COURANT. ■S N°. 122. MIDDELGURGSCHE Zaturdag -**1% 10 October 1829» NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den a octoberAlvorens liet vredesverdrag tlissclieti Rus land en Turkije tot stand is gekomen, schijnen er nog al eenige gewigtige bedenkingen van de zijde der Turksche geéolmagtigden te zijn in het midden gebragt, en moet daaruit in de laatste dagen der onderhan delingen de gegronde vrees zijn ontstaan, dat de generaal Diebitsch, in geval de voorgeslagene voorwaarden op het bepaalde tijdpunt niet wier den aangenomen, met het Russische legér zou opbreken en regtstreeks op Konstantinopel zou marcheren, alwaar hij, daar Adrianopel niet meer dan 48 uren van die hoofdstad verwijderd isSpoedig voor de poorten zou hebben kunnen zijn. Deze omstandigheid heeft de bezorgdheid van den sultan en van de Britsche en Fransche gezanten gaande gemaakt waarvan het gevolg geweest isdat de Pruissische gezant, de heer Royer, op derzelver dringend verzoek, zich naar Rodosto heeft ingescheept, ten einde verder naar Adrianopel te verreizenen aldaarware het mo getijk, alle bedenkingen uit den weg te ruimen. Genoemde gezant is in deze zijiie bemoeijingen zeer gelukkig geslaagd en men mag het er voor houden, dat door zijne tusschenkomst de vrede nog geteekend is binnen den door graaf Diebitsch bepaalden termijn. Men heeft alhier Petersburgsche dagbladen van den 23 september ontvangen. In dezelve wordt gemeld, dat Z. M. de sleutels van de stad Adrianopel had ontvangen en bevolen had dat een derzelver in het kloos ter van Alexander-Newski als een reliqui zou bewaard blijven. De generaal-majoors Theslew en Hartung hadden de St. Anne-orde van de eerste klasse en de generaal-raaj oor Rupert dezelfde ridder-orde, doch met eene keizerskroon ontvangen. De luitenant-generaal Kublukow I heeft de VVIadimir-orde der tweede klasse bekomen. Genoemde dagbladen bevatten thans een uitvoerig verslag van den graaf Paskewitsch nopens de overwinning der Russen bij het dorp Chart, in het begih van julij behaald. Behalve de reeds bekende bijzonderheden, houdt het slot van dit berigt in-, dat het leger der Turken in dat gevecht 12000 man heeft beloopen. Niettegenstaande deze overmagt, waren, gelijk vroeger gemeld is, de Turken geheel verstrooid en op de vlugt gedreven, en hun een beduidend verlies aan krijgs- en mondbehoeften toegebragt. Bij dit verslag heeft graaf Paskewitsch aan Z. M. den keizer vier vaandels overgezondenwelke bjj die gelegenheid veroverd waren. FRANK RJJK PARRS den 5 october. De Moniteur meldt, dat de Porte heeft toe gestaan op deze voorwaarden over den vrede te handelen. 1°. De vrije vaart op de Zwarte Zee, den Bosphorus en de Dardanel- Jen, voor de koopvaardij-schepen van alle natiën, welke met de beide ■ogendheden in vrede zijn. 2°- Het slopen der vestingwerken van Giurgewo. 3°. De afstand, in Azie, van Poti, AnapaAckalzich en van een gedeelte van deszelfs grondgebied. 40. Eene schadevergoeding van elf en een half miilioen ducaten, waarvan 1,500,000 te betalen in drie termijnen van zes tot zes maan den, en het overige in tien termijnen van jaar tot jaar. De betaling dier som wordt gewaarborgd door het bezetten van Moldavië en Wal- lachijeterwijl der Porte de vrijheid wordt gelaten om in een korter tijd deze betalingen te doen, na welker volkomene kwijting gemelde provinciën ook door de Russische troepen zullen worden ontruimd. NEDERLANDEN. GENT den 7 october. Het genootschap van Nederlandsche Letter kunde binnen deze stad heeft voor 1830 de volgende prijsvragen uitge schreven i°. tVelke zijn de voordeelen dievoor eene vrije en onafhan kelijke natieuit het bezit eener nationale taal voortspruiten? 2°. Bestaat er in het koningrijk der Nederlanden eene taal welke den naam van n a- TIONALE taal toekomt? 30. In geval van bevestigingwelke zijn de hoedanigheden die deze taal onderscheidenen 40. welke zijn de middelen om dezelve meer en meer te doen bloeijen De prijs zal bestaan in eene gouden medaille, ter waarde van f 100. Het genootschap looft ook nog twee gouden medailles uit, ter waarde van f 50 ieder, als prij zen voor de Dichtkunsti°. voor een nationaal lied, in den smaak en op de wijze van het WWtelmus van Nassauwentoepasselijk op onzen tijd en omstandigheden; 20. eene Romance, tot onderwerp hebbende de liefde, tot regtvaardigheid van Karei den Stouten. Hen 4 dezer heeft alhier met vele plegtigheid van stads wege de uitdeeling van prijzen plaats gehad aan de linnenwevers onzer provin cie, welke, gedurende het afgeloopen jaar, de schoonst geweven stuk ken ter markt hebben gebragt. 'sGRAVENHAGE den 6 october. Gisteren, ten 1 uur, is alhier binnengerukt een bataillon grenadiers met den staf, komende van Brussel. pe kanselarij der Fransche legatie zal den 20 dezer te Brussel ge sloten en den 1 november in deze residentie geopend worden. Bij de algemeene vergadering der koninklijke maatschappij van taai en letterkunde, Concordiaden 30 september te Brussel gehouden, heeft de heer Pietersz eene redevoering uitgesproken „over de behoeften der maatschappij beschouwd in betrekking tot hare voortgangen De stoomboot de Graaf van Liverpoolbelast met het overbren gen der tijding van den diefstal der diamanten van H. K. K. H. de Prin ses van Oranje, van Ostende naar Londen, heeft hare reis zoozeer be spoedigd, dat dezelve woensdag (den 30 september) in den namiddag te Lónden is aangekomen na eenen oyertogt vau slechts 13J uren. De beruchte marquis de Chabannes bekend door zijne menigvul dige geschriften, die hij te Brussel heeft uitgegeven, en de processen, welke hij aldaar heeft gevoerd, bevindt zich sedert eenigen tijd te Parijs alwaar hij zich onder de bestrijders van het nieuwe ministerie heeft ge rangschikt, en eene brochure tegen hetzelve heeft uitgegeven. Het laat zich aanzien, dat deze onrustige man weldra in nieuwe ongelegenheden zal geraken. MIDDELBURG den 9 october. Door het kies-collegie dezer stad zijn, op den 7 dezer maand, tot leden van den-stedelijken raad benoemd de heeren mr. Hendrik du Buisson Becius en -Cornelis Anthony Rethaan Macarêter vervanging van de heeren Pieter Johan Rethaan Macetré1 op den 3 december i8aS overleden, eh jhr. mr. Anthony Pieter van Doorn, op deszelfs verzoek uit deze betrekking eervol ontslagenj wel» ke beide heeren als zoodanig op heden hebben Zitting genomen. In den nacht tusscheh den 29 en 30 september heeft er eene inbraak plaats gehad bij den ontvanger van de stad Buren, in Gelderland, den heer van der Stenghwaarschijnlijk met oogmerk om hem de gelden té ontnemen, die hij den volgenden dag te Thiel moest storten. In de achterkamer gekomen zijnde hebben zij licht ontstoken en de secre taire opengebroken. Dit geweld moet de heer van der Stengh'gehoord hebben, alzoo hij wakker werd en zulks flan zijne vrouw mededeelde) deze meende dat de deur vat) den over hen wonenden nachtwachter werd toegetrokken; men sprak hierover en sliep weder in. De dieven hebben waarschijnlijk het praten gehoordalzoo zij zich niet verder in huis hebben gewaagd. In de secretaire niet hebbende gevonden wat zjj zochten, zijn zij afgetrokken, zich vergenoegende met de pendule (waarvan zij de stolp in den tuin hebben gelaten) en 7 koppen en scho» teltjes, die op de secretaire stonden, mede te nemen. De Gazette des Pays-Bas van den 8 dezer behelst een artikel strekkende om aan te toonen, uit welk een oogpnnt men beschouwen moet het koninklijk besluit van den 2 dezer, betreffende het organiseren der bisschoppelijke seminarienen de gelijkstelling der jonge lieden welke, zonder s Konings verlof, hunne voorbereidende studiën buiten het rp hebben gedaan met die welke daartoe Zr. M». vergunning heb* ben gevraagd. Z. M. (zegt de Gazettehêeftalvorens zich uit onze provinciën te verwijderen, aan de Roomsch-Katholijken een bewijs van zijne vader lijke bezorgdheid willen geven. Deze uitdrukkingen van een edelmoedig gevoel zouden niet begrepen worden, indien men dezelve misbruikte om den tegenwoordigen staat van zaken te verdraaijen, en men gemeld ko ninklijk besluit niet aanmerkte als eene transitoire handeling, als den voorganger van een algemeen bestuur van wettige vrijheid in het openbaar onderwijs. Intusschen heeft men [namelp in sommige woel zieke dagbladen] gesproken van de emancipatie der Katholijken metl heeft hunnen toestand willen doen voorkomen als geiijk aan die der Katholijken in Ierlandvóór de daarstelling eener wet, welke al- le verlichte lieden uit al de deelen van Europa hebben toegejuicht. Jloe toch kan men in gemoede eene vergelijking makendie zoo geheel ongegrond en bezijden de waarheid is, en door de daadzaken, welké dagelijks onder onze oogen plaats hebbenZoo onbetwistbaar wordt ge logenstraft? Zou men niet zeggen, dat een andere O'Connel hier, aan geheele bevolkingen, zijne staatkundige gevoelens kon komen inboeze men en dat zijgehoorzaam op het bevel van eenen heethoofdigen spreker, gereed zouden zijn, om, op zijne stem en gebaar, op te staan of stil te blijven? Neen, er is hier geen O'Connel, er zijn hier geene Katholijken te emanciperen." Hierna gaat de Gazette over tot het ontwikkelen van 's Konings heil- zanie bedoelingen in de bü dit besluit toegestane wijzigingen, ter gunste van de buiten 's lands studerende Nederlandsche jongelingen; vergunnin gen waartoe Z. M. volstrekt niet gehouden was (hetwelk hier wordt betoogd), maar welke alleen in het belang dier jongelingen en hunne ouders zijn genomenten einde zij in de nationale opvoeding zouden kunnen deelen, en tot ware Nederlanders gevormd worden, alzoo de grondbeginselen, welke zij inde buitenlandsche leerscholen ontvangen, hoogstdenzelven strijdig met onze vaderlandsche instellingen zjjn voor gekomen. BESTUREN sur A DMINISTRA Tl EN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in Zeelandbrengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaandatbij den Raadprovisioneel ïs gearresteerd de Ligger-Rol voor de ontvangst der Belasting op de Fouragien over 1829, en dat die Rol, van heden tot en met den 14 October aanstaande, dagelijks, uitgenomen des Zondags, op de, Secretarie ter lezing zal lig gen, des middags van 12 tot 2 uren; ten einde een iegelijk in de gele genheid worde gesteld om zich met zijnen aanslag bekend te maken. Zullende tevens op de Secretarie eene bus zijn geplaatst, tot de ont vangst der reclamatien, welke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op voormelde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 September 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb., j v J. F. BIJLEVELD, Secretaris. BEKEN D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN brengen bij deze ter kennis van een iegelijk, dat, uit hoofde eener te doene herstelling aan de tweede of Ravelijnsbrugbuiten de Duinpoort dezer Stad, de passage door die Poort, te rekenen van Maandag den 12 dezer, gedurende zes dagen, zal gestremd zp. Vlissingen, den 9 October 1829. Het PLAATSELIJK BESTUUR van HOEK, Provincie Zeelandzal, onder nadere goedkeuring van Hun-Ed. Groot-Achtb. de Heeren Gede puteerde Staten dezer Provincie, op Dingsdag den 13 October 1829, des namiddags om twee tiren in het Logement van L. Baremanop den Dorpe den Hoek, publiek presenteren te verpachten de KOORN» WINDMOLEN, toebehoorende 'aan de Gemeente en aldaar staande, voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren, ingaande den 1 Januarij 1830 en expirerende ultimo December 183Ó. Iemand eenige inlichting betrekkelijk de conditiën verlangende, kan zich ten dien einde vervoegen bij dén Heer Burgemeesterwonende aldaar. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd A. NOUSEN, Vt. Ter ordonnantie van hetzelve, D. DREGMANS, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1