MIDDELBURGSCIIE pjf COURANT. N°. 129. t Dingsdag NIE UTFSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 18 october. Ingevolge de concept-overeenkomst tus- schen de regeringen der Rhijn-oever-staten en bet daarbij gevoegd reglement betreffende de scheepvaart op die rivier, den 19 augustus II. van den kant van den Nederlandschen commissaris aan de commissie tot de scheepvaart op den Rhijn voorgelegd is de Rhijnvaart in het alge meenvandaar waar die rivier bevaarbaar wordt tot in zee en omge keerd volkomen vrijworden de Waal en de Lek beiden als het vervolg van den Rhijn in het koningrijk der Nederlanden beschouwd en zullen de schepen van de onderdanen der Rhijn-oever-staten niet ver- pligt zijn, bij het doorvaren naar en van zee, over te laden of last te breken. Wijders zal van de waren die uit zee naar Duitschland gaan, ftf omgekeerd, poch eenig'transito.regtnoch tolgeld, noch eenige an dere belasting van dien aard gevorderdmaar daarentegen een vast regt van 13J/100 per centenaar Nederl. geld, stroom opwaarts, en van 9/100 per centenaar Nederl. geld stroom afwaarts gevorderd worden. Wat betreft zoodanige warenals men in de steden RotterdamDord recht, Amsterdam of Antwerpen zou Willen opstapelen, om van daarin consumpte afgeleverdof wel naar zee of naar boven vervoerd te wor dendeze zijn bovendien aan de Nederlandsche douanen-formaliteitenen aan de betaling van gelijke tol-, sluis- en bruggelden onderworpen als de Nederlandsche schepen betalen moeten. Bijzondere berigten uit Weenen van den 11 dezer houden in, dat handels-brieven uit Semjinaldaar ter stede ontvangenvermelden, dat de sultan het vredes-verdtng geratificeerd, en de ratificatie^ ter uitwisse, ling naar Adrianopel gezonden heeft. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 17 october. In de jongst verloopen dagen zijn hier verscheidene beduidende bankroeten gevallendie bezorgdheid bij den handelstand gebaard hebbenofschoon deze faillissementen blijkbaar slechts het gevolg zijn van verminderd krediet bij huizen zonder eigen kapitaal. Met name hebben onderscheidene handelaars in suiker gefail leerd. Overigens kan het niet bevreemden, dat de bankroeten gewoon lijk bij twee of meer huizen in dat vak uitbarstenwanneer men weet dat die lieden met elkander in verband stonden en welniet in eigen lijke handelszakenmaar in wederzijdsche papierleeningenwaarmede de een des anderen tegenspoeden dekte, en de deelhebbers instaat stel de op eenen goeden voet re leven ten koste der bedrogen schuldeischers. Ten gevolge der trapsgewijze zuivering van den handelstand, door mid del van de vermindering des papieren gelds en het daarmede verbonden gemakkelijke krediet, verkrijgt de handel ontegenzeggelijk meerdere vast heid en vertrouwen, en is hij minder aan panische schrikken en plotse ling vallende Blagen blootgesteld. Of cclucr de nationale welvaart over het geheel door dit toenemend verval tot armoede van duizende, voor maals in welvaart levende huisgezinnen bevorderd wordtdit is eene andere vraag, voornamelijk doordien het plotseling, dat is binnen een tijdsverloop van weinige jaren geschiedt. Werkelijk hoort men se dert eenige dagen uit Glasgow, Liverpool, Manchesterren andere fa brieksteden dat de staat van zaken aldaar betertaangezien er naar vele artikelen, inzonderheid naar fijne en kostbare fabriekatenmeerdere vraag bestaat. Over Frankrijk is alhier de tijding nangebragt, dat de koning van Spanje den infant dom Miguel als wettigen koning van Portugal heeft erkend. Men wil echter hier te lande verzekeren, dat deze verkla ring van den Spaanschen monarch geheel en ai op zich zelve en in geen verband staat met eenig besluit der verdere mogendheden van Europa. Een koopvaardijschip, den 22 junij van Batavia vertrokken, is'de zer dagen voor Cowes ten anker gekomen. Naar luid van onze dagbla den, meldt een der langs dezen weg ontvangene brieven, den ao junij gedagteekendhet navolgendeDe onderhandelingen tot herstel van den vrede, tusschen het Nederlandsch bewind en de inlandsche vorsten, duren voorten men meent gegronde hoop te mogen voeden op een gunstigen uitslag. Volgens tijdingen van Valpnraiso, tot den ï8 julijheeft er in Peru weder eene omwenteling plaats gehad ten gunste van Bolivar, en heeft de generaal Lafuente, die voor een partijganger van Bolivar ge- honden wordt, met 1500 man eene revolutie in Lima bewerkt en bezit genomen van het paleis en van de kasteelen van Callao. FRANKRUK PARIJS den ao october. Volgens den Courtier Pranpais is de er kenning van dom Miguel door den koning van Spanje wel waarschijnlijk doch nog geenszins officieel. De Moniteur heeft tot hiertoe deswege het stilzwijgen gehouden, Men zegt. dat de uitgewekene Portugezen', welke in Bretagno hun verblijf houdenFrankrijk verlaten en eene andere wijkplaats zoe ken willen, deels in de Nederlanden, deels in Engeland, deels in Bra zilië; eenigen der officieren, welke te Laval en Mayenne waren, heb ben zich op dit oogenblik naar St. Malo begeven. In den nacht van1 woensdag op donderdag zijn twee molensstaan de op den regter-oever van de Rhóne bij Belle-Vnedoor het hooge water en den sterken stroom van hunne plaatsen gerukten weggedre ven. .Een derzelve is tegen een zandbank btj Lyon gedreven, en daar blijven liggen zonder groote schade te hebben ondervonden en zonder dat iemand daarbij het leven verloren heeftdoch de andere welke 60,000 fr. gekost heeft, en voor 40,000 fr. granen bevatte om te ma len, is tegen de brug Morand gedreven en verbrijzeld, waarbij de ei genaar en twee werklieden, die zich in dezelve bevonden, het leven hebben verloren. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 24 octoher. In de bijeenkomst van de Twee de Kamer van eergisteren is verslag gedaan van het overbrengen van de lijst der kandidaten voor het voorzitterschap der Kamer aan Z. M. den Ko ning en de fungerende voorzitter heeft aangekondigd, dat Z. M. den eërstbenoemden der candidaten, den heer .7. Corver Hooftals zoodanig heeft verkoren De heer Corver Hooft heeft daarop het voorzitterschap aanvaard met dé navolgende aanspraak: m pi jfe- i m F 27 October 1029. Edel Mogende IIeeren! Erkentelijk voor het vertrouwen, waarmede ik mij, door de voor. dragt van U Ed. Mog. en de benoeming van Z. M. vereerd zie, neem ik thans bezit van het eergestoeltewaarop ik geroepen ben om ge« durende deze zitting de beraadslagingen der volksvertegenwoordiging voor te zitten en te besturen. Wanneer ik de moeijelijkheid der mij opgelegde taak met mijne geringe kracht vergelijke ontzinkt mij schier de hoop van op eene voldoende wijs aan mijne bestemming te zullen kunneil beantwoorden doch ik voel mij weder eenigzins gerust gesteld wan» neer ik mjj de menigvuldige blijken van welwillendheid te binnen breng, welke ik alom heb ontvangen. Eene welwillendheid, die mij op de krachtdadige medewerking der geheele vergadering doet rekenen om de gewigtige werkzaamheden, waartoe wij geroepen zijn, tot het welzijn des vaderlands gelukkig ten einde te brengen. Verwijderen wij te dien einde aiies, wat zoude kunnen strekken, om het doel onzer zamenkomst te doen missen, door ons met bespiegelin gen bezig te houdenwelke nergens toe dienendan om het vuur der hartstogten aan te wakkeren. Vermijden wij vooral zorgvuldig alle ha telijkheid en mistrouwen tegen zulken onzer landgenooten welke denk wijze met de onze niet overeenstemt. Laat gehechtheid aan de grond wet en eerbied voor den troon, het middenpunt zijn, waar aller gevoe lens zamenloopen. Laat ons nimmer uit het oog verliezen, dat wij al. ien medeburgers van denzelfden staat zijn, en dat wij gezworen heb ben, deszelfs belangen in het algemeen, en niet die eener bijzonder® stad, landschap of afdeeling van dezelve, voor te staan; dat, welk® ook onze geloofsbelijdenis zijhet opregt geloof van een ieder aan. spraak heeft op den eerbied van het algemeen. Alsdan zullen vele zaden van onrust verdwijnen en plaats maken voor die eensgezindheidoni door de zinspreuk onzer voorvaderen aanbevolen Eendragt maakt magt. Welaan Edel Mog. Heerendat de opregtheid onzer bedoelingen zich aan onzen geëerbiedigden Koning openbare, door een welverdiend vertrouwen op zijne vaderlijke inzigten te betoonenen dat tevens het Nederlandsche volk onze bezorgdheid leere kennen voor de handhaving zijner ons toebetrouwde regten, door onzen verdubbelden ijver in het waarnemen onzer pligten en het nakomen van de grondwet. De leden zich bij loting in sectien hebbende verdeeld, zijn in deze!, ve verkoren de navolgende presidenten en vice.presidenten. Eerste sec tie, van Randwijk en de Secustweede, Serruijs en Donker Curtius i derde, Pijcke en Beelaerts van Bloklandvierde, IVarin en dyOmaliut Tbierry; vijfde, Bijleveld en Trentesauxzesde, Lehon en Dijckmeester j zevende, .7. van Crombrugghe en C. C. Cliford. Vervolgens heeft de commissie, belast met het onderzoek van de ge- loofsbrieven van den heer Brugmans, door de Staten van Holland be noemd als lid der Kamer, verslag gedaan. Uit hetzelve blijkt, dat bij de commissie verschil van gevoelens omtrent dat onderwerp heeft be staan; dat de meerderheid van oordeel is geweest, dat de toelating van den heer Brugmans geredelijk konde volgen, omdat hij, als lid van d® permanente commissie van het amortisatie-syndicaat, geenszins compta bel ambtenaar wasdat van dat ligchaam alleen als zoodanig konden worden aengemerkt de kassier en de thesaurier en dat ook. de heer van Gennepde voorzitter dezer permanente commissie, zitting had in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zonder dat daartegen eenige beden kingen waren gerezen. Het rapport dezer meerderheid is uitgebragt door den heer Donker Curtius. De heer Trentesaux heeft rapport gedaan van het gevoelen der min derheid, inhoudende, dat, zonder te beslissen of de heer Brugmans al of niet.als comptabel ambtenaar konde worden aangemerkt, de reglemen ten van het amortisatie-syndicaat, en andere daartoe betrekkelijke stuk kennader .mogten worden onderzocht. Op vootstel van den voorzitter is besloten de zaak naar de afdeelin- gen te verzenden, en aanstaanden dingsdag over dezelve te beraadslagen. Bij de woordwisseling, die te dezer gelegenheid heeft plaats gehad, heeft de heer van Reenen begrependat de toelating van den heer Brug- mans, naar zijn inzien, aan geene bedenking onderhevig konde zijn, en dat beletselen, als die, welke men bij deze gelegenheid opwierp, alleen konden strekken, om de magt van den minister van finantien te vergrooten. De voorzitter heeft aan de heeren Reyphins, G. G. Cliford, Lehon van Toulon en Surmont de commissie opgedragen, om een adres van ant woord op Zr. Ms. aanspraak te ontwerpen. De bijeenkomst is zonder nadere bepaling geschieden. Men wil, dat in het nieuw ontwerp van wetboek voor de straf vordering, onder andere, wordt bepaald, dat de debatten, en ook het hooren der getuigen, in het openbaar zullen plaats hebben alsmede dat,alle uitspraken voor cassatie vatbaar zullen zijn. Men wil verder, dat tcver.s bepaald zou zijn, dat de regter-commissarisop het requisi toir van-den officier van justitie, ten allen tijde bevoegd zal wezen, om geregtéfijke informatien in te winnen. De audiëntie van den 21 bij Z. M. is wederom zeer talrijk ge weest, en heeft tot half zeven uren geduurd. Op dezelve bevond zich een groot aantal leden der Staten-Generaal. De officieren van de batail- lons grenadiers en jagers zijn, bij die gelegenheid, en corps, aan Z.M. voorgesteld. Met genoegen verneemt mendat Z. K. II. Prins Frederik der Ne derlanden genoegzaam geheel van zijne onpasselijk is hersteld. Men spreekt van het vertrek van Z. M. naar Amsterdam, in de eerste dagen der volgende week. Den 22 dezer heeft Z. K. H. de Prins van Oranje de schutterij van Rotterdam geïnspecteerd, bij welke gelegenheid Hoogstdenzelven door de gezamenlijke officieren van dat korps, een banket is aangebo-- denbij hetwelk gepaste vrolijkheid en echt Hollandsche zin hebben ge- heerscht. Des avonds heeft Z. K. II. zich naar den schouwburg bege ven, en is, na het eerste stuk te hebben bijgewoond, naar 's Graven- hage teruggekeerd. De Prins is alom te Rotterdam met geestdrift be- groet geworden. Heden is H. K. K. H. de Prinses van Oranje in deze residentie aangekomen. Tegen het einde van dit of het begin van het volgend jaar zal er eene groote promotie bij de marine plaats hebbennaar men verneemt,

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1