N°. 144. MIDDELBURGSCHE Dingsilag rj/öüITi v p RWOON 1 December 1829. NIE UTVSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-JIJ DINGEN. BESTUREN E* A DM IN IS TRA T1 EN. T R K IJ E. KONSTANTINOPEL den 30 october. Gisteren is hier de tijding ontvangen, dat de uitwisseling der wederzijdsche bekrachtigingen den 27 october te Adrianopel heeft plaats gehad. Ook zijn alle pun ten vervuld, welke het aftrekken der Russen uit Adrianopel vooraf moesten gaan. Gezegde stad zal alzoo binnen weinige dagen door de Russische troepen ontruimd zijn, met uitzondering van een regement hetwelk aldaar vooreerst nog zal gelaten worden tot zekerheid der ach terblijvende zieken en gekwetsten, wier getal op 5000 begroot wordt. Mustaphapacha van Sctitariheeft van den sultan in last om, na den aftogt der Russen uit Adrianopel en Kirkilissa, welke ter zeiver tijd móet plaats grijpen, van die beide plaatsen bezit te nemen. *s GRAVENI1AGE den 27 november. In de bijeenkomst van de Tweede Kamer van gisteren zijn weder ingekomen onderscheidene peti tiën uit verschillende oorden des Rijks, bedenkingen inhoudende tegen de voorgestelde verhoogingen op de accijnsen van de suiker, het bier, het zout, den azijn en het binnenlandsch gedisteleerdvan pas toors en inwoners uit de provincie Antwerpen ten aanzien der zooge naamde grieven van zekeren Fisionwelke begeertdat het houden van de registers van den burgerlijken stand zal worden toevertrouwd aan de geestelijkheid; van een inwoner te Dendermonde, die verklaart, dat men hem heeft verleid tot het teekenen eener petitie betrekkelijk on gegronde bezwaren; enz. Onder de ingekomene stukken is ook gevon den eene ongeteekende petitie, welker inhoud de voorzitter noodeloos heeft geacht ter kennis van de vergadering te brengen. Van wege Z. M. den Koning is ingezonden een ontwerp van wet op het openbaar onderwijs in de boodschap die hetzelve vergezelt, worut aangemerkt, dat de zamenstelling van dit ontwerp, uit hoofde der ver schillende meeningen groote zwarigheden heeft opgeleverd dat men is uitgegaan van het beginseldat het onderwijs vrij zal worden gelaten doch dat men niet te inin de noodzakelijkheid heeft gevoeld van te let ten op de zorg, die bij de grondwet, omtrent deze aangelegenheid aan de regering is opgedragen. Een en ander is naar de afdeelingen ver zonden. Daarop zijn de beraadslagingen geopend over den omslag van de hoofd som der grondbelastingover de onderscheidene provinciën, welke heden zijn voortgezet. Na dat in deze en de vorige bijeenkomst verscheiden? leden zoo voor als tegen deze wet hun gevoelen ontwikkeld hadden heeft de minister van finantien het ontwerp verdedigd en hierbij in het bijzonder aange toond wat er in de onderhavige aangelegenheid uit de Fransche wet geving ontleend is, cn welke wijzigingen de Nederlandsche wetgeving gemaakt heeft. Verder heeft Z. Exc. op de aanmerkingendie tegen de voordragt gemaakt waren, geantwoord, en de verklaringen gegeven, die vele leden verlangd hadden. Rij dit laatste punt heeft Z. Exc. ver zekerd dat de regering den wensch koestertdat de ongelijkheid eindi ge, en dat zij daartoe alle mogelijke middelen in het werk zal stellen dat, wel verre, dat er in het volgende jaar eene verhooging zoude wor den voorgedragen, men, ten gevolge van de werkzaamheden van het ka daster, verminderingen zoude kunnen invoeren. Eindelijk is de voordragt in omvraag gebragt, en met 51 tegen 43 stemmen verworpen; weshalve Z. M. eerbiedig zal verzocht worden, het ontwerp in nadere overweging te nemen. De heer de Serus heeft een voorstel van wet gedaan en ontwikkeld hetwelk de strekking heeft, om de personen, die uit kracht eener sedert afgeschafte of verzachte wetsbepaling veroordeeld zijn geworden genot te doen hebben van deze voor hen gunstige verandering. Vervolgens is men overgegaan tot de loting voor de afdeelingen van november. De vergadering is gescheiden tot morgen. 'sGRAVENHAGE den 28 november. Het ontwerp van wet op het Openbaar onderwijshetwelk in de zitting van den 26 door Z. M. aan de Tweede Kamer is ingezonden, is vervat in 16 artikelen. Op den voor grond wordt gezetdat het onderwijs huiselijk of openbaar is het eerste, gegeven wordende onder toezigt van ouders of voogden, aan leden van één en hetzelfde huisgezin is aan geenerlei voorwaarden ge bonden. Het openbaar onderwijs, hetwelk gegeven wordt in instellin gen die door de zorg van het bestuur zijn opgerigcof door hetzelve onderhouden worden wordt door de regering geregeld. Verder wordt gezegd, dat het eiken Nederlander geoorloofd is, het lager, middelbaar of hooger onderwijs te geven, hetzij aan leden van onderscheidene huisgezinnenindien hij van het geven van onderwijs zijn beroep maakt hetzij in instellingen welke door bijzondere per sonen opgerigt zijn cn buiten bezwaar eener openbare kas onderhouden worden; mits dat hij hiervan schiftelijk aan het gemeente-bestuur ken nis geeft en overlegt: i°. het programma van het geen, waarin hij zich voorstelt onderwijs te geven20. een bewijs van bekwaamheid 30. een bewijs, at te geven door het gemeente-bestuur, dat hij geene klagten omtrent zijn gedrag heeft gegeven. Indien het gemeente-bestuur redenen meent te hebben, om het ge vraagde bewijs te weigeren, zal de belanghebbende zich tot de Gede puteerde Staten en vervolgens tot den Koning wenden. Het gemeente-bestuur zal zich tegen de oprigting eener school kun nen verklaren, op grond, dat reeds eene of meerdere scholen in de ge meente bestaan. 1 In iedere provincie zal eene commissie zijn van examen, zamengesteld uit den gouverneur en twee leden van de Gedepuceeide Staten, jaar lijks door de Provinciale Staten te kiezen; zij zal zich, naar gelang van den aard van het examen, deskundigen kunnen toevoegen. Zij zal be voegd zijnom de bovenvermelde bewijzen van bekwaamheid voor het lager en middelbaar onderwijs, te geven. Alvorens zijn beroep te aanvaarden zal een onderwijzer eenen eed afleggen van getrouwheid aan den Koning en gehoorzaamheid aan de grondwet, en aan de wetten op het openbaar onderwijs; van niets te zullen onderwijzen, hetwelk met de grondwet, de w'ettën van het Rijk, de openbare orde en rusten de goede zeden strijdt. Alle instellingen van openbaar onderwijszullen aan het toezigt I de openbare personen toegankelijk zijn. Geene vreemdelingen zullen scholen mogen oprigten of aan de huizen mogen gaan om onderwijs te jfeven, zonder speciale toestemming van de regering. Ieder, die de noodige kundigheden zal hebben opgedaanzonder onderscheid waar of hoe hij die verkregen heeft, zal toegelaten worden tot het afleggen der examens en het verkrijgen der getuigschriften of graden. Zij, die zörider door de tegenwoordige wet daartoe bevoegd te zijn, onderwijs geven, of het bovenvermelde programma overschrijden, of zich aan het toezigt van regeringswege onttrekken of beginselen lee- ren die strijden tegen den afgelegden eed, zullen met boete, sluiting der school en opschorting in hun beroep, naar gelang van het misdrijf, gestraft worden; alles onverminderd de straffen, bij het strafwetboek bepaald. De bestraffing der misdrijven, bovenvermeld, behoort aan de gewone regtbanken. HAARLEM den 27 november. Naar men verneemt, zijn de Staten van Holland tegen den 4 december hier ter stede bijeen geroepen om de leden te benoemen, die, van wege deze provincie, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontbreken. BRUSSEL den 26 november. Heden morgen, ten 7 uren, is Z. K. H. de Prins van Oranje alhier uit 's Hage aangekomen. Bij besluit van den september 11., no. 83, heeft Z. M. bepaald, dat de processen-verbaal van eedaflegging van de dijk-opzigters en der brug- en sluiswachters, hetzij dezelve door den staat, de gemeenten of door partikulieren bezoldigd worden, aan een vast regt van 2 40 zul len onderworpen zijn. BRUSSEL den 28 november. Onze provinciale Staten zijn tegen den 5 december buitengewoon bijeengeroepen, om een nieuwen vertegen woordiger te benoemenin plaats van wijlen den heer Claessens-Moris. De Courrier-des Pays-Bas heeft de onbeschaamdheid den heer de Potter voor die.betrekking aan te bevelen. Dit blad is, zoo als te voorzien was, woedend over het voorgedra gen ontwerp van wet op het onderwijs. Thans (zegt hij met zijn con frater den Courrier de la Meu.sej moet men zich vertoonenindien men vrij wil zijn; het uur is geslagen, de dag is gekomen 1"Ilij is vooral gebelgd over de staatsraden DotrengeReyphins en Leclercqwelke zich' sterk tegen het afschuwelijke Jezuitismus moeten hebben verklaard. GENT den 28 november. Het voorbeeld van Eeghem, Coolskamp 'en Hamme heeft de gemoederen uit hunne gevoelloosheid doen ont waken. Gent heeft op bare beurt een uitstekend bewijs gegeven van hare uitdrukkelijke afkeuring der listen, welke men reeds te lang verdragen heeft. De volgende contra-petitie is alhier in onderschei dene kwartieren der stad in omloop, en wordt aldaar met spoed door eervolle en talrijke onderteekeningen voorzien. Zie hier dezelve: „Edel Mogende Heeren! Eene partijwelker onvermoeide werkzaamheid haar talrijker en mag» tiger schijnt te maken, en welker slaafsche gehoorzaamheid aan de fa- natieken, die dezelve besturen, haar voornaam karakter uitmaakt, ver zoekt van u verscheidene nieuwe wetten, onder anderen de onbepaalde vrijheid van het onderwijs. „Wij zijn overtuigd, E. M. HM., dat eene zoodanige vrijheid, in eenen tijd dat de bevolking van ons platte land nog te weinig verlicht i» om geen onderwijs voor zich te behoeven, tot niets anders zoude strekken dan om alleen aan de priesters en hunne vicarissen de uitsluitende magt over de opvoeding des volks in handen te geven. Door de geschiedenis en onze herinneringen bekend met' het onop houdelijk misbruik dat de priesters van dit regt hebben gemaakt, en wél verzekerd dat de geestelijke opvoeding in de 19de eeuw niet meer aan onze kinderen past, welke tot de wetenschappelijke of industriële loop baan worden opgeleid, protesteren wij openlijk tegen dit voorgewende algemeene regt van te onderwijzen, hetgeen in onze kleine gemeenten, alwaar de priesterlijke magt boven mate groot isniets minder zoude zijn dan de daarstelling van het monopolie in de hapden der geestelijken. Ééne grief uitgezonderd, die van de belasting op het gemaal, wel ke Z. M. weet dat haar door den algemeenen wensch is voorgesteld zoo protesteren wij insgelijks niet zoo zeer tegen al de andere vragen, dan tegen de bedoeling van derzelver uitvinders, enden oneerbiedigen vorm welke haar gegeven is door eene partijdie steeds gereed is om ten ha ren voordeele zich meester te maken van dat gene hetwelk zij schijnt te bestrijden, en die steeds alom tweedragt en onrust zaait." VLISSINGEN den 28 november. Den 25 dezer is alhier ter reede gekomen the Margartth, kapt. R. Davisonvan Boulogne naar Rotter dam gedestineerd met stukgoederen. Ook zijn heden alhier ter reede gearriveerd Frederikakapt. P. van den Kerkhovenvan Liverpool naar Gent", met klipzout; Herculeskapt. C. Zeplien, van Petersburg, met potaschen Anna Elisabethkapt. P. Breckwold, van Havre-de-Gracemet rogge, beide naar Antwerpen be stemd. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en sedert den 25 dezer van onze icede naar zee gezeild The Cornetkapt. J. Ilivelt, naar YarmouthLaurakapt. H.P.Tho mas, naar Gibraltar, en Batavia, kapt. P. Blair, naar Londen; alle drie met ballast; le Pcrseverantkapt. P. Charronnaar Bordeauxmet zink; de Jonge Camilie kapt. W. S. Barker naar Londen met boomschors Antotii kapt. W Mennen, naar Zante met ballast; de Jonge Johanna kapt. O. 11. Arendsnaar Londenmet boomschors. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in Zeelandherinneren bij deze, ten gevolge eener aanschrijving der hoogere Autoriteit, een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat, volgens de bestaande bepalingen niemand onder welk voorwendsel en 111 welk jaargetijde ook, mag bedelen, en dat al wie, zonder onderscheid van geslacht, jaren of ligchaavns-gebreken zich aan dat misdiijf schnl- dè openbare autoriteiten onderworpen, eu diensvolgens voor de bevoeg- dig maken, moeten werden aangehouden, en naar omstandigheden, of

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1