MIDDELBURGSCHE N°. 142. 26 November 1829» Donderdag N1E UJFSTIJ DINGEN. DÜ1TSCHLAND. BERLIJN den 16 november. Sedert eenigen tijd schijnt met) gegron de hoop te voeden dat de opvolging van den Pruissischen troon in de regte lijn bewaard zal kunnen blijven. De tijding van de verloving van prins Albert met prinses Marianne der Nederlanden, ten gevolge der toestemming van de staten-gene- raal heeft hier veel blijdschap verwekt. Men is hier niet vreemd van het denkbeelddat Z. K. H. de waardigheid van gouverneur van de "bondsvesting Luxemburg zoude kunnen worden opgedragen. Onze Staats Courant deelt het verslag mede der op den 31 der vorige maand, te Mentz gehoudene zitting van de centrale commissie voor de Rijnvaart. Hieruit blijkt, dat de voornaamste bezwaren aangaande die vaart, na eene onderhandeling van vele jaren, eindelijk, tusschen de Duitsche Oeversraten eh het koningrijk der Nederlanden zijn uit den weg geruimd; dat de geschillen over die aangelegenheid, ten ge volge der bijzoi 'ere onderhandelingen, welke er tusschen de kabinetten van Pruissen en de Nederlanden hebben plaats gehadzijn bijgelegd dat de Oeverstaten verklaard hebben, zich, wat den hoofd-inhoud van het ontwerp aangaat daarmede te vereenigen; dat de zaakgelastigde van Frankrijk uitgenoodigd is, de noodige verzoeken aan zijn hof te willen doen om tot de toetreding tot het ontwerp geinagtigd te wordenen dat de moeijelijkheden welke zich omtrent enkele punten nog opdoen, aan den Nederlandschen en Pruissischen gevolmagtigden zullen worden medegedeeldmet verzoek om daarover te beraadslagen en hun gevoe len bij de vergadering uit te brengen. FRANKFORT den 17 november. Bijzondere brieven uit Konstanti- nopel vermelden, dat alom in het binnenland van Turkije het gezag des sultans wordt miskend; dat elke bassa zijne eigene inzigten volgt, en dat de menigte zich meer en meer aan de tegenwoordigheid der Russen .gewent; dat zelfs de groot-vizier in Schumla zwarigheid maakt om de bevelen des1 sultans op te volgen, die hem een opvolger zoude hebben toegedacht, en hem dienvolgens de zegels des rijks had afgevorderd; en dat dit een en ander in Konstantinopel eene besluiteloosheid heeft te weeg gebragtwelke treurige gevolgen voor de zelfstandigheid van het Turksche rijk schijnt te voorspellen. Men ziet alzoo met verlangen eenige nadere inlichtingen tegemoet omtrent den staat van zaken in Turkije. Tot den 26 octobgr was de ves ting Ginrgewo steeds in handen der Muzelmannen, en had de bassa, zoo hij zeide, nog geen bevel bekomen om die vesting over te geven. De Russische troepen voor dezelve werden op 9000 man geschat waarvan echtereen derde, door ziekte, werd verhinderd dienst te doen Den 6 november was de Newa met drijfijs bedekt, en heeft men de IsaSksbrug moeten wegnemen, FRANKRIJK. PARIJS den 19 november. De verkiezing van eenen afgevaardigde te Bordeaux is geenszins in den geest der monarchalen uitgevallen. De kandidaat der constitutionelen de heer Boscis met 270 van de 530 aanwezige stemmen tot gedeputeerde verkoren; terwijl de burggraaf Du- hamel, maire dier stad, slechts 257 stemmen heeft bekomen. De mi nisteriele bladen schrijven dezen ongunstigen uitslag daaraan toe, dat 05 monarchale kiezers verzuimd hadden zich op de lijsten te doen in schrijven en een dertigtal ingeschrevenen van dezelfde staatkundige gevoelens niet in de vergadering verschenen was. Kunnen genoemde bladen alzoo hunnen spijt over dezen uitslag niet onderdrukkenVan den ^anderen kant geven de constitutionele bladen hierover de uitbundigste vreugde te kennen. Zij merken aan, dat deze benoeming, in de tegen woordige omstandighedenals van het hoogste gewigt moet worden be schouwd eensdeels, uit hoofde van de zoogenaamde monarchale ge voelens welke steeds aan de stad Bordeaux werden toegeschreven en .welke tot dus verre aan de partij der congregatie een groot vertrouwen hebben ingeboezemd; ten andere, omdat het kiezers-kollegie bestond uit departementale kiezers, die, ingevolge de verordeningen van 1820, het vermogen bezitten om zich tweemalen bij de verkiezingen van gede puteerden te doen gelden, en mitsdien eenen dubbelen invloed uitoefe nen, Men meent dan ook dat deze uitslag ten hove eenen bijzonde ren indruk heeft gemaakt, en dat men aldaar zou beginnen in te zien, hoe onraadzaam het zou wezenom tot den grooten maatregel van de ontbinding der kamer over te gaan. Sedert eenige dagen bevond de prins de Talleyrand zich zeer ernstig ongesteld; men verneemt echter, dat hij aan de betere hand is. De zoon van den heer de Staelde eenige erfgenaam van dien zoo geachten naam, is dezer dagen alhier overleden. Men heeft aan H. H. M. M. den koning en koningin van Na pcis hij hunnen doortogt te NI meshet schouwspel gegeven van een stierengevecht in den alouden Romeinschen circus, welke, zoo men meldt, bij die gelegenheid eene menigte van 20,000 aanschouwers heeft bevat. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 22 november. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft II. donderdag aan het geheele korps der officieren van de schutte rij dezer residentie een prachtig middagmaal gegeven. Na den maaltijd heeft hoogsrdezelve zich eenen geruimen tijd met de officieren van alle rangen onderhouden. De edele minzaamheid, aan den hoogen gastheer eigen, heeft, zoo mogelijk, het dankbaar gevoel bij heeren officieren verhoogd, van Neerlands geliefden Kroonprins, den held van Waterloo, aan het hoofd te hebben van het gewigtig ligchaam in den Nederland schen Staat, hetwelk, uit den boezem van het volk genomen, beide voor Vorst en Vaderland steeds eenen zekeren waarborg zal opleveren. Naar men verneemtheeft het Z. K. H. behaagdeenen maaltijdaan hoogstdenzelven door het korps officieren der schutterij tegen den 8 der volgende maand aangeboden, minzaam aan te nemen. Het korps officieren der schutterij is 11. dingsdag ten gehoor bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden toegelaten, en door hoogst denzelven met de meeste onderscheiding ontvangen. Morgen avond is er bal ten hove van IIH. KK. HH. den Prins en de Prinses van Oranje. Z, K. H. Prins Albert van Pruissen zal in den loop dezer week deZé residentie verlaten t en naai1 Berlijn terug keeren oth van da9ffijfgp men zegteene kortstondige reis naar Petersburg te doen. Z. K» II. de Prins vah Oranje heeft zich gisteren naar ilaarleiii begeven, Om de schutterij dier stad te inspecteren. Ohder de verzoekschriften waarvan doör de commissis, inde ver gadering van de Tweede Kamer der Staten-Geheraal van den 20, versliCg is gedaan, was er een van zekeren Aalbert Derksenbij Arnhem, te ken» nen gevende, dat het hem gelukt is, om in de Openbaring van Johaii- nes een onfeilbaar middel te vinden tot bevordering van het heil del lands, en van de eendragt onder deszelfs ingezetenen. Hij verzoekt dat de vergadering hem toesta, slechts détle preek voor haar te komen doelt, waarin hij zich sterk maakt Hun Ed. Mog. gezamenlijk te bekeCren; met welke bekeering dan het duizendjarig Rijk een aanvang zoude hemen. -d- De commissie, hoezeer niets vuriger Wenschende, dari dat dit Rijk Zoo spoedig mogelijk verschijnen moge, heeft echter voorgesteld, dit ver» zoekschrift ter zijde te leggenwaartoe de vergadering ook besloot. Den 18 dezer heeft de bisschop van Gent zijne plegtige intrede lil die stad gedaan Zijn hoog-eerw. is met vele eerbewijzen door de Inge» zetenen ontvangen. Te Cooiskampin West-Vlaanderenis men Ook begonnen eelié contra.petitie te teekenen. De pastoor dier gemeente heeft zich tegen de onderteekenaren van dat verzoekschrift zeer uitgelaten, en Zijne Ort» derhoorigen sterk aangemaand, de petitie tot herstel der grieven te dn* derschrijven. Er schijnt over dit een en ander vrij Wat oneenigheid iti die gemeente ontstaan te zijn. De Nieuwe Gazette van Brugge deelt uittreksels mede van de aanspraken des pastoors over dit onderwerp, AMSTERDAM den 20 november. Eene der akeligste schipbreuken welke men op Martiniqtie heeft bijgewoond, tijdens de noodlottige or kanen die dat eiland onlangs hebben geteisterd, was die Van het schip James Watt. Op dat tijdstip lagen ter reede van St. Pièrre eene menig te vaartuigen die op convooi wachtende waren. De Watt onderscheid de zich van alle anderen door zijne hooge masten en Zijnet) ontzaggelij ken omvang. Hij had een inhoud vart dertien honderd tonen reeds bevonden zich twee duizend vaten suiker aan boord. De storm barstte los met zulk een geweld en zoo onvoorziensdat alle schependie In eene kleine ruimte besloten lagen, den tijd niet hadden om zich te ver wijderen, en aldus eenigermate voor ondergang bewaard te blijven. In weinige oogenblikken waren verscheidene schepen tegen elkander ge worpen, verbrijzeld en onder de golven begraven. De voor Zware an kers en sterke kabels op de reede liggende Watt weerstond eenen gerui men tijd het geweld der winden en de woede der baren, die het schip somwijlen geheel bedolvenen vervolgens met een schrikkelijk gedruis hunne woede koelden tegen het bereids met meer dan vijftig verbrijzel de schepen overdekte strand. De orkaan nogtans maakte alle door den kapitein en bet scheepsvolk aangewende pogingen om de dreigende schipbreuk te verhoeden vruchte loos. Een der kabeltouwen brak om het schip te verligten kapte men de masten. Het tweede kabel had weldra hetzelfde lot als het eerste j van dat oogenblik af had men niets dan een gewissen dood voor oog et». Daar de overige kabeltouwen de geweldige werking van het schip n\t alleen niet konden weerstaan gaven ook deze mede. Op dit oogen blik zag men een allervreesselijkste baar komen aanrollendie, hetschi^J treffende, hetzelve eensklaps ophief, medevoerde en met zulk een ver. vnarlijk gekraak tegen het strand wierp, dat het ten eenemale zoo geheel vernield en onder zand en schuim verdween, dat men deszelfs overblijf selen van die der vroeger gestrande schepen niet konde onderscheiden. Van het scheepsvolkdat zich weinige minuten voor de schipbreuk had zamengeschóold op de hut, in de hoop van met dit reeds van het schip losgescheurde houtwerk aan land geworpen te zullen worden, werdnie'. mand meer bemerkt; de negers, die ver van den zeekant plat op den buik waren gaan leggen, ten einde door den geweldigen wind niet w'eg- gevoerd te worden, poogden in dit schrikkelijk uur te vergeefs om met de oogen het zwarte punt te volgen hetwelk de boven op het schfp opeen gedrongen schepelingen vertoond haddendoch met de snelhell des bliksems en eenen slag als dien des donders was alles in een oogen. blik verzwolgenzonder van deze noodlottige gebeurtenis op Martinï- que eenig ander spoor na te laten dan eene herinnering bij deszelfs be woners welke voorzeker nimmer bij hgn zal uitgewischt worden. MIDDELBURG den 25 november. In den nacht van 11. zaturdag is de heer Claessent-Morislid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uit de provincie Zuid-Braband, te *s Hage overleden. De heer Hujsman, in gelijke betrekking van wege dezelfde provincie, ligt te Brussel ge vaarlijk ziek. ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 24 november. Gisteren is alhier ter reede gear riveerd de Zeeluit, kapt. H. R NIeboer, van Riga naar Gent gedesfi'- neerd, met lijnzaad. Ook zijn sedert eergisteren, voor, Antwerpen bestemd, op on2e rdede aangekomen Pieter Kareikapt. H. Poppen, van Padang met koffijt Udinekapt. N. Muntvan Newcastlemet ijzerChoiiekapt. T.WheSfly van Riga, met lijnzaad. Gisteren is van hier gezeild Felicianakapt. J. Langcöpc, van Cent naar Nieuw-Orleansmet ballast. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en sedert den 92 dezer van onze reede naar zee gezeild la Belle Alliancekapt. O. A. Wil mannaar Londen, en de twee Gebroederskapt. G. Unruhnaar ttull, beide met boomschors; de Jonge Hortence, kapt. H. A. Nieberdingmet steenkolen, en de Vriendschap |tapt.,F. joffroy, mee stukgoederen beide naar Marseille; Eugenekapt. Th. Taxternaar Boston met .jenever1; !a Paltne kapt. T. Luffriero, naar Lissabon, met ballast; de Frederik kapt. J. Brand, naar Batavia, met stukgoederen; Franciscuskapt. J. J. de Meire Jz., naar Cadixmet jenever; Caroline Christine, kapt. O. Thorin, naar Cette, met ballast; F Éclair, kapt. D. J. Salzsiedernaar Paramet flesscllen. VF.RE den 24 november. Alhier is ter reede gearriveerd de Engelscho brik Georgekapt. T. Wi'tle van Riga naar Antwerpen gedestilleerdmet zaai-Iynzaad.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1