MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 128. *V>«* --Si: Zaturdag 21 Octobcr 1929. I tffSS NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. BESI UREN Elf ADMINISTRAT1EN. DÜITSCHLAND. BERLIJN den 1 6 october. Den 7 dezer is te Peterslmrg een pleg- tig dankgebed op het veld van Mars gehouden waarin de Meer der Heerscharen gedankt is voor de overwinningen aan de Russische wapenen geschonken, en voor den vrede, welke zoo glorierijk is ge sloten. Zes-en.twintig bataillons infanterie, negen-en-twintig eskadrons kavallerie en de rijdende artillerie met 32 stukken geschuthadden zich ie dien einde op genoemde plaats vereenigd. Z. M. de keizer, Z. K. H. de troons opvolger en een luisterrijke staf, benevens het korps diplo- matiqtie, de voornaamste staats-beambtenvele generaals en andere oiïï- crerenwoonden deze plegiigheid bij. De metropolitaan bijgestaan door de geestelijkheid der Kazansche kerk verrigtte de dienst. Bij het gebed knieldenonder het geschal der trompetten al de legerben den met ontblootte hoofden, neder, en toen het gezang van: liter* Godwij loven U! werd aangeheven, liet het gebulder van'het ge- achnt zich van de vesting, van de rijdende artillerie en van acht daarbij liggende jagtenhooren. Na het volbrengen van het gebedstelden de troepen, welke zich te dien einde in quarré geschaard hadden, weder om in hataille, waarna een eskadron der hussaren van de lijfwacht met de op de Turken veroverde zegeteekenendoor de rijen der krijgs lieden heen reed. De plegtigheid eindigde met het defileren der troepen voor Z. M. den keizer. Des avonds was de geheele stad verlicht. FRANKFORT den 16 octoberVan de Servische grenzen wordt geschreven, dat de meeste Grieksche en Israëlitische handelhuizen uit Konstantinopel last gegeven hebben dukaten op te koopetiom dezelve aan de Turksche regering ter betaling van de schadevergoeding te kunnen aanbieden. Sedert het sluiten van den vrede had de handel in Servie beginnen te herleven. *s GRAVENHAGE den 20 october. In de vergadering van de Twee de Kamer der Staten-Generaal van heden, welke door den heer Reij- phins,als laatste voorzitter der Kameris geopend, zijn door denzelven vier commissien benoemd, om de geloofsbrieven der nieuw verkozen le den te ouderzoeken. De commissien de zaal verlaten hebbende, om zich roet dat onderzoek bezig te houden, keerden daarin terug en deden, bij monde van de heeren IngenhouszTrcnteseauxHinlópen en Fabri-Lon- gréerapport. Volgens gemelde rapporten waren de geloofsbrieven van alle deze leden in orde bevondenalleenlijk wasten opzigte van den heer Brugmansde bedenking gerezenof dezeals lid der perma nente commissie van het amortisatie-syndicaat, niet viel in de termen van art. 92 der grondwet, bepalende, dat de leden van de Staten-Gene raal niet te gelijk leden kunnen zijn van de rekenkamer, nochte eenigen aan den lande comptabelen post bekleeden. De commissie, welke de ge loofsbrieven van den heer Brugmans onderzocht had, verzocht een uit- itel van eenige dagenten einde de bestaande wetgeving op dat punt nader te onderzoeken en dien aangaande verslag te doen. De voorzitter stelde voor, eerst alle de tegenwoordig zijnde leden, welker toelating door de commissie was voorgedragen, te doen zitting nemenen daarna over het rapport te beraadslagen. De vergadering zulks goedkeurende, werden de nieuw benoemde leden binnengeleid en namen Zitting. Daarna vereenigde zich de Kamer met het voorstel van den president, om het door de commissie gevraagde uitstel toe te staan, ten einde over de toelating van den heer Brugmans zou kunnen beraad slaagd worden, wanneer de vergadering behoorlijk geconstitueerd zal zijn. De Kamer overgegaan zijnde tot de stemming voor een drietal leden hetwelk aan 7.. M. zal worden aangeboden, om daaruit een voorzitter te benoemen, werden op die nominatie gebragt de heeren Corver Hooft 43 G C. Cliford met 54 en Reijphins met 56 stemmen. Het aan tal tegenwoordig zijnde leden bedroeg 85. De president benoemde eene commissie van acht leden, aan welker hoofd zich de heer van Meeuwen bevond, om dit drietal Z. M. te gaan aanbieden. Waarna de vergadering zonder bepaald adjournement werd gescheiden- Bij het korps ingenieurs hebben de volgende benoemingen plaats gehad Tot kolonel en directeur der 6de directie van fortificatiën: de luite nant-kolonel Ojferhaus tot luitenant-kolonels de majoors Ackcrmans en Oortwijntot majoorsde eerste kapiteins Schüller Bcrgsuiavan der fVyck H'itscnborgKooien Gey tot eerste kapiteins: de tweede ka piteins Huguenin HalterMouchardHukte n van Herftot tweede kapiteins: de eersjte-luitenants van Oordtvan Limburg Stirum Mer kesBeaulicuDuivenè.7. J Hcnnequin D C. Ilennequtn, H. J. IVeys en J. C. Dutifloeultot eerstc-luitenantsde tweede-luitenants van der Goesklppelius van ItigenCamp, van Druynen van der Hart Beek van der StokMascbeck en de Haan. Zondag avond heeft de weleerwaarde heer Noordinkpredikant bij de Hervormde gemeente alhier, zijne vijftigjarige dienst plegtig gevierd, waartoe hij tot tekst genomen heeft het 16de vers van het Iste hoofdstuk uit den brief yan Paulus aan de Romeinen: lk schaam mii het Evangelie van Christus niet. De bejaarde leeraar heeft zich van die taak uitmuntend gekweten, en met veel warmte en groote hartelijk heid gesproken. Het aandoenlijke der plegtigheid werd verhoogd door de tegenwoordigheid van den Leydschen hoogleeraar van Voorst die;, vijftig jaren geleden, den heer Noordink, bij het aanvaarden van zijne dienst, had ingezegend. Volgens het nieuw te Gent uitkomende dagblad de Vaderlander zon maandag, den 19, in de hoofdkerk aldaar, eene plegtige mis ge zongen wordenten einde den zegen van den Allerhoogsten af te smee- ken over de werkzaamheden der Staten-Generaalwelke op dien dag een* aanvang zouden nenren. In de Duitsche dagbladen is aangekondigd, dat de justitiernad doc tor C. A. Schaabwoonachtig te Mentz, eerlang zal uitgeven een werkin drie deelen waarin hij gezegd wordt nieuwe bewijzen te zullen aanvoeren voor de uitv.inding der drukkunst door (jutttnberg. Van den anderen kant, houdt zich een Engelschman, de heer Ottlcyse dert eenen geruimen tjjd bezig, om stofte te verzamelen tot staving van het regt van Haarlem. Ilij heeft, onder anderen, met dat oogmerk, nasporingen in de archiven van dit rijk gedaan, en zal de vruchten van zijnen langdurige» arbeid aan het publiek mede'deelen. Blijkens een' ofliciëlen staatbetrekkelijk de scheepvaart van en naar Batavia, zijn aldaar, gedurende het jaar 1828, aangekomen «43 bodems te zattien groot 49,964 tonnen. Het gebeel der uitgezeilde schepen bedroeg 128, metende 44,333 tonnen. Uit dezen staat blijkt, dat bet getal der binnengekomen schepen, in 1828 in Batavia dat der uitgegane met 15 heeft te boven gegaan een meerder bedrag van 5631 tonnen lasten aanbiedende. Bij de binnen gekomen beloopen de uit Nederland komende schepen nagenoeg de helft; bij de uitgezeilde de derwaarts bestemde bodems anderhalf. GORINCIIEM den 15 october. Op den 7 dezer is alhier het rege- ment Zwitsers, van Göidlin110. 32 ontbonden door den heer gene- raal-majoor Schuurman, door Z. M. den Koning daartoe gelast. BRUSSEL den qi octobcr, H. K. K. II. de Prinses van Oranje ij gisteren namiddag van hier naar 's Gravcnhagc vertrokken. Z. M. heeft den heer Lcclcrcqprocureur-generaal bij het hof van Luik, tot staatsraad in gewone dienst benoemd. De inwijding van den bisschop van Luik is tot in maand Novem- ber verschoven. VERE den 22 october. Gisteren zijn alhier ter reede gearriveerd da Hnnoversche kof Aletta, kapt. Ch. Slagter, van Bordeaux naar Rotter dam, met wijn en vruchten, en de Zweedsche brik Caroline Christine kapt. O. Thorelvan Riga naar Antwerpen gedestineerd MIDDELBURG den 23 octobcr. Bij vonnissen van de regtbankett van eersten aanleg te Middelburg en Goeszijn in den loop van het 3de kwartaal van 1829, vijftien personen tot geldboete veroordeeld, ter zake van overtreding op het stuk der maten en gewigten. MINISTERIE VOOR DE MARINE EN KOLONIËN. De MINISTER voor de MARINE en KOLONIËN zal, ten over staan van den Directeur en Kommandant der Marine in het Hoofd-De- partement van de Zuiderzeeaan Zr. Ms. Werf aldaaronder deszelfj nadere approbatie, op Woensdag den 28 October 1829, des voormid dags ten 11urenbij inschijving aan de minst aannemendendoen aan besteden de leverancie van 250 Stuks gezonde, vette, Inlandsche Ossen. Voorts van zoodanige hoeveelheid best gerafineerd middelbaar Zoutbest gerafineerd grof hard Zout en proefhoudende Pe kel, als tot zouting en herzouting van dezelve benoodigd zal zijn Alsmede van 150 stuks Vleesch-Vaten. De inschrijving zal plaats hebben bij verzegelde Biljetten, in duplo in te leverei) ten dage als bovenaan gemelde Zr. Ms. Werf te Amsterdam, De Conditiën zuilen voor de gegadigden, acht dagen vóór de Aanbe steding, ter lezing liggen, boven en behalve aan het Ministerie van Marine en Koloniën in 's Gravenhageter Secretarijen van Directeuren en Kommandanten der Marine te Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen mitsgaders aan de Bureaux van de Heeren Gouverneurs der Provinciën Gelderland, Noord- en Znid-HollandNoord- en Zuid-BrabandZee land, Antwerpen, Oost- en West-VlaanderenUtrecht, Overijssel, Vriesland en Grouingen. ALGEMEENE VOLKSTELLING in den loop van het jaar 1829, De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van de Ingezetenen der Provincie dat Z. M, hij besluit van den 5 september' jl. Staatsblad No. 6a) ten vervolge op Hoogstdeszelfs vroeger be- sluit van den 29 september 1S2H Staatsblad No. Sy) omtrent de daarbij bevo- lene algemeene Volkstelling in den loop van het tegenwoordige jaar, het navolgende heelt gelieven vast te stellen Art. j. De bedoelde telling of omschrijving zal in al de Steden en Gemeenten van het Rijk, worden aangevangen op den 16 november 1829, en vddr den 3i de cember daaraanvolgende moeten afgelnopcn zijn. 11 Art. 2. De Plaatselijke Besturen zullen, ten minste acht dagen tevoren, aan de Huizen der Ingezetenen gedrukte biljetten, volgens een bepaald model, doen rondzenden welke de hoofden der Huisgezinnenzoo mede de afzonderlijk inwo nende Personen, zullen verpligt zijnmet verklaring van deugdelijkheid, haauwken- rig in te vullen, 11 Art. 5. Diegenen der Ingezetenen, welke niet in staat zijn zelve de. bij Art, 3 vermelde biljetten in te vullen, of gcene gelegenheid gehad hebben zulks door een geschikt Persoon voor hen te doen verriglenzullen kunnen volstaan melde, in voormelde biljetten gevraagde inlichtingen op den dag der beschrijving mondeling te geven, aan de met dat werk belaste Personen, die alsdan de invulling in hunue tegenwoordigheid zullen verriglen. Na dat de biljetten bij de Ingezetenen zullen zijn opgehaald, zal aan hen, die ten dezen eenige nalatigheid of onwil mogten hebben betoond, alsnog den tijd van acht dagen worden gelaten, om aan het Plaatselijk Bjestuur hunner woonplaats de biljetten, behoorlijk ingevuld, te bezorgen of mondelinge opgaven te komen doen, 11 Bij voortdurende nalatigheid of weigering zullen zij worden gestraftovereen komstig Art. 1 der wet van den 6 maart ibi8 Staatsblad No. Ia), tenzij door ben mogt kunnen worden bewezen dat zij door alwezendheid of andere wettige oor zaken in de onmogelijkheid zijn geweest de gegevene voorschriften binnen den be paalden tijd naar te komen.» De Gouverneur vertrouwt, dat de Ingezetenen, door eene behoorlijke invul ling der biljetten, welke aan hunne, buizen zullen worden rondgebragtof door het geven van volledige inlichtingen bij bet ophalen dier biljetten, op drn dag der be schrijving de goede uitvoering rau he; werk der Volkstelling zoo veel mogelijk zul len helpen bevorderen; terwijl, tut wegneming van alle vooroordeel of vooringeno menheid, welke legen deze bcmoeijing van het Hoog Gezag hier of daar mogten bestaanaan hen wordt te kennen gegeven, dat de onderhavige Volkstelling geen ander doel heelt, dan het aanleggen van uitvoerige V olke-Registcribevallende alle zoodanige opgaven en bijzonderheden nopens de bevolking welker kennis in het belang van den Staat nuttig en noodzakelijk is bevonden. Zullende deze Bekendmaking, tol nai'igt van een ieder, in ai de Steden en Ge meenten der Provincie, worden afgekondigd en aangeplakt, en in de Couranten der Provincie worden geplaatst. Middelburg, den t5 October 1829. De Gouverneur voornoemd van KEDENBURCH. W AAR SCIIUW1N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, liouj'dpiaats van de Provincie Zeeland, bungen bij deze ter kennis van

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1