COURANT. N°. 124. MIDDELBURGSCIIE Donderdag 15 October 1829. NIEVTFSTIJ DINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 30 september. Gisteren middag werd nali de in gezetenen dezer hoofdstad de blijde tijding van liet sluiten van den vrede met de Otcomnnnischc Porie verkondigddoor 101 kanonschoten van de Peter-Pauls vesting. De keizer heeft aan den generaal Diebitsch-Sabalkansky de orde van St. George verleend. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 10 october. Een brief uit Bucharest van den 11 september behelst het volgendeTerwijl men ons uit Adrianopel van de inneming dezer Stad en de aankomst der Turksche commissarissen he rige geeft, hooren wij van eene groote bewegingdie in de vorstendom men plaats heeft. De generaal Kisselef, opperbevelhebber der troepen op den liuker-oever van de Donau, heeft ijlings Bucharest veriaten, om zijn legerkorps te verzamelen, en zoo als men zegt, naar Turtukay of Rachova te marcheren. Tot deze beweging heeftzegt mende pacha van Scntnri aanleiding gegeven, daar hij plotseling met 30,000 man Wtddin verlaten heeft, om zich naar Schuinla of Adrianopel tebegeven. Volgens berigten nic Bucharestvan den 13 september hebben de Rus. seo de stad Rachova weder ingenomen. Eene sterke afdceling van hen was iraar Sopbia getrokken. Van de Moldnvische grenzen verneemt men dat de tijding van den vrede groote vreugde in de vorstendommen Reeft vervvekt. De ingeze^ tenen van deze door de Porte zoo zeer gedrukte gewesten zien thans eene betere toekomst te gemoeten maken toehereidselen tot feesten om bewijs te geven van hunne dankbaarheid jegens den keizer van Rus land, tlie hunne belangen zoo zeer heeft voorgestaan;. F 11 A N K R U K. PARIJS den 9 october. De koning heeft den graaf de la Ferronpays tot zijnen ambassadeur te Rome benoemd. De Portngesche uitgewekenen, die zich sedert meer dan zes maan den te Laval bevonden, hebben aanzegging gekregen, dat zij over ge- lieèl Frankrijk verspreid moeten wordenzoo daf niet meer dan 6 Por tngesche officieren of 12 soldaten zich in eene stad mogen ophouden. Dit bevel is deze ongelukkige lieden zeer onverwacht voorgekomen. NEDERLANpEN. BRUSSEL den 11 october. Z. Keiz. II. de grootvorst Constanten is dezen morgen ten 5 uren met zjjn gevolg van Jjier naar Duitschland vertrokken. Eergisteren avond ten half 8 uren is er brand ontstaan in het aarts bisschoppelijk paleis te Mecbelefi, Gelukkig was er spoedig hulp bij de hand, dewijl reeds eenige aangrenzende gebouwen door den brand be dreigd werden; het schijnt dat alleen de stallen door het vuur verteerd lijn. Gisteren avond is een nieuiv gebouwd hui? in de Vossenstraatin gestopt, Verscheidene werklieden zijn daardoor zwaar gewond gewor den een derzelven is heden overleden. ANTWERPEN den 12 october. Z. M. heeft aan den soldaat Tousent, van de 15de afdeeling, die zich bij het ongeval der diligence bij deze stad, eenige maanden geleden, zeer loffelijk gekweten had, eene fraaije medaille geschonken. Aan den eenen kant stel.t dezelve de beeldtenis yan den Koning voor, en zij voert aan de keerzijde het volgende op schrift: foor Josephtis Toiisenttot belooning van zjjn moedig en mensch- lievend gedrag bij het plaats gehad hebbende ongeluk met de diligence na bij Antwerpen, 25 april 1829." BREDA den 10 october. Eergisteren heeft alhier de eervolle ontbin ding plaats gehad van het regement Zwitsers van Zieg/erno. 30. De generaal-mnjoor L. J Ceorge heeft het vaandel van dat korps overgenomen. Laatstleden woensdag, den 7 dezer, hij den doortogt van Z. M. door deze stiid, is door het geweldig hard rjiden yan den postillon, in de Boschstraat alhier, een paard voor het rijtuig van Z. M. nèderge- stort dat doqr de vaan nog eenige schreden werd voortgesleept. Door de dadelijk toegeschoten hulp is gelukkig alle ongeval voorkomen. 's GRAVENHAGE den 11 october. Heden ochtend, ten half 9 uren, Is Z. 'K. H. de Prins van Oranjebenevens zijne drie zonen alhier ge arriveerd, en heeft, gelijk ook HH. MM. de Koning en Koningin en H, K. H. Prinses Marianne, de morgen godsdienstoefening, onder .het jgehoor van Ds. van den Broekbijgewoond. Men heeft opgemerkt dat Z. K. H. met de nnifprm van kolonel generaal der schutterij gekleed was. Sedert II. maandag heeft de sraatsraad deszelfs werkzaamheden al hier hervat. HH. EExc de ministers van financiën en van buitenland- sche zaken en.de secretaris van Staat, baron de Mey van Streefkerk, zijn, benevens' het grootste gedeelte der ambtenaren, in den loop dezer week uit Brussel in deze residentie aangekomen. De minister van fi nancien heeft zich van hier naar Amsterdam begeven, ten einde de.al- gemeene vergadering van het amortisatie-syndicaat te presideren. Men verzekert stellig, dat de commissaris-generaal van Neêrlnnds Indie, de heer Duh/is de Chisfgnies naar het vaderland zal terug iceeren. MIDDELBURG den 14 october. De Gazelle des J'ays-Bas van den 12 behelst het navolgende, naar aanleiding van een hevig artikel van den Catholiquewegens het petitioneren Het is onzen pligt van het artikel te spreken, hetwelk de Catholi- que zich heèft veroorloofd in zijn No. van znturdag te plaatsen, betrek kelijk de verzoekschrifteneen artikel hetwelk in den volstreksten zin de zucht tot ergernis en den geest van partijschap ademt.Indien het oogmerk van dit blad ware geweest om het regt van petitie te gelijk be- lagcfretrjk en verfoeilijk te makenzoude het niet beter hebben kunnen doen 0111 hierin te slagen, dan zich in dusdanige taal uit te drukken. Wij hebben Vet gezegdniemand eerbiedigt meer dan wij het aan gecne verjaring onderworpen regt, door de grondwet aan ietier burger verze kert, dat hein magtigt om de uitdrukking zijner klagten en wenschen aan de voeten van den troon en ouder de oogen van de vertegenwoordi gers, der natie te brengen; maar, indien men, door een schendig ipis- Jiruik van de vrijheid der drukpers, zich vermeet, zoo als de Cafholi- ,que doet, om aan zijne medeburgers voor te schrijven wat zij moeten Y.r?£enen waarover zij zich moeten beklagen indien de verzoekschrif ten, in plaats van de vrijwillige en ongedwongen uitdrukking der indi viduele verlangens en nooden te zijn, niets anders waren dan eene daad Vart lijdelijke gehöorZanmheid aan de bevelen van eenige öprdefiuakefs j dan zoude, hetgeen strekken moest om de godsdienst van den Vorst eu van de afgevaardigden des volks in te lichten, alleen dienen om hen te misleiden en te bedriegen, door hun als een algemeenen wensch voor te stellen, hetgeen niets anders zotide zijn dan een gevolg van het vöoi<» beeld, vnn de listen en van een heimelijk beroep op de driften en voor» oordeelén der menigte. „Wanneer men het artikel, waarvan wij Sprekenleest, Weet men niet waarover men zich het meest moet verwonderen over de ondank» baarheid of over de onbeschaamdheid van den CatholiqucOver de be- lagchelijke vermetelheid, met welke hij zich op eigen gezag tot verte» geiuvoordiger der natie opwerpt, aankondigende hoedanig hij hare drift aanzettenmatigen en uitblttsschen zalhoe hij zelf de petitie van Cent in omloop zal brengenenz.; of over de muitzieke vermetelheid waar mede hij bedienaars van den vrede en de eendragt aanhitst, om zich A911 het hoofd der menigte te zetten welke hij op eenen dwaalweg brengt» De edelmoedigste, de belangelooste besluiten door den monarch, eigene beweging, genomen, met oogmerk om aan de verzoeken der Ka» tholijken te voldoen, zijn, in de oogen Van dit razend dagbladniets anders dan gedwongene bewilligingen, ontrukt aan het despotismusuit vrees voor eene ontzaggelijke menigte verzoekers en voor de nadering Van den 19 october. Weinig te vreden van tot iedcren parochie-pastoor het woord te voe» ren, in de hoop en het verlangen van denzelven zijnen arbeid van liefde en eendragt te zien verlatenom zich in de oneenigheden der staatkun» de en in al de dwalingen van de driften der eeuw te werpen, heeft bjj de onbeschaamdheid om den eerwaardigen oppersten kerkvoogd vütt Belgie zelf op te roepenen hem te bevelen de razernijen eener partij door den invloed zijner hooge waardigheid te bekrachtigen Dat hij slechts de hand opstekel roept hij uithet is alzoo dat de geschieden»» ons voorstelt dien Bussi-le-Clercdat volks-opperhoofd eener noodlotti ge zamenzwering zoo tegen de godsdienst als tegen de monarchie, dal model van ultra-apostolieken onzer dagen, welke het parlement wilde dwingen om de trouwaan den Vorst verschuldigd, te schenden, dep eersten president toeroepende dat hij een voorbeeld zoude gevenhpt waten juist de zelfde woorden: „Steek de hand op mijn heer de presi dent, zeide hij steek ze hoog op, op dat de geheele wereld ze ziel'! Dit is de eenige vergelijking nietwelke men zoude kunnen maketj tusschen het gedrag en de leerstellingen der zoogenaamde Heilige Unie lp den tijd van Hendrik lil, en die der zaamverbondenen onzer dagen. Eu wat zo.ude het zijn wanneer een ieder de hoofden der verschillende korpsen, die welke door hunne magt of hoogheid van rang het meest op hunne onderhoorigep kunnen werkenaanmaande om zich aan he£ hoofd der verzoekers te stellen wat zou de Catholique zeggen indien eenig dagblad van eene met hem strijdige denkwijze, de kolonels ep generaals opwekte om op hunne beurt de hand op te beffenopdat ai de officieren zich beijveren zouden hun voorbeeld te volgen Neenwij vreezen het niet te herhaleneene zoodanige oproeping is even inconstitutioneel als onbeschaamdmaaroverweegt men de waardigheid van het karakter, en het gevoel van pligt, welke zoo diep jn^de haiten dier zelfde Belgische Geestelijkheid, die wij zoo dikwijls regt hebben dopn wedervarenis gegraveerd dan zal men moeten er- Jtenneudat al de pogingen van eenige oproerstokers niet kunnen missep ijdel te blijven. Neen voorzeker, de geestelijkheid, wier roeping het is alom het vuur der heerschzuchtige en onstuimige driften uit te doo- venzalin een oogenblik dat de Koning aan dezelve een zoo schi«e- rend bewijs zijner vaderlijke zorg geeft, zich met geene lieden vereeni gen, welke openlijk het voornemen verkondigen om het vuur tegen hef gouvernement aan te stoken. Dat de Catholique alleen zoodanig zijne er kentenis betoone, de geestelijkheid hecht eenen anderen zin aan deze woorden zij zal aan geene schaamtelooze oproeping eener even schaam- telooze factie beantwoordenen de fakkels welke zij ontsteektzulle» in geene andere handen overgaan." Het b.eslnit van Z. Exc. den gouverneur dezer provincie van den 7 dezer, houdende bepalingen betrekkelijk de verlofgangers der nationale militie, zullen wij in ons eerstvolgend No. mededeelen. De dagen der inspectiën in de ia militie-kantons dezer provincie zijn bepaald van den 19 tot den 30 dezer. De eerste zal plaats hebben op den 19 te Hulst. ZEE-JIJ DINGEN. MIDDELBURG den 14 october. De tijding, dat de stoombootEarl of Liverpoolvan Qstende op Londen in den nacht tusschen 11. don derdag en vrijdag, met man en muis zou zijn vergaan, wordt tegenge sproken evenwel zijn den 9 en 10, op de Vlaamsche banken gestrand: de Casimir de la Vigncnaar Havre; de Uranianaar Schiedam, en de Maria l'rcderikanaar Stettin. PS. Gemelde stoomboot is reeds weder den 11 van Londen te Osten- de aangekomen. VERE den 13 october. Gisteren is alhier ter reede gekomen de Ne- derlandsche brik Hesperus, kapt. Onsvyedder, van Liverpool naar Rotter dam, met zout en katoen; alsmede de Zweedsche brik Henriettekapt.x J. S. Schuttevan Archangel naar Dordrecht gedestineerdmet pik enz, VLISSINGEN den 13 october. Volgens rapport is, op den 9 dezer op de hoogte .van Raversie, bij Nienwpoortgestrand het Mecklenbnrgsch brikschip Urania, kapt. P. J. Maas, van Riga naar Rotterdam gedesti neerd met rogge. Den 7 dezer isnevens het eiland Wightgepraaid een schip voerende de Rotterdammer nummer-vlag n°. i.8 zeilende aldaar in goeden staat. Eergisteren is alhier ter reede gekomen het schip Krageroe, kapt. H. E. Knudzenvan Nouwa naar Gent, met houtwaren. Ook zijnsedert den 11 dezervoor Antwerpen bestemdop onze reede aangekomen Anna Margarethakapt. E. Perm jenvan Riga, met houtwaren; Qharlatto Diderikakapt. C. D.Schiebe van Dantzieh, met tarwe; de Cezinakapt. R. L. Roeisema, van Bergen, met stokvisch da Julia kapt, J.P. Visser, van Liverpool, met klipzout; the Market Maidkapi. \V. Stock-;, van Londen niet «uitzomeren-; Antwerps.Packct kapt. J. II. Ricke, van Goolc, met mamiiaauren"; de frotiiv Engelina kapt.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1