COURANT, N°. 141. MIDDELBURGSCIIE Dingsdag \sv ''^A 24 November 1829# NIE VTFSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. DUlTSCIILANn. FRANKFORT den i<5 november. De toestand van Zaken in Eufo- peesch-Turkije is nog altoos eeni'gzins raadselachtig: in sommige partiknliere berigten uit Konstantinopelvan den 14 october, wil men het doen voorkomen als of liet gedrag der Porte eenigzins weifelend ge worden zou zijn, en zij in het geheim nog hoopvoedingen zou koeste ren ten deele gegrond op de dreigende stelling des pachiPs van Scutari met zijne armee bij Philippopoli, ten deele op het komen des admiraals Malcolm naar Konstantinopel, en op de tegenwoordigheid zijner vloot aan den ingang der Dardanellen.Dat de reis-effendi steeds verklaart, van den sultan de strengste bevelen ontvangen te hebben om de bepalingen van het traktaat van Adrianopel stiptelijk te vervullen, en dat door derf' reis effendi de verzekering gegeven is dat de Porte den pacha van Scu tari herhaaldelijk het bevel gezonden heeft om zich rustig te houden, dit wordt in de bedoelde partikuliere berigten ten volle erkend, maar daaromtrent gezegddat de verklaring van den reis-efFendi slechts een voorgeven, en het der Porte met hare verzekeringen geen ernst zou zijn. In hoe verre deze partikuliere berigten eenig geloof verdienen laten wij daar. De eerstvolgende berigten moeten daaromtrent opheldering geven. Halil-pacha wachtte den 14 october nog altoos op zijne paspoorten tot de reis naar Petersburg. Te Darmstadt gaf dezer dagen zekere van Linskleen vermaard gochelnareene vertooning, welke geheel het hof bijwoonde. Als laat ste toer moest zijne echtgenoot, eene zeer bevallige jonge vrouw, het vuur van vier militairen doorstaan. Men verbeelde zich den schrik der aanscliouwerstoen zij die ongelukkige doodelijk gewond zagen neer storten. Bij de lading was her verwisselen der kogels mislukt; een derzelve had haar getroffen, en zij is den volgenden dag in de wreed ste smarten gestorven. Mngt het eene waarschuwing zijnom niet ligt- zinnig met een menschen-leven te spelen! De hoogleeraar Parrotdie bezig is met het doen eener weten schappelijke reis, is met zijne reisgenooten in het St. Joris-kloosteraan den voet van den berg Ararat, aangekomen, waar hij zich nog in het begin van october bevond. Twee malen heeft hij beproefd den Ararat te bestijgen; de eerstemaal klom hij 13,000 voeten hoog, doch moest, wegens de schrikkelijke steilte van den oostelijken overhang van den berghet verder klimmen stakenbij de tweede poging kon hij ook den top niet bereiken, maar klom 15,000 Fransche voeten hoog, dus hoo- ger dan de spits van den Montblanc, en bleef naar zijne berekening nog 2000 voeten beneden de kruin. Hij zou, zoo het weder zulks toeliet, nog eene poging aanwenden om tot de spits te geraken. Op het hoog ste punt, waar hij gekomen was, heeft hij een houten kruis geplant met een Latijnsch opschrift, inhoudende, dat, onder de regering van keizer Nicolaasdeze heilige plaats, voor het Christelijk geloof, gewapender hand veroverd is door den generaal Paskewitsch Erivanskiin het jaar des Heeren 1827. *s GRAVF.NHAGE den 20 november. Bij de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal welke heden ten half twee uren is bijeengekomen, heeft de heer van Heyden tot Reinestein benoemd tot lid van dé K: mer voor de provincie Drenthe, na in handen van den president, daartoe gemag- tigdde vereischte eeden te hebben afgelegd, zitting genomen. Voorts is gelezen en naar de afdeelingen verzonden eene missive van Z. M., ten geleide van een ontwerp van wet, houdende nadere wijzi ging van het tarief van in-, uit- en doorvoer, voor zoo verre betreft de van buiten 's lands ingevoerd wordende bieren en suiker. Een aantal ingekomen petitienmeestal betrekking hebbende tot de voorgestelde verhooging der accijnsen werd' in handen der commissie tot de petitien gesteld terwijl op twee ingekomen boekwerken het ge woon besluit werd genomen. Namens de centrale sectie werd vervolgens rapport uitgebragt wegens de verdeeling der grondbelasting over 1830. Besloten dit ïapport te doen drukken, ronddeelen en tegen aanstaanden donderdag aan de orde te stellen. Door de heeren PyckeLiedel de IVellvan Dam van Isselt en Fer- anneman werden, namens de commissie tot de petitien, onderscheidene rapporten uitgebragt een dezer rapporten op de petitie van een inwo ner van I.uik, houdende, dat de onteerende straf der stokslagen bij de armee inogt worden afgeschaftgaf aanleiding tot eene discussiewaar- ain de heeren de Brouckere Sypkens de Stassart, van Dam van Isselt, ie /Ion en de Jonge deel namen. Alle deze sprekers gaven den vvensch te kennen, dat dergelijke voor den mensch onteerende straf mogt wor den afgeschaft, en bij eene nadere wetgeving mogt worden veranderd. De heer Sypkens voegde er bij dat het ontijdig was thans daarover in discussie te treden. De meeste dezer rapporten zullen worden gedrukt en ter griffie gedeponeerd, terwijl de vergadering over eenigen tot de orde van den dag is overgegaan. Waarna de zitting ten half" vier uren werd geëindigd en geadjourneerd tot aanstaanden donderdag ten 2 uren. Thans is gedrukt en aan de leden van de Staten-Generaal rondge deeld de aanspraak van den heer mr, D. Fochemalid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het comité-generaal van den 26 october 1829 aan zijne medeleden gedaan benevens de daarbij overgelegde be denkingen over het regelen en beheer van de ontvangsten en uitgaven, en verdere middelen betrekkelijk den financiëlen stand van dit Rijk, en meer bijzonder over het amortisatie-syndicaat. Die bedenkingen he slaan niet minder dan 41 pagina's druk en zijn verdeeld in 99 paragra- phen waarin de schrijver den stand onzer financiën, geldleeningen af lossingen, amortisatie enz., van de jaren 1813 en 1814 af, bij het verlaten der Nederlanden door de Franschen, tot het indienen der een- en tienjarige begrootingen in de jongste zitting der Staten-Generaal te Brussel gehouden, nagaat, berekent en beoordeelt, en menige plaats ge had hebbende financiële operatie afkeurt. Het slot dezer memorie of wel de 99ye luidt aldus: Door duidelijke en onderscheidene opgaven van den waren stand van zaken, en openhartige mededeeling en medewerking, zal het openbaar vertrouwen meer en meer bevestigd worden. De schulden zullen alzoo weldrain plaats van te vermeerderenkennelijk verminderen. De prij- zen der staatspapieren zullen zich staande houden of verheffen; de stand der rentén zal daar naar gewijzigd worden en de middelen van nijver heid begunstigen. Het geld in betrekking van andere niet winstdoendö voorwerpen in waarde rijzende zullen de lasten behalve uit andera oorzaken, ook daardoor verminderen. —- Hoewel het goede altijd met het kwade is gemengd, en dus met tften gang hier of daar nadeel zal bespeurd worden, zal nogtans de welvaart der leden van dq maatschap pij in het algemeen met die van den Staat bevorderd worden. De*e uitzigteu zijn niet hersenschimmen van een stelsel Van Lawzij zijtl Wiskundige berekeningen en natuurlijke gevolgen, in den aard der zakert gelegen. Het tegenwoordig geslacht zal niet ten bezware van de aanko mende en opvolgende geslachten bestaan en leven, het zal geregtigheid uitoefenen, en, gedachtig aan het Verledene, zorge dragen voor het toe» komende. Woensdag morgen vroeg kondigden de vlaggen Welke van de publie ke gebouwen en uit vele woningen van bijzonderepersonen wapperden hel feest van den dag aan. Des middags ten twaalf uren was het groote pa rade welke door den heer gouverneur der residentie en door onder» scheidene hoofd-officieren werd bijgewoond. Een bataillon grenadier! en twee kompagnien jagers, in hunne nieuwe monteringen, waren al» daar tegenwoordig eh trokken de aandacht van allen tot zich, ZooWet door de voortreffelijke houding als fraalje kleeding. Des middags W8i er diner en des avonds bal en gala ten hove, waar zich omtrent 6oö ge- noodigden bevonden. De meeste publieke gebouwen en een groot aan tal huizen van partikulieren waren verlicht; zoodat de ingezetenen dezer residentie wederom, bij deze gelegenheid, de duidelijkste blijken van hunne deelneming in het geluk van het koninklijk hui9 hebben gegeven. Z. M. heeft, bij besluit van den 7 dezer, no. 103, hoogstdel» zelfs goedkeuring gehecht aan het reglement eener nieuwe maatschappij te Brugge, ten doel hebbende de aanmoediging van de zijde-wormen teelt. Deze inrigtingwelke den naam van mortis et bontbyx ("moerbe- zienboom en zijdeworm) zal voeren telt reeds 60 ledenhet program ma der prijzen, die zij voor 1830 zal uitschrijven, zal eerstdaags hel licht zien. AMSTERDAM den 19 november. Ook in den schouwburg dezef stad is men op gisteren de dubbele plegtigheidwelke gevierd werd, in dachtig geweest, bij de keuze der op te voeren stukken; het eerste van welke, het treurspel Jacob Simonszoon de Rijkbij het feest onzer her» kregene onafhankelijkheid bijzonder doeltreffend wasterwijl het nastukjrf Hendrik de VierdeHuisvader ons, op den jaardag onzer geliefde Vor stin, het huisselijk geluk van een vorstelijk gezin mogt schilderen. De ze voorstelling, voorafgegaan doorliet aloude IVilhelmus Van Nasiouwe en afgewisseld door de volksliederen, werd besloten met eenige op het feest van den dag vervaardigde dichtregels, gezongen door mejufvrouw Naret Koning, en door het publiek met geestdrift toegejuicht. Men verneemtdat ook alhier een departement is opgerigt van da maatschappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs, onder de slaven en kleurlingen, in de koionie Suriname. Zr. Ms. korvet van oorlog, de Pollux, kapt. Eegh, is uil Texel naar Batavia vertrokken. Aan boord van dat schip bevindt zich de heer IFaardenburgkapt.-ter-zeebenoemd kommandant en chef voor Zr. Ms. zeemagt in de Oost-Indie. GENT den 17 november. Inde gemeente Eeghemprovincie West» Vlaanderen, liep men voor eenigen tijd rond met eene petitie, houden de verzoek om de uitvoering van het concordaat, de afschaffing van het monopolie van het onderwijs en van de belasting op het gemaal om hel vrije gebruik der Fransche taal en de gelijke verdeeling der ambten tus- schen Protestanten en Katholijken. De pastoor en kapellaan hadden de ze petitie doen rond zenden. Tachtig ingezetenen teekenden dezelve zonder ze te lezen. Zij meenden dat daarin alleen het verzoek om de afschaffing van de belasting op het gemaal vervat Was. Dan demis leiding werd spoedig ontdekt, en de ingezetenen haasteden zich nu om eene andere petitie te teekenen waarbij zij de eerste geheel verwierpen in alles wat daarbij meer gevraagd werd dan de afschaffing der belasting op het gemaal en de vermindering der lasten, voor zoo verre de behoef ten van den staat zulks toelieten. De voornaamste ingezetenen der ge meente zeventig in getal, voegden zich bij deze 80, om de nieuwe petitie te teekenen en die van den pastoor cum suis tegen te spreken. Sedert wil niemand de laatste meer teekenen, en zij, die het gedaan hebben schamen er zich over. De pastoor en kapeilaan zijn woedend over deze teleurstelling geworden en hebben heden van den predikstoel hevig tegen de ministerielentegen de liberale dagbladen., tegen het on derwijs, tegen den schoolmeester der gemeente, maar vooral tegen de bevorderaars van de nieuwe petitie uitgevaren. In het vuur hunner gram schap noemden zij dezen handlangers van Luciferaanhangers van L«- ther 'e 11 Calvjjr, die de hel niet zouden ontvlieden. MIDDELBURG den 23 november. Bij het Fransche ministerie heeft alweder eene verandering plaats gehad. De prins de Polignac, minister van buitenlandsche zaken is tot president van den raad der ministers benoemd; de baron de Montbel, minister van kerkelijke zaken en van het publiek onderwijs, tot minister van binnenlandsche zaken, in plaats van den graaf de Labotirdounayedie zijn ontslag gevraagd en bekomen heeft; de heer Guernon de Ranville, procureur-generaal bij het konink lijk hof van Lyontot minister van kerkelijke zaken en van het publiek onderwijs, in plaats van den baron Montbel; voorts is de graaf de La- bourdonnaye, lid van de kamer van afgevaardigden, tot min!ster van staat en lid van den geheimen raad benoemd. De Gazette de France zegt dat de aftreding van den graaf de Labour- donnaye geene verandering in het aangenomen systema in 's konings raad zal te weeg brengen, De Hoogduitsche tooneellistenouder directie van den heer J. C. Schuit zehebben 11. zaturdag avond alhier tot hunne eerste representatie gegeven der Freischützopera van F. Kind, waarvan de muziek is ver vaardigd door den beroemden C. M. von IVeber. De tooneelminnaars zijn zeer voldaan geweest over de uitvoering en geven den meesten lof aan de verdiensten van dit gezelschap, In het artikel wegens de uitreiking van de gouden medaille aan den heer J. de Man Jz.in ons vorig no. geplaatststaatreg, 4 provinciale en stedelijkcn commissieleesprovinciale en stedelijke commissienen reg, 8 haarleej htm.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1