MIDDELBURGSCHE COUR ArTT. N°. 119. Zaturdag NIE mrSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 26 september. In een officieel rapport van den gene- raai Diebitsch wordt gemeld dat de admiraal Greigh, na Iniada op den 20 augustus te hebben bezeteen detachement zijner troepen naar Samnkow had gezonden, om de geschutgieterij aldaar te vernielen, waarin men volkomen was geslaagd. De stad Deniotiko had zich aan de Rus- «en onderworpen. Voorts wordt in dit rapport het aangevangen werk der vr-edes-onderhandelingen vermeld de Turksche afgevaardigden hadden feij hunne zamenkomst met den graaf Diebitsch, de heiligste verzekering gegeven dat het der Porte waarlijk te doen was om een einde aan de Vijandelijkheden te maken, met verklaring, dat zij met volkomen en billijken dank de gevoelens van grootmoedigheid des keizers zonden erkennen. -• Een vroeger verslag van dien opper-bevelhebber vermeldtonder an deren het in bezit nemen van de stad Ljule-Bnrgasop den 21 augus tus door den generaal Budberg. Volgens vrij geloofwaardige berigten van de Turksche grenzen heeft Scbomla zich aan den generaal Krassowsky overgegeven. Z. M. de keizer heeft op nieuw zijne tevredenheid aan den opper bevelhebber, gTaaf Diebitsch, over de nieuwe wapenfeiten van zijn le ger, betuigd en denzelven het diamanten-kruis der St. Andreas-orde geschonken. Nog wordt gemelddat de vloot in de Zwarte Z,ee de vesting Midia lteeft veroverd. Van het leger van den Cancasns zijn rapporten tot den 9 augustus ontvangen. Bij een' aanval op den vijand welke Beiburtwaarop de generaal Burzow was geposteerd, poogde te heroveren, ontvingen de Russen de nederlaag en is die generaalonder het moedig aanvoeren zijnes- troepen door een kogel in de borst getroffen en aan zijne wónden •overleden. De Russen hebben daarna met nieuwe inagt den vijand aan getast, en-denzelvenna een zeer bloedig en hardnekkig gevecht, dat Tiog des anderendaags is voortgezet, geheel uiteen gejaagd en naar het gebergte verdreven. FRANKFORT den 27 september. Men heeft hier thans berigten uit Adrismopei tot den 9 dezer, volgens welke de vredes-onderhande- 4 in gen steeds voortduurden en een naar Konstancinopel afgezonden cou rier derwaarts reeds het volkomen concept vredes-traktaat zou hebben overgebragtom voor of op d«« 14 door den sultan bekrachtigd te wor den. Er bestond een soort van wapenstilstand die echter nipt «erhin- derde, dat de Russische troepen gich op zekere punten zamentrokken en tot de nadrukkelijke voortzetting der vijandelijkheden voorbereidden indien dg bekrachtiging niet binnen den bepaalden tijd ontvangen wierd, in welk geval ook de oppêr-bevelhebber met zijn. hoofdkwartier Adria- nopel verlaten en de beweging zijner armee op Kon&tantinopel volgen zou. Zoo ook werden, van den kant der Porte, hangende de vredes onderhandelingen., te Konstantinppel nog altoos de toebereidselen voort-- gezet om zich des noods te kunnen verdedigen en de voorstad Ejub onder bestuur van een Engelsch genie-officier, versterkt, terwijl tevens de welgezinde ingezetenen der hoofdstad aangemaand waren geworden om de wapenen niet af te leggen ten einde zoowel de kwalijkgezinden in toom houden als om des noods de hoofdstad te helpen verdedigen, i Een brief uit Peravan den 6 dezer, behelst wijders de navolgende bijzonderheden: De toestand van Konstantipopel is zeer beangstigend $4bc1ks een snelle vrede kan die stad voor eene vreesselijke catascrophe bewaren. Eene samenzweringzekere hier in groot aanzien staande per- ■sonevi aan het hoofd hebbendeen welke niets minder beoogde dan de vermoording des snkans en zijnes zoonsis nog •gelnkkigtijk tijdig ge noeg ontdekt om daartegen maatregelen te kunnen nemen; maar de stem ming blijft deielfdeen de nadering van den vijandwiens voorposten Siog maar een groote 10 uren van hier verwijderd zijn2011 onvermijde lijk eene algemeene omkeer-ing bewerken. De Engelsche ambassadeur heeft het daarom raadzaam geoordeeld om verscheidene Engelsche oor logschepen naar de haven te laten komenom den sultan des noods op *e nemen en tevens aan de Engelsche onderdanen bescherming ce wer ktenen. Tevens -heeft hijgemeenschappelijk met den graaf Guilleminot, srich aan 'den generaal Diebitsch gewend, den-zelven met den toestand der hoofdstad bekend gemankt en op de staking der militaire operatien aangedrongen. Laatstgemelde moet hierop het voortrukken zijner troe pen hebben gestuit, en den sultan eenen-korten tijd gesteld hebben tot het bewilligen in de bedingen van den vrede waarvan men de definiti- te osulerteekening op den 14 dezer met te meer vertrouwen verwachtdaar de eischen van Rusland niet overdreven zijn en van den kant van Engeland en Frankrijk alles in het werk gesteld wordt om aan den oorlog een einde te maken. Men verzekertdat genoemde twee mogendheden des noods zelfs borg blijven willen voor de rigtige vervulling des traktaats van den kant der Porte. De vredesbedingen worden aldus opgegeven t°. vervulling van het traktaat van Akjermana°. vrije vaart voor de Russische oor- logs- "en koopvaardijschepen van en naar de Zwarte Zee; 30. tien mil- lioen dukaten voor oorlogskosten 40. schadeloosstelling van den Russischen handel voor de verliezen in de laatste jaren, nader in Petersburg te be palen; 5°. sloping der vestingwerken van Ibrahilow en Giurgewo; 6°. aftreding van AnapaPofi en Achalzak in Klein-Azie 70. nieuwe staat kundige regeling van Moldavië en Wallachije, die eene matige jaarlijk- sche schatting aan de Porte bet-alen, en wier hospodars gemeenschappe lijk door den keizer-en den sultan benoemd zullen worden. Wat het Londonsche traktaat van 6 ju lij betreft, daarvan zou in het vredes-trak- taat sleéhts in zoo verre melding gemaakt zijn dat de Porte zich verbindt om die zaak onverwijld onder de medewerking der-drie mogendheden ten einde te brengen. De gevolmagtigden des sultans moeten opgemelde bedingen,, na eeuige aarseling, onderteekend en den sultan dringend ver zocht hebben om er zonder verwijl zijne bekrachtiging aan te geven." F R A N K R IJ K. JIARJJS den 27 september. In de eerste dagen van october zullen er 'in de vlakte van Grenelle, nabij deze stad, groote manoeuvres in te- fenwoordigheid des konings plaats hebben. Men zegt, dat aldaar 18 uizcud man zoo linietroepen als garde te zauien zullen komen. 3 Octobef 1829. Twee likenr-verkooperswelke heden voor rie regtbank van cor rectionele politie waren verschenen om dat Zij dranken hadden verkocht bil flesscben waarop het portret van den hertog van Reichstadt gevon den werd, zijn van oproerige inzigfen vrijgesproken en alzoo ontslagen. Mevrouw de gravin de Fonsesoud 72 jaren, die bjj een notaris 120,000 fr. in bankbiljetten ontvangen bad,'ging dezer dagen in de kerk van St. Roch, om haar gebed te doen en God te danken dat haar die som geworden was. Toen zij wilde heengaan vond zij haren zak, dien zij voor zjch op eenen stoel had nedergelégdniet meer. Zij heeft hare verklaring bij den commissaris van policie met zoo vele bedaard, held en koelbloedigheid gedaanals of het zake was van een verlies Van eenige stukken van 5 fr.te kennen gevende, dat zij slechts de uwjou- wingeu en de verwijtingen harer familie vreesde. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 31 september. De beruchte Fransch-e schrijver Fontan waarvan dezer dagen is gesprtoken isin den vroegen morgen van den 29 september, op hooge order, buiten ons land gebragt, en wel naar Creveld op de grenzen van Hanover. De Courrier des Pays-Bas vaart hierover geweldig uith§ jioefm zulks eene schending der grondwet terwijl hij de schandelijkste taal tegen den minister van justitie uitbraakt. Wat nu dit schenden der grondwet betreft art. 4 belooft wel'aan allen, die zich op het grondgebied van dit rijk bevinden, bescherming van persoon en goederen doch zulks (zegt een onzer dagbladen) kan de overheid geenszins beletten om maatregelen van zekerheid te nemen jegens vreemde misdadigersdie zich, door de vlngtaan de hnn op gelegde straf onttrekken en de wijk naar dit land nemen. De toestand van ons vaderland zoude inderdaad beklagenswaardig zijnwanneer dit de bedoeling der grondwet ware, want dan zouden weldra de Nederlan den eene schuilplaats voor alle misdadigers uit andere landen zijnen moeten zijdie zich niet ontzien hunnen wettigen Vorst op eene schan delijke wijze te beleedigen en te honen nog niet als gevaarlijker voor den Staat worden beschouwd dan wel zij die zich slechts aan een ge woon misdrijf schuldig maakten f De regering is zelf» ten duurste ver- pligt bijzonder tegen zuike vreemdelingen te waken, daar de ondervin ding ons helaas heeft geleerddat velen uit Frankrijk verjaagd öf aldaar veroordeeldzich in ons vaderland hebbende nedergezet-op eenfe schandelijke wjjze van onze gastvrijheid hebben misbruik gemaakt, om, hetzij openlijk, hetzij in het geheim, ook hier weder onrust te stoken. Goedgunstig was dan den heer Fontan eene der steden uit de Noordelijke provinciën tot woonplaats aangewezen om dat het gevaarlijk was eea persoon, die in zijne geschriften zich aan majesteit-schennis heeft schul dig gemaaktin dat gedeelte van ons vaderland te doen wónen alwaar de losbandigheid der drukpers meer en meer veld wintdoch dit verlof is door hem met verachting verworpen geworden. Gisteren morgen ten 11 uren, heeft te Lnik de plegtigbeid der overgave van het rectoraat, en de uitdeeling der medailles plaats gehad. Professor Kinkerrector-magnificus gedurende het nu geëindigde akade- mie-jaar, beeft bij die gelegenheid eene doorwrochte en in alle opzlg. ten opmerkelijke redevoering gehouden, over de kennis der talenof de algemeene letterkundebeschouwd als de voorname bron van alle veten- schappen. ANTWERPEN den 30 september. Brieven uit Batavia, van den 15 mei II., melden de aankomst van den generaal Bischoff op den 13 dier maand. Zijne gezondheid scheen gedurende den togt veel geleden te hebben. 's GRAVENHAGE den 29 september. Naar men verneemt, is de wet op het Openbaar onderwijs thans in gereedheid. De Courrier de la Sanrbre zegt, dat men op sommige plaatsen der provincie Namen, gelp in het vorige jaar, wederom begonnen is met het teekenen van verzoekschriften aan de Staten-GeneraaL Inde provincie Noord-Braband is, door gedeputeerde Staten, eene buitengewone collecte uitgeschreven, ten einde, zoo veel tnogelp, bij den naderenden winter, te voorzien in de behoeften dergenen, diejjoor de menigvuldig gevallen regen en den hoogen stand der rivieren groote verliezen ondergaan hebben. De jongst in Engeland ontvangene dagbladen, van Rio.Janeirp<t van den 1 augustus, bevatten de ratificatie van het tusschen Brazilië e)i de Nederlanden gesloten traktaat van vriendschap en handel. De achtste bijeenkomst van natuurkundigen en geneesheerenin Duitschland. heeft dit jaar te Heidelberg plaats en is den 18 dezer ge opend. Een groot aantal geleerden uit onderscheidene landen is opge komen. Van de Nederlanders worden genoemd de heeren SchrSder en de Fremerijhoogleeraren aan de hoogeschool te Utrecht, de heer Queteler directeur van het observatorium te Brussel, en de hfer Fohmannhoog- leeraar te Luik. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 29 september. Eergisteren is alhier ter reede geko men de Jonge Camillekapt. W. S. Bakkervan Riga naar Brussel ge- destineerd met rogge. Ook zijneergisteren, voor Antwerpen bestemd, op onze reede aange komen De Batavier (stoomboot)kapt. J. H. Giezenvan Londenmet pas. sagiers; Neerlands Trouwkapt. A. de Groot, van Liverpool, met klip zoutVaar-welkapt. C. Aarensen, van Cette, met wijn en stukgoe- deren; Hogen, kapt. W. Jansen, van Noorwegen, roet houtwaren; die Sec Jodskende kapt. A. Birick van Riga, met rogge le Saint-Michel kapt. F. Beniest, van Huil, met manufacturen the Friendskapt. R.-Ie Bas, van Rio-Janejroroet koffijAnna Maria, kapt. J. F. Muys, en Neptunes, kapt. J. J.' Doesken, beide van Londen met stukgoederen.; Liverpool, kapt. T. Philipsvan Trinidad, met suiker; Platokapt. C. Knappvan de Havannah met koffijlaatstgemelde moet quarantaine houden. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en den 27 dezer van onze reede naar zee gezeild The Harmina, kapt. P. J. Rens, naar Riga, met suiker; the Courier, kapt. G. Low, naar Newcastle, met ballast.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1