N°. i3g. MIDDELBURGSCIIE 10 November 1829» Donderdag NIE UrrsTlJ DINGEN. DUlTSCIiLANl). FRANKFORT den 13 november. Men verneemt, dat te Retersbtirg op het ministerie van buitenlandscbe zaken tegenwoordig eene tóeer dan gewone di tikte heerschten de vice-kanseliergraaf van Nesselrode, dagelijks met de vreemde gezanten arbeidt en daarna den keizer verslag doet van het verhandelde. Alle die conferentien zouden veroorzaakt worden door de pogingen van Engeland eli Frankrijk, om Rusland te be wegen tot het verzachten der voorwaarden van den vrede, ten behoeve der Porte. Ook omtrent het lot van Griekenland, dat thans in de conferentien tè Londen beslist worden zal, wordt te Petersblirg druk onderhandeld. De keizer en de gehcele keizerlijke familie stellen een levendig belang in de Grieken, en men vleidt zich, dat die nieuwe staat zoodanige gren zen zjtl bekomen als voor zijne veiligheid eli ter ontwikkeling zijner krachten noodig zijn. Het Grièkscbe vasteland is mi geheel van Ttirken bevrijd. Generaal Denietrins Ypsilanti heeft het fort Cnstello di Petra bezet, welk punt allergeschiktst was om den vijand het voortrukken te beletten en de reeds bevrijdde provinciën voor eenen inval te beschermen. Den ea septem ber heeft hij de Turkendie het waagden dit kasteel te bestormen na een gevecht van twee uren, niet alleen afgeslagen, maar hen tot eene volkom ene vlugt gedwongen, zoo dat het geheele Turksche leger ont bonden is geworden, en Rumely-Valessi alle de Turksche bezettingen, die nog in Livadie waren, met zich genomen heeft. Te Konstantinope! Zouden, volgens bijzondere berigtenonlangs sporen van een geheim gezelschap ontdekt zijn, dat ten doel had de bestaande regering omver te werpen, doch alle de personen, die daaraan medepligtig waren zich in tijds'door de vlugt gereden zelfsjhunne eigen dommen in veiligheid gebrsgt hebben. Hun plan wasom te beproe ven van den sultan te onttroonen zonder het iand in een burger-oortdg te storten, en een voorname Griek, die als eerste tolk met het gezant schap van Halil-pacha naar Petersburg moest gaan, en daartoe van den sultan 60,000 harde piasters ontvangen had, zou daarbij de hoofdrol ge speeld hebben en bij het ontdekken van het plan met zijn geheel huis gezin verdwenen zijn. frankrijk. PARIJS den 13 november. Op den 1 ianuarij van het loopende jaar bestond de koninklijke zeemagt in Frankrijk uit 33 schepen 41 fregat ten, 6 korvetten, 25 brikken Van twintig tot zestien stukken 8 advies- koryetten van achttien stukken, 16 goeïet-brikken van zestien stukken, 2 kleine brikken, 6 kanonneerbrikken34 goeletten 15 kotters en ad- vies-loggers 27 flottille-vaartuigen9 stoombooten 15 korvetten van 800 ton, 37 gabarres, 4 transportschepen en 2 jagten te zamen 279 vaartuigen. Het getal schepen van allerlei aard die in dit jaar op sta pel stonden bedraagt 80. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 14 november. In de zitting van de Tweede Kamer, van heden, zijn ingekomen onderscheidene verzoekschriften, welke naar de commjssie zijn verzonden, te weten i°. Van .7. M. de Gardeverzoekende de tusschenkomst der Kamer in een tegen hem uitgesproken vonnis. Van vijf zotitzieders te Diest, aanmerkingen aanbiedende we gens het ontwerp van wet op den accijns van het zout. 3°. Van .7. Kooitzoutzieter te Ninoveover hetzelfde onderwerp. 4°. Van .7. Claessetischoolhouder in Noord-Brabandtegen de vrije mededinging in het onderwijs. 50. Van .7. Padberg, te Leeuwarden zich beklagende dat hij niet als schoolhouder is toegelaten. 6°. Van 26 bierbrouwers te Gent, aanmerkingen aanbiedende tegen het ontwerp van wet op de bieren. 7°. Van L. de Potter, gedetineerde te Brussel, verzoekende dat bij de Kamer een voorstel worde gedaan om de veroordeeldenuit kracht der wetten van den 20 april 1815 en 10 maart 1818, te doen deelen in de weldaden van de wet van den 16 mei 1829 nopens de vrijheid der drukpers. 8°. Van E. Ducpetiauxinsgelijks gedetineerde te Brussel, een derge lijk verzoek doendeen 9°. Van een* inwoner van Bergen in Henegouwenzijn verlangen te kennen gevendedat er een einde worde gemaakt aan het petitioneren en dat zijn geschrift moge gebezigd worden om alle reeds ingediende peti tiën in den brand te steken en al de genen die zich daarmede verder tnogten bezighoudenin het gekkenhuis te plaatsen. (Gedruisch in de zaal De centrale afdeeling deed verslag wegens het ontwerp van wet tot toelating van het rinve zout in de algemeene entrepots. Daaruit bleek, dat zes afdeelingen de antwoorden van het gouvernement voor kennis geving hebben aangenomen en/iat de zevende- afdeeling eenige beden kingen daarop gemaakt heeft. Dit verslag zal worden gedrukt en rond- g'deeld. De openbare beraadslaging over dit ontwerp, is op aanstaan den maandag bepaald. De voorzitter bragt ter kennisse van de Kamer, dat de heer Barthé- lémy hem een voorstel had overhandigd, strekkende, om bij eene wet de wijste bepalen, waarop de hooge ambtenaren, bij art. 177 der grond wet vermeld in regten betrokken kunnen worden. Dit artikel luidt al dus? De leden van de Staten-Generaal de hoofden der departemen- ren van algemeen bestuur, de leden van den Raad van State, de commissarissen van den Koning in de provinciën, staan te regt voor den floogen Raad wegens alle misdrijven gedurende den tijd hun- ner fnuctien begaan. Wegens misdrijven, in het uitoefenen van der- zeiver functien begaanworden zy nimmer in regten betrokkendan nadat door de vergadering der Staten-Generaal daartoe uitdrukkelijk verlof is verleend." De-Kamer heeft besloten dat dit besluit zal worden gedruktrondge deeld en verzonden naar de afdeelingen. GRAVENHAGE den 16 november. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is heden ten twee uren vergaderd. Z. Exc. de minister van fimntien was in de zaal tegenwoordig. Is gelezen eene missive van Z. M.» ten geleide van een ontwerp van wet eii meinbrie van toelichting, wailrbijZoo in het belattg dor nSltö* nnle nijverheid als tot wering van misbruiken, eenige veranderingen wor« den daargesteld in het tarief van in-, uit- en doorvoer. Drukken» ronddeeien en naar de afdeelingen verzenden. De heer Claessens Moris gaf bij eene missive te kennen dat hij doof ongesteldheid verhinderd wordt de zittingen der Kamer bij té wonen. Aangenomen voor notificatie. Onder de ingekolnene verzoekschriften, welke iii handen der cOfflrai!-, sie tot de petitiën zijn gesteld heeft men opgemerkt eene van suiker- raffinadeurs te Gentreclamerende tegen de voorgestelde verhoogde be* lasting op de suiker, eu eene van een inwoner uit Brussel, verzoekende dat de vergadering zich onledig houde met de daarstelling eeher Wet ojl de Conflicten. Op in ingekomen boekwerk werd bet gewooh beslbit genomen, waarna de beraadslagingen geopend werden op het rapport der centrale* afdeeling, omtrent het tot opslag toelaten van het van btiiten 'slandster Zee ingevoerde ruweezout in de algemeene entrepóts. De heer de Stas sart maakte eenige aanmerkingen over de woorden uitvoer ter zee iit artikel 3 voorkomende waarop de minister van financiën hoofdzakelijk zeide, dat die woorden konden beschouwd worden als in de wet niet te staan, doch dat die bijvoeging de zaak duidelijker maakte en althans ön- schadelijk was. Zijne Exc. voegde daarbijdat er voormaals een groOt vooroordeel tegen het sijstema van entreposering bestonddat men tham het nut daarvan ondervond en bedacht was om het zoo veel mogelijk tlit te strekken; dat voornamelijk de kamers van koophandel van Amsterdam en Brugge het gouvernement op den Voorgestelden maatregel aandachtig hadden gemaakt, welke strekken zou om den handel ttisschen bet Oos ten de Oost-Zee en ons land aanzienlijk te bevordert. De concept- wet voorts In omvraag gebragt zijndewerd met algemeene stemmetl (zijnde er 82 leden tegenwoordig geweest) aangenomen, waarna de jit- ting werd opgeheven. De Courrier des Pays-Bas maakte, in een zijner laatste hommer! gewag van eene kabaal, welke zich hier ter stede zon gevormd hebberl om eenige Zuidelijke leden der Staten-Generaal, en wel bepaaldelijk de heeren le HonGertache en de Brouckere, te deballoteren ttit de sociëteit op het Plein, waar tot hiertoe eik jaar, wanneer de zitting der Staten- Generaal in deze residentie plaats vond die leden waren toegelaten en op de meest heusche wijs waren ontvangen. Wij durven niet bevestigen» maar ook niet tegenspreken, dat zulk eene kabaal bestaan hebbe, doch dit is zeker, dat, zoodra het gerucht zich daarvan heeft verspreid, de bedaarde en weldenkende lieden zich met ijver hebben vereenigd, om de bedoelingen dier kabaal, bijaldien zij bestond, te doen mislukken, en om door daadzaken te toonendat, wel verre dat de ingezetenen der Noor delijke provinciënzoo als sommige dagbladen zulks willen doen Voor komen, tegen die van het Zuiden zouden ingenomen zijn, niets liever wenschen, dan met hen in eendragt te leven en hun bewijzen te gevetl van belangstelling en vriendschap. Gisteren middag, ten 2 uren, de dag der ballotage zijnde, verliet eene menigte ambtenaren derzelver bureaux, en begaven deze, benevens een groot aantal uit de aanzienlijksten der burgerij, zich naar de sociëteit, om de ballotage bij te wonen, welke zoo naar den algemeenen wensch uitviel, dat vati de 168 leden, die aldaar tegenwoordig waren, zijnde een ongewoon groot getal, "hetwelk bijna nooit eene ballotage bijwoont, 161 zichvéérde aanneming van de voorgestelde leden der Staten-Generaal verklaarden, en slechts 7 daar te gen stemden. Dit gebeurde is wel het beste bewüs van de denkwijs der ingezetenen van deze stad, en doet, als uit den boezem der burgerij voortkomende, den geest, welken de bewoners der Noordelijke provin ciën bezielt, het best kennen. Bij deze gelegenheid meenen wij van eene andere daadzaak te mogert spreken, welke niet minder de denkwijs der bewoners van het Noorden omtrent die van het Zuiden doet kennen. Men zal zich herinneren, dat er over weinige jaren te Luik een instituut van doofstommen is opge- rigt; dan, om hetzelve te doen bloeijen, waren gelden noodig, en deze ontbraken. Ter bevordering van deze nuttige instelling, vereenigdfln zich hier ter stede de heer D.J. van Ewyck, administrateur voor het openbaar onderwijs, de kunsten en wetenschappen, en de heer Gerickeadmini strateur van de registratie, het kadaster en de loterijen, met oogmerk, om ook in deze residentie penningen in te zamelen voor het instituut te Luik. Hunne menschlievende pogingen werden door de beste uitkomst bekroond daar zij zich door de bijdragen der ingezetenen van deze stad, in het voorledene jaar, in staat gesteld zagen, om twaalf honderd gulden naar Luik over te maken, en zij het genoegen hebben, ook dit jaar die zelfde som te kunnen toezenden. Zulke daadzaken zijn de meest afdoende antwoorden op het hevig uit varen, hetwelk sommige Zuidelijke dagbladen zich tegen de bewoners vait het Noorden van tijd tot tijd veroorloven, en wij twijfelen niet, of ve le onzer landgenooten in die provinciën zullen daardoor overtuigd wor den dat de bewoners van deze gewesten niet zoo onverlicht noch zoo kwalijk gezind ziin, als sommige dagbladen zulks wel willen doen voor komen. Men moge omtrent belangrijke staatkundige aangelegenheden en gevoelens verschillen, doch dit neemt niet weg, dat wij één volk uit maken, afstammende van hetzelfde voorgeslacht, en dat wij zijn en ho pen te blijven landgenooten, die in het wezen der zaak slechts één be lang hebben. In eene brochure, getiteld: Essai sur le monopole de Penselgnement aux Pays-Bas, onlangs te Antwerpen uitgegeven, beweert men, dat de Jezuiten aanspraak hebben op de bescherming der grondwet. Kan men zich inderdaad op de bepaling, welke aan alle godsdienstige gezindhe den, in het koningrijk 'bestaande, gelijke bescherming verleent, ten opzigte van een genootschap beroepen welks hoofd-oogmerk. is de ver nietiging der Hervorming, en welks toelating, om thans niet eens van art. 196 der grondwet te sprekende blijkbare ^-overtreding zou zijn van diezelfde bepaling In het halve Franschwaarvan sommige Brabandsche papieren zich bedienenleest men zooveel van répétitionnement généraldat men ge dwongen wordt aan de repetitie van eene tooneel-vertooning te denken. E11 inderdaad, dit werk begint iets daarvan te krijgende souffleur zit niet op het tooneelmaar staat op den kansel.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1