N°. 143. MIDDELBURGSCIIE 28 November 1829* Zaturdag NIE TOFST IJ DINGEN. DU1TSCHLAND. FRANKFORT den 22 november. Van Adrianöpel tiieldt niendeti 30 octoherdat de ratificatie van den vrede van wege Z. M. den keizer Van Rusland er den 27 aangekomen is en den volgenden dag beide ratificatien, tusSCben de gevohnagtigden van Rusland en van de Porte, in het hoofdkwartier van den veld-maarschalk Diebitsch-Sabal- kansky uitgewisseld zijn geworden. Adrianöpel zou binnen tien dagen door de Russen worden ontruimd, en het hoofdkwartier des veld-tnaar- schalks voor den winter naar Selimno, aan den voet des Balkans, ver legd worden. Het vijfde en zesde korps der Russische armee was reeds van Adrianöpel opgebrokenom naar Rusland weder te keeren. Mustapha, pacha van Scutari, heeft met zijn korps bij Philippopoli cantonnementen betrokken, en houdt zich aldaar rustig. Men gelooft, dat hij bestemd is om Adrianöpel te bezettenzoodra de Russen van daar vertrokken zullen zijn. Eenigen tijd geleden moet het tusschen de troepen van den generaal Geismar en die van dezen pacha tot een onverwacht gevecht gekomen zijn. De generaal Geismar, wien opgedragen was om het oog te hou den op de bewegingen van den pacha, had vernomen, dat hij naar Adria nöpel wilde voortrukken, en besloot daarom van Wratza naar Sophia op marsch te gaan. Den derden dag stiet hij bij Arnaut 'Kalesi op een korps Albanezen van 1700 man, die eene sterke positie ingenomen en zich met drie stukken geschut verschansd hadden. Een parlementair, door den generaal Geismar afgezondenom een ongebinderden door. marsch te vragen, werd met snaphaanschoten ontvangen; daarop maak ten de Albanezen eene aanvallende beweging, waarvan het gevolg was dat zij hunne positie moesten verlaten en hun geschut verloren. De ge neraal Geismar wilde niet, dat zijne troepen den vlugtenden vijand zou den nazetten, en liet zelfs hunne 1 ngaadje volkomen vrij aftrekken. De pacha van Scutari had, toen de Turksche gevohnagtigden van die ge beurtenis berigt ontvingen op nieuw verzekeringen van zijne vredelie vende gezindheid gegeven en dringend verzocht, dat de generaal Geis mar zijn verderen marsch zou staken dat dan ook dadelijk op bevel van den maarschalk Diebitsch geschiedde. Ook heeft de generaal Geis mar order gekregen om den pacha de drie kanonnen en alles, wat de Turken verloren haddenweder te geven. Gelukkiglijk had dit voor val van weerszijde weinig bloeds gekost en is de rust vólkomen hersteld geworden. FRANKRUK. PARIJS den 22 november. De regtbank van correctionele politie heeft eergisteren den verantwoordelijken uitgever en den redacteur van het dagblad van Rouen beiden vrijgesproken, wegens het plaatsen van de acte van de Bretonsche associatie in het nonuner van den 13 september 11., en tevens van de beschuldiging, dat een artikel over dat onderwerp, in het noramer van den volgenden dag, de strekking zoude hebben om tot haat of verachting van het gouvernement aan te hitsen. De regtbank heeft terzelver tijd de teruggave bevolen der van beide de genoemde dagen in be.slag geuomene exemplaren van het dagblad van Rouen. Z. Exc. de baron van Zuylen van Nyevelt, gezant der Nederlan den bij de Porte, is den 11 van zijne quarantaine te Toulon ontslagen, en heeft dien dag een bezoek bij den zee-prefect afgelegd. Daarna heeft bij de haven en het arsenaal, alsmede andere merkwaardigheden dier stad, bezigtigd. Een kind met twee hoofden, hetwelk onlangs alhier met deszelfs vader uit Italië was aanggekomen, en sedert eene maand de aandacht onzer physiologisten bezig hield, is dezen morgen overleden. Sedert eenig' dagen was Ritta de zwakste der twee, ziek, zonder dat de gezondheid van Christina daardoor scheen te lijden. Zij heeft hare vro lijkheid behouden tot het oogenblik van den dood harer zustermaar naauwelijks was deze overleden of Christina bezweek ook dadelijk. Volgens berigten uit Lissabon, van den 7 november, had de ziek te van de infante donna Maria zulk een ernstig aanzien verkregen dat dom Miguel gemeend had, zich van het vermaak der jagt te moeten ont houden. Daags te voren was aldaar de eerste aide de-camp van den gouverneur van het eiland Madera aangekomen, met depêches, houdende het berigt, dat zich in dat eiland eene aanzienlijke partij ter gunste der constitutie had gevormd, en dat reeds eene guerilla van 300 man wel ke nog eiken dag toenam, vele ongerustheid veroorzaakte. Particuliere brieven, met dezelfde gelegenheid ontvangen, zeggen bovendien, dat men op het oogenblik van derzelver vertrek eenen opstand in de hoofd stad van het eiland verwachtte. N E D E RLANDEN, *s GRAVENHAGE den 24 november, Z. K. H. Prins Albert van Pruissen is heden uit deze stad naar Berlijn vertrokken. Ten opzigte der tienjarige begrooting zijn, naar men verneemt, de werkzaamheden in de afdeelingen der Tweede Kamer thans zoo ver gevorderddat hare bedenkingen weldra aan het gouvernement zullen worden medegedeeld, In de onzekerheid waarin men is, of wel voor nieuwe jaar het bud get bij de Staten-Genernnl zal kunnen aangenomen zijn, zoo spreekt men van een bij het gouvernement in overleg zijnde ontwerp van wet, om dat des noods aan de Tweede Kamer aan te bieden en hetwelk strekken zoude om het gouvernement te autoriseren tot het provisioneelgedu rende de eerste zes maanden van 1830, blijven heffen der belastingen op den tegenwoordigen voet. De Beige noemt onder de middelen, om het budgetzoo al niet te doen aannemen dan ten minste hetzelve te doen bediscutiërende in vrij heidstelling van de heeren de Potter en Ducpetiaux en de terugroeping van Pontanzeggende, dat, wanneer het gouvernement deze en cenige andere grieven niet herstelt, het budget nimmer er door gaan zal. Met is nog al vreemd, zulke voorwaarden aan het gouvernement te zien voorschrijven, doch het zon nog vreemder zijn, dat sommige afge vaardigden (zeer zeker zullen velen dit niet doen om zulke redenen) weigerden over het budget te raadplegen of hetzelve verwierpen. De heeren de Potter en Ducpetiaux toch zijn hoe men ook over hunne in hechtenisneming denke, naar eene toen bestaande wet, en door htume natuurlijke regters op eene wettige wijs veroordeeld. En zal dan de ver- oofdeeling van twee Zoodanige bijzondere personen eerie redett ktlnHCÜ uitmaken, om de begrooting, welke tot die personen geene de minste betrekking heeftdoch waarmede het welzijn Van den gendelen Staat itt verband staat, niet te overwegen of te verwerpen? En wat Pon tan be langt t wie is die man een onbeduidend menschdie in zijn vaderland een boekdrukkersgezel of dergelijke was, die aldaar gevonnisd is, omdat hij onrust stichtte, en van dnar gevlugt is, om zijne straf te ontgaan, En de terugroeping van zulk een man, die hier te lande onder den hoog* klinkenden, maar weinig beteekenenden titel van howme de lettres geko* men is, en dieingevolge de bestaanden wetten, over de grenzen is ge» bragt, zou op het al of niet aannemen van het budget eenigen invloed hebben! De Beige heeft wel eeri zeer gering denkbeeld van het gezond verstand der afgevaardigden, Hij schijnt een Vreemdeling te zijtt, want welk Nederlander kan vermoeden, dat onze afgevaardigden, bij de raad pleging over de hooge belangen van den Staat, zich roet zulke nietighe* den zullen bezig houden. Wenschen en vertrouwen wij veeleer, dat dd Staten-Generaalvolgens de waarachtige bedoeling van derzelver instel* ling zich, bij de overweging van het budget, niet met aangelegenhö» den zullen bezig houden, welke in geen verband staan met de begrod* tingmaar dat zij alleen en bij uitsluiting op den inhoud van het bud* get hunne aandacht zullen vestigen, hetzelve met onpartijdigheid ZUllert onderzoeken en beoordeelen en daarna hunne steramen vóór of tegetl hetzelve zullen uitbrengen. Uit de hier te lande ontvangen scheepstijdingen blijkt, dftt Zr. Mi» oorlogs-fregat de Rupel, aan boord waarvan zich onder anderen dd nieuw benoemde gouverneur-generaal van Neerlands Indie bevindt, dell 15 september te llio-Janeiro is binnengeloopen. GRONINGEN den 21 november. Op heden werd hier niet alle pleg* tigheid ingewijd het monument, hetwelk, ter eere van Henri Daniël Cuyotden verdienstelijken stichter van het doofstommen-instituut td Groningen, op de beplante Ossenmarkt, ter dezer stede, door de Ne* derlandsche natie, is opgerigt, nadat alvorens, in de grooce leerzaal vati het instituut, het borstbeeld van den stichter, op last van Z. M. deti Koning, door den ridder Calloigne van Brugge uit fraai marmer gebeiteld, overeenkomstig 's Konings welbehagen, was geplaatst naast dat Van deti Abt de PEpèe, en, voor het eerst, was blootgesteld aan het oog vatt het algemeen. Gezegd monument is vervaardigd door de heeren C. SigaUlt en todn te Amsterdam, uit Scatnarisch marmer, rustende op een grondstuk vajJ blr.auw graniet, en versierd met het borstbeeld van den stichter in eenM krans van immortelles, en met andere ornamentenalle in brons et) zeef fraai bewerkt. Op de voorzijde staat: Aan Henri Daniël Cuyoten op de achterzijde: Geboren den 25 van Slagtmaand 1753. Overleden den 10 van Louwmaand 1828. AMSTERDAM den 23 november. Heden overleed alhier, irt deti ouderdom van <52 jaren, de met roem bekende wiskundige Abbc Sikkel Bangmalid van het instituut. Men rigt thans alhier, in het lokaal der gewezene Nieuwe Stads Herberg in de plautagie, eene bakkerij op, alwaar, zoo als tegenwoordig in Frankrijk en Duitschland, het brood niet door iflenschen handen maar met werktuigen gekneed en bereid zal worden, en door dat middel eene hoogst zindelijke bewerking ondergaat. Men wil dat het brood daardoor ook in vastheid zal winnen. ROTTERDAM den 23 november. Naar men verneemt, heeft Z. M, de Koning aan den heer Ch. Jan van Bellalhier, eene gouden medaillle geschonkenals een blijk van hoogstdeszelfs tevredenheid voor zjjne pogingen tot bevordering van handel en landbouw. BRUSSEL den 22 november. Z. M. heeft in het belang der nationale nijverheid bepaald, dat er bij de werken, welke geheel of ten deelé ten koste van de openbare schatkist worden gemaaktniet gebruikt zul len worden buitenlandsche voortbrengselen tenzij het erkend zij dat de- zelve verkieslijker zijnof dat er van de binnenlandsche stoffen geeu genoegzamen voorraad zij, in welke gevallen steeds hoogstdeszelfs toe. stemming daartoe zal noodig zijn. Deze bepaling geldt ook de gemeen ten en zelfs de partiktilierendie ter daarstelling van werken onderstand van het gouvernement bekomen. Nog dagelijks worden de unsporingen ter ontdekking van de schul digen aan den diefstal van de diamanten van H. K. H de Prinses van Oranje voortgezet. In de afgeloopene week zijn op nieuw verscheidene personen door den regten ter instructie ondervraagd. Z. M. heeft aan de universiteit van Luik eene kostbare verzame ling vereerd van meer dan 1500 soorten van allerlei schelpen, benevens het groote werk van Martini en ChemnitzII deelen in 4to met een groot getal gekleurde afbeeldingen, getiteld: Nouveau cabinet de coquil les enz. BRUSSEL den 2<> november. De National van heden behelst een scherp artikel tegen den Courtier des Pays-Bas, waarin hij den dood van den heer Claesscns-Moris toeschrijft aan de onbeschaamde bedreigingen van dit blad, dat het de Zuidelijke leden der Tweede Kamer, die achter lijk zouden blijven om ter vergadering te komenten toon zoude stel len een geschreeuw waaraan die heer, welke reeds ziek was toen hij van hiernaar 's Ilage vertrok, ongelukkig meer gehoor heeft gegeven, dan aan den raad zijner geneesheeren. GENT den 25 november. Toen men te Thielt heeft bemerkt dat de pastoor dier plaats de petitie, welke aldaar In omloop was, niet bad geteekend heeft men gevraagd of hij ziek dood of afwezig was. Hij is (zegt ons Journal') noch het een, noch het ander, maar hij is van meening dat het staatkundige niet tot het beheer der geestelijken behoort en dat een goed priester moet medewerken tot het behoud van rust en vrede, in plaats van die te storen. Er zijn nog veie andere pastoors die even eens denken, en de zorg om de regten der natie te verdedigen aan hare vertegenwoordigers overlaten. ANTWERPEN den 22 november. Een onderwijzer binnen deze stad, en zijne huisvrouw, zijn in hechtenis genomen, beschuldigd van door ontaarde behandelingen hun driejarig kind van het leven te hebben beroofd. MIDDELBURG, den 27 november i8d£. De milde Gever, die den Amanuensis van Regenten over den Alge- meenen Armen, tot leniging der nooden van de Armen, vereerde met vijf Coupons Hope fif Co.k 50 iederontvange ook namens zqq vel» Armen den welmeeitcuden dank.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1