cou N°. 38. MIDDELBURGSCIIE 17 November 1829» Dingsdag NIE UTFSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. OOST-INDtE. BATAVIA den 25 julij. Uit de laatste officiële rapporten van den lui tenant-gouverneur-generaal de Koek blijktdat er wederom verschei den ontmoetingen met de muitelingen hebben plaats gehad waarin de Nederlandsche troepen steeds de overhand hebben behouden en zij op den 26 junij eene beduidende overwinning bij Ketjoebon hebben be vochten. Vele hentings worden steeds aangelegd, en dit geschiedt tegenwoordig in een veel korteren tijd dan te voren hetwelk toegeschreven wordt aan de meerdere hulp, die men in het algemeen van de bevolking ver krijgt, en aan den minderen invloed, dien Diepo Negoro thans op het volk uitoefent. De hulptroepen gedragen zich zeer wel en bewijzen voortdurend groote diensten. Den 12 julij is van Makassar te Samarang aangekomen de koning van Talo, Kraing Katjangkamet drie honderd vijftig man hulptroepen, die eerlang nog door zeven k achthonderd man, onder bevel van een der rijksbestuurders van het koningrijk Goa, gevolgd moeten worden. De bevolking van het district Branti heeft zich op eene groote uitgestrektheid reeds geheel onderworpen; ook zijn daar in onderwerping gekomen zeven kleine hoofden en vijf-en-twintfg Pradjoeritsdie na de laatste gevechten de zijde van Diepo Negoro ver laten hadden. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den n november. Gisteren hebben de vreemde fondsen eene rijzing ondergaan, en vooral de Grieksche, die bijna 7 per cent zijn gestegen. Dit wordt toegeschreven aan groote orders uit Holland, en ook aan het gerucht, dat Griekenland een souvereine staat zou wor den met een Europeschen prins aan het hoofd. Over Nieuw-Yörk heeft men berigten uit Mexico, volgens welke de geest der bevolking zeer eensgezind is om alles op te offerenten einde de aanslagen der Spanjaarden te verijdelen ook schijnt men er geenszins aan het mislukken der Spaansche expeditie te twijfelen, zelfs niet indien er nog meerder troepen uit de Havannah mogten aankomen. FRANKRIJK. PARIJS den 10 november. Uit Lissabon wordt onder dagteekening van den 24 october, gemeld: „Dezer dagen zijn de beide prinsessen zusters van dom Miguelter zeiver tijd gevaarlijk ziek gewordende prinses Isabella Maria is, na hevige brakingen, aan een gedeelte van het ligchaam lam geworden, en bevindt zich nog in dien ongelukkigen toestand. Donna Maria d'Assumppao heeftonder de hevigste smart hare huid eerst geel en vervolgens zwart zien wordenmen wanhoopt aan haar leven." 's GRAVENHAGE den 13 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren zijn ter tafel gebragt drie ver zoekschriften, waaronder een van den bekenden Franschen schrijver L. M. Fontan, gedagteekend uit Ulsumin Hanover, houdende klagten over de behandeling, door hem ondergaan. De president stelde voor de ze petitien in handen der commissie tot de petitien te stellen. De heer van Reenen gaf in bedenking, daar de grondwet alleen aan inwoners van het Rijk het regt van petitie verzekerde, of het nuttig en noodig zou zijn eene zoodanige petitie in handen der commissie te stellen. De heer de Brouckere antwoordde hierop, dat het de taak van de commissie zou zijn zoodanige aanmerkingen te maken; terwijl de heer !e Non er bij voegde, dat er voorbeelden bestonden, waarin zelfs ongeteekende ver zoekschriften in handen der commissie zijn gesteld. De president zijn voorstel herhaald hebbende, werd dien conform besloten. Aan de orde van den dag zijnde het rapport der commissie tot de ge loofsbrieven omtrent de al of niet toelating van den heer Brugmans verklaarde de president de discussie geopend. Niet minder dan 19 spre kers lieten zich, in min of meer wijdloopige redevoeringen, welke van 12 tot over 4 uren duurden, hooren waarvan de heeren van Reenen de JongeLuzacvan Toulon DyckmeesterSypkensDonker Curtius en Bijleveld voor de aanneming concludeerden; terwijl de heeren van Dam van heeltLuyben Weerts, Fabry LongréePescatore, de StassartAn- gillis, TrentesauxBarthélémyde Liedel de JVell en Falion zich daar tegen verklaarden. Eindelijk werden de discussien gesloten en het rapport der commissie tót onderzoek der geloofsbrieven in omvraag gebragt. Van de 86 tegen woordig zijnde leden verklaarden zich 41 voor het rapport en dus voor de toelating van den heer Brugmans, en 45 leden daartegen, zoo dat men besloot tot de niet toelating van den heer Brugmans als lid der Kamer. Afwezig gijn geweest uit het Noorden de heeren Ingenhouszvan Sassen van 7/sseltvan Lijnden, van Hees, Fontein Verschuur, Fockema Lijcjama, LemkerIJssel de Schepper, van Suchtelen en van I-Jeyden uit het Zuiden de heeren Huysman d''Annecroixde SnellinckPascal d'Onijn, van HulthemHuyttensde Stokhem, van CrombrugyeRey- phinsDuchastelde Roisin en Maréchal. De tegenwoordige gedepu teerden uit bet Noorden hebben zich voor de toelating verklaard, met uitzondering van de heeren Luyben, van Dam van Isselt en Weertsdie uit het Zuiden hebben tegen dezelve gestemd, met uitzondering van de heeren de Borggrave en de Moor. Bij het voorloopig onderzoek van het ontwerp, wegens den om slag van de hoofdsom der grondbelasting, is in meer dan eene sectie de bedenking gemaakt, dat die som had behooren bepaald te blijven bij den primitiven aanslag van 1820, te weten op ƒ16,280,160. Sommige wil den de vermeerdering van den opbrengst, het gevolg van het verkoopen der domeinen enz., doen strekken ter verligting der te hoog belaste pro vinciën; andere wilden dezelve, naar evenredigheid, over alle de pro vinciën verdeelen. Van gouvernementswege zijn thans aan'de leden der Staten-Generaal rondgedeeld twee algmeene staten zoo van de ingeklaarde als van de uitgeklaarde zeeschepen, in de respective zeehavens van het Rijk over het jaar 1828. Uit eerstgemelden staat blijkt, dat er ingeklaard zijn 6,453 schepen van 723,439 tonnen, waarvan 1,031 houdende 68,613 tonnen, met ballast. Uit den tweeden staat blijkt, dat zijn pitgeklaard 4,628 schepen, houdende 480,802 tonrten, waarvan 4,971 vart3t3,iö8 tonnen met ballast. Bij koninklijk besluit van den #8 october II. is de administratie voor de nationale militie en de schutterijen met die van de binnenland* sche Zaken vereenigd geworden. De audiëntie bij Z. M. is Woensdag wederom Zeer talrijk geweest. Het korps officieren van de schutterij dezer residentiemet deti kolonel aan het hoofd heeft aan den Koning, bij die gelegenheid zijne hulde bewezen. Het baldat eergisteren aVond in het paleis van Prins FredeHk der Nederlanden heeft plaats gehad, ter viering der verloving Van H. K. H, mevrouw de Prinses Marianne en 7. K. H. Prins Albert van Pruisselii is zeer luisterrijk geweest en heeft tot laat in deti nacht geduurd. Z. K. H. Prins Karei van Pruissen is gisteren uit deze residentie vertrokkenom naar Berlftn weder te keeren. De heer van de Velde, bisschop van Gent, is eergisteren alhier aangekomen. Eerstdaags zal zijn hoog-eerwaarde den eed in handen vntl Z. M. afleggen. In de afgeloopene week is, op het strand tusschen Scheveningett en Katwijk, een arend (van de soort der aquilla aureaj geschoten heb bende twee Nederlandsche ellen en twintig duimen vlugtdeze VOgei is den volgenden dag aan zijne wonde en val gestorven, DORDRECHT den 14 november. Te Alblasserdam is, op de scheeps timmerwerf vart Cornelis Smitde kiel gelegd van een tweedeks fregat schip genaamd de Vrouw Johanna Elisabeth. BRUSSEL den 12 november. Volgens een der Gentsche dagbladen heerscht er onder het vee, te Oostakker en in de naburige gemeenten, eene aanstekende ziekte, ed zouden de beesten, bij Welke die ziekte zich het eerst geopenbaard had, op de markt van Gedt gekocht Zijn geweest. WESTKAPELLE (eiland Walcheren) den 16 november. Als bijzon derheden die opmerking verdienen, meenen wij de volgende voorvallen temogen vermelden: Op den. 2 november is de vrouw van J. P. Roelse, met name Ceertje van Borneoud 19^ jaren, bevallen van een welgeschapen zoonwelke zoon thans drie in leven en in eene regte lijn op elkander volgende groot-moedérs heeft van 's moeders zijde, zijnde de derde of oudste groot-inoedermet name Pietronella Jobze, weduwe van Adriaan de Kam, thans 84jaren oud, te Zoutelande woonachtig. Het tweede is een voorbeeld van buitengewone vruchtbaarheid van een jong hondje van den burgemeester P. J. Vcrhage. Dit hondje heeft, in den loop van een groot jaar, in zijne drie eerste dragteti, te zamen 35 levende jongen ter wereld gebragt, te weten de eerste keer 10, de tweede keer li en nu de laatste keer 14 jongen. MIDDELBURG den 14 november. Met veel genoegen zagen wij he den middag alhier het eerste schip voor de nieuwe visscherij van den heer mr. P. Pous aankomen welke voornamelijk moet dienen om de kweekelingen van de, door zijn edele op eigene kosten opgerigte, kweek- school voor de zeevaart alhierin deze wetenschap op Zee zelve onder wijs te geven. Men beschouwde met bewondering dit schip, 'twelk door den scheeps-timmermans-baas A. Paauwte Durgerdam, voor de visscherij in de Noord-zeenaar een geheel nieuw model tot het hard zeilen is gebouwd, aan welk vereischte het, bij deszeifs komst uit de Zuider-zee herwaartsdan ook in allen opzigte heeft voldaan. Wij ho pen hierdoor weder een nieuwen tak van nijverheid in onze Stad te zien herleven, terwijl hierdoor voor onze jeugdige stadgenooten insgelijks een nieuwe weg wordt geopend om hun aan werk en brood te helpen. VLISSINGEN den 14 november. Van den 10 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen Sommeren, kapt. J. Holst, van Cette, met wijn en brandewijn; Biuder kapt. J. W. Pyett, van BuenosAyresmet huiden; Sana aRaza, kapt, II Bazite, van Palermo, met zoethout en sumacCaroline, kapt. L. P. Stilstrom, van Genua, met stukgoederen. Eergisteren is van onze reede naar Ostende vertrokken VAdelinekapt. P. Gillesvan St. Malomet Portugesche uitgewekenen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en van den ia dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Antwerps-Packetkapt. J. H. Ricke, naar Goole met vlas en boom schorsNewton kapt. M. Luce, naar Boston, met ballast; E/gin kapt. J. II. Hopstock, met stukgoederen, en Daphné kapt, M. J. Smith, met ballast, beide naar Hamburg; Krageroekapt. H. E. Knudzen, naar Noorwegen, met ballast; Anna Mariakapt. J. F. Muysde Leeuw, kapt. J. Verbruggen the Market Maid, kapt. W. Stocks, en de Commer cie kapt. J. H. Duriez aile vier naar Londen, met boomschors; Augus tijn kapt. J. Bunnemeijer, naar Suriname, en de Leeuw, kapt. J. Jan sen, naar Batavia, beide met stukgoederen; the Pioneerkapt. H. John son, naar Bordeaux, met ballast; de Raymund, kapt. G. Broekenaar Batavia, met troepen; Liverpool, kapt. Th. Phillips, naar Lissabon, en Margarethkapt. E- Schodder, naar Cadixbeide met ballast; le Con stantkapt. A. van Schie, naar Mayo met jenever enz.Laurakapt. P. Mahy met hoornvee, en Enterprizekapt. W. Thorbonmet dak pannen beide naar GuernseyNeptuneskapt. J. J. Doeskennaar Lon den met boomschorsGaspee, kapt. P. Vibertnaar Yerseymet je never; Marthakapt. J. Smart, naar Cadix, met ballast; VAimable Paulinekapt. L. J. Luytjesnaar Suriname met stukgoederen; Octavia kapt. J. Atkinsnaar Bostonen the Plato kapt. C. Knappnaar Li verpoolbeide met ballast; de Julia, kapt. J. P. Visser, naar Exeter, met boomschors; Jean Keykapt. J. Ruurd, naar PadangWashington kapt. J. Burgess, naar de Havannah, en Ulysseskapt. Z. Brooks, naar Nieuw-Orleans, alle drie met stukgoederen Montanokapt. B. Cremer naar Nieuw-Orleansen Vaarwel, kapt. C. Anensennaar St. Ubesbeide met ballast; Chat lotte, kapt. M. Tritten, naar Stettin, met stukgoede ren 'der Indianerkapt. II. Schildknegtnaar Altona; Carl Wilhelm, kapt. J. C. Kruse, naar Wolgast; Anna Margarethakapt. C. Permien naar de Oostzeeen Aurora, kapt. J. C. Kraeftnaar Gothenburg, alle vier met ballast. jjttr sr'

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1