MIDDELBUFiGSCIIE COURANT. N°. 127. Donderdag NIEU/rSTIJ DINGEN. DU1TSCHLAND. FRANKFORT den 15 october. Men heeft hier een manifest des kei zers van Rusland ontvangen, hetwelk uit Petersburg van den 1 oc tober gedagteekend is, en waarbij aan het publiek kennis gegeven wordt van het op den 14 september te Adrianopel gesloten traktaat van eeuwig- dtirenden vrede tusschen Rusland en de Ottomannische Porte, waarbij als xoordeelen, die het vergoten bloed der Russische krijgers vergoeden, qpgegeven wordende voortaan voor den handel aller natiën geopende vrije vaart door de Dnrdanellen en door den Bosphorus; de verzekering tter Russische grenzen in Azie door de inlijving van de vijf vestingen A»apa, Poti, Akhaltzik, Atzkour en Akhalkalakide bevestiging der vroegere verdragen; de billijke schadevergoeding voor de kosten van den oorlog en de individuele verliezen van Russische onderdanen; de over eengekomen vestiging van een dubbel cordon langs de Donau tot afwe ring der pest; de bevestiging en uitbreiding der voorregten van de vors tendommen de verzekering der aan de Serviërs bij het traktaat van Ak- jerman toegekende regtenen de vestiging van het staatkundig bestaan van Griekenland. 2. K. H. prins Albert van Pruissen is hier gisteren aangekomen, eri onder den naam van graaf van Ravensberg in het hotel van Rusland afgestapt, GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 17 october. Het blad van het ministerie maakt thans eenige aanmerkingen op het vredes-verdrag tusschen Rostand en- de Por te en beweert, dat het op zich zeiven beschouwd niets behelst, waar uit met grond op te maken zon zijn, dat keizer Nicoiaas afgeweken was van zijne gedane beloften van gematigdheid. Verscheidene dagbladen hebben verzekerd, dat sir Hudson Lowe, die gouverneur van St. Helena is geweest tijdens het verblijf van Bona parte op dat eiland1, te Aken overleden was, en eenigen zelfs hebben bijzonderheden van zijn sterfbed medegedeeld. Ondertusschen is sir Hudson Lowe in het begin van julij naar Ceylon vertrokken, waar hij den post van luitenant-gouverneur bekleedt. rrr De storm heeft op de kusten schrikkelijke verwoestingen aangerigt. De hulk Dolphindie toe gevangenis-schip dient, is bij Chatbam gezon- l^en, en men zegt, dat niet minder dan 200 menschen daarbij het leven hebben verloren. Omtrent de Spaansche expeditie tegen Mexico verneemt men, dat, nadat Tampfco tot eene vrijhaven verklaard was, de Spaansche oorlog schepen oostwaarst waren gezeilden dat de Mexikaansche troepen on der generaal Santa Anna, 12,000 man sterk, te Tuspam, 40 of 50 mij- lên- van Tampicostonden. FRANKRUE- PARIJS den 16 october. Volgens het ministeriele avondblad zou de Pruissische gezant nog eenige wijzigingen in het traktaat van vrede ver- Bregen hebben ten voordeele dér Porte, nadat de sultan het reeds had geratificeerden zou men mogen verwachtendat keizer Nicoiaas te Petereburg de voorwaarden van den vrede nog eenigzins zou matigen. In de eerste dagen dezer maand is op verschillende punten van Frankrijk reeds veel sneeuw gevallenen is het zoo koud geweest als gewoonlijk iri januarij. Men vreest dat deze vroege koude veel nadeel aan den- wijnoogst en andere nog te veld staande producten zal doen. De koning en de koningin van Napels, en de prinses Ghristina aanstaande gemalin van den koning van Spanje, hebben den 2 dezer hun nen plegtigen intogt te Rome gehouden, alwaar daags te voren aankwa men de hertog van Salerno, benevens diens gemalin en dochtertje. HH. Siciliaansche MM. zijn van vvege Z. Heil. begroet gewordenen men meende dat zij, en prinses Christina, zich den 4 zouden aanbieden om de voeten van den H. Vader te kussen en om zijnen apostoiischen zegen te ontvangen, De hertog de Blacas zal aanstaanden maandag van hier vertrekken, om HH. Sicil. MM. bij hunne aankomst op het Fransche grondgebied te begroeten. Den 17 october. Spanje heeft (volgens de Cazette de France de soevereiniteit van dom Miguel erkend. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 19 october. De gewone zitting der Staten- Generaai is heden namiddag, omrtent half twee uren, door Z. M. den Koning met de gewone plegtigheden geopend. De Koning, op den troon gezeten, hebbende ter regterhand Z. K. H. den Prins van Oranje (Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is door ongesteldheid verhinderd geworden de plegtigheid bij te wonen), en omringd van officieren van zijn huis, zijne kamerheeren, adjudanten en vert'er 3fievo|gbij het programma vermeld, heeft de zitting met de jfavolgende aanspraak geopend Edel Mogende Heeren! Met genoegen zie ik mij wederom omringd door de vertegenwoor digers van het Nederlandsche yoik, hetwelk mijin de onderscheidene gewesten, die ik sedert uwe laatste vergadering bezocht heb, de on- dubbel zinnigst» blijken van verknochtheid gegeven en bij hernieuwing overtuigd heeftdat de natie mij de gevoelens van liefde en vertrou wen toedraagt, waarop mjjn hart den hoogsten prijs stelt, en waarop myne-(Mmhoudende zorgen voor haar geluk aanspraak geven. Die zorgen zijn door den Goddelijken zegenrijkelijk beloond ge worden. Gedurende de laatste jaren was de toestand van een groot ge deelte- vim het Rijk niet door mij in oogenschouw genomen onlangs mogt ik getuige zijn van den merkbaren vooruitgang van de meeste tak ken van. nijverheid en van de daaruit voortgevloeide welvaart. Ik heb alzoo de zekerheid verkregen, dat de genomene maatregelen tot het doen vloeijen van alle bronnen van volksbestaan goede vruchten dragen. Deze uitkomst doet mij de hoop voedendatbij het voortdurend ge- nfip van den vredeNeérlands bloei en het welzijn van deszelfs inge- ke'teiïen meer en meer zullen toenemen. j^ed.ert uwe laatste zitting is dpor mij eene overeenkomst aangegaan weHte mij biijdé vooruitzjgten aanhiedt en waarop ik mij mét de goed keuring Yn" U Edel Mog. vleije. Zii betreft het voorgenomen huwelijk van mijne beminde dochter met den Prins Albertjongsten zoon van den Koning vati Pruissen. Ik mag met allen gropd, van die verbind ten is de bevestiging verwachten, zoo wél van het geluk mijner eenige doch- 22 October 1829. ter, als van de naauwe en veelvuldige betrekkingen, welke, sedert on heugelijke tijdende beide huizen aan elknndercn verbinden. Het is mij aangenaam aan U Edel Mog.bij het openen dezer ver gadering, de verzekering te kunnen geven, dat Nederland, bij voortdu ring» door banden van vrede, vriendschap en goede verstandhouding, met alle mogendheden vereenigd is. Er is gegronde hoop dat de maatregelen van het bestuur in onze Oost-Indische bezittingen de aldaar bestaande onlusten tot een gelukkig èinde zullen brengeH. In het moederland zijn al de vereischte midde len aangewend, om die maatregelen te ondersteunen en aan Neérlands magt in die gewesten eene»kracht te verzekeren, welke vertrouwen mag inboezemenin de handen van mannendie door vroegere ondervinding zijn beproefd. „Onderscheidene ontwerpen van wetten zullen, op mijnen last, aan uwe vergadering ter overweging worden aangeboden. Die, welke be trekking hebben tot de algemeene begrooting van staacs-behoeften iii hare twee afdeelingen gesplisten tot de middelen ter bestrijding derè zelvebekleeden daaronder de eerste plaatsén zullen gevolgd worden door eenige anderetot regeling der wijze kan heffing van sommige be lastingen. De uitslag der beraadslagingen van U Edel Mog. over de voordragt der gewone staatsbegroocingdoor mijin het voorlaatste jaar van heé tienjarig tijdvak gedaan, heeft op dat aangelegen onderwerp een nieuw voorstel noodzakelijk gemaakt, het gemeen overleg deswege zal wordefi bevorderd door de grondige kennis van 's Rijks geldelijken toestand eri belangenwelke in uwe vorige zitting is verkregen. Aan U Édel Mog^i zal blijken van de aangewende pogingen, om aan dé destijds geuite wéri- schen zoo veel mogelijk te gemoet te komen. Bij de bewustheid hier omtrent alles gedaan te hebben, wat het algemeen welzijn toelaat mag ik in dezen met vèrtrouwen, ook bij de Scaten-Generaai op overeen stemming van beschouwing hopen, ten eindevolgens de bedoeling der grondwetnog vóór den afloop van het tegenwoordig tijdvak dat be langrijk deel van onze staats-inrigtingen, tot heil des Vaderlandsbeves tigd worde. Het wetboek van strafvordering, ten gevolge der gemaakte aanmer kingen met zorg herzien en hetgeen verder de zamenstelling der regter- lijke magtnogmoet voorafgaan, zal insgelijks fer tafel van Edel Mog. worden gebragtzoodat ik de" verzekering kan herhalendat dfe invoe ring der nieuwe wetgeving alleen afhankelijk zal blijven van dén afloop uwer overwegingen ten deze. Ook zal eene wet op het openbaar onderwijs aan de beraadslagin gen van Edel Mog. worden onderworpenten eindedoor óns ge meen overleg, meerdere vastheid te geven aan de milde beginselen, naar- welke, met opzigt totdat gewigtig onderwerp, moet gehandeld wórden. „Voor zoo ver/e meer andere belangen, gedurende de tegenwoordi ge zittingdoor wettelijke verordeningen zouden kunnen öf moeten ge regeld wordenom de welvaart en de vrijheden onzer landgeriooreir te verzekeren vertrouwe ikEdel Mog. Heeren op de gereedè mede werking uwer vergadering te mogen rekenen. „Van mijnen kant, kunnen mijne onderdanen zeker zijn, dat ik, in dachtig en getrouw aan de zinspreuk mijner vaderen, tot handhavingen bevestiging der maatschappelijke orde, steeds al de middelen zal aanwen den welke de Goddelijke Voorzienigheid mij in handen gegeven heeft." De "Koning geëindigd hebbende, is Z. M. met Z. K. H. den Prins van Oranje en verder gevolg, uitgeleid geworden door de commissie van Hun Edel Mog.welke Z. M. bjj hoogscdeszelfs komst aan het ho tel der Stacen-Generaal had ontvangen; en daarop heeft een ieder de zaal verlaten. De levendigste blijken van eerbied en vreugde hebben den Koning op zijnen geheelen weg, zoo wel bij hoogstdeszelfs vertrek van Het paleis als bij de terugkeering naar hetzelve, vergezeld. De toeschouwers, zoo van de inwoners dezer stadals van die der naburige stedenwas ongemeen groot. Het schoonste weder hééft deze plegtigheid begunstigd. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal morgen bijeen komen om de geloofsbrieven der tjieuwe lpden te onderzoekenen om de lijst der drie kandidaten op te makenWelke aan den Koning moet worden aangebodenten einde Z. M. den voorzitter voor de tegenwoordige zit ting der Tweede Kamer zou kunnen benoemen. Tot voorzitter voor de Eerste Kamer is voor dit zittings-jaar be noemd de graaf de Thiennes de Lombize. Vrijdag middag is het 35de baraillon grenadiers, komende van Brus sel alhier binnen gemarcheerd. GRONINGEN den 12 october. Voor eenige dagen is bij het insti tuut voor doofstommen te dezer stede ontvangen het borstbeeld van wijlen den hoogleeraar Henri Daniël Guyotstichter van bovengemeld1 instituut; hetzelve is een kostbaar geschenk van Z. M. onzen geliefden Koning, ter vereering van Guyot"s nagedachtenis, en bestemd om in de groote leerzaal van het instituut te worden geplaatst. Dit borstbeeld is uitmuntend gebeiteld door den beroemden kunstenaar Catloiqne te Brug ge het is in levensgroote, van zeer wit marmer en wel gelijkend. Te regt heeft men de netheid en zuiverheid der bewerking daarvan bewon derd op de tentoonstelling van Gent in dit jaarwaar hetzelve onder no. 123 geplaatst geweest is. BRUSSEL den 18 october. Den 28 dezer zal de bisschop van Luik, in de hoofdkerk dier stad, door den bjsschop Onderaard met zeer' veel luister ingewijd worden. Het bisschoppelijk paleis wordt in tusschen met veel spoed gemeubileerden men maakt véle toebereidselèn otrt óp den dag der inwijding de hoofd- en andere kerken te verlichten, welk voorbeeld vele ingezetenen dier stad zullen navolgen. Ons dagblad de Impartial deelt een brief mede van den Pausselij- ken nuncinswaarbij de Katholijken tot rust en gehoorzaamheid worden' aangemaand. Hunne vereeniging met de zoogenaamde liberalen wordc- daarin ten sterkste gegispt. De uitgever van den Impartial waarborgt de echtheid van d't stuk, waaromtrent alle andere Belgische dagbladen vooreerst nog een diep stilzwijgen honden. De aarts bisschop van Mcchelen heeft den Koning voor de laatste vergunningen plegcig zijnen dank doen betuigen zulks belet echter somirijge pastoors niet, om hunne kudde, zelfs van den predikstoel, te i bevelen nieuwe klaagschriften te gaan teèkeuen.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1