd is, hebben de Spanjaarden zich verbonden om de sterkte Tampico des ande ren daags morgens te ontruimenbij het verlaten derzelve hunne wape nen vaandels en krijgsvoorraad in handen van de Mexikanen te stellen, terwijl de officieren alleen hunne degens behouden zullen; op hunne ei gene kosten en niet op die van het Mexikaansche gouvernement naar de Havannah terug te keerenook de kosten der genezing en van het on derhoud hunner zieke wapenbroeders, die niet onmiddellijk kunnen ver voerd worden, ten hunnen laste te nemen. In de bijgevoegde artikelen der kapitulatie is mede bedongen, dat de Spaansche generaal, de officie ren en de soldaten met eede bevestigen zullenvan voortaan de wapenen tegen de Mexikaansche republiek niet meer te zullen voeren. Na de onderteekening van deze voor de Spanjaarden zoo vernederende kapitu latie, heeft derzelver generaal Barrndasbenevens 6 andere bevelhebbers zich op een schoonerschip naar de Havannah scheep begeven, ten einde de noodige vaartuigen ter vervoer zijner troepen bijeen te verzamelen. De Mexikaansche generaal Santa Anna heeft den 19 september Tampico verlaten, om, aan boord van eene Engelsche paket, naar Vera-Cruz over te steken. FRANKRIJK. PARIJS den 1 december. De minister van financien heeft aan den koning een verslag aangeboden omtrent het invoeren van nieuwe bezui- niineen bij zijn ministerie, en voorgesteld om het getal der ambtena ren bij dat departement voortaan op 723 te bepalen, welke 2,343,500 francs zullen kosten. Na de herstelling van het koninklijk gezag zal het getal dier ambtenaren hierdoor met 805 verminderd zijn, en eene bezuiniging van twee en een half millioen plaats gehad hebben. De koning heeft zijne goedkeuring aan dit plan gehecht. Te ChAlöns heeft een zeer bijzonder voorval plaats gehad. Een misdadiger moest de doodstraf ondergaan; op het oogenblik der straf oefening, verzet hij zich tegen dezelve; in de worsteling gelukt het een der scherpregters den ongelukkigen bij het hoofd te grijpen en hem op de wipplank te werpen doch op het oogenblik valt de bijl, en neemt, te gelijk met het hoofd van den misdadiger, den arm des scherpregters weg 1 NEDERLANDEN. 's GRAVENI1AGE den 4 december. Naar men verneemt, zijn de antwoorden van het gouvernement op de door de leden der Tweede Kamer in de afdeelingen gemaakte bedenkingen, ten aanzien van de tienjarige en buitengewone begrooting voor het jaar 1830, aan de Ka mer medegedeeld. Men heeft bij de beantwoording dier bedenkingen dezelve tot drie voorname punten gebragti°. zoodanige, als, meer vreemd aan de ei genlijke begrootings-wetten haren oorsprong vinden in stelsels van regeerkunde en staats-huishoudkundevoor verschillende beschouwing vatbaar. 2°. Bedenkingen welke betrekking hebbende tot onderwerpen in die wetten voorkomende, meer doelen op wijziging der bestaande verorde ningen of instellingen, dan op de uitgaven of de middelen zelve, en 3°. Aanmerkingen, welke de regering in staat stellen, de uitgaven en de posten van ontvang meer opzettelijk te behandelen en in derzel ver daglicht te plaatsen. 8 Decembef 1829* lil de boodschap, bij welke Z. M. de Koning aSn de Tweede Ra- mer der Staten-Generaal kennis geeft, dat hij den heer Brugmans heefl ontheven van den afgelegden eed, als lid van genoemde Kamer, komt voor, dat hoogstdezelve geene zwarigheid had gevonden, om diert heer tot het afleggen van den eed toe te latenom dat de Verkiezing wettig was geweest, de geloofsbrieven in orde waren bevonden, en meerdere leden van het amortisatie-syndikaat, sedert langen tijd, in d8 genoemde Kamer zitting hadden. Het geen van eene aanstaande verandering vart het ministerie doof sommigen is verbreid, vindt geen geloof, en wordt stellig tegettge- sproken. Met de couranten van Batavia tót defi 30 jüllj heeft toert geelt d berigten van groot aanbelang, HAARLEM den 4 decemberHeden hebben de Staten van Holland benoemd als leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalirt stedd van wijlen den heer Duvelaer van de Spiegelden heer iflr. F. Fr ets van Rotterdam in stede van den heer Brugmaniden heer mr. J. Op ten Hoofvan Amsterdamsen in stede van den heer jr. Fontein Per» schuir den heer jr. D. van Foreestwethouder, te Alkmaar, GRONINGEN den 3 december. Men verheemt, dat men in de Noorde- lijke provinciën des Rijks, over het geheel, zeer te vredert is met het ontwerp van wet op het onderwijs, behalve met het in art. 5 bepaalde, dat het aan de gemeente-besturen zou vrijstaan, de oprigtihg Van nietiwa scholen bij de bestaande toe te laten. Men vreest, dat de Jezuicische factie dit middel zal aangrijpen, om overal, waar zij de oude scholen niet op eens kan sluiten, dezelve door mededinging ten onder te bren gen. Ook ziet men er eene verkorting in der regten van die school, meesters, welke eene school hebben aanvaard onder Stilzwijgende of Uit drukkelijke voorwaarde, dat zij de eenigste in die plaats zouden blijven. Men zal daarom ter dezer stede en elders tegen dat artikel verzoekschrif ten bij de Staten-Generaal indienen. BRUSSEL den 5 decembzr. Door de Staten onzer provincie ls dö graaf Cornet de Crez tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd, in plaats van wijlen den heer C/aessens-Moris. GENT den 3 december. Onder de zoogenaamde tegen-petitien welke van verschillende zijden worden aangekondigd, noemt men eene van 77 ingezetenen van de gemeente Antoing. Dezelve is aan den Ko ning gerigten strekt om Z. M. te bedanken voor den zegenrijken In vloed, welken hoogstdezelve tot dus verre heeft uitgeoefend op het, onderwijsen Z. M. te verzoekenom den in dezen eenmaal ingesla gen weg niet te verlaten, maar bij voortduring onder zijne koninklijke bescherming te houden het lager onderwijs op 't Welk het geluk der huisgezinnen en het eenig erfdeel der behoeftigen gevestigd is. Ook te Deynze en Cruijbeke zijn contra-petitieii gemaakt, waarin drin gend verzocht wordt dat de tegenwoordige verordeningen op het onder wijs mogen blijven zoo als die thans bestaan. BRUGGE den 4 december. Volgens een dagblad van Luik, dat ver klaart wel onderrigt te zijn, heeft zijne hoogwaardigheid de aarts-bis schop van Mecbelen, het gedrag der heeren pastoors, die zich met he; petitioneren bemoeijen, strengelijk afgekeurd. De Courrier de la Meuse te Luik gedrukt wordende, heeft deze tijding niet wedersproken, De gemeente Ichteghem zal niet petitioneren, zegt een dagblad, onder voorwendsel dat de zaken wel zullen vereffend worden zonder hare medewerking. Wij gelooven het ook, en het schijnt dat dé notabelen van Blankenberg er ook aldus over denken, daar, niettegenstaande de schoone sermoenen, noch leden van het bestuur, noch kerkmeesters, noch dischmeestersnoch aanzienelijke burgers, het opgestelde verzoek schrift hebben willen onderteekenen. Om dat het toch niet verloren zoude geschreven zijn, laat men het door de vrouwen en door de kin deren, van 9 tot 12 jaren oud, onderteekenen. MIDDELBURG den 7 december. Ter vervulling van de vacatuur, welke met 1 janun-ij aanstaande, ten gevolge van het emeritaat van den wel-eerw. zeer gel. heer G. Ripping, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier, ontstaat, is de groote kerkeraad den 4 dezer begonnen met de benoeming van een twaalftal predikantenbestaande uit: DD, S G. Jorissente Zwolle; A. Verwijs, te Deventer; H. I. Tol, theol. doet.te KampenD. C. Borgsteinte BolswaardM. A. Jentinkte Oudewater; C. IV. Kersten, te Rhenen Potholt van Dorpte Vegchelc. a.H. Dwars, te SteenwijkC. IValler, te Bolswaard; H. de Haan Hugenholtzte EIburg; .7. Rademacher Schorerte Har derwijk en I M. .7. Hoogte Barneveldde twee laatscen mèt het lot tegen Ds. II. E. van IJiendijkte Harlingen. De dorpen IVarnel en Leeuwen, gelegen in het district van Maas en Waal, bevinden zich in eenen allertreurigsten toestand, zoo dat hun geen ander redmiddel overgebleven schijntdan de toevlugt te nemen tot de weldadigheid hunner meer bevoorregte landgenooten. Sedert de nlgemeene ramp van het jaar 1816, is de welvaart aldaar' werkelijk afgenomen, en het thans bijna geëindigde jaar heeft de ellen de maar al te zeer vermeerderd. De buitengewone hooge stand der rivieren is de oorzaak dat ook de binnenlanden bijna geheel in het water bedolven liggen, zoo dat de oogst allerongelukkigst is uitgeval len en er een algemeen gebrek is aan de noodige levensmiddelen voor menschen en vee, terwijl het nog drooggebleven land, door de onophou delijke regenster bebouwing ongeschikt is. In dezen hoogen nood heeft het plaatselijk bestuur aldaar eene commissie benoemd ten einde het lot van de talrijke bevolking der genoemde dorpen van welke meer dan een derde gedeelte behoeftig is, te verzachten: en het is op ver zoek van die commissie, dat de ondergeteekende predikanten zich aan bieden, om de liefde-gaven te ontvangen en over te maken, welke de ingezetenen dezer stad, alsmede van de overige steden en dorpen dezer provincie, hun, ten behoeve van die ongelukkigen, zouden willen ter hand stellen. Middelburg, den 4 december 1829. G. RIPPING. A. I. SNOUCK HURGRONJE. J. II. GILLISSEN. Rt. van df.r FEEN. 1'. van RADEN. - J. VAN DE1NSE.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1