fewil MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 126. 20 October 1029. Dingsdag iur&É NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 14 october. De zestien artikelen van het tusschetTde Verhevene Porteen Rusland gesloten vreiles-verdragzien thans het licht. Het blijkt uit dezelve, dat hetgeen de Porte afstaat, zich bepaalt bij de reeds dikwerf genoemde vestingen in Azie. De vrije vaart door den Bosphorus en de Dardanellen wordt verzekerd aan de koopvaarders van alle natiën, welke met de Porte in vrede zijn. Ten aanzien van de grenzen van Griekenlandwordt de bepaling van het protoko! van maart 1829, en dus de uitbreiding ten Noorden van de landengte aangenomen. Aan de Russische onderdanen wordt wijders verzekerd die vrijheid van Ijandelwelke dezelve bij vroegere traktaten is toegekend, met bepa- liug, dat dezelve door geene inwendige verordeningen hoégenaamd zal worden verhinderd; dat geen schip door Turksche overheden zal worden onderzocht, en dat de Russische onderdanen, zoodra de gevorderde reg. ten van de lading zullen zijn betaald, vrijelijk over dezelve, Zonder eenige verdere bemoeijing der Turksche overheden, zullen mogen be schikken, met verdere bepaling, dat elke inbreuk op dat punt als eene daad van vijandelijkheid van de zijde van de Porte zal worden aangemerkt. 1 usschen de beide partijen is voorts overeengekomendat niemand ter zake van in dezen oorlog gehoudene gedragingen in zijnen persoon of goederen zal worden, vervolgd. Bij het teekenen van het verdrag heb ben de vijandelijkheden opgehoudenen voor de ratificatie is een uiter lijke termijn van zes weken gesteld. Het bedrag van de schadevergoeding voor de oorlogskosten is bij een afzonderlijk verdrag bepaald. Deze som beloopt, gelijk gemeld is, 10 millioenen ducaten, en de vortstendommen blijven door de Russische troepen bezet, tot na derzelver afbetaling. De schadevergoeding voor het verlies van den handel is in het vredes-verdrag zelf vastgesteld op \ji millioen ducaten, en wordt betaald in drie termijnen, bij welke de Russische troepen gaande weg en eindelijk tot over de Donau tetug trekken. De vorstendommen van Moldavië en Wallachye zullen vrije uitoefe ning van hunne godsdienst, volmaakte veiligheid, een nationaal en onaf hankelijk bestuur en volkomen vrijen handel genieten. De Porte verbindt zich zonder verwijl aan de bepalingen van het trak taat van Ackerman ten opzigte van Servie te voldoenhaar de zes dis trictenwelke daaraan ontnomen waren, terug te geven en voor altijd de rust en het welzijn dier trouwe en gehoorzame natie te verzekeren. Een onzer meest geachte bladen meentdat het traktaat, zoo als het daar ligt, geene belangrijke zwarigheid zal opleveren; het oordeelt ech ter alleen, dat de handels-vrijheid en de voorregten, aan de Russische onderdanen in Turkije verzekerd, welligt aanleiding kunnen geven tot misverstand, en dat dit artikel, zoo dikwerf men het begeert, eene schijnbare reden kan leveren tot het hervatten van den oorlog. Een ander blad, de partij der Tory's toegedaan, meent dat, hoe het ook zij, het staken der vijandelijkheden alleen eene zaak is, welke de algemeene goedkeuring moet verwerven. '^e brieven uit Konstantinopél van den t9 september melden, dat de sultan weder naar het serail was teruggekeerd, en eerlang derwaarts door de vaan van den profeet, die ditmaal zoo weinig heeft uitgewerkt, zou. de worden gevolgd. Men wachtte niet minder dan 150 schepen uit de Russische havens, met granen, talk en andere'voortbrengselen. Volgens de laatste berigten uit Portugal hebben de vervolgingen en wreedheden er nog geen einde genomen. In het dagblad van Porto vindp men een vonnis, waarbij de een-en-twiutig personen, die in jvfhij van 1^28 met de stoomboot de Betfast van Engeland naar Portugal ge gaan zijn, vervallen verklaard worden van hunnen rang en ter dood ver oordeeld moetende na hun dood hunne hoofden afgeslagen en ten toon gesteld worden op den weg van Malozurpos naar de zeekustwaar zij aan land gekomen zijn de lijken van eenigen moeten verbrand en de asch in zee gesmeten worden. De goederen van allen worden ten be hoeve der koninklijke schatkist verbeurd verklaard. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 17 october. De Courrier des Pays.Bas van den \6 dezer behelst de petitie, welke eenige inwoners van Doornik bij de Twee de Kamer der Staten-Generaal staan in te dienen. De National raadt aan al de genen welke in de gelegenheid zijn ge steld eenigen invloed op den loop der publieke zaken uit te oefenen dit inconstitutionele stuk met aandacht te lezen. „Men zal er uitzien met welk eene toenemende onbeschaamdheid de factie zich van de ge- heele magt van den Staat zoekt meester te maken hoe eenige individu's Zonder lastbekomingzónder publieke betrekking, zich eensklaps bo ven den Koning en de Sraten-Generaal verheffen, om een aanval te doen op de regten van de kroon op de vrijheid van de beraadslagingen en van de stemming onzer vertegenwoordigers op het regt van voordragt zoo van den Koning als van de Tweede Kamer zelve; door de weige ring van het budget te eischen en besturende en wetgevende maatrege len voor te schrijven die, volgens hen, door het hoofd van den Staat en derfmblieke magtwien de grondwet alleen het regt van wetten te maken heeft toegekendmoeten genomen worden. Men zal er'eindelijk in 't kort al de belagchelijke of lasterlijke be schuldigingen weder in zien voorgesteld welke de dagbladen der factie niet opgehouden hebben in de laatste maanden tegen het bestuur van hun land op ,te hoopen. De ongegrondheid der zaken Welke tèn grondslag dier beschuldigingen dienen, is herhaalde malen aangetoonden, niettegenstaande dit, durven de verzoekers, die voorzeker niet in staat zijn de waarheid van al hetgene zij bijbrengen te bewijzen, deze 'Zaken, waarvan het grootste gedeelte verzonnen is onder het getal der grieven stellenwelker herstel ?ij vragen. „Wij hopen, dat de Tweede Kamer, door de ondervinding voorge licht, eens voor al, spoedig en streng regt zal doen over deze grove inbreuken op ons publiek regt, en dat zij, met die verontwaardiging welke zij verdienen, deze oproerige manifesten zal afwijzen, door wel ke men op nieuw de gemoederen zoekt te verbitteren, de driften op te wekken en deii knlmen en wijzen gang des gouverpements te dwarsboo- raèn, of liever de gcheele magt in handen des volks tracht te stellen," ANTWERPEN den 17 october, In de vergadering van het denarte» ment der maatschappij: tot Nut van Algemeen alhier, gehouden op It, donderdag, zijn de eereblijken uitgereikt, welke de maatschappij voor reddingen met levensgevaar had toegewezen aan .7. E. Calkwaert.7, Corevaer en F. de Loene (aan laatstgenoemden op verzoek van het de partement Middelburg, waaraan die eereblijken waren toegezonden, als hebbende het bedrijf van F. de Loene aan het hoofdbestuur voorge dragen maar hetwelk, uit hoofde van de woonplaats des bedrijvers, ons departement daartoe heeft uitgenoodigd) 5 wordende deze Zitting be. sloten met gelukwenschingen aan den heer A. J. van der Aa, lid Van het departementwegens de eer hem te beurt gevallen door de bekroó- ning van zijn Vaderlandsch Handboekaan wicnin de algemeene ver gadering der maatschappij, te Amsterdam gehouden, de gouden medail le if toegewezen. 's HERT OGENBOSCH den 15 october. Ten gevolge der nieuwe rij zing van het water en van het dezer dagen plaats gehad hebbende storm achtige weder, zijn gisteren de dijken van den Orthenschen polder be zweken waardoor de daarin gelegene lauden die echter reeds gedeel telijk overstroomd warenthans geheel geTnnundeerd zijn, AMSTERDAM den f5 october. Z. Exc. de heer van Tets van Gou» driaan minister van finantienpresident van het amortisatie-syndicaat op 11, zondag alhier aangekomen zijndeis de gewone jaarlijksche Zit ting van het amortisatie-syndicaat op den 13 dezer geopend. In deze zitting is verslag gedaan wegens het beheer der zakenge durende het zesde boekjaar, loopende van den 1 julij 1828 tot den 30 junij 1829. Naar wij vernemen is de zitting op heden gesloten, en zijn de verrigtingèn gedurende het opgemelde boekjaar, zoo ook de re kening en verantwoording deswege, met algemeene stemmendoor de vergadering goed gekeurd geworden. 's GRAVENHAGE den 15 october. De atidientiewelke Z. M. gis teren heeft gegeven, de eerste gedurende hoogstdeszelfs verblijf alhier, is zeer talrijk geweest, en heeft tot over zes uren in den avond ge duurd. Men heeft daafop onder anderen opgemerkt verscheidene com- missiën van stedelijke regeringen en schutterijen uit de naburige steden, Het 3de bataiilon grenadiersdat te Brussel georganiseerden be. stemd is om te dezer stede garnizoen te houden bevindt zich herwaart! marschen wordt aanstaanden zaturdag alhier verwacht. Den 11 dezef is hetzelve door Antwerpen getrokken en aldaar met veel plegtigheid ingehaald door de officieren, muzijkanten enz.,, der 5de nfdeeling mili tie. In den namiddag heeft in die stad een banket der officieren van de beide korpsen plaats gehadwaar broederlijke eensgezindheid heeft ge- heerscht, en verscheidene toasten tot heil van den Koning en het ko- ninklijke gezin zijn gedronken. De politie te Brussel heeft onder meer andere maatregelenom de daders te ontdekken van den zwaren diefstal, in het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje gepleegdde schoenen en laarzen van de onder scheidene hofbedienden vergeleken met de voetstappen, welke in den tuin van het paleis zijn gevonden, doch geene derzelve kwamen met dit spoor overeen. De gestolen voorwerpen zijn dezer dagen aldaar in steendruk uitgegeven, om derzelver nasporing gemakkelijker te maken, MIDDELBURG den 19 october. Het is op heden dat de gewons vergadering der Staten-Generaal in 's Gravenhage wordt geopend. De bij die gelegenheid door Z, M. den Koning te doene aanspraak, wordt thans meer. dan ooit door geheel Nederland met de grootste belangstel ling te gemoet gezien. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 17 october. Den 14 en 15 dezer zijn, voor Ant werpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Louisa Sophiakapt. D. Kujper, van Huilmet stukgoederenHelena kapt. A, Korobanalf, van YVyhorgmet houtwaren. De stoomboot de Batavierkapt. J. H. Gieseis van Antwerpen naar Rot terdam gevarenom te repareren. Gisteren is van hier naar zee gezeild Junokapt. M. J. KraefFt, naar Riga, met ballast. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en gisteren van onze reede naar zee gezeild Aurora kapt. C. Barchman naar Arensdahlen Anna Margaretha Elisabeth, kapt. J. Nielsen naar Noorwegen beide met ballast. VERE den ipoctobcr. Gisteren is alhier ter reede gekomen de Noord- sche schooner Speculatie, kapt. O. Atsing, van Bilbao naar Rotterdam, BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. BEKENDMAKING. Op Dingsdag den 27 October aanstaandedes voormiddags ten elf uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Gouverneur van de Pro vincie Zeeland, in het Lokaal van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg, worden overgegaan tot de Aanbesteding der Leverancier! van de hierna vermelde Voorwerpen, bestemd voor de Kleeding van een gedeelte der Veldwachters in de Provincie, als: i°. 123 Nederlandsche Ellen Gekruist Grijs Laken, voor Broeken, Vesten, Buizen, Rokken en Slobkousen. 20. 45 Nederlandsche Ellen Gekruist-Grijs Laken, voor Jassen» 3°. 14 Nederlaudsche Ellen Groen Laken, voor Handstukken, Kra gen en Banden. 4°. 177 Nederlandsche Ellen Gebleekt Linnen, voor Voering. Ieder object zal afzonderlijk worden aanbesteed. De aanbesteding zal geschieden bij inschrijving. De Inschrijvings-Biljetten zullen uiterlijk op den 26 October aanstaan de, voor 4 uren des namiddags, aan het Lokaal van het Provinciaal Gouvernement moeten zijn bezorgd met het opschriftInschrijvings- Biljet van de Levering enz. De Voorwaarden mitsgaders de Stalen liggen ter lezing en bezig- tiging ter Provinciale Griffie te Middelburg. Middelburg, 19 October 1829. De Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENÜURCH.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1