N°. 140. MIDDELBURGSCHE Zaturdag NIE UIESTIJ DINGEN. BESTUREN en ADMINISTRATIES. L'UITSCHLAN D. BERLIJN den 14 november. De Perziannsctie gezantprins Chas- rew Mirzais den 30 october met zijn gevolg van Petersburg vertrokken. Sedert den 31 october had men te Stockholm reeds een vrij strenge koude en sneeuwen eene volkomene sledebaan. Door dezen vroegtij- digen winter was in eertige provinciën de veldarbeid geschorst. Hier door zal welligr eene rijzing in den prijs der levensmiddelen ontstaan, hóewei er alle grond is om nergens voor gebrek te vreezen. F R A N K R IJ K PARIJS den 15 november. Het schijnt dat ten gevolge der bevelen van den prefe<-r poncie eene »eer groote menigte wapenen in.be- yi",, is, en reeds twintig kisten, daarmede gevuld, op de grif fie der regtbank van correctionele policie gebragt zijn, waaruit men op maakt, dat deze zaak geregtoüjk onderzocht zal worden. Men verzekertdat de commissarissen van politie, die dezer dagen te Parijs afgezet zijnzulks te wijten hebben aan hunnen te geringen ijver in het opsporen van borstbeelden en portretten van den hertog van Reichstadt en het zoeken naar verboden Wapenen. - Uit eenen staat, die dezer dagen is bekend gemaakt, blijkt, dat van de 159,000 huurhuizen alhier, 96,000 beneden de 150 fr. ver huurd en 30,000 personen als arm opgeteekend zijntwee arrondisse menten van de stad hebben 1 arme op 4 menschen, in de hospitalen zijn 7000 bedden bijna aanhoudend bezet; in 8 derzelven worden 8000 grijs aards of arme zieken verpleegdin de gestichten der moeder-maatschap pijen worden 6000 vrouwen bestendig onderhoudende maatschappij van weldadigheid zorgt bovendien voor 15 tot 1800 arme zieken. In het hotel Frascatiin de ine Richelieu waar eene bank ge bonden en gewoonlijk om grof geld gespeeld wordt, heeft een Engelsch- man een pakje bankbriefjes', ten bedrage van twintig duizend francs, van de tafel gegrepen en is daarmede uit een raam op de Boulevard gesprongen. Hij werd spoedig gevatdoch de bankbriefjes waren met meer te vinden. Het jnweelen halssieraad, dat hier voor de aanstaande koningin van Spanje met diamanten tot de Spaansche kroon behoorende, ver vaardigd was, is op het punt geweest om gestolen te worden, tiaar de deligence, in welke de juwelier Garrette met deze kostbaarheden naar Madrid terugkeerde, in Spanje door roovers aangevallen, en alleen door de. voorzigtigheid van den conducteur van den wagen de doos met die diamanten behouden is geworden, - NEDERLANDEN. ïs GRAVENHAGE den 17 november. De vlaggen wapperden dezen dag van de publieke gehouwen en uit onderscheidene huizen vah bij zondere burgers, ter viering van de gelukkige omwenteling, welkè he den nu zestien jaren geledeneen aanvang nam. Mogt het Vaderland nog lang dat geluk genieten, hetwelk liet," onder "de regering vaneenen geliefden en geëerbiedigden Koning, in die zestien jaren genoten heeft. Morgen, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konin gin zullen de grenadiers en jagers de pa-ade bijwonen, gedeeltelijk ge kleed in derzelver nieuwe monteringen. Des avonds zal er groot balen gala zjjn aan het hof. Men wil, dat de heeren ReyphinsLeclercq en Dotrenge zich in den staatsraadtegen eene onbepaalde vrijheid van het onderwijs hebben verklaard. Men verneemt, dat, in afwachting van den uitslag der raadplegin gen van de Staten-Generaal over de Huil Edel Mog. aangeboden nieu we financiële wettende heeren provinciale gouverneurs door de admi nistratie der directe belastingen enz.verzocht zijn om buiten hoo gt noodzakelijkheidgeene voorstellen meer te doen tot ontslag van commisen die door hunne jaren of ligchaamsgebreken minder geschikt zijn geworden voor de verdere waarneming hunner betrekkingenen om wijders geene nieuwe benoemingen meer te doen. hetzij de vacature door overlijden of ontslag mogt ontstaan zijnenz. - Het godgeleerd genootschap van Tey/er heeft aan den Leydschen boogleeraar IV. C. Kist den gouden eereprijs toegewezen voor zijne be antwoording der prijsvraag, in 1825 uitgeschreven en in 1828 herhaald: Over de leer van Jezus en de Apostelen wegens de Christelijke kerk op aarde. Er is reeds meermalen gezegddat men in onderscheidene provinciën, maar vooral 111 de beide Vlaanderen, alles in het werk •teltom de bewoners tot het aanbieden van verzoekschriften aan te sporen. Hiertoe worden ontwerpen van petitien in de dagbladen ge plaatst aan cie huizen rondgedeeld en op de hoeken der straten aange plakt. Ten einde het getal onderteekenaren te vergrootenbedient men zich ook van allerlei middelen, welke te veel zijn om op te somnien wij, wjllen er slechts 4$n opnoemen, waaruit men deoverige kan beoor- deeierr. Volgens het Journal de Gand, heeft een geestelijke zich niet ontzien, in zekere plaats eene school te bezoeken, en aldaar al de kin deren doen teekenenwelke nu wel zoo als dat dagblad zegtop de lijsten als zoo vele vaders van huisgezinnen zullen voorkomen. Thans heeft men een nieuw middel uitgevonden, het doen, namelijk, van proclamatien. Het ultramontaanschfi dagblad, d e Nieuwe Gazetre van Brugge bijgenaamd de Standaard van Vlaander en van den 19 dezer, deelt zoodanig eene proclamatie mede waaruit de bedoelingen der par tij van welke zij de orgaan is maar al te duidelijk kenbaar worden. Het Dagblad van 'i Dage geeft eenige zinsneden uit dit stuk op, waarvan de laatste woorden dus luiden: „Ontwaakt, landslieden, en strijdt voor de vrijheid van Kerk en Staat Waarop gemeld dagblad volgen laat Wij' zullen ons van aanmerkingen onthouden, want elk, die deze uit treksels leest, zal daaruit ligtelijk bemerkendat aan vele der hier voor komende klagten reeds voldaan is, dat de zoogenaamde grieven, daarin voorkomende, of ongegrond of zeer overdreven zijn, en dat het groote oogmerk dier partij is, om, even als te voren, onder den schijn van vrijheid, het onderwijs, hetwelk onder de wijze regering van onzen ge- eefbiedigïlen Koning aanvankelijk in de Zuidelijke provinciën zoo doel matig gevestigd was, wederom te brengen in handen dergenen, onder wier bestuur het sinds eeuwen gekwijnd heeft. Wij kunnen evenwel niet nalaten, de aandacht onzer lezers te vestigen op die zinsnede, waarni gezegd wordt, dat er in de verzoekschriften moet worden aangedrongen op de volledige vrjjheid van den kloosterlijken staat. Zal men dan in de 19de eeuw in Nederland wederom willen oprigten de kloosters, die schuilplaatsen vat) vadzigheid, weelde en wellust? De hemel beware ons voor de herstelling van zulk een kwaad. Het is waarlijk reeds te verre gekomendat men in ons vaderlandonder de regering van eenen Nastdïtwaaronder allen eene redelijke vrijheid genieten, openlijk durft spreken van de herstelling derzelve. Doch het is goed, dat de ultra- montanen zoo vroegtijdig hunne bedoettogen ontdekken de verlichten en weidenkenden zien daardoor hunne oogmerken en kunnen des te beter op kunne hoede zijn. Wij zeggen nier: Ontwaakt, maar, naar de oude spreuk der Vaderen: Waakt 1 Door den grooten kerkeraad onzer Hervormde gemeente, met dia kenen, is, uit een bevorens gemaakt drietal van predikanten, op heden beroepen de wel-eerw. zeer geleerde heer A. L. van der Boon Mesch th. dr.predikant te Leeuwarden, LUIK den 15 november. Heden heeft ook het hier ter stede geves tigd dagblad van de partij der zoogenaamde ultra-Katholijken herontwerp eener petitie geleverd. In dezelve staat almede de vrijheid van het bur gerlijk onderwijs, zonder eenigen den minsten behoedenden maatregel, op den voorgrond. BRUSSEL den 17 november. De drie benoemde bisschoppen zijn thans in dienst getreden. Eergisteren is die van Luik plegtig gewijd. SLUIS den 17 november. Als eene bijzonderheid verdient gemeld te worden: dat Anna Maria Boerjan oud 45 jaren, huisvrouw van Pie- ter Bernard Rijckbostbroodbakker binnen deze stad, van drie welge schapene dochters is beval'en -en wel op den 15 des morgens ten 8 uren van de eerste, den j6 des nachts ten 25 uren van de tweede en een half uur later van de derde, bij welke laatste echtW geen teeken van leven is bespeurd geworden; de moeder bevindt zich redelijk wel, zoo ook hare beide zuigelingen, welke, tegelijk met het levenloos gebo ren kind gezegd kunnen worden van eene bijna gewone grootte te zijn. WISSENKERKE (in Noord-Beveland*) den 18 november. Op heden is alhier, door den heer burgemeester dezer gemeente, in tegenwoor- digheic^van assessoren en eenige der voornaamste ingezetenen, aan den heer meÏE en chir. doctor .7. H. Keil de gouden medaille ter hand ge steld welke aan denzei ven is toegèwezèn door Z. Mï den Koning, we gens het verrigten van het grootst aantal koepok-inentingen aan minver mogendenin het jaar 1827. MIDDELBURG den 19 november. Gisteren is, bij gelegenheid der jaardag van H. M. de Koninginin de vergadering van den raad dezer staddoor den heer burgemeester, in het bijzijn der provinciale en ste delijken commissie van geneeskundig toevoorzigt en de overige alhier gevestigde geneeskunst-oefenaren, aan den heer J. de Man Jz., heel meester binnen deze stad, uitgereikt de gouden medaille, bjj besluit van Z. M. den Koning van 17 april dezes jaars, onder meerder, aan haar toegewezen, voor het grootst getal vaccinatien door hem in het jaar 1827, zonder eenige belooning, aan minvermogenden, verrigt; en ook voornamelijk wegens de zorg, aangewend ora den goeden uitslag daarvan te verzekeren. Heden overleed alhier de wel eerw. en zeergel. heer Antoniusvan Deinsepredikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente dezer stad, ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw, een man in veelvul dige betrekkingenen wiens nuttig en werkzaam leven lang in gezegend aandenken blijven zal. -t- P U B L IC AT I E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG In Zeelandherinneren bij deze, ten gevolge eener aanschrijving der hoogere Autoriteit, een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaap, dat, volgens de bestaande bepalingen niemandonder welk voorwendsel en in welk jaargetijde ook, mag bedelen, en dat al wie, zonder onderscheid van geslacht, jaren of ligchaams-gebreken zich aan dat misdrijf schul dig makenmoeten worden aangehoudenen naar omstandighedenof aan den Regter overgegeven of naar eene Bedelaars-inrigting overgebrngt. Dat zij die geen werk hebben, en onvermogend zijn om in hun onder houdt te voorziendit een en ander vinden kunnen in de bestaande in- rigtittgen van weldadigheiden dat enkele aanmelding ter Secretarie de zer Stad voldoende is om daarin te kunnen worden opgenomen. Burgèfneester en Wethouders willen mitsdien de behoeftige Ingezete nen dézer Gemeente bij herhaling herinneren, aan het bestaande verbod om te "bedelen en hun aanmanen om liever de toevlugt te némen tot de instellingen der Maatschappij van Weldadigheid dan tot het bedroevend uiterste om tot bedelarij te moeten vervallenen tevens bij deze gele genheid de vermogende Ingezetenen dezer Stad ititnoodigen om 's Ko- nfngs bedoelingen tot wering der bedelarij te helpen bevorderen door geene aalmoezen te geven aan onbekende behoeftige personen, die zich aan de huizen tot het verkrijgen van ouderstand aanmeldendaar de zoó- danigen veelal niet de ware behoeftigen, maar voor het meerendeel slechts lieden zijn, die, onder allerlei voorwendsels, het medelijden trachten op te wekkenen daarna de op die wijze verkregene ondersteuning niet zelden roekeloos misbruiken maar om het bedrag hunner liefdegaven aan onbekende behoeftigen op eene meer doelmatige wijze te besteden, en daartoe voornamelijk gebruik te maken van de door de respective Artnverzorgers gedaan wordende gewone en buitengewone Collecten wanneer dezelve verzekerd mogen zijndat hunne aalmoezennaar hun oogmerk, ten behoeve der ware armen en op eene behoorlijke wijze zul» len 'Worden aangewend. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 November 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbv, J. F. B1JLEVELDSecretaris.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1