MIDDELBURGSCIIE COUR 12 November 1Ö29. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 6 novemberIndien inen bijzondere brieven van de Servische grenzen gelooven mag, zonden verscheidene pacha's, op het vernemen van het sluiten van den vrede, besloten hebben den sultan gehoorzaamheid te weigeren, en zou de groote-heer zich in een allergevaarlijksten toestand bevinden, welken keer ook de zaken mog- ten nemen. De pacha van Scntarie heeft begonnen zijne troepen te ontslaan en naar hare woonplaatsen te zenden. De commissarissen, die belast waren om de vesting Giurgewo over te nemenzijn van Bucharest ver trokken. In Jassy en Bucharest hebben zich sporen van pest geopen baard, en dit doet gelooven, dat er niet vele Russische troepen ter be zetting der vorstendommen zullen blijven. Bij de Russische armee liep een gerucht, dat de Porte op eene vermindering van vier millioen du katen in de oorlogs-beiasting rekenen kan en de Russen het Turksch grondgebied vier jaren vroeger, dan te Adrianopel bepaald is, ontrui men zullen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 7 november. De laatste brieven uit Lissabon behel zen geen ander nieuws dan de tijding van de aankomst aldaar van het linieschip Donjon», van Terceiradat twee Engelsche prijzen bij zich had. Nog vindt men daarin dat er een schip naar Angola werd uit gerust, om een aantal verhannen constitutionelen te vervoeren. F R A N K 11 IJ K PARIJS den 6 november. Eergisteren is 's konings naamdag plegtig gevierd. - In plaats van wijlen den heer Daruis de bekende dichter de La- martine tot lid der Fransche akademie verkozen. De paus heeft volgens her ministerieel avondblad don Migucl nier erkend maar alleen den nuncius gemngtigd om de diplomatieke be trekkingen met het hof van Lissabon weder aan te knoopenzoodra e,ene andere mogendheid den prins als koning erkend zou hebben en d.it heeft de nuncius gedaan, nadat de Spaansche minister zijne geloofs brieven overhandigd heeft. Men berekent, dat tegenwoordig 36,000 Engelschen zich in Frank rijk ophouden, waaronder 7,000 werklieden. Hunne jaarlijksche verte ring wordt op 96 millioen fr. geschat. NEDERLANDEN. *s GRAVENHAGE den 8 november. Gisteren morgen vroeg werd het feest van den dag reeds aangekondigd door het uitsteken der vlaggen tjit de huizen van verscheidene ingezetenen. Tegen half twee uren ver zamelde zich de Koninklijke Familie en de geheele hofhouding op het Koninklijk paleiswanneer aldaar .de plegtigheid plaats vond der verlo ving, door het wisselen der ringen, tusschen Z. K. H« Prins Albertvan Pruissen en H. K. H. Mevrouw de Prinses Marianne. Ten 3 uren was er groote tafel ten hove, in groot gala, en des avonds ten half 6 groot Cercle, op hetwelk het korps-diplomatique, benevens de heeren en da mes, welke aan HH. MM. waren voorgesteld, derzejver gelukwenschen hebben afgelegd. Na den afloop van liet cercle, hetwelk zeer talrijken luisterrijk was, begaven HH. MM., de Hooge Verloofden met de ver dere Koninklijke Prinsen en Prinsessen, zich naar den Nederlandschen schouwburg, die te dien einde buitengewoon verlicht was, en waar de loge voor HH. MM. en de Koninklijke Verloofden prachtig was versierd. De geestdrift, waarmede HH. MM. de Koning en Koningin, de Hooge Verloofden, benevens de verdere leden der Koninklijke Familie aldaar, door de talrijke schare van toeschouwers, ontvangen werden, was onbe- schrijtelijk. De zaal weergalmde van het gejuich en van het daverend handgeklap, en de Koninklijke Familie ondervond wederom, bij deze ge legenheid, de duidelijkste blijken van den eerbied en van de liefde, door welke de bewoners dezer residentie, sinds eeuwen, zich voor het stam huis van Nassau hebben onderscheiden. Onder de voorstelling werden drie couplettendie voor deze gelegenheid vervaardigd warengezon genwelke eenen merkbaren indruk op de Koninklijke Familie schenen te maken, en die bij het publiek grooten bijval vonden. Ten 10 uren eindigde de voorstelling, wanneer HFl. MM., de Verloofden en verdere Prinsen en Prinsessen, met evenveel geestdrift begroet werden als bij der- zelver komst. Een aantal ingezetenen had, in den avond, uit eigene beweging, hunne huizen verlicht, en eene kroon, met de cijfers der Verloofdenprijkte in het Noordeinde. Aldus liep de eerste dag van deze feestviering af; morgen is er groot bal en souper, in gala, ten hove. Men spreekt nog van andere partijen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gis teren heeft de commissie tot het onderzoek der geloofsbrieven verslag .gedaan in de beide talen, bij monde van den heer Donker Curtius aan gaande de toelating van den heer Brugmans als lid der Kameroverleg gende eene verklaring van de Algemeene Rekenkamereq nog eene van drie afzonderlijke leden derzelve. Uit deze verklaringen blijkt, dat noch de leden van de permanente commissie, noch die van het geheele syndicaat, bij de rekenkamer als comptabelen bekend staan; dat de rekening, waarvan bij art. 48 der wet van den 27 december 1822 wordt gesproken, niet kan worden be schouwd als gedaan wordende door de permanente commissie, maar dat zij is eene rekening van het geheele syndicaat; en dat de leden der per manente commissft niet bij de rekenkamer bekend zijn als rekenpligtige ambtenaren, maar dat zulks alleen zijnde vier hierboven gemelde personen. De commissie, na nog te hebben aangemerkt, dat er onderscheid moet worden gemaakt tusschen verantwoordelijke ambtenaren en rekenpligtige ambtenaren beslootom al de hierboven vermelde redenen tot de een. vondige toelating van den heer Brugmans. De rapporteur merkte ten slotte aan, dat de commissie niet met eenparigheid van stemmen tot dit, besluit is gekomen, maar dat er nog steeds hetzelfde verschil van gevoelen als voorheen bij dezelve bestaat. Na eene korte discussie is besloten, dat de gegevene inlichtingen zul len, worden gedruktrondgedeeld en naar de afdeelingen verzonden. Bij de vergadering zijn ingekomen drie verzoekschriftente weten -4°. van den heer le Normant, te Parijs, houdende klagten over het be stuur der posterijen in dit tijk; 20. van een burger van Namen, die dé tusschenkomst der kamer verzoekt, om terugbetaling te bekomen Va» ambtgelden3°» van den heer le Granddie Zich beklaagt over een vonnis van de regtbank van 's Hertogenbosch. De niarquis de la Moussaye, gevolmagtigd minister van Frankrijk, de graaf Gourieff, minister van 7. M. den keizer van Rusland, en de graaf Ros sizaakgelastigde van het hof van Sardinië, zijn dezer dagen alhier aangekomen. De Pauselijke nuntius, monsignor Cappaeciniis gisteren in deze residentie aangekomen, en heeft zijn intrek genomen bij den eefw. pas toor Sem. De hoog-eerw. heer Delplancqdie onlangs als bisschop van Door nik is ingewijdheeft II. dingsdag den eed in handen van Z. M. afge legd, 11a aan Hoogstdenzelvente dien einde, door Z. Exc. den mitils- ter van binnenlandsche zaken te zijn voorgesteld. DORDRECHT den 9 november. Eergisteren namiddag, ten 2 Uten is hier met het beste gevolg, van de werf van den scheepsbouwmeester Cornelis Gips, te water gelaten het kofschip de Merwestroom. GENT den 8 november. Onze bisschop, de hoogw. heer van de Veldt is op heden alhiermet de gewone plegtighedeningewijd door dett hoogw. heer Delplancq, bisschop van Doornik. De heer Kesselseigenaar van den beroemden Walvisch Van Os ten- de is in Frankrijk tot ridder van het legioen van eer benoemd. Den 2 dezer zijn de marquis en de marquisin van Loulèdezé laatste zuster van dom Pedro en van dom Miguelbenevens de gravitl van Villafordie zich bij haren gemaal op Terceira gaat vervoegen, te Ostende aangekomen. Tachtig uitgeweken Portugezen zijn den 4 deZef met een Éngelsch schip van St. Malo mede aldaar gearriveerdzich naar Brazilië begevende. Een Fransch schip, 250 dier uitgewekenen aan boord hebbende, lag reeds op de reede dier stad, maar heeft van daar deszelfs reis naar elders voortgezet. VLISSINGEN den 11 november. Zondag avond had de Nederduitschfl Hervormde gemeente alhier het genoegen, dat haar oudste leeranr, da wei-eerw. zeer geleerde heer J. van IVarmelogedachtenis niogt vieren van zijne vijftigjarige Evangelie-dienst, waarvan zijn-eerw. 85 jaren bij deze gemeente heeft mogen doorbrengen. Vol ijver, ofschoon gepaard met vele aandoeningen, zoo voor den spreker als voor de toehoorders, (welke laatste ook van elders en in groote menigte waren toegevloeid) heeft zijn-eerw. dit plegtig en gewigtig werk tot algemeen genoegen verrigt, naar aanleiding van II Corinth. I vs, 12. God geve, dat zijn-eerw. nog lange in staat gesteld worde om deze gemeente, met zijne overige ambtgenootente leeren en te stichten ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 11 november. Op den 26 julij li. is, in göedetl staat, te Batavia gearriveerd het schip IValcheren, kapitein Corn. Riekell, na eene reis van 95 dagen. VLISSINGEN den 7 november. Den 5 dezer zijn alhier ter reedp gearriveerd: VAdelinekapt. P. Gillis, van St. Malo naar Ostende ge- descineerd, met Portugesche passagiers; en de Gebroeders, kapt, H. H, Kramer, van Memel naar Brusselmet houtwaren. Voorts zijnsedert den 3 dezervoor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen: de Eendragtkapt. R. C. de Groot, van Liverpool met klipzout; la Jeune Carolinekapt. A. B. de Nijs, van Londenmet stukgoederen Carolinekapt. C. F. Ritzrouen die Hoffnungkapt. P. J. de Boer, beide van Bordeaux, met wijn en stukgoederen; de Vrouw Maria, kapt. J. H. Aden, van Elbing, met lijnzaad; de twee Broeders kapt. J. K. Potjewijden London-Packetkapt. J.G. Renken, beide vau Liverpoolmet klipzoutJan de IVittkapt. R. F. Mellema, van Mar- seille, met stukgoederen; Laura, kapt. J. E. Beekvan Bordeauxmet wijn enz.the Sivallou kapt. R. Rounding van Charlestown met stukgoederende Mariakapt. H. H. Pot van Petersburglaatst van Vere met lijnzaad Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en den 4 en 6 dezer van onze reede naar zee gezeild: Petronellakapt. F. W. von Christierson naar Petersburg, met stukgoederen; de IVeldaadkapt. B. E. Bollnaar de Oostzee; die Hoffnung, kapt. D. T. Berding, naar Memel, en Hen. riettekapt. G. C. Kramer, naar de Oostzee, alle drie met ballast f Frederika Dorotheakapt. J. G. Kruger naar Hamburg, met Stukgoé deren; Atalantekapt. J. G. Grawitz, en Charlotta Frederika, kapt. C. D. Schiebe, beide naar de Oostzee, en Helenakapt. A. Karobanoff, naar Wyborgalle drie met ballast. VLISSINGEN den 10 november. Den 8 dezer zijn alhier gearriveerd de schepen Sarah, kapt. R. Plattin, en Thomas Marthakapt. D. S. Ranson beide van Newcastle naar Rotterdam gedestineerd met rogge. Ook zijn nog, van den 8 dezer tot heden, voor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen de la Nombre de Jesuskapt. M. A Eche- juria, van Bilbao, met wol enz.de Goede Verwachtingkapt. J. H. Fyn de Jonkvrouw Flisabethkapt. W. K. de Wijken de Mariakapt. J. K. de Wijk alle drie van Liverpoolmet klipzout en katoen Marten kapt. G. Hint, van Huil, met manufacturen, l'Fspcrancekapt. A. van Geyten de Henriettekapt. T. Beniest, beide van Londen, met stuk goederen; Deftkapt. J. Londonvan Mallaga, met fruit; Elisakapt. W. Milue van Porto, met huiden the Treasurerkapt. J. Henderson van Seville, met wol en rijst; Au gust a kapt. J. M. Flemming van Ba tavia met koffij en suiker; VArriege, kapt. E. Launesvan Buenos- Ayres, met huiden. VERE den 8 november. Gisteren zijn alhier ter reede gekomen de Ned. vischhoeker Zierikzee's IVelvacrtkapt. Jan Kouw, van Zierikzee naar Hilgolandmet ballast, als bijlegger; en de Ned. kof de Jonge Ka- rel kapt. R. L. Giesevan Oléron naar Dordrecht gedestineerdmet zont. Den 26 october 11. isdoor de Ned. kof Gepke Brouwer kapc. K. J. Muschop de hoogte van Liverpool, gepraaid de brik Flisabeth van Altona naar St. Thomas gedestineerd alles was wel aan boord. VERE den*io november. Gisteren namiddag arriveerde hier ter reede de Engelsche kotter Dartkapitein j. Williamsvan Litb naar Rotter dam bestemdmet olie glas en katoen.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1