N°. MIDDELBURGSCHE COURANT. 121. Donderdag 8 October 1829. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 30 september. Wij hebben de navolgende hoogst ge- wigtige tijding over Warschau ontvangen Eene Depeche van den graaf Diebitsch Sabalkansky berigtdat den 14 september te Adrianopel een definitief vredesverdrag tnsschen Rus- land en de Portedoor de gevolmagtigden van Z. M. den keizer en die des sultansonderteekend is geworden." De voorwaarden, waarop dit verdrag gesloten is, zijn tot hiertoe nog niet bekend. FRANKFORT den 2 october. In een adresdoor het nationaal con gres van Griekenland aan Z. Exc. den president graaf Capo-d'Istrias aan geboden, betuigt die vergadering hem de dankbaarheid der natie voor zijne ijverige pogingen om haar geluk te bevorderen, en worden voorts epgeeeld de zaken, waarmede zich dit congres heeft bezig gehouden. De generaal Trezel is als directeur-generaal der geregelde Grieksche troepen aangestelden heeft ii;die hoedanigheid, den 9 augustus, te Na- poli eene wapenschouw gehouden over de bezetting van Napoli en over de kweekelingen der militaire school. F R A N K R IJ K. PARIJS den 2 october. De liberale bladen voorspellen, dat het te genwoordige ministerie er binnen eene maand niet meer zijn zalen ge ven eene lijst van degenen die in aanmerking komen om de heeren de Polignac, de la Bourdonnaye en hunne ambtgenooten te vervangen. Al gemeen is men werkelijk van meening, dat de tegenwoordige ministers zelvenmeeren meer de onmogelijkheid inzien om zich staande te houden, e» slechts naar eene geschikte gelegenheid wenschen om hunne posten neder te leggen. De Constitutionnel behelst heden het volgende berigt uit Rome, va» den 19 september: Sedert eene week zijn er meer dan 200 paters Jezuiten naar Sardinië en Modena vertrokken: het schijnt dat de kweek scholen der Jezuiten te Turin en Reggio versterking noodig hebben. De eerw. vader Roothaan heeft wijderstot welzijn en in 't belang van zijn geboorteland, eene Jezuitische expeditie naar de Hollandsche koloniën beraamd. Op het einde van den aanstaanden winter zuHen er 24 aposte len naar Sumatra vertrekken om er de Katholijke godsdienst te verbrei den, terwijl 24 anderen zich te dien einde naar Borneo zullen begeven." De dagbladen deelen eene lijst mede der gevangenen, vlugtelingen en anderen, die dom Miguel wegens staatsmisdrijven crimineel wildoen vervolgen. Het zijn niet minder dan 13,000 personen, die zich in *s lands gevangenissen bevinden of als verdacht onder toezigt sthanen 8000 die naar andere landen gevlugt zijnmeestal grond-eigenaren en aanzienlijke liedendie de eerste posten ift het bewind of bij het leger bekleed hebben. Eergisteren nacht heeft de politie zeven lieden in hechtenis ge nomen, en daaronder twee jongelingen, die den zak met 120,000 fr. van mevrouw de gravin de Fonses gestolen haddenwaarvan men nog 118,000 fr. bij hen gevonden heeft. Een meer bejaard persoon welke hen het overige had helpen verteren, is te gelijk met hen in hechtenis genomen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 29 september. Nadat de Fransche dagbladen zich een rfjd lang weinig of niets hebben laten gelegen liggen aan de belangen dier zich noemende vereenigings-gezinden hebben deze thans het genoe gen van in le C/öbe, een der Parijsche weekbladen, het navolgende te rezen: Aan onze grenzen, in de Nederlanden, heeft zich eene edei- aartige vcreeniging gevormd tnsschen de verlichte Katholieken en deniet ergdenkende wijsgeeren, en men mag hopen, dat de vergadering, wel ke in 's Gravenhage zal geopend wordeneen voorbeeld zal stellen hetwelk Frankrijk voegdedat hetzelve niet gegeven werd." Het is in ée daad vreemd, dat men de schrijvers van dit weekbladdie voor lie den worden gehouden welke ter goeder trouw zijn geen beter denk beeld heeft gegeven van de factiën, die zich hier te lande als vereenigd voordoenen dat die schrijvers niet hebben kunnen vernemen dat de verlichte lieden, welke de zoogenaamde wijsgeeren de hand bieden, ttiet anders zijn, noch kunnen zijn, dan de partij, die in Frankrijk be- kend staat onder den naam der cougregatie, en met welke zijlieden zich wel zouden wachten van tot eenig verbond te geraken. BRUSSEL den 5 october. Bij besluit van den 4 dezer, no. 110, heeft Z. M. zijn placet toegestaan aan de bullen van de bisschoppen van Luik, Doornik en Gent. "et vertrek van Z. M. den Koningnaar 's Gravenhageis op overmorgen bepaald. Z. K. If. de Russische groot-hertog Constantijn is gisteren alhier met ziin gevolg aangekomen. Den 2 october heeft te Luik, aan de fabriek van den heer Cocke- riileen ongeluk plaats gehad. Een schoorsteen voor een nieuw stoom werktuigwelken men bezig was op te metselen, en die reeds tot eene hoogte van meer dan 100 voeten opgetrokken was, is eensklaps inge stort en heeft de daken en zolderingen der daaronder gelegene gebou wen verpletterden derzelver muren gedeeltelijk omvergeworpen. Vier metselaars, die boven op de stelling aan het werk waren zijn in den val medegesleepteen hunner, wiens hoofd verbrijzeld wasis terstond overledentwee andere zijn zwaar gekwetstmaar de vierde is er met eenige ligtg kneuzingen afgekomen. Indien de schoorsteen naar eene andere zijde omgevallen was zouden de gevolgen nog beklagenswaardiger hebben kunnen zijn. Waarschijnlijk zouden alsdan verscheidene bewoonde huizen vernield zijn geworden en onder anderep eene schoolalwaar zich op het oogenblik van het ongeluk een twintigtal meisjes bevonden. ARNItEM den 5 october. Monsieur Fontan is gisteren van Nijmegen alhier aangebragtom verder naar de Ilanoversche grenzen vervoerd te .Ttprden. UTRECHT den 3 october. Op den 28 der afgeloopene maand had in het naburig dorp Meern het volgende voorval plaats Een kind. vau den schoolonderwijzer J. C. Nelle viel in den Leydschen Bhijn. De vader door zijne andere kinderen geroepen zijnde (zonder dat deze verstond of het zijn eigcu kind of dat van een ander was) snelt naar den Rijn, springt in denzelven, duikt, en heeft het geluk hetïel* ve te grijpen; dan hij zijn eigen kind herkennende, werd door aandoe, ning zoodanig bevangen, dat hij zoude zijn omgekomen, zoo niet doof het kloekmoedig besluit van den schipper van de Meern, Jacobus van Segveltdoor in het water te springen en door onvermoeide pogingen, beiden waren gered, en alzoo de moeder haren man en kind, en da negen overige kinderen hunnen vader en zusje weder ontvingen. Heden morgen had nabij deze stad het ongeluk plaats, dat twee hee ren van de Leydsche schuit stortten en verdronken. Beiden hadden zich op het verdek begeven de eene waagde zich te veel aan den kant en gleed er afde tweede wilde hem grijpenen stortte insgelijks in den Leydschen Rhijn. Nadat men heiden zoo spoedig mogelijk Uit het water had gehaald, heeft men alles beproefd om hen in het leven terug te brengen doch alle pogingen zijn vruchteloos geweest. LEYDEN den 4 october. Gisteren hebben de heeren studenten der Leydsche hoogeschool, indachtig dat de derde van wijnmaand niet alleen een dag iswaarop deze aanzienlijke stad door ongekrenkte burgertrouw en standvastigen moed van het juk der Spanjaarden bevrijd ismaar ook een dag, van welken zich onze godsdienstige en burgerlijke vrijheid dag- teekent, en die aanleiding gaf, dat Leyden van IVillem den Eersten deze hoogeschool ontving, die het pronlc-juweel van Nederland geworden is; en vermeenende, dat echte vaderlandsliefde vordert, dat zuik een dag door geene ontijdige bedenkingen vergeten wordemaar steeds in dank bare herdenking blijve, ook bij de late nakomelingschap, denzelven op de volgende doelmatige en meest gepaste wijze trachten te vieren s De feestviering werd reeds vroeg in den morgen aangekondigd door het uitsteken der vlaggen van de meeste woningen der heeren studenten. Op den middag had er eene algemeene uitdeeling plaats van Haring etl IVittebrood voor Leydens behoeftigste ingezetenen; die daardoor op de ze zeer gepaste wijze deelgenooten gemaakt werden der algemeene vreug de, welke ieder regt geaard burger op dezen beugelijken dag be?ielen moet; waartoe het uitdeelen van geld, hetwelk in den namiddag ge schiedde insgelijks medewerkte. Des avonds had er eene luisterrijke illuminatie plaats aan de wonin gen der heeren studenten en van sommige ingezetenen dezer stad ter wijl een gezelschap muziekanten door het uitvoeren van toepasselijke va- deriandsche muziekstukken niet weinig tot meerderen luister dezer feest viering bijdroeg. Alles werd besloten door eenen gemeenschappelijken studenten-maal tijd, waarop ruimschoots toasten op de helden der 16de eeuw den Ko ning, het Vaderland en de hoogeschool werden uitgebragt." MIDDELBURG den y october. Z. M. heeft, bij besluit van, t(j septemberverboden om aan boord van schepen stoomwerktuigen van hooge en middelbare drukking te gebruiken, tot t«d en wijle deswege nader door Hoogstdenzeiven. beslist zal zijn, Gisteren is alhier aangekomen de heer generaal-majoor J. A. Ram- dohr, ter vervanging van den heer generaal-majoor F. L. Behrin fiet provinciaal kommandement van Zeeland, die tot het militair bevel over de provincie Gelderland is benoemd. De voornaamste edelgesteenten, welke in het paleis van Z.K.H. den Prins van Oranje gestolen zijn, waren gesloten in drie mahoniehou ten kistjeswaarvan twee ter lengte van 50ter breedte van 29 en ter hoogte van 22 centimeters, met koperen handvatsels; het derde dezer kistjes was kleiner clan de twee andere. Die kistjes, welke geschikt waren om in een rijtuig te kunnen geplaatst worden, zijn door de dieven medegenomen, en zullen misschien kunnen medewerken om hen to ont dekken. De Courrier des Pays-Bas van den 5' juicht over het koninklijk be- sluit van den 2 dezerter zake van de bisschoppelijke seminarien (zie ons vorig No.), beschouwende hetzelve als het begin der geheele eman cipatie of vrijstelling van het catholicismus in de Nederlanden, even als of niet reeds alle bestaande en door het gouvernement erkende godsdien stige gezindheden in ons Vaderland gelijke vrijheid genotendoch. verre dat hij nu hiermede geheel te. vreden zoude zijnvraagt hij op zijnen gewonen onbeschaamden toon: „Waarom die onderscheiding tusschen de' buicenlandsche jonge lieden die zich voor den 1 februari; 1830 zullen aanmelden, en die welke zulks na dien tijd raogten doen* om inde bis schoppelijke seminarien te worden toegelaten? Het besluit van den 14 augustus 1825 schendt openlijk de grondwet; hetzelve behoorde niet gewijzigd., maar geheel ingetrokken te wordenenz. De National van den 4 en het Journal de Cand van deu_6 misprijzen openlijk deze nieuwe vergunningen van het gouvernement. Het eer&cq zeSt: Dat de publieke magt op haar hoede zij! eenmaal zich op de glibberige en gevaarlijke baan der vergunningen begeven hebbende, zaj het haar moeilijker vallen dan zij denkt om zich staande te houden. E< is slechts een eenig middel om de factiën te bedwingenhet is door zich onwrikbaar, te betoonen, want met niets ter wereld zal men ze kunnen voldoen." Als een staaltje van de waarheid-liefde en goede trouw van le Beige strekke de volgende brief van den. heer B. van den Boschkapitein, inspecteur der koloniën vat; weldadigheid voor het Zuiden des rijks, ge- dagteekend Merxplas den 1 octobergeplaatst in de Gazet te des Pays- Bas: De Beige behelsde dezer dagen een artikel betrekkelijk de geêmplpi- jeerden in de kolonie Wortel. Ik verklaar dat dit blad de waarheid heeft geschonden, en dat zijn artikel even zoo veie misslagen bevat als hjj za ken opgeeft. „Twee derden der opzigters dier kolonie zijn Hollanders, zegt de Beige. Het schijnt dat men met dit blad dén gek scheert, want er is niet een éénig Hollander onder de geëmploijeerden van deze stichting* Wat de kolonie tot beteugeling der bedelarij betreft, aldaar zijn drie Hollandsche en twee-en-twintig Belgische geëmployeerden. Zullen de ze inlichtingen den Èelge voldoende zijn ïn het zamenstellen zijner sta ten, die hij ons heeft beloofd?" Zoo schreven onlangs de bekende twistsrokende dagbladen met eene schendige hand dat alle inrigtingen en vestigingen van het zeewezen in het Noorden'zijn gesteld, en Ostende.Gent en Antwerpen als vijandelijke steden worden behandelddat de in het Noorden verlatene ja zelfs ver_- achte nijveiheid haren toevlugt heeft genomen naar de Zuidelijke ge-

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1