N' MIDDELBURGSCIIE COURANT. 125. Zaturdag Wè:. V ''A"' 17 Octobcr 1829. NIE U7FSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. BESTUREN Eir ADMINISTRAT1EN. uur 1 1830. uur 1830. uur 1830. 9 17 Febr. 18 9 4 Jun'3 13 13 13 Aug. 9 9 2 9 9 7 7 25 9 11 11 a7 1 Maart 6 3i Mei 9 «y DUITSCHLAND. BERLIJN den IO octoberZ. K. H. prins Albrecht is van hier naar 's Hage vertrokken. Gisteren ondernam de bekende luchtreizigstermlle. Elisa Garne- rin, hare voor lang aangekondigde, maar wegens het ongunstige we der herhaaldelijk verschovene luchtreis verbonden met hare 36ste ne- derlating door middel van het valscherm. Het was op het groote exer citieveld in den diergaard, in tegenwoordigheid van de koninklijke fa milie en van een talrijk publiek, dat zij, na eenen voorafgeganen door haar mede tot voorloopig vermaak der aanschouwers bezorgden wedloop van paarden, en na dat hare ballon wel gevuld was, des namiddags ten 4 «ren haren gondel besteegzich vervolgens met den ballon in de rondte hebbende laten voorttrekken om de koninklijke familie en het pu bliek uit haren gondel beieefdelifk te groeten, verhief de toen van zijne banden ontslagen wordende ballon zich langzaam en statig in de lucht, zijne rigting zuid-oostelijk nemende, en in aanmerkelijke hoogte over de stad daarhenen zwevende. Mlle. Garnerin daarop gebruik makende van het valscherm, kwam nog binnen den ringmuur der stad, op het Köpnicker veld, gelukkig ter aarde. FRANKFORT den 11 october. Bij buitengewone gelegenheid heeft men een brief uit Pera van den 18 september ontvangen, waarin onder anderen het volgende gevonden wordt: Gisteren is de koninklijke Pruissische gezant, de heer von Royer, hier van Adrianopel temg gekomen, vergezeld van twee Russische offi cieren. Sedert zijne komst is men verzekerd, dat de vrede door de we- derzijdsche gevolraagtigden geteekend is en onmiddellijk door den sultan bekrachtigd zal worden. De geheele stad is als dronken van vreugde; oud en jong wenscht zich met deze blijde tijding geluk. Alleen de sultan schijnt in die vreugde geen groot deel te nemen en in eene soort van zwaarmoedigheid vervallen te zijn, die veel vrees inboezemt aan de hovelingen, welke hem omringen. Ook schijnt het, dat hij de toekomst met angst te gemoet zietwaartoe de omstandigheden des rijks ruime stof leveren." GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 10 october. In het Iersche graafschap Limerick waar in de laatste tijden zoo vele oproerige tooneclen hebben plaats gehad, heerscht thans eene volmaakte rust en wordt eene heilrijke verandering in den volksgeest waargenomen De oogst in Ierland is zeer gunstig uitgevallen. Er zijn bij het gouvernement geene nadere depeches uit het Oos ten aangekomen ook schijnt men er nog geen afschrift van het gerati ficeerd vredes-traktaat te hebben ontvangen. De directeuren van den ijzeren weg van Liverpool naar Manches ter hebben eene premie van 500 ponden uitgeloofd voor het best mo. del van een rijtuig, 't welk voor dien weg zoude kunnen dienen. Dezer dagen is de proef genomen. Onder de modellen, die de algemeene aan dacht ten hoogste hebben opgewekt, was een stoom-rijtuig van de heeren Braithwaithe en Erickson te Londen, 'twelk met eene snelheid van 10 uren gaans in den tijd van 1 uur werd voortgestuwden *t welkvol gens de dagbladen, als over de aarde scheen te vliegen. BRUSSEL den 13 october. Het hof van assises te Namen heeft uit spraak gedaan in de zaak van de heeren DesseilleBlondcau en Lecomte beschuldigd van onwettige uitlevering en aanslag op de vrijheid van den heer Marchand. De vrederegter Desseille is veroordeeld tot burgerlijke eerloosverklaring en in de kosten. De andere beschuldigden zijn vrij gesproken geworden. De stad Brussel vergroot en verfraait zich meer en meer, maar by de talrijk opgetrokken wordende gebouwen zijn de talrijke arbeiders dikwerf de slagtoffers van het weinige doorzigt of de onvoorzigtigheid der meesters. Iedere week verneemt men eenig ongelukzoo is nu we der den o dezer, inde straat der Marolles een gebouwd wordend huis ingestortwaarbij twee werklieden zwaar gewond zijn. Men verneemt dat deze gebeurtenis aanleiding geeft tot strenge vervolgingen. AMSTERDAM den 13 octobcr. Bij de prijsuitdeeling aande konink lijke akademie van beeldende kunsten alhier is, onder andere beloonin gen, aan Johannes de Mare. uitgereikt het bewijs van den grooten prijs in het vak der graveerkunst, bestaande 111 het vierjarig pensioen van 1200, van wege Z. M. den Koning, tot het doen eener kunstreis; zijnde hem deze prijs eenparig toegewezen door eene bijzondere commis sie uit beoordeelaren des rijksdaartoe door Z. M. benoemd. 'sGRAVENHACE den 13 october. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frcdcrik der Nederlanden zijn gisteren avond ten 8 uren in deze resi dentie aangekomen. Z. Exc.de minister van justitie is van Brussel alhier aangekomen; de minister van binncnlandsche zaken wordt heden avond verwacht. De heer Fontein.Verschüirburgemeester van Alkmaar en lid van de tweede Kamer der Staten-Generaal, is door Z. M. tot staatsraad in buitengéwóne dienst benoemd. Naar meii verneemtis de heer van Stirumzoon des kolonels tot commies-griffier bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd, en de heer P. F.louttot commies'van Staat bij den staatsraad. Bij koninklijk besluit van den 1 dezer wordt de uitvoer van afval van hazenvellen en leder toegelaten langs de ka'ntoren van Meenen Heef en Frisange. Reeds spreekt men van verschillende voorstellen van wetten, welke door leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen ge daan wordenin de binnen weinige dagen te opene zitting onder an. deren meent men stellig te weten dat een der afgevaardigden van Zuid- Braband een voorstel zal doenbetrekkelijk de conflicten. MIDDELBURG den 16 october. Te Thielt, in West-Vlaanderen heeft den 13 dezer een luisterrijk vreugdemaal van 116 personen plaats gahad gegeven aan en ter eere van deszelfs districts-commissaris en school-opzienerwegpns zijne benoeming tot ridder van den Nederl. Leeuw welk feest zich doofde hartelijkste vreugde en eensgezindheid lieeft gekenschetst, doch hetwelk de Jezuitische factie door snoodeu laster te vergeefs heeft zoekeu te verijdelenslechts 3 der deelnemers hebben zich onttrokken. Dit district onderscheidt zich bijzonder door eene goede gezindheid voor het bestaande publiek onderwijs. Volgens het Journal de Luxernbourg hebben verscheide familien van Thionvillein Frankrijk, hunne kinderen naar het athenseum van Luxemburg gezondenhetwelk bij het voordeel van een welbestuurd onderwijs nog dat vereenigtvan boven allen partijgeest verheven te zijn. Het schijnt, zegt dat dagblad, dat onze naburen de terugkeer der Jezui tische leerstellingen in hunne huizen van opvoeding vreezen. Men schrijft uit Brussel, dat de aartsbisschop van Mechelen zich thans onledig houdt met, in overeenstemming met de inzigten van den Heiligen Stoel en van den Koning, een plan van organisatie voor zijn seminarie te ontwerpen, ten einde aan de geestelijke studiën een nieuw leven bij te zetten. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gelet op Art. 176, 178, 181 en 182 der Wet van den 8 Jannarij 1817 °P Art. 10 der Wet van den 28 November 1818 en Art. 42—45 der Wet van den 27 April 1820; op Art. 67 en 8 van Zr. Ms. be sluit van den 25 Maart 1819, litt. F, en op Art. 5, 8 en 9, van dat van den 2 Augustus 1829, No. 99, BESLUIT: Art. 1. De Burgemeesters en Wethouders der Steden en de Bnrge. meesters en Wethouders of Assessoren der Gemeenten ten Platten Lan de zullen, bij toezending van een Extract uit den algemeenen staat der met Verlof in deze Provincie aanwezige manschappen van de Nationale Militie, bekend worden gemaakt met de Verlofgangers, welke zich in hunne Gemeente moeten bevinden. 2. Uiterlijk &c. 3. De Inspectiën der in deze Provincie zich bevindende Verlofgan gers zullen plaats hebben in de Hoofdplaatsen der onderscheidene Mili tie-Kantons op de volgende dagen en uren te weten Hoofdplaatsen der Militie-Kantons. I N S PECTIEN Eerste Tweede J Derde Vierde Middelburg Vlissingen Vere Zierikzee Brouwersh. Tholen Goes 8. Kapelle 9. Sluis 10. IJzendijke 11. Axel 12. Hulst 1. 2. 3- 4- 5- 6. 7' 1829. 23 Oct, 23 23 26 26 28 30 30 21 1 20 19 12 2 12 12 t A 9 4 9 l6 18 0 11 10 12 2 I I 9 9 IO 9 11 9 11 IO *r 9 IO 9 uur I!» 9 a is 3 11 10 IS IQ IO IO b. 4. Acht dagen &c. 5. Van de Inspectiën zijn vrijgesteld: De manschappen, behoorende tot de Ligting van het jaar 1828 en 1829, welke bij de reserve der 2de Afdeeling Infanterie, het 6de Bataillon Artillerie N. M., en de Divisie Pontonniers zijn ingelijfd. De Verlofgangers, welke tot de Ligting van het jaar 1825 behooren, doch alléén voor zoo verre met hen bij het Korps finaal is afgere kend. Al de overige zich mer groot verlof bevindende manschappen,, die van de Ligting van het jaar 1825, met welke' niet finaal is afge. rekend, daaronder begrepen zullen zich op de bepaalde dagen en uren in de Hoofdplaats van het Militie-Kanton, waarin zij verblijf houden voor den Militie-Commissaris sisteren. 6. De Verlofgangers worden in het bijzonder herinnerd aan de vol gende bepalingen en tot eene stipte opvolging derzeive aangemaand Dat hun Verloftijd moet gerekend worden aanvang te hebben geno men met den dag, dat zij hun Korps, en niet met met dien, dat zij de Hoofdplaats der Provincie hebben verlaten. Dat zij, volgens de Artikelen 176 en 177 der Wet van den 8 Ja- nuarij 1817, verpligt zijn, zich dadelijk naar de Gemeenten waartoe zij behooren, te begeven, en zich aldaar, onverwijld na hunne aankomst, bij het Plaatselijk Bestuur aan te melden, ten einde hun Verlofpas tegen het attent model. litt. 11. H., te verwisselen, óp poene van te worden aangemerkt, als Deserteurs, bijaldien de gemelde ver wisseling niet binuen vier weken na den aanvang van het Verlof is bewerkstelligd. Dat zij gehouden zjjn, zoo als die verpligting op alle andere in de Gemeente met groot Verlpf terug geblevene manschappen rustom op de bepaalde Inspectiën der Verlofgangers te verschijnen, daaronder begrepen die, welke binnen verloop van vier weken, na dat zij het Korps hebben verlaten, itfl invallen, op poene van, bij gebreke daar van wanneer zij voor hun achterblijven geen ten genoege van den Militie-Commissaris voldoende redenen mogten kunnen aanvoeren, overeenkomstig het bepaalde bij Art. 183 der Wet van den 8 Ja. nuarij 1817, té wórden gestraft."" Dat zij op de gemelde Inspectiën zullen behooren te verschijnen, gekleed in de Uniform en voorzien van de verdere Kleeding en Equipe- ments-stukkendie bij het vertrek van het Korps aan hen zijn ge latenbenevens het van attest model litt. H. H.hun door het Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente uitgereikt, en dat zij, gedurende de ge melde Inspectiënzijn onderworpen aan de Militaire dicipline. Dat, wanneer zij zich buiten de Provincie willen begeven om te ver blijven, zij derzelver Verlofpassen aan het Plaatselijk Bestuur hunner Gemeente moeten terug vragen, en dat zij zich binnen vier weken moe ten aangeven bij het Bestuur der Gemeente, in welke zij voornemens zijn te verblijven, op poene van als Deserteurs te worden gestraft. Dat, wanneer zij zich langer dan tweemaal vier en twint'g uren uit hunne Gemeente willen verwijderenzij daarvan in persoon moeten d.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1